PDA

View Full Version : سوال: استفاده فایل در یک شبکه محلی

access2003
چهارشنبه 22 تیر 1390, 14:45 عصر
سلام علیکم
می خوام یک بانک اکسس را از طریق شبکه داخلی محلی در اختیار کاربران قرار دهم به نحوی که کاربران رایانه های دیگر فقط بتوانند بانک را باز و داده ها را وارد و یا ویرایش کنند و لی اختیار پاک کرد بانک و تهیه کپی بانک به روی رایانه خود را نداشته باشند. لطفاً راهنمایی فرمائید.

mazoolagh
چهارشنبه 22 تیر 1390, 21:36 عصر
به اینصورت که میگین مطلقا نشدنی است.
به این شکل تنها راه محافظت از بانک استفاده از SQL SERVER هست.

hasanr
پنج شنبه 23 تیر 1390, 13:08 عصر
سلام علیکم
می خوام یک بانک اکسس را از طریق شبکه داخلی محلی در اختیار کاربران قرار دهم به نحوی که کاربران رایانه های دیگر فقط بتوانند بانک را باز و داده ها را وارد و یا ویرایش کنند و لی اختیار پاک کرد بانک و تهیه کپی بانک به روی رایانه خود را نداشته باشند. لطفاً راهنمایی فرمائید.
موارد خواسته شده کاملا شدنی است
خواسته های شما را به دو بخش تقسیم می کنم
الف : کاربران رایانه های دیگر فقط بتوانند رکوردهای بانک را باز و داده ها را وارد و یا ویرایش کنند و امکان حذف رکورد را نداشته باشند
پاسخ : شما می توانید هنگام باز کردن فرمهایتان این ویژگیها را در آنها فعال یا غیر فعال کنید
AllowEdits امکان ویرایش رکوردها
AllowDeletions امکان حذف رکوردها
AllowAdditions امکان افزودن رکورد جدید
DataEntry امکان ورود اطلاعات
( در Help اکسس توضیحات کامل موجود است )

ب : کاربران رایانه های دیگر اختیار پاک کردن فایل دیتابیس بانک و تهیه کپی فایل دیتابیس بانک به روی رایانه خود را نداشته باشند
پاسخ : موارد خواسته شده در تنظیمات Security فایل دیتابیس امکان پذیر است (روی فایل راست کلیک کنید ، گزینه Properties و سپس تب Security را انتخاب کنید)

mazoolagh
دوشنبه 27 تیر 1390, 22:13 عصر
جناب HASANR
سلام، اما بعد:

لطفا قبل از پاسخ دادن دقت کنین که تفاوت هست بین فایل و رکورد.

جلوگیری از حذف و کپی فایل اکسس که کاربر به اون دسترسی داره با تنظیمات SECURITY شدنی نیست.
پاسخ همان هست که گفته شد.

hasanr
دوشنبه 27 تیر 1390, 22:43 عصر
سلام
مورد اول : دقیقا بخاطر تفاوت فایل و رکورد است که سوال دوستمون رو به دو بخش تقسیم و کلمات رکورد و فایل دیتابیس رو با رنگ متمایز کرده ام .
پس ؛ لطفا قبل از پاسخ دادن دقت کنین که با رنگ بندی و در واقع تاکید بر این کلمات بر تفاوت اونها تاکید شده است

مورد دوم : لطفا درباره Permision در ویندوز مطالعه کنین یا حداقل اینه که گزینه های مختلف security رو ملاحظه بفرمایین
با اعمال درست تنظیمات Sharing و Security کار خواسته شده واقعا ساده است
پس ؛ جلوگیری از حذف و کپی فایل اکسس که کاربر به اون دسترسی داره با تنظیمات SECURITY شدنی هست

Zero Defect
چهارشنبه 29 تیر 1390, 18:51 عصر
سلام

به هر حال دوستان , mazoolagh و hasanr , هر دو بخشهایی رو به درستی درج کردید ولی در هر صورت در این مبحث کفه به سمت hasanr سنگینی خواهد کرد

تا حدود زیادی پاسخهای دوستمون hasanar منطبق بر واقعیات قرار میگیره ولی اینکه ایشون هم , کل پاسخ رو در گرو تنظیمات Security ویندوز بدونن , صحیح نیست

در خصوص کپی نمودن اطلاعات , این گزینه کارایی چندانی نداره که اگر شما مجوز کار کردن با فایل اکسس رو به یک کاربر بدید ناگزیر امکان کپی نمودن اطلاعات و نشت اونها به بیرون هم به وجود خواهد اومد ,؛ جلوگیری از اون به این سادگی و با این روش امکان پذیر نیست

متاسفانه چون این تنظیمات منطبق بر شبکه هستند نمیتونم از شما بخوام که مثالی در این خصوص قرار بدید ( با تکیه بر تنظیمات مدنظرتون ) تا به امکان عبور از اون با ارائه فایل کپی شده اشاره کنم ولی اگر امکان یک ملاقات رو در رو وجود داشت , ملاحظه میکردید که نمونه کپی شده در زمانی نه چندان زیاد در اختیار شما قرار میگیره

در مجموع نحوه اعمال تنظیمات در یک شبکه فرضی در مقاله زیر توضیح داده شده اون رو میتونید مطالعه بفرمایید

لینک مقاله (http://www.cpsd.ir/forum/showthread.php?tid=78)

در خصوص تاکید دوستمون mazoolagh بر روی SQL Server هم تصور میکنم نیازی به تکرار یکسری مسائل نباشه , سعی نکنیم که مسائل رو دفعتاً به SQL Server مرتبط کنیم , بخش زیادی از امنیت SQL Server هم متکی بر امکانات امنیتی ویندوز هستش , پس در این فصل مشترک سعی کنید از این امکانات ویندوز , جهت بالا بردن سطح امنیت اکسس هم استفاده کنید

ولی در مجموع سطح امنیت SQL Server همونطوری که ایشون فرمودن بالاتره ولی در مورد فوق الزامی در مهاجرت به اون احساس نمیشه

موفق باشید

hasanr
چهارشنبه 29 تیر 1390, 23:01 عصر
ضمن تشکر از دوست و استاد عزیز Zero Defect
درباره امکان کپی فکر می کنم به احتمال زیاد حق با شماست و تسریع در پاسخ موجب اشتباه شده (تا شنبه دسترسی به شبکه کامپیوتری ندارم)
در مورد تنظیمات دسترسی در ویندوز پیشنهاد کتابهای مرجع در دوره MCSI اینست که
- Share Permision را به این صورت تنظیم کنیم
Everyone --> Full Conntrol , Change , Read (دسترسی کامل)
- و محدودیتها را توسط تنظیمات Security اعمال نماییم
همچنانکه می دانید تنظیمات Security با جابجا کردن پوشه یا فایل یا حتی نصب دوباره ویندوز تغییر نمی کنند

نکته دیگری که در بحث امنیت (در سطوح اولیه) به ذهن میرسه اینه که با قرار دادن علامت $ در انتهای share Name ( مثلا $DB ) پوشه حاوی دیتابیس را به صورت مخفی به اشتراک بگذاریم

mazoolagh
شنبه 01 مرداد 1390, 15:25 عصر
مواردی رو که در مورد تنظیمات sharing و security مطرح شد خودم هم میدونم و به همین خاطر هست که گفتم نمیشه.

دوباره به اصل پرسش مطرح شده دقت کنین:

ختیار پاک کرد بانک و تهیه کپی بانک به روی رایانه خود را نداشته باشند

ایشون دو خواسته دارن که با هم and شدن یعنی پاسخی که میدین باید هر دو رو برآورده کنه.
حالا اگر دوستان راه حلی دارن که فقط با تنظیمات sharing و security هر دو خواسته رو برآورده میکنه مطرح کنن و من هم بخاطر اینکه چیز جدیدی یاد گرفتم ازشون تشکر میکنم.

جلوگیری از کپی فایل زمانی میسر هست که سیستم عامل این امکان رو برای شما فراهم کرده باشه (مثل copy inhibit در netware) و تا جایی که میدونم در خانواده ویندوز هنوز چنین attributeی برای فایل در نظر گرفته نشده.

با اینحساب تنها راهی که میمونه استفاده از دیتابیسی هست که کار با اون بر اساس سرویس باشه و نه نیاز به دسترسی فیزیکی به فایل که در اینجا منطقی ترین راه استفاده از sql server هست. شاید از نظر عملکرد استفاده از sql بنوعی overkill محسوب بشه ولی خواسته های مطرح شده فقط با همین روش دست یافتنی است.

asia25
دوشنبه 24 مرداد 1390, 19:28 عصر
لطفا در مورد اتصال فایل اکسس یه sql راهنمایی نمایید با تشکر

hf.farhadi
دوشنبه 24 مرداد 1390, 22:11 عصر
با سلام
از این تاپیک کمک بگیرین

http://barnamenevis.org/showthread.php?222328-SQL-server-Microsoft-Access

access2003
دوشنبه 24 مرداد 1390, 23:30 عصر
با سلام
دوستان برای من استفاده از sql به دلیل اینکه کامپیوتر هایمان در یک شبکه هستند مقدور نیست و اجازه نصب آن را ندارم اما قابلیت به اشتراک گذاری فایل وجود دارد لذا اگر استفاده از قابلیت های ویندوز به نحوی که آقای hasanr گفتند وجود دارد پاسخ ایشان را تایید و کامل فرمائید.

hosseini712
دوشنبه 10 تیر 1392, 14:55 عصر
با سلام یادمان نرود امنیت اطلاعات امری کاملا نسبی است. --------اشکالات تکنیکی وارد شده بستگی به سطح حرفه ای کاربران و ملاحظات امنیتی و ارزش داذه ها دارد لذا چنانچه در سطوح متوسط و پایین موارد یاد شده کار می کنید ساده ترین موثق ترین و بهترین روش همان فرمایشات آقای hasanr است و در تکمیل آن می توان اینترفیس و دیتابیس اکسس را جدا کرد و فایل دیتا بیس را با پسورد قفل کرد و به روش ایشون به اشتراک گذاشت .که در صورت کپی غیر مجاز هم اطلاعات فابل بهره برداری نباشد. البته بعد از گذاشتن پسورد بطور طبیعی اینترفیس موقع اجرا ارور می ده که آن هم راه حل خود را دارد. حالا اگه پسندیدی بفرما تا راه حلش رو بگم