PDA

View Full Version : مبتدی: استفاده تقويم شمسي در برنامه

saeed razaee
یک شنبه 09 مرداد 1390, 10:24 صبح
با سلام خدمت دوستان عزيز
مي دانم اين سوال تكراري است و بيشتر تاپيكهاي ايجاد شده و حتي با جستجو درموتورهاي جستجو مي توان مطالب زيادي در اين خصوص پيدا كرد اما هيچ كدام مراحل انجام كار را به صورت واضح و روشن براي مبدتيان توضيح نداده اند و ...
مي مي خواهم در برنامه خود از تقويم شمسي استفاده كنم به صورتي كه جلوي textbox يك باتن قرار دهم و با كليك بر روي باتن تقويم باز شود و با كليك بر روي هر روز از تقويم تاريخ آن روز در textbox قرار بگيرد. خيلي جستجو كردم كلي كامپوننت پيدا كردم و چند روزي وقت گذاشتم به نتيجه نرسيدم.لطفا توضيح دهيد براي اين كار از كدام كامپوننت استفاده كنم و كدهاي مورد نظر جهت باز شدن تقويم و قرار گرفتن تاريخ در textbox را كجا و به چه صورت بايد نوشت و در صورت امكان يك مثال عملي هم اگر باشد مي توان از روي آن الگو برداري كرد در ضمن من براي كار در window application مي خواهم.در حال حاضر من كامپوننت هاي زير را دارم:
persiancalendar.dll
persiantools.dll
persiandate.dll
persiandatetimepicker.dll
persiandatetime.dll

saeed razaee
یک شنبه 09 مرداد 1390, 20:14 عصر
کسی نبود پاسخ بده؟

ma.rad
یک شنبه 09 مرداد 1390, 20:26 عصر
دوستان قبلاکامپوننت datepicker شمسی قرار دادن جستجو کنید

morteza271
یک شنبه 09 مرداد 1390, 21:02 عصر
سلام دوست عزیز.
من قبلا یه کامپوننت برای دریافت تاریخ شمسی درست کرده بودم و تی همین سایت در آدرس زیر گذاشته ام.
و فعلا مشکلی نداشته.
به آدرس زیر برین وکامپوننت رو دانلود کنید و اگه براتون خوب بود ازش استفاده کنید.
فقط یادتون باشه اگه مشکلی داشت بهم پیام بدین تا درستش کنم.
http://barnamenevis.org/showthread.php?64210-%D9%86%D9%85%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%88%DA%86%DA%A9-%D9%88-%D9%85%D9%81%D9%8A%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D9%8A-%D8%B4%D8%A7%D8%B1%D9%BE&p=1299708&viewfull=1#post1299708

ab1000
یک شنبه 09 مرداد 1390, 23:48 عصر
سلام واقعا هیچ کس درک نکرد که دوستمون سعید رضایی چی فرمودند ایشون میگن مبتدی هستند و مراحل استفاده از تقویم رو گام به گام نیاز دارند . حالا شما و کرمتون!!

morteza271
دوشنبه 10 مرداد 1390, 00:07 صبح
اگه منظورتون از گام به گام طریقه ی استفاده از کامپوننت هست باید مراحل زیر رو انجام بدین :
1- اضافه کردن کامپوننت در toolBox
که برای این کار بیاد در toolBox راست کلیک کنید و سپس گزینه ی Choose Items رو انتخاب کنید و سپس کامپوننت رو انتخاب و Ok بزنید.

2- گذاشتن کامپوننت از ToolBox بر روی فرم

همین!!!

ولی اگه منظورتون چیز دیگه ای هست توضیح بدین.

ma.rad
دوشنبه 10 مرداد 1390, 00:39 صبح
سلام واقعا هیچ کس درک نکرد که دوستمون سعید رضایی چی فرمودند ایشون میگن مبتدی هستند و مراحل استفاده از تقویم رو گام به گام نیاز دارند . حالا شما و کرمتون!!

شما که درک کردید توضیح بدید!!!!

saeed razaee
دوشنبه 10 مرداد 1390, 22:15 عصر
با سلام خدمت اساتید محترم
من با اضافه کردن کامپوننت به برنامه و حتی نمایش تاریخ شمسی در textbox مشکلی ندارم فقط می خواهم تاریخ شمسی را از روی تقویم انتخاب کنم یعنی تقویم باز شود و با کلیک بر روی هر روز تاریخ آن روز در textbox قرار بگیرد. یعنی فضای نام باید چی باشه, تقویم را چگونه نمایش بدم و چه کدی برای کلیک بر روی هر روز تا تاریخ آن در text box قرار بگیرد.

ma.rad
دوشنبه 10 مرداد 1390, 22:27 عصر
دوست عزیز توضیح دادم شما باید کامپوننت FarsiLibrary دانلود کنید واز datepicker شمسی اون استفاده کنید:
name space
using FarsiLibrary.Utils;
using FarsiLibrary.Resources;
using FarsiLibrary.Win;
using FarsiLibrary.Win.Enums;
using FarsiLibrary.Win.Controls;

یه نمونه فراخوانی :

private void faDatePicker2_SelectedDateTimeChanged(object sender, EventArgs e)
{
PersianDate pt = new PersianDate( faDatePicker2.SelectedDateTime);
label14.Text = pt.ToString("d");
}

morteza271
دوشنبه 10 مرداد 1390, 22:32 عصر
دوست عزیز شما اصلا اون کامپوننتی که گفتیم رو دانلود کردین ببینید چطوریه؟
اونم همینطوریه دیگه!
اینم یه عکس از خودش و تقویمش :
73185

saeed razaee
شنبه 15 مرداد 1390, 15:24 عصر
سلام دوست عزیز من از این کامپوننت استفاده کردم و تاریخ را نمایش می دهد اما چگونه داخل دیتابیس ذخیره کنم همه تکسهای روی فرم داخل جدول ذخیره می شوند غیر از این تکس تاریخ . مشکل از کجاست آیا توی جدول sql باید نوع خاصی برای این فیلد انتخاب کنم؟ باتشکر

morteza271
شنبه 15 مرداد 1390, 16:03 عصر
سلام.

این کامپوننت یه پراپرتی داره به نام Date که تاریخی که انتخاب شده رو برمیگردونه.
شما میتونید این مقدار رو در دیتابیس ذخیره کنید.
چند متد هم داره که اگه باهاش کار کنید میتونید از آنها هم استفاده کنید.
موفق باشید

faravaghi
یک شنبه 16 مرداد 1390, 03:07 صبح
سلام،
این دقیقا همون چیزی است که دوستمون گفتن. به همراه نمونه و داکیومنت و ... فقط برات گذاشتم.
توش نمونه هم داره. اول اونا رو ببین بعد برو انجامش بده.

mehrdad_shahian
یک شنبه 27 شهریور 1390, 12:46 عصر
سلام با تشکر از کامپوننت خوبتون
من شیئ faMonthView رو تونستم با کد زیر تبدیل به تقویم شمسی کنم ولی faDatePicker1 رو هرچه تلاش کردم نتونستم.لطفا منو راهنمایی کنید.مرسی
faMonthView1.DefaultCalendar = faMonthView1.PersianCalendar;
faMonthView1.DefaultCulture = faMonthView1.PersianCulture;
faMonthView1.SelectedDateTime = DateTime.Now;

ramin005
دوشنبه 15 اسفند 1390, 09:30 صبح
بالاخره بعد از چندین و چند بار تست متوجه شدم که ورژن جدید farsilibrary درست جواب نمیده (حداقل برا سیستم من!)
راه حل:
ورژن 1.9 را حذف و ورژن 1.6 را نصب کنید.