PDA

View Full Version : سوال: مقایسه قیمت سایتهای طراحی شده با asp و php

idocsidocs
پنج شنبه 27 مرداد 1390, 11:15 صبح
لطفا بگید که اگه یه سایت رو با asp طراحی کنیم و بعد همون سایت رو با php طراحی کنیم به طوری که دقیقا شبیه به هم باشن، قیمت کدوم سایت بیشتر هست؟

لطفا در مورد تفاوت قیمت سایتهای طراحی شده با asp و php توضیح بدید. البته فرض بر این هست که قیمت سایتهایی با امکانات یکسان رو مقایسه می کنیم.

eshpilen
پنج شنبه 27 مرداد 1390, 12:12 عصر
بنظر من اگر امکانات سایت استاندارد و کلیشه ای باشه طبیعتا ASP.NET میتونه ارزانتر دربیاد، چون کنترل های آمادهء زیادی در این زمینه داره. منظورم از کنترل مثلا چیزهایی مثل نمایش اطلاعات دیتابیس در جدول با قابلیت مرتب سازی بر اساس ستون و ویرایش و اضافه و حذف هست.
یا مثلا سیستم رجیستر و لاگین که در ASP.NET هست.
یا مثلا کنترل نمایش درختی.
لیست کنترل هاش رو اینجا ببینید: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.web.ui.webcontrols.aspx

بعدم کلا کار کردن با دیتابیس در ASP.NET ساده تره چون از ADO.NET استفاده میشه و نیازی نیست سطح پایین با دیتابیس کار کنید و همه چیز رو خودتون هندل کنید.

کلا هم ساختار فریمورک دات نت سطح بالاتر از PHP هست. حتی فکر نمیکنم فریمورک های PHP بتونن براحتی اونقدر سطح بالا باشن، چون پیاده سازی بعضی ویژگیها وقتی زبان و فریمورک پایه اونا رو پشتیبانی نکنه دشواره و گاهی پیاده سازی کاملا مختصر و تمیز اونها غیرممکنه.

مثلا ASP.NET رویدادگراست. شما فقط تابع/متدی در سمت سرور رو تعیین میکنید که مثلا موقع کلیک شدن یک دکمه اجرا بشه. این چیزی هست که چند بار تاحالا افرادی در PHP اومدن پرسیدن که چطور باید انجامش بدن.
در اون تابعی هم که اجرا میشه شما کم و بیش به تمام کنترلها و اشیاء و متغییرهای صفحه بصورت یکسانی دسترسی دارید، حالا هرکجا که میخوان باشن.
خلاصه سطح انتزاع و راحتی کار در ASP.NET بالاتر از PHP هست.
مثلا شما سمت سرور با PHP عملیاتی انجام دادید و حالا میخواید محتوی یک Textbox رو بر اساس اون نتایج تنظیم کنید؛ باید یجوری نتایج رو از اون قسمت صفحه به قسمتی که Textbox هست انتقال بدید. یعنی کد شما چند تکه و پیچیده میشه. عملیات یک جاست، و بخش اختصاص و نمایش نتایج یه جای دیگه در میان انبوه کدها. اما در ASP.NET در همون تابعی که عملیات رو انجام میده کافیه بنویسید مثلا textbox3.Text=result. دیگه به بقیش کار ندارید که این textbox3 کجاست و آیا قبل از تابع شما تعریف شده یا بعدش و چطوری نتایج رو در قالب HTML درج کنید تا بره توی این Textbox که سمت کلاینت و در فرمت HTML هست.
اینم باز سوالی هست که بارها مطرح شده و مثلا طرف میخواد بدون چطور محتوی فیلدهای فرم رو بعد از سابمیت شدن حفظ کنه. گرچه این کار بصورت ساده و بدون تغییرش توسط viewstat در ASP.NET بصورت خودکار انجام میشه.

اونطوری هم که بنده دیدم قیمت هایی که ASP.NET کارها میدن پایینتر هست.

اما با همهء اینا PHP هم بقدر کافی خوب و قوی هست و جون میده برای کارهای ویژه و ابتکاری و سفارشی و خارج از استاندارد و کلیشه. چون توی این کارها یا از کنترل های آمادهء دات نت نمیشه استفاده کرد (یا به این سادگی نمیشه)، یا دیگه اون بهینگی و اختصار و راحتی کدنویسی رو ندارن.

مزیت دیگر PHP یادگیری راحتتر اونه و اینکه مفاهیم درگیر و قضایای برنامه نویسی چند بخشی وب مشتمل بر زبانهای سمت کلاینت و سرور رو بهتر متوجه میشید، اما در ASP.NET اگر طرف قبلا اطلاعات و مهارت کافی نداشته باشه احتمالا از پیچیدگی بعضی کارها و وجود بعضی مشکلات و محدودیت ها گیج میشه و نمیتونه علت بعضی مشکلات رو براحتی متوجه بشه و حل کنه.
بنظر من یکی که قبلا با PHP کار کرده اگر بره سراغ یادگیری کامل و اصولی ASP.NET در اون خیلی موفق تر میشه و همه چیز رو بهتر درک میکنه و میتونه استفاده کنه!!

مزیت دیگر PHP بازمتن بودن هست.
مزیت دیگرش رایگان بودن (که نتیجهء بازمتن بودنشه - ولی بازمتن بودن به تنهایی هم خودش یک مزیته).
مزیت دیگرش مستقل از پلتفرم بودن (ASP.NET بیشتر از نظر تئوریک مستقل از پلتفرمه تا از نظر عملی).
مزیت دیگر PHP سرورهای ارزان و در عین حال خوب لینوکس که فت و فراوان هستند.

ضمنا PHP کد و کلاس و فریمورک هم زیاد داره که یه مزیته. اما اینکه میگم دات نت کنترل فلان داره اما برای PHP نمیگم بخاطر اینه که یه چیزی که استاندارد و رسمی و هماهنگ با کل در چیزی هست با چیزایی که جداگانه باید تحقیق کرد، از بین انواع مختلف انتخاب کرد، دانلود کرد، نصب کرد، یاد گرفت، تست کرد، تطبیق داد، ... تفاوت میکنه.

درکل بنظر بنده مزیت PHP از نظر تجاری برای آدمهای واقعا خبره هست و پروژه های ویژه، سفارشی و غیرکلیشه ای.
و اینم درنظر بگیرید که اینجا چون ویندوز و ویژوال استودیو و دیگر اجزا بصورت رایگان استفاده میشن بین PHP و ASP.NET از نظر هزینه تفاوتی وجود نداره. اما در سطح جهانی، بازمتن و مجانی بودن پلتفرم LAMP احتمالا اختلاف حجم و سختی کدنویسی این دوتا رو جبران میکنه و اختلاف دستمزد کارها در هردوی این زبانها درحد ناچیز یا خیلی کمتر از چیزی که در اینجا هست خواهد بود.

البته بنده این چیزا رو گفتم، بدون تجربهء عملی تجاری. این رو درنظر بگیرید. صحبتهای بنده بر اساس مطالعه و یادگیری تئوریک بوده بیشتر و مقداری کار که بر اساس تمرین و یادگیری در هردو زبان مورد بحث انجام دادم.
بهتره از اونایی که کار تجاری میکنن و این شغلشون هست هم سوال کنید. اما شاید کمتر کسی مثل بنده پیدا بشه که هردو زبان رو خوب مطالعه کرده باشه و از هردو بقدر کافی بدونه.

در ضمن اینکه خوره ها از کار کردن با PHP لذت بیشتری میبرن بنظرم مسلمه.
ASP.NET بیشتر مربوط به تجارت و درآمد میشه. یه کار کسل کننده!
کار کردن با PHP خیلی جذابتره اگر دیدگاه ما تجاری نباشه و محدودیت زمانی و مسئولیت تجاری نداشته باشیم.
در دنیای بازمتن و PHP شما به شرط علاقه و پشتکار کافی میتونید چیزهای خیلی گسترده تر و عمیق تر و جالب تری رو در هر روز یاد بگیرید و از نظر پایه و گسترهء دانش و قدرت برنامه نویسی به سطوح واقعا بالایی برسید و دچار وابستگی و عجز دربرابر محصولات انحصاری یک شرکت تجاری خاص نباشید. اگر به این فناوری و قدرت درکل علاقه داشته باشید و بخواید بدون مرز و سریع در جنبه های وسیعی پیش برید، نباید خودتون رو به چیزی مثل ASP.NET محدود و وابسته کنید.
اما در ASP.NET همه چیز کم و بیش به یک صورت انجام میشه و یه جورایی همه چیز تکراری و محدوده از نظر تنوع گستره های دانش و مهارت و جذابیت.

idocsidocs
پنج شنبه 27 مرداد 1390, 12:52 عصر
بنظر من اگر امکانات سایت استاندارد و کلیشه ای باشه طبیعتا ASP.NET میتونه ارزانتر دربیاد، چون کنترل های آمادهء زیادی در این زمینه داره. منظورم از کنترل مثلا چیزهایی مثل نمایش اطلاعات دیتابیس در جدول با قابلیت مرتب سازی بر اساس ستون و ویرایش و اضافه و حذف هست.
یا مثلا سیستم رجیستر و لاگین که در ASP.NET هست.
یا مثلا کنترل نمایش درختی.
لیست کنترل هاش رو اینجا ببینید: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.web.ui.webcontrols.aspx

اما در ASP.NET همه چیز کم و بیش به یک صورت انجام میشه و یه جورایی همه چیز تکراری و محدوده از نظر تنوع گستره های دانش و مهارت و جذابیت.

من قیمت یه سایت ASP.NET با امکانات ابتدایی (ارسال خبر و مقاله، آپلود فایل، ثبت لینک، گالری تصاویر و نظرسنجی) دیدم که حدود 550 بود، بنظرتون قیمت این سایت با پی اچ پی چقدر می شد؟

eshpilen
پنج شنبه 27 مرداد 1390, 13:34 عصر
من قیمت یه سایت ASP.NET با امکانات ابتدایی (ارسال خبر و مقاله، آپلود فایل، ثبت لینک، گالری تصاویر و نظرسنجی) دیدم که حدود 550 بود، بنظرتون قیمت این سایت با پی اچ پی چقدر می شد؟
نمیدونم من کلیتش رو گفتم و برآورد خودم رو.
یدونه که ملاک نیست. تازه اسم بردن امکانات یک چیزه و کیفیت و امنیت واقعی کار چیز دیگه.
برنامه نویس هم با برنامه نویس فرق داره.
اینهمه شبه برنامه نویس هست. اینهمه سمبل کن هست.
اینا قیمت پایینتر میدن و باید هم پایینتر بدن.
و بنظر من درکل شبه برنامه نویس و سمبل کن دات نتی کارش بهتر از نوع PHP درمیاد. چون حداقل بخش بزرگی از کار رو خود ASP.NET انجام میده و کدش رو اون برنامه نویسای ناشی ننوشتن. ولی در PHP تقریبا تمام کدها و جزییات و هندل کردنها و امنیت گردن برنامه نویس هست.

stealer2007
جمعه 28 مرداد 1390, 00:12 صبح
مسلما قیمت پروژه های PHP بالاتر از ASP هست. به دلایل زیادی که چندتاش رو دوست عزیزمون نام بردن.
PHP از نظر من یه زبون فوق العاده است و تمام بحث های برنامه نویسی رو به صورت کامل داره
PHP اختصاصی تره و همچنین به نظر من دارای امکانات بیشتری هست.
از نظر امنیت هم نمیشه مقایسه کرد چون بستگی به نوع کد نوشتن داره و سرور و این چیزا.
......

در کل PHP شماره 1 هست ، همیشه یادت باشه. :دی