PDA

View Full Version : کار با پایگاه داده در c++

coderun
دوشنبه 27 تیر 1390, 15:14 عصر
چند وقتی است که می خواهم کار با پایگاه داده در c++ را بدانم گشت وگذای در اینترنت کردم اما از طرفی اکثر مطاب انگلیسی بود و یا مطلب خلاصه ای پیدا نکردم .
از دوستان تقاضا دارم که اگر می دانند چگونه می توان در c++ با پایگاه داده ارتباط برقرار کرد دریغ نفرمایند.
در ضمن اگر پیش نیازی هم می خواهد (از لحاظ نرم افزار یا کتاب پیش نیاز ) معرفی کنند.
من خودم دوست دارم با mysql , microsoft access کار کنم.
سوال دیگری هم دارم : چه پایگاه های داده توانایی کار با c++ را دارند و بهترین آن کدام است؟

mehdi.mousavi
سه شنبه 28 تیر 1390, 22:40 عصر
سلام.
شما می تونید از طریق DAO، ADO، ODBC، OLEDB و ... با هر Database ای که مایل باشید ارتباط برقرار کنید.
بعنوان تنها یک نمونه، می تونید به این مثال های متعدد (http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms677563%28v=vs.85%29.aspx) برای کار با بانک از طریق ADO مراجعه کنید.

موفق باشید.

coderun
چهارشنبه 29 تیر 1390, 19:34 عصر
یه درخواست دارم .
اگه توی اینترنت بگردیم (حتی توی خود این سایت ) مطلب درست و درمونی به زبان فارسی برای کار با پایگاه داده در C++ پیدا نمی شه .
هرکسی که بخواهد در مورد پایگاه داده چیزی یاد بگیره حتما باید کلی دردسر بکشه و کلی از وقتشو تلف کنه .
با توجه به گستردگی کار با پایگاه داده ( به دلیل تعدد سیستم های پایگاه داده ) و پاسخ گویی به نیاز کاربران و برنامه نویسان C++ در خواست دارم که بخشی برای "پایگاه داده در c++"
ایجاد بشه تا هرکس تجربه ای ویا احیانا آموزشی در مورد C++ و کار با پایگاه داده داره توی اون بخش قرار بده و تازه کاران در محیط اینترنت برای پیدا کردن یه مطلب کوچیک به زبان فارسی سرگردون نباشن.
و یه مرجع قوی به زبان فارسی برای پایگاه داده در c++ ایجاد بشه.
من که خودم (و هر کس دیگه ای رو که دیدم ) دربه در دنبال مطلب در مورد پایگاه داده برای c++ می گرده .

با تشکر

mehdi.mousavi
چهارشنبه 29 تیر 1390, 23:18 عصر
هرکسی که بخواهد در مورد پایگاه داده چیزی یاد بگیره حتما باید کلی دردسر بکشه و کلی از وقتشو تلف کنه .

سلام.
یادگیری مطالب جدید، وقت تلف کردن نیست. شما برای اینکه با DAO کار کنید، باید MFC رو خوب بشناسید. برای اینکه بتونید با OLEDB/ADO خوب کار کنید، باید با COM آشنا باشید. برای کار با ODBC Function ها، باید Win32/C رو بشناسید و ... طبیعی هستش. کسی که با COM آشنا نباشه، وقتی کد زیر رو ببینه، چشمش سیاهی میره:

#import "msado15.dll" no_namespace rename("EOF", "EndOfFile")

با توجه به گستردگی کار با پایگاه داده ( به دلیل تعدد سیستم های پایگاه داده )
اصول یکسان هستش، تعدد Database System ها اهمیتی نداره تا مادامیکه همشون SQL رو پشتیبانی کنن.

من که خودم (و هر کس دیگه ای رو که دیدم ) دربه در دنبال مطلب در مورد پایگاه داده برای c++ می گرده . با تشکر
برای شروع، می تونید از ODBC API (http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms714562%28v=VS.85%29.aspx) ها استفاده کنید. یک برنامه نویس ظرف حداکثر چند روز میتونه با این API ها آشنا بشه و کلیه نیازهاشو برطرف کنه... MSDN (و لینکی که دادم خدمتتون) نقطه خوبی برای شروع هستش.

موفق باشید.