PDA

View Full Version : چند سوال بنیادین

itstaghi
شنبه 29 مرداد 1390, 20:11 عصر
با سلام به همه اساتید
چندسالی هست که پی اچ پی کار می کنم، متاسفانه تو این مدت نتونستم جواب بعضی از سوالام رو پیدا کنم
برای جلوگیری از شلوغ کاری همه رو یه جا مطرح می کنم.
۱- آیا با PHP می توان کار خاصی رو در زمان خاصی انجام داد؟
یه جور task منظورمه، مثلا در زمان خاصی یه کوئری به دیتابیس ارسال بشه

۲- آیا راهی برای این وجود داره که از طریق php میزان هاست مصرف شده رو بفهمیم؟
مثلن چه مقدار از فضای هاست که مثلن ۲۰۰ مگابایته اشغال شده؟

۳- استفاده از موتورهای تمپلیت مثل اسمارتی یا تویگ، اجرای برنامه رو سریع تر می کنه یا کندتر؟
هرچند منطقم میگه کندتر میکنه اما جاهایی خوندم که سریعتر می کنه

۴- آیا این یک حقیقته؟: برای راه اندازی یک اپلیکیشن بزرگ PHP با پرفورمنس متعارف، حتمن باید از یک ORM استفاده کرد.
جاهایی خوندم که پروژه‌های حجیمی که بدون ORM نوشته شده به بن بست خوردن، مثلن در مورد فریمورک CI که ORM نداره، با وجود اینکه پرفورمنس خوبی هم داره

ممنونم که بیشتر از من میدونین و ممنون‌ترم که دونسته هاتون رو به من هم یاد میدین
پیروز باشید

binyaft
شنبه 29 مرداد 1390, 21:12 عصر
۱- آیا با PHP می توان کار خاصی رو در زمان خاصی انجام داد؟
یه جور task منظورمه، مثلا در زمان خاصی یه کوئری به دیتابیس ارسال بشه
Cron Job

۲- آیا راهی برای این وجود داره که از طریق php میزان هاست مصرف شده رو بفهمیم؟
مثلن چه مقدار از فضای هاست که مثلن ۲۰۰ مگابایته اشغال شده؟
حتما"

۳- استفاده از موتورهای تمپلیت مثل اسمارتی یا تویگ، اجرای برنامه رو سریع تر می کنه یا کندتر؟
هرچند منطقم میگه کندتر میکنه اما جاهایی خوندم که سریعتر می کنه
کندتر

۴- آیا این یک حقیقته؟: برای راه اندازی یک اپلیکیشن بزرگ PHP با پرفورمنس متعارف، حتمن باید از یک ORM استفاده کرد.
جاهایی خوندم که پروژه‌های حجیمی که بدون ORM نوشته شده به بن بست خوردن، مثلن در مورد فریمورک CI که ORM نداره، با وجود اینکه پرفورمنس خوبی هم داره

اینو نمیدونم!

itstaghi
یک شنبه 30 مرداد 1390, 09:57 صبح
Cron Job

اینجوری که من فهمیدم Cron Job یکی از قابلیت‌های سیستم عامل‌های شبهه یونیکسه که با PHP میشه ازش استفاده کرد
منظور من قابلیتی در خود PHP یا روشی متداول در PHP برای انجام کاری خاص در یک زمان خاصه

حتما"

خب، چه راهی؟!

amin1softco
یک شنبه 30 مرداد 1390, 10:27 صبح
یک نکته ایی در مورد این Cron Job که من فهمیدم
وقتی شما وارد cpanel می شید یک قسمت برای corn job وجود داره مثلاً شما می خواهید یک تقویم بنویسید که اگه روز موعود فرا رسید یک میل حاوی مشحصات شخصی شما رو ارسال کنه
خوب تو قسمت کنترل پنل هاست آدرس فایل php رو با دستور corn job که هر روز یکبار اجرا بشه یا هر 15 دقیقه اجرا بشه تنظیم می کنید همین این یونیکس بنده خدا خودش هر 15 دقیقه فایل شما رو اجرا می کنه اگه شرط برقرار بود که ایمیل ارسال می کنه اگرم نبود هیچ کاری نمی کنه........................