PDA

View Full Version : سوال: نحوه کار با دیتابیس و چک باکس

012132
چهارشنبه 22 تیر 1390, 12:25 عصر
با سلام خدمت دوستان عزیز

من دارم دارم یه پروژه کتابخانه می نویسم بوسیله معماری سه لایه .
من در صفحه ایجاد کتاب یک چک باکس معرفی کردم . می خوام شرط بگذارم که زمانی که چک باکس فعال بود ، قسمت مترجم (تکست باکس مترجم) خالی بمونه و در غیر اینصورت تکست مترجم فعال بشه .
در ضمن وقتی که روی دیتا گرید ویو دابل کلیک کردن می خوام ببینم که اگر در دیتابیس گزینه چک باکس فعال بود در این جا هم فعال بشه و اگر غیر فعال بود هم در اینجا غیر فعال بشه .

gilas1368
چهارشنبه 22 تیر 1390, 14:13 عصر
سلام
داخل رویداد چک باکستون کد زیر رو بنویسید:

if(checkbox1.checked==true)
{
checkbox2.enable=false;
}
else
checkbox2.enable=true;

برای قسمت دوم سوالتون متوجه نشدم ولی زمانیکه اطلاعات رو داخل پایگاه دادتون insert می کنین اولا باید نوع tیلدی رو که اطلاعاتش رو از چک باکس می گیرین باید bit انتخاب کنید ثانیا زمانیکه اطلاعات رو بارگزاری می کنید اگر جک باکستون فعال باشه فعال نشونش میده و اگر غیر فعال باش خب، غیر فعال

مرتضی تقدمی
چهارشنبه 22 تیر 1390, 15:18 عصر
سلام

اگه منظور شما رو درست گرفته باشم نمونه برنامش این میشه.

موفق باشید

012132
چهارشنبه 22 تیر 1390, 17:39 عصر
با تشکر از شما دوست عزيز مشکل من در قسمت اول حل شد اما براي قسمت دوم :
همانطور که گفتم من ... براي مثال . در قسمت درج نام کتاب ، نام نويسنده و . . . و سپس يک چک باکس گذاشتم که يعني بصورت پيشفرض تيک خورده که نشون ميده کتاب فارسي است . در قسمت ثبت نمی دونم چطوری باید این مقدار را بفرستم و در رويداد DataGridView1_CellDoubleClick گريد ويو کد نوشتم که وقتي کاربر بر روي رکورد مورد نظر دابل کليک کرد ، مشخصات آن رکورد در داخل تکست باکس ها و فيلد هاي صفحه درج بصورت Read Only ظاهر شود . همچنين خاصيت modify کنترل هاي صفحه درج را در حالت public گذاشتم که از کمترين فرم ها استفاده کنم .
لازم به ذکره که من از پایگاه داده اکسس برای اینکار استفاده می کنم و نوع داده ی چک باکس را هم از نوع Yes/No گرفتم . حالا موندم که چطور باید این رو در ثبت بفرستم و چطور در ویرایش و نمایش ازش استفاده کنم .
در ضمن فایل فرم کتابخانه را برای توضیح بیشتر در پایین قرار می دهم .

http://www.4shared.com/file/Wj5lmd7O/lib.html

juza66
چهارشنبه 22 تیر 1390, 18:10 عصر
سلام دوست من

اگه درست متوجه شده باشم میخوای وقتی کلیک میکنی رو یکی از اسامی کتاب اونا رو توی تکس باکس ها نشون بده و اگر فارسی بود تیک چک باکس هم فعال بشه درسته؟!

اگه درسته اینکار رو کن:
- یک فیلد با نام Farsi بساز و مقدار 1 و 0 رو مشخص کن
- توی رویداد دیتاگرید اطلاعات فیلد Farsi رو بگیر و دستور شرطی استفاده کن که اگر 1 بود True کن و در غیر اینصورت False کن چک باکس رو !!

موفق باشید%

012132
چهارشنبه 22 تیر 1390, 18:37 عصر
ممنون از جوابتون من زیاد از برنامه نویسی سر رشته ندارمم اگه میشه دقیق تر توضیح بدید و کد ها را کجا بنویسم . در ضمن این کار در ویرایش هم عملیه ؟
ضمنا چطور میتونم مقدار فیلد گروه ها را در combo box فراخوانی کنم .

ممنون از راهنمایی های شما

مرتضی تقدمی
پنج شنبه 23 تیر 1390, 12:27 عصر
سلام

این برنامه فکر کنم مشکل شما رو رفع کنه. خیلی ساده نوشتمش.

موفق باشید

012132
یک شنبه 26 تیر 1390, 01:05 صبح
ممنون از شما دوستان ولی این برنامه زیپی که قرار دادید اجرا نمیشه .

بذارید اینطور مساله رو براتون باز کنم . چطور میتونم بین بانک اطلاعاتی اکسس و چک باکس یک ارتباط دو طرفه با استفاده از معماری سه لایه ایجاد کنم . بطوری که در هنگام درج مقداری را که برای بانک اطلاعاتی می فرستم ، در هنگام نمایش و یا ویرایش ، چک باکس در همان حالت تعریف شده برای متد ، قرار گیرد . یعنی اگر در هنگام تعریف تیک خورده باشد ، در هنگام نمایش و یا ویرایش هم همینطور تیک خورده باشه و بر عکس .

منتظر جوابتون هستم . خیلی فوریه و حیاتی .
ممنون از شما دوستان

مرتضی تقدمی
یک شنبه 26 تیر 1390, 11:09 صبح
ممنون از شما دوستان ولی این برنامه زیپی که قرار دادید اجرا نمیشه .

بذارید اینطور مساله رو براتون باز کنم . چطور میتونم بین بانک اطلاعاتی اکسس و چک باکس یک ارتباط دو طرفه با استفاده از معماری سه لایه ایجاد کنم . بطوری که در هنگام درج مقداری را که برای بانک اطلاعاتی می فرستم ، در هنگام نمایش و یا ویرایش ، چک باکس در همان حالت تعریف شده برای متد ، قرار گیرد . یعنی اگر در هنگام تعریف تیک خورده باشد ، در هنگام نمایش و یا ویرایش هم همینطور تیک خورده باشه و بر عکس .

منتظر جوابتون هستم . خیلی فوریه و حیاتی .
ممنون از شما دوستان

سلام
دوست عزیز برنامه مشکل نداره. بانک اطلاعاتیش SQL هستش. پس باید اس کیو ال رو نصب کنید. اگه نمی تونید, از کدهای درون سورس استفاده کنید.
موفق باشید.

012132
یک شنبه 26 تیر 1390, 11:14 صبح
ممنون دوست عزیز ولی من می خوام حتما بانک اطلاعاتی ام اکسس باشه . لطفا راهنماییم کنید