PDA

View Full Version : آموزش: ارتباط بین فرم های برنامه

oliya24
شنبه 29 مرداد 1390, 01:22 صبح
بار کردن و نمایش فرم هاي برنامه کاری است ساده ولی اغلب مواقع نیاز هست که این فرم ها با یکدیگر ارتباط داشته باشند و اطلاعات ردوبدل کنند
چگونه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟
این موضوع اموزش مطلب من است
به اشتراک گذاشتن متغیر بین فرم ها:
ساده ترین راه برای برقراری ارتباط بین فرم ها استفاده از متغیر های عمومی است این متغیرها را درقسمت تعاریف فرم (خارج از همه روالها)و با استفاده از کلید واژه public تعریف میشوند
public numpionts as integer
public datevalue(100) as double
برای مثال این متغیرها در فرم 1 تعریف شده باشن برای دسترسی به انها در فرم دیگر کافی است نام فرم را هم قید کنید
به این نحو
form1.numpoint=99
form1.datevalue(0)=0.98678
از انجایی که این کنترلها به صورت عمومی ایجاد میشن دسترسی به انها در فرم های دیگر نیز به همین روش صورت میگیرد برای مثال اگر در فرم دوم یک تکس باکس به نام textbox1 وجد داشته باشد روش دسترسی به خواص ان در فرم های دیگر چنین خواهد بود :
form2.textbox1.tet="benyamin"
حتی میتوانید متغیر کمکی از نوع فرم مورد نظرایجاد کرده و با ان کار کنید
به مثال زیر توجه کنید :
dim axform as form2
axform.textbox1.text="benyamin"
axform.show
دستور اول کد فوق یک متغیر کمکی از نوع form2 ایجاد میکند اما توجه کنید که این فرم بایستی از قبل وجود داشته باشد
چرا چون از کلمه ی کلیدی new در کد بالا استفاده نکردم
امیدوارم مفید باشه
موفق باشید

oliya24
شنبه 29 مرداد 1390, 03:16 صبح
دوستان در مورد عکس شرمندم ببخشید هر کاری هم میکنم نمیره اشتباه شده
در مورد تاپیک نظر بدید اگر من خوب توضیح دادم بگید اگر هم نه بازم بگید
چون میخوام در مورد فرم داینامیک هم توضیح بدم پس لطفا نظر بدید

milad.biroonvand
شنبه 29 مرداد 1390, 10:34 صبح
سلام

برای حذف عکس باید به بخش ، ویرایش امضا بری .

برای به اشترک گذاشتن متغیرها باید تو یه ماژول بنویسی.

برای اینکه اطلاعات بین فرم ها برن ، فرض کن ما یه تکس باکس تو فرم 2 داریم و می خواهیم از فرم 1 له اون دسترسی داشته باشیم ، برای اینکار باید کارهای زیر رو انجام بدیم .

form2.textbox1.rtext="sds"

به همین راحتی ، توی وب خیلی سادس .

oliya24
شنبه 29 مرداد 1390, 14:03 عصر
میشه بیشتر توضیح بدید من تازه این موضوع رو یاد گرفتم لطفا دقیق تر بگید در مورد ماژولها واین کاری که فرمودید
متشکرم

M.KH-SH
یک شنبه 30 مرداد 1390, 02:18 صبح
دوست عزیز ماژول ها صقحه های کد نویسی خالی هستن که خیلی راحت میشه متغییر های سر تاسری برای کل پروژه تعریف کرد.
مثلا برای اینکه در یک پروژه بخواین کوئری برای کاربراتون بگیرین راحت ترین کار اینه که بعد از ورود کاربر اسم اون یک جا ذخیره بشه.
بهترین جا برای ذخیره شدن و فراخوانی اون نام در متغییر های ماژول هستش.
علاوه بر این در ماژول ها به سادگی می تونین Public sub و public function تعریف کنین و دیگه برنامه نویسی رو خیلی کنترول شده جلو ببرین.

oliya24
یک شنبه 30 مرداد 1390, 05:12 صبح
میتوانید بیشتر در این باره توضیح دهید ؟؟؟ با ذکر مثال و تصویر ببخشید شرمنده؟؟ولی ممنون میشم این کار را انجام بدید
متشکرم

M.KH-SH
یک شنبه 30 مرداد 1390, 10:52 صبح
دوست عزیز بهترین توضیح اینه که می خوای متنی رو به طور ثابت داشته باشی که این متن رو در یک فرم وارد کردی و فرم رو بستی خوب هنگام بسته شدن فرم اطلاعات تکست باکس ها پاک شده و دیگر دسترسی به این اطلاعات نداری شما باید ظروفی رو از جنس اطلاعات معرفی کنی که سرتاسری باشن که به راحتی بشه اون اطلاعات رو در جای دیگه فراخوانی کرد و یا تغییر داد

دو نوع متغییر و یک تابع در ماژول تعریف کردم
http://uploadpars.gigfa.com/up/do.php?id=94
دانلود کن و طریقه کار کردن رو ببین