PDA

View Full Version : سوال: چطوري يه سبد خريد درست كنم؟

gilas1368
شنبه 18 تیر 1390, 14:22 عصر
سلام
من يه سوپر ماركت دارم و دارم براش يه برنامه خريد و فروش مي نويسم حالا يه سوال دارم،يه كالا به فروش مي رسه اما مشتري بعد از 10 دقيقه يا بيشتر كالا رو برمي گردونه و تقاضاي وجه پرداختي رو مي كنه.سؤال من اينه كه كالاي فروخته شده كه حالا پس آوردنش رو چه جورى از داخل پايگاه حذفش كنم؟ (طريقه پاك كردن رو ياد دارم) اگه كالا رو پاك كنم تمام ركورداي همنام با كالا صرفنظر از تعداد و تاريخ فروش پاك ميشن.يكي از دوستان سبد خريد رو پيشنهاد داد.
حالا شما چه راه حلي رو پيشنهاد ميكنين؟
يا چطور اين سبد خريد رو درست كنم؟
يا چطور اين سبد رو پاك كنم؟شايد يه فردي بعد از چند روز جنس رو پس بياره،
كمكم كنين
ممنون

mmd2009
شنبه 18 تیر 1390, 14:30 عصر
با سلام

ببینید دوست عزیز اگر شما یک بانک نرمال شده داشته باشید به طوری که فاکتور فروش در یک قسمت و جنس های فروخته شده در یک قسمت دیگه ذخیره بشن و این جدول با هم رابطه داشته باشه میتونید راحتر این مشکل رو برطرف بکنید

فرض کنید یک مشتری میاد و 5 جنس میخره و فاکتور فروش اون میشه 123456 خب حالا شما اطلاعات فاکتور رو در جدول فاکتور و اطلاعات محصول رو در جدول محصول فروخته شده ثبت می کنید و مشتری به قول شما بعد از چند روز محصول(ات) رو میاره اگر همه رو پس اورد شما با حذف فاکتور فروش تمامی داده ها رو پاک می کنید این یعنی شما از جدول فاکتور باید فاکتور 123456 رو حذف کنید و وچون کلیک خارجی تعریف شده خاصتی های Update و Delete اون Cascade شده پس با حذف اون همه دادههای مربوط به فاکتور حذف میشن ولی اگر از 5 محصوال 2 محصول رو پس اوورد شما میتونید از جدول محصول اون 2تا رو حذف کنید و اتفاق خاص دیگه ای رخ نمیده

موفق باشید

gilas1368
شنبه 18 تیر 1390, 14:40 عصر
ميشه بيشتر توضيح بدين
منظورتون از پايگاه نرمال چه جور پايگاهيه؟
چطور ميشه ساختش؟
خاصيت cascade رو چطوري تنظيم كنم؟

mmd2009
شنبه 18 تیر 1390, 14:54 عصر
دوست عزیز برای دونستن بانک های نرمال شده اینجارو (http://amard.blogfa.com/post-122.aspx)بخونید

وقتی شما داری رابطه ها در بانک رو تنظیم می کنید اونجاست که میتونید 2 رابطه Delete و Update رو cascadeیا .... کنید و رابطه شما هم بر همان تنظیمات استوار است در کتاب های ساده بانک های اطلاعاتی هم در مورد مطلب نوشته شده است بهتون توصیه می کنم اگر تا امروز با این جمله ها :

کلید خارجی
بانک های نرمال شده
طراحی دیاگرام
ایجاد رابطه ها

و از این قبیل برخورد نکردید حتما یک کتاب در این مورد مطالعه کنید چون پایه و اساس بانک های اطلاعاتی ANSI بر همین منطق ها استوار است

موفق باشید

gilas1368
چهارشنبه 05 مرداد 1390, 12:34 عصر
با تشكر از پاسختون
يه سؤال ديگه توي اين برنامه پرينتي به مشتري داده نمي شه حالا چطوري بايد بفهمم كه مشتري كي خريد كرده و چه كالايي خريده؟
من بانك هاي رابطه اي رو بطور كامل مطالعه كردم ولي هر كدوم از دوستان كه مي تونه ساده تر بحث رو باز كنه خواهش ميكنم دريغ نكنين من بازم با اين مبحث مشكل دارم

با تشكر