PDA

View Full Version : سوال: مشکل با قلم تاهوما در Label

mbshareat
یک شنبه 05 تیر 1390, 23:40 عصر
سلام و خدا قوت
من تو برنامه چندتا Label و یک لیست باکس دارم که در همگی از قلم تاهوما استفاده کردم.
برنامم رو که در کامپیوتر خوم اجرا می کنم مشکلی ندارم.اما تو کامپیوتر یکی از دوستام نوشته Label ها به علامت سوال تبدیل می شن اما تو لیست باکس مشکلی نیست.
گفتم شاید نسخه تاهوما تو دستگاه ایشون فرق داره رفتم هر آیتمی توی تنظیمات
Display Properties\Appearance ویندوز برای پنجره ها از تاهوما استفاده کرده قلمشو تغییر دادم ولی باز هم نتونستم تاهومای شاخه Fonts رو تو XP حذف کنم که بتونم نسخه دستگاهم رو تو دستگاه دوستم جایگزین کنم.
حالا می خوام بدونم راه دیگه هم هست که با استفاده از همین Label و نه Image بتونم نوشته های Label ها رو با تاهوما نشون بدم و اصولا مشکل از کجاست؟
یه سوال دیگه هم دارم اگه دوست داشتین جواب بدین(ممکنه خیلی پیش هم سوال کرده باشم!)
آیا راهی هست که بتونم تو محیط کد نویسی دلفی 6 از قلم تاهوما استفاده کنم؟(لیست قلمهای دلفی من همونها نیستند که تو شاخه Fonts وجود دارند و خیلی اختصاصی هستند!)

tdkhakpur
یک شنبه 05 تیر 1390, 23:48 عصر
برنامم رو که در کامپیوتر خوم اجرا می کنم مشکلی ندارم.اما تو کامپیوتر یکی از دوستام نوشته Label ها به علامت سوال تبدیل می شن اما تو لیست باکس مشکلی نیست.

این مطلب چند بار هست که سوال شده و جواب هم گرفته.
این مورد یعنی علامت سوال یه فونت بستگی نداره فونت مثل دستخط میمونه این مشکل مربوط به دلفی شما هست از دلفی 2009 یا کامپایلری که از یونیکد حمایت میکنه استفاده کنید البته در ان مورد هم برای تایپ باید درایور زبان رو نصب شده داشته باشید تا بتونید مطلب رو فارسی تایپ کنید.

SAASTN
دوشنبه 06 تیر 1390, 01:00 صبح
این اتفاق در مورد Exe کامپایل شده رو سیستم خودتون میفته یا کد رو مجددا تو کامپیوتر دوستتون کامپایل می کنید؟

Display Properties\Appearance ویندوز برای پنجره ها از تاهوما استفاده کرده قلمشو تغییر دادم ولی باز هم نتونستم تاهومای شاخه Fonts رو تو XP حذف کنم که بتونم نسخه دستگاهم رو تو دستگاه دوستم جایگزین کنم.
XP کلا اجازه حذف Tahoma رو نمیده، اما اگه فایل فونت رو داشته باشی و بخوای نصبش کنی ازت می پرسه می خوای جایگزین فونت فعلی کنی یا نه؟

آیا راهی هست که بتونم تو محیط کد نویسی دلفی 6 از قلم تاهوما استفاده کنم؟(لیست قلمهای دلفی من همونها نیستند که تو شاخه Fonts وجود دارند و خیلی اختصاصی هستند!)
خیر این امکان رو ندارید، چون تنها از فونت هایی میشه استفاده کرد که عرض تمام کاراکترهاشون برابر باشه و این مسئله در مورد Tahoma صادق نیست. تصور کن که در محیط ویرایش کد کاراکترها زیر هم قرار نداشته باشن و مثلا مثل MSWord وقتی بالا یا پائین میری کرسر در عرض هم حرکت کنه.

mbshareat
دوشنبه 06 تیر 1390, 09:15 صبح
سلام:قلب:

این مورد یعنی علامت سوال یه فونت بستگی نداره فونت مثل دستخط میمونه این مشکل مربوط به دلفی شما هست
اگه دقت کرده باشید گفتم که قلم تاهوما تو Label اشکال داره اون هم فقط تو کامپیوتر دوستم (تو کامپیوتر خونه و محل کارم مشکل نداره و همچنین تو کامپیوتر سایر دوستانم در محل کار) ولی توی لیست باکس همون کامپیوتر مشکال نداره.با این وصف فکر می کنین مشکل از دلفی باشه؟

این اتفاق در مورد Exe کامپایل شده رو سیستم خودتون میفته یا کد رو مجددا تو کامپیوتر دوستتون کامپایل می کنید؟
Exe رو تو کامپیوتر دوستم اجرا می کنم اینطور میشه!

اما اگه فایل فونت رو داشته باشی و بخوای نصبش کنی ازت می پرسه می خوای جایگزین فونت فعلی کنی یا نه؟
XP نپرسید میخوای جایگزین کنی یا نه؟ بلکه گفت قلم تاهومای قبلی باید قبل از نصب حذف بشه!
اگه کار به کامپایل با کامپایلر دیگه بکشه ترجیح میدم به جای Label از Image استفاده کنم! ولی اگه راهی پیدا بشه که از همون Label استفاده کنم هم یه چیز یاد می گیرم هم کارم برای بعدها که شاید بخوام Label های برنامه رو تغییر بدم راحت تر میشه!
در هر صورت از لطف دوستان کمال تشکر رو دارم.
--------
از حضرت امام صادق (علیه الصلوة و السلام):
قَالَ لِي أَبِي يَا بُنَيَّ- مَنْ يَصْحَبْ صَاحِبَ السَّوْءِ لَا يَسْلَمْ- وَ مَنْ يَدْخُلْ مَدَاخِلَ السَّوْءِ يُتَّهَمْ وَ مَنْ لَا يَمْلِكْ لِسَانَهُ يَنْدَم
پسر جانم هر كسى يار بد گيرد سالم نمانده و هر كه بجاى بدنام رود متهم گردد، و هر كس زبان خود را نگاه ندارد پشيمانى كشد

tdkhakpur
دوشنبه 06 تیر 1390, 10:51 صبح
اگه دقت کرده باشید گفتم که قلم تاهوما تو Label اشکال داره اون هم فقط تو کامپیوتر دوستم (تو کامپیوتر خونه و محل کارم مشکل نداره و همچنین تو کامپیوتر سایر دوستانم در محل کار) ولی توی لیست باکس همون کامپیوتر مشکال نداره.با این وصف فکر می کنین مشکل از دلفی باشه؟

بله به دلفي مربوط ميشه.
خب مسئله همينه شما وقتي براي label عنوان رو براي نمايش تعريف ميكنيد اين رشته بصورت ansi ذخيره ميشه اما چون اديت رو بصورت runtime وارد ميكنيد اين اشكال بوجود نمياد.
راحتتر بگم نتيجه هماني هست كه گفته شد و مطلب زياد پيچيده اي هم نيست كه باعث بشه از نظر عملي به فكر بيفتيد كه چرا اين شكلي ميشه قضيه همون داده هاست كه ميبايست بصورت يونيكد ذخيره بشه كه با دلفي 6 اين عمل صورت نميگيره از ور‍‍‍ژن جديد مثلا 2009 يا بالاتر استفاده كنيد.

mbshareat
سه شنبه 07 تیر 1390, 08:15 صبح
سلام و عرض تسلیت
جناب tdkhakpur حق با شماست من هم چند روز پیش به ذهنم رسیده بود شاید تنظیمات زبان غیر یونیکد ویندوز دوستم روس زبان فارسی نباشه و بررسی کردم دیدم روی انگلیسی تنظیم شده.
چیزی که برام سوال بر انگیز شده بود اظهارات آقای کشاورز بود که نتیجه اش این میشد که در لیست باکس هم باید اشکال ایجاد بشه ولی نشده بود.(مگر اینکه استفاده از TextOut در DrawItem کمکی کرده باشه که به علامت سوال برخورد نکنم)
تو این تاپیک (http://barnamenevis.org/showthread.php?290848-%DA%86%D8%B7%D9%88%D8%B1-%D9%85%DB%8C%D8%B4%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D9%87%D8%A7%D B%8C-%D8%BA%DB%8C%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D 8%AF-%D8%B1%D9%88-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D8%9F&highlight=) ایشون فرموده بودند:

روشنه کهWideChar نمیتونه کمکی بکنه، ListBox موجود در دلفی 6 فقط کارکتر ANSI قبول میکنه.
باز هم ممنونم.