PDA

View Full Version : حرفه ای: پروژه مدیریت مطب ، تحت شبکه - open Source

massoudghb
پنج شنبه 20 مرداد 1390, 14:56 عصر
با سلام به دوستان . من یه مدت وقت خالی دارم . میخوام لطفی رو که دوستان تا اینجا به من داشتن رو برای دوستان جدید تر جبران کنم .

جریان از این قراره که طرح یه پروژه مدیریت مطب تو ذهنم هست که میخوام اینجا با راهنمایی دوستان قدیمی تر به بهترین شکل ممکن انجامش بدم .

در طول مدت خدمت سربازی ام یعنی دو سال گذشته کلا برنامه نویسی کردم با C# 2010 و SQL 2008 .

توی پروژه میخوام از LinQ استفاده کنم . چون واقعا با این دستم باز تره و راحت ترم .

اما اولین سئوالی که برام پیش اومد این بود :
از نظر شما بهترین نقطه برای شروع چیه ؟

من خودم به تجزیه و تحلیل فکر کردم . و یکی از دوستان نرم افزار Visual Paradigm رو به من معرفی کردن . آیا این برای یک کار تجاری و اصولی خوبه یا نه ؟
=============================================
نکته : من از دوستان راهنمایی و نظر سنجی میخوام ، تمام مراحل برنامه نویسی و تجزیه و تحلیل و.. رو سعی میکنم خودم انجام بدم و مزاحم اوقات اساتید محترم نشم . اما نظر دوستان راهنمایی انتخاب یه Route map صحیح برام خیلی مهمه .
=============================================

با مهر و احترام . مسعود غیاث بیگی .

massoudghb
پنج شنبه 20 مرداد 1390, 21:46 عصر
کسی نبود ؟ راهنمایی لطفا .. یه پروژه اوپن سورس خواهد بود .. لطفا ..

hasan_b110
جمعه 21 مرداد 1390, 11:16 صبح
سلام
من علاقه مند هستم تو این پروژه با شما همکاری کنم فقط لازم می دونم که عرض کنم که من حرفه ای نیستم .
من یه برنامه برای مدیریت انبار نوشتم

massoudghb
جمعه 21 مرداد 1390, 16:02 عصر
سلام حسن جان . میدونی ، سناریو همچین چیزی خواهد بود :

بیمار وارد میشه ، اسمشو میگه (یا کارتشو نشون میده ) منشی وارد برنامه میشه ، اسم بیمار رو جستجو می کنه ، براش وقت میزنه ، و بیمار وارد لیست معاینه قرار میگیره . همزمان پزشک میتونه لیست مراجعه کنندگان امروز رو ببینه ،سابقه ی بیماری ، دارو های تجویز شده و ... بعد از ویزیت بیمار ، نسخه رو در برنامه مشخص می کنه ، یه پرینت به بیمار میده که در اون ، اسم دارو ، میزان مصرف و زمان مصرف رو توضیح داده .

حالا این کلیت برنامه از دیدگاه خارجی به سیستم هست .
بعدا جزئی تر میشیم و ریز تر بهش نگاه می کنیم .

نظرت چیه ؟

massoudghb
جمعه 21 مرداد 1390, 17:22 عصر
مرسی حجت جان ، خوش اومدی .. حرفت کاملا صحیح هست ..
خیلی عالی بود ..

اولین گام همون طوری که گفتین تقسیم وظایف هست .. و داشتن یک استاندارد واحد واسه کد ها .
خوب واقعیت اینه که من چندتا دوست پزشک دارم . که اینها خودشون برنامه هایی دارن توی این زمینه ی مدیریت مطب . ولی خیلی قدیمی و پیش پا افتاده هستند .
باید کل پروژه رو تجزیه و تحلیل کنیم تا بتونیم در نهایت بزرگی کار و قسمت های مختلفش رو تشخیص بدیم .

و البته نکته ی مهم اینه که سعی کنیم . بهترین وجدیدترین متدها رو به کار ببریم .

saeed razaee
جمعه 21 مرداد 1390, 18:41 عصر
سلام
به نظر من اول بهتره نمودار ERP یا EER را طراحی کنید.موجودیتها را شناسایی کنید ارتباط بین آنها کلیدهای اصلی و کلیدهای خارجی و در نهایت جداول را استخراج و دیتابیس را طراحی کنید بعدا سراغ برنامه نویسی و کد نویسی شوید.

massoudghb
جمعه 21 مرداد 1390, 18:43 عصر
ممنون . سعید جان منظور من از تجزیه وتحلیل همین بود که شما فرمودی در پست اولم عرض کردم ، احتمالا با نرم افزار ویژوال پارادایم انجامش بدیم ..

massoudghb
جمعه 21 مرداد 1390, 21:19 عصر
اول از امکان سنجی شروع می کنیم :
-آیا پروژه در این مورد خاص قابل پیاده سازی است ؟
-اجرای پروژه چه تاثیری در کار مطب دارد ؟
-چه امکاناتی جهت اجرای بهتر پروژه در اختیار داریم ؟

بعدش میشه با تحلیل نیاز مندیها ادامه بدیم ( از قبیل مواردی که در بالا اشاره کردین امکانات سخت/نرم افزاری ، مدت زمان مورد نیاز ، تعداد برنامه نویسان، ساعت کاری )
بعد با استفاده از UML کل فرایندها رو مدل میکنیم

البته باید قبل از هر چیز یه مدولاسیون رو انتخاب کنیم که فکر می کنم بروز ترینشون مدل RUP هست .

massoudghb
جمعه 21 مرداد 1390, 21:24 عصر
در مورد UML هم اگه دوستان سئوالی دارن ، در این تاپیک خوب توضیح داده شده : مفاهیم مقدماتی UML (http://barnamenevis.org/showthread.php?3953-UML-%D9%85%D9%81%D8%A7%D9%87%DB%8C%D9%85-%D9%85%D9%82%D8%AF%D9%85%D8%A7%D8%AA%DB%8C)

در رابطه با RUP هم میشه این تاپیک رو مطالعه کرد : مقدمه ای بر RUP (http://barnamenevis.org/showthread.php?6279-%D9%85%D9%82%D8%AF%D9%85%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%B1-RUP)

massoudghb
شنبه 22 مرداد 1390, 00:08 صبح
مرسی حجت جان . من فردا صبح میرم سراغ دوستام . و موجودیت ها و کلاس ها رو در میارم ..

برای امشب شب بخیر ...

h_arman
چهارشنبه 18 آبان 1390, 22:38 عصر
و...
دوباره سرنوشتی غم انگیز اما قابل پیش بینی برای یک پروژه ایرانی

omidh2007
پنج شنبه 19 آبان 1390, 07:29 صبح
من پایه ام برای انجام یه قسمت های کوچیکی از پروژه . ولی نیاز به یه مدیر هست که مدیریت کنه و تقسیم کار .

masoud60
شنبه 30 آذر 1392, 15:17 عصر
اول از امکان سنجی شروع می کنیم :
-آیا پروژه در این مورد خاص قابل پیاده سازی است ؟
-اجرای پروژه چه تاثیری در کار مطب دارد ؟
-چه امکاناتی جهت اجرای بهتر پروژه در اختیار داریم ؟

اگر راهکاری پیدا نکنیم که دکتر 2 بار نسخه رو ننویسه . دکتر از برنامه استفاده نخواهد کرد. از ابزار هایی مثل gnote باید در برنامه استفاده باشه بهتر هست این رو در scope اولیه برنامه ببینید.

----------------------------
http://www.kohan-co.net

behi1ty
شنبه 30 آذر 1392, 15:22 عصر
با سلام خدمت دوستان
من اين پروژه حدود يك ماهي است شروع كردم و با چندين مطب و درمانگاه صحبت و مشورت كردم تا تونستم
الگوريتم مناسب را پيدا كنم
پروژه خيلي خوبي شده البته از نظر كسايي كه ديدن
با Vs2012 و Sql2012 هم در حال نوشتن هستم
به محض اين كه تموم بشه عكس هايش را در انجا مي گذارم اما تا تموم نشه متاسفم
چون پروژه تجاري تعريف شده است
اما هرجا كه بتونم كمك مي كنم كه اين كار را انجام دهي

systam
شنبه 30 آذر 1392, 15:33 عصر
سلام
کار واقعا خوبیه
نمیخوام دلسردتون کنم
ولی از این پروژه های نیمه تموم توی این سایت زیاده

abbas.oveissi
یک شنبه 01 دی 1392, 02:39 صبح
سلام
کار واقعا خوبیه
نمیخوام دلسردتون کنم
ولی از این پروژه های نیمه تموم توی این سایت زیاده

من که آرزو دارم یه پروژه اپن سورس مثلا توی codePlex یا GitHub پیدا کنم که فعال باشه،بعد هم بتونم از نرم افزارش استفاده کنم و هم در توسعه اش کمک کنم.اما با جستجو هایی که کردم چنتا پروژه پیدا کردم که همشون برای چندسال قبل بودن و مرده بودن اصطلاحا!! فقط یدونه هم کافیه :ناراحت: حداقل ادای این پروژه های خارجی هم در بیارن کافیه!

massoudghb
یک شنبه 01 دی 1392, 09:50 صبح
با سلام .
این تاپیک رو من 2 سال پیش زدم ؛ علت خوابیده شدنش هم قبول شدنم در مقطع ارشد و سرکار رفتنم بود .
2 سال گذشته و من به اندازه ی خودم پیشرفت خوبی داشتم .
خوشحال میشم جدن اگه کسی بخواد فعالیت کنه شروع کنیم .
کسانی که مایل به فعالیت هستن بهم پیام خصوصی بدن .

با مهر و احترام
مسعود غیاث بیگی .