PDA

View Full Version : پشتیبانی MDAC از اکسپلورر5

Mahdiseif
شنبه 26 مهر 1382, 21:55 عصر
سلام

در برنامه ای از صفحات وب با فونت فارسی استفاده کرده ام و قرار است در تمام نسخه های ویندوز اجرا شود آیا با نصب MDAC مشکل حل است یا اینکه باید اینترنت اکسپلورر 5 نصب شود

چون موضوع فوری بود و سیستم بیکار در دست نداشتم نتوانستم با نصب ویندوز 98 جدید موضوع را امتحان کنم .
بسیار ممنون

SyntaxCheck
یک شنبه 27 مهر 1382, 04:00 صبح
چیزهایی که مطرح کردید در ظاهر ربط چندانی به هم ندارند. یا اینکه سوالتون رو خیلی خلاصه شده مطرح فرمودید.
برنامه شما با فارسی مشکل داره؟
از چه نوع بانک اطلاعاتی در اون استفاده شده؟
اگر برنامتون وب اپلیکیشن هست توضیح بیشتری در مورد نوع و نحوه کار بدید.

Mahdiseif
یک شنبه 27 مهر 1382, 18:38 عصر
جناب سینتکس عزیز سلام

برای فرار از یونی کد کردن برخی از مطالب که بصورت فونت بوده است واز طرفی برای اینکه در همه ویندوزها مشکل نمایش نوشته های فارسی بوجود نیاید از WebBrowser استفاده کردم و صفحات نوشتاری را ابتدا بصورت HTML در آوردم و در پنجره WebBrowser لود میکنم. این اطلاعات خارج از بانک است و برنامه اپلیکیشن ساده است و نه وب . البته شاید عاقلانه این بود که از یونی کد استفاده میکردم ولی چون به اعراب عربی نیاز داشتم و یونی کد اعراب دار پیدا نکردم به این راه متوسل شدم .

موضوع پشتیبانی از فونت فارسی در اکسپلورر 5 به بعد حاصل است در همه ویندوزها.
و اگر توصیه شما به استفاده از یونی کد است لطفا یونی کد با اعراب عربی معرفی فرمایید .

با سپاس فراوان

SyntaxCheck
یک شنبه 27 مهر 1382, 20:36 عصر
من اگر قرار باشه همچین کاری رو انجام بدم حتما از یونیکد استفاده میکنم در ضمن شما هم اگر قرار باشه از وب براوزر استفاده کنید خواه نا خواه از همین روش دارید استفاده میکنید. اما به سایت زیر یه سری بزنید کامپوننتهایی داره کا کار یونیکد رو در دلفی خیلی راحت کرده:
http://home.ccci.org/wolbrink/tnt/delphi_unicode_controls.htm

در ضمن چند روز پیش من یه وبسایت رو دیدم که از روش جالبی برای فارسی نوشتن استفاده میکنه.این صفحه کارش نوشتن اشعار حافظ هست.حدس میزنم شما دارید روی یک برنامه ای شبیه قرآن کار میکنید که احتیاج به عربی دارید.این روش که این وبسایت استفاده میکنه خیلی جالبه و مکانیزمش اینه که برای هر حرف و هر حالت از حروف یک تصویر درست کرده و متن رو میخونه و تصویر نظیر اون حرف رو در جای خودش و به ترتیب نمایش میده.این روش گرچه در ظاهر زیاد جالب به نظر نمیرسه اما مستقل از نوع سیستم و هر چیز دیگه عمل میکنه.

http://www.payvand.com/cgi/fale_hafez.cgi

Mahdiseif
یک شنبه 27 مهر 1382, 21:53 عصر
جناب سینتکس
با بررسی که انجام دادم متوجه شدم باید از یونی کد استفاده کنم چون ظاهرا بعلت حجم زیاد صفحات دچار کمبود فضا شده ام ( الان حدود 130 مگابایت فضا از دست داده ام) و از طرفی فایل IE حدود 55 مگابایت است که باید به setup اضافه کنم که این خود مصیبت است لذا چاره ای جز یونیکد ندارم.
اما 1- اگر استفاده کردن از کامپوننتهای معرفی شده نکته خاصی دارد (و یا تنظیم خاصی) بفرمایید. مقداری سر وکله زدم ولی فونت ایران سیستم را نشان نمیداد.
2- با چه فونتی که دارای اعراب باشد کار کنم؟
3- آیا مبدلی برای فونت مورد نظر وجود دارد که کدپیج فعلی (1256) را به یونیکد تبدیل کند؟

بسیار سپاسگزارم

SyntaxCheck
یک شنبه 27 مهر 1382, 23:47 عصر
سلام
همین فونت Tahoma بطور مثال اعراب عربی رو داره.( اِ بٌ بَ بً بٍ)
من یه کانورتور به یونیکد قبلا نوشتم که به طور هوشمند عمل میکنه و فاصله ها و انواع حروف با فرمهای مختلف مثلا حرف ی و خیلی چیزهای دیگه در اون لحاظ شده اگر خواستید یک ایمیل با یک مگ فضای خالی معرفی کنید براتون بفرستم.

Mahdiseif
دوشنبه 28 مهر 1382, 00:11 صبح
جناب سینتکس
ما که خیلی شرمنده ایم
بسیار متشکر
mahdiseif@hotmail.com

Mohammad_Mnt
دوشنبه 28 مهر 1382, 00:14 صبح
سینتکس جان ! توی همین سایت آپ لود کن تا هر کی خواست بتونه برداره :mrgreen:

SyntaxCheck
دوشنبه 28 مهر 1382, 03:10 صبح
http://www.syntaxcheck.free-host.com/persia.rar

از اینجا بگیریدش.این نسخه رو تحت 2000 درست کرده بودم اگر آیکون بالای پنجره کار نمیکنه توی اکس پی بخاطر اینه.

Mahdiseif
دوشنبه 28 مهر 1382, 08:20 صبح
جناب سینتکس سلام
متشکرم
متن خود را در برنامه جنابعالی فراخوانی کردم تمام متن را انتخاب و پس از انتخاب فونت تاهما کلید تبدیل را زدم نتیجه چیزی شبیه به این شد:
ﻞﺑﺎﻗ ،ﺖﺳﺍ ﺪﻌﺑ ﻱﺍﺭﺍﺩ ﻪﻜﻳﺰﻴﭼ ﻭ ،ﺪﺷﺎﺑ ﻪﺛﻼﺛ ﺩﺎﻌﺑﺍ ﻱﺍﺭﺍﺩ ﻪﻛ ﺪﻨﻳﻮﮔ ﺍﺮﻧﺁ ﻱﺩﺎﻣ ﻥﻮﭼ ،ﺖﺳﺍ

فایل را یکبار بصورت rtf و یکبار بصورت txt ذخیره کردم

از کامپوننت TntMemo و TntRichEdit استفاده و فایلها را لود کردم و فونت راهم تاهما قرار دادم ولی نتیجه شبیه این شد:
\f0\rtlch\u65266?\u65176?\u65252?\u65187?\u65197? \u65206?\u65255?

لطفا راهنمایی فرمایید که کجا اشتباه کرده ام.
با دلفی 7 و ویندوز xp کار میکنم.

SyntaxCheck
دوشنبه 28 مهر 1382, 19:39 عصر
سلام
آقا مهدی شرمنده که من کم توضیح دادم راجع به طرز کار برنامه. اگر کلید تبدیل رو یکبار بزنید متن بصورت برعکس تبدیل به یونیکد میشه.این کار برای بعضی برنامه های گرافیکی کاربرد داره(همون کاری که شما کردید و متن رو اینجا بطور مثال نوشتید).اما اگر برای دومین بار پس از تبدیل اولیه اون کلید تبدیل رو بزنید ,متن اینبار بصورت صحیح کانورت میشه و با ترتیب عادی برگردونده میشه.این عمل بصورت متناوب با زدن کلید تبدیل تکرار میشه. باید ببخشید که این توضیح رو فراموش کرده بودم بدم.

Mahdiseif
دوشنبه 28 مهر 1382, 22:57 عصر
بسیار ممنون
فرمایش شما را در مورد تکرار تبدیل انجام دادم ولی هنوز پس از لود شدن در TntMemo و TntRichEdit فقط عدد میبینم مانند:
{\rtf1\fbidis\ansi\deff0{\fonttbl{\f0\fnil\fcharse t178 Tahoma;}{\f1\fnil\fcharset0 Siamin System Font;}{\f2\fnil\fcharset0 Tahoma;}}
\f0\rtlch\u65165?\u65247?\u65198?\'f8\'f3\u65185?\ 'fa\u65251?\u65254?\'f6 \u65165?\u65247?\u65198?\'f8\'f3\u65185?\'f6\u6526 7?\u65250?\'f6\f2\ltrch \f1\par
\f0\rtlch\u65251?\u65166?\u65245?\'f6\u65241?\'f6 \u65265?\'f3\u65261?\'f

مثل اینکه هنوز راه کار را نفهمیده ام لطفا مساعدت فرمایید
خروجی باید rtf باشد یا txt ؟
در ضمن در تبدیل دوم نوشته ها اینچنین شد:

ﺏِﺱْﻡِ ﺍﻟﻞَّﻩِ ﺍﻟﺮَّﺡْﻣﻦِ ﺍﻟﺮَّﺡِﻳﻢِ
ﺍﻝْﺡَﻡْﺩُ ﻝِﻝَّﻩِ ﺭَﺏِّ ﺍﻝْﻋﺎﻝَﻡِﻳﻦَ
ﺍﻟﺮَّﺡْﻣﻦِ ﺍﻟﺮَّﺡِﻳﻢِ

SyntaxCheck
سه شنبه 29 مهر 1382, 00:16 صبح
من متن فارسی رو بدون اعراب امتحان کردم و اون رو در RTF سیو کردم و مجدد به TNTRichView لود کردم بدون مشکل کار انجام شد. فراموش نکنید که فرمت RTF رو نمیتونیم به همون صورت داخل Memo لود کنیم.
اما مسئله دوم رو شما صحیح میفرمایید برنامه من در مورد کلمات عربی دارای اعراب مشکل داره و اونها رو درست برنمیگردونه. سعی میکنم اگر وقتی بود روی این مورد هم کار کنم و یا اینکه سورس قسمت کانورت برنامه رو براتو میفرستم تا خودتون روش کار کنید و اعراب کلمات عربی رو هم در اون لحاظ کنید.

Mahdiseif
سه شنبه 29 مهر 1382, 06:30 صبح
جناب سینتکس
سلام و به خاطر توجه و همیاری و راهنمایی جنابعالی قدردانی اینجانب را بپذیرید.
حقیقت این است که راه را برایم باز کردید انشاالله با تلاش بیشتر نتیجه خواهم گرفت و چنانچه حضرتعالی در مورد اعراب نتیجه گرفتید بنده را هم در جریان قرار دهید.