PDA

View Full Version : سوال: اولین پروژه کاریه من ، لطفا کمکم کنید دوستان !

m.zare.t
یک شنبه 06 شهریور 1390, 18:57 عصر
با سلام خدمت همه عزیزان
خواهش میکنم یه مقدار وقت بذارید و متن زیر رو بخونید . ممنونم

من میخوام قرارداد یه پروژه برنامه نویسی رو ببندم . اولین پروژه حرفه ایمه :افسرده:
طرف میخواد یه کامپیوتر سرور داشته باشه و دو تا کلاینت یه برنامه ساده که کار ثبت نام و گزارشگیری و یه سری کارهای دیگه است که انجام میده میخواد داشته باشه .
کلاینت ها میتونن وارد برنامه شده و ثبت نام و کار های مختلف رو انجام بدن از جمله گزارشگیری و پرینت .
سرور هم طبعا میخواد همین کارهارو انجام بده .

حالا چند تا سوال داشتم لطفا اگه اطلاعاتی دارید کمکم کنید .

سوال 1: برای بستن قرار داد دوستم که واسط من و شرکت مربوطه است میگه که باید یه سفته بدی بعد قید کنی که این سفته بعد از تحویل پروژه بی اعتباره و بهت برمی گردونیم . آیا واقعا روند کار اینطوریه ؟ ضمن اینکه مبلغ انجام پروژه رو 400 تومن گفتم . ممنون میشم نظرتون رو بدونم .

سوال 2: اگه قرار باشه برنامه به این پرینترهای کوچیک (رولی) (اینایی که وقتی میریم مغازه خرید میکنم ، کارت میکشیم فروشنده رسید بهمون میده ) وصل بشه چکار باید کنم . اصلا این پرینترها به یو اس بی وصل میشن ؟
ارتباطش با کامپیوتر چه جوریه ؟

سوال 3: دیتا بیسم اکسس خواهد بود . میخواستم ببینم چجوری ارتباط کلاینت ها رو و همینطور سرور رو با پایگاه دادم برقرار کنم . مثلا اینکه زمانیکه یکی از کلاینت ها رو دیتابیس داره مینویسه . اون یکی کلاینت هم بخواد بنویسه چکار باید کنم که تداخل پیش نیاد ؟ در کل منظورم خواندن و نوشتن در دیتا بیس در شبکه است.

سوال 4 : احتمالا برنامه رو به زبان VB.NET مینویسم . آیا باید موقع ای برنامه رو میخوام تحویل طرف بدم . باید .Net Framework رو هم نصب کنه ؟

برنامه نویسی انجام دادم تا بحال برنامه های تحت شبکه و تحت اینترنت هم نوشتم . ولی دیتا بیس تحت شبکه کار نکردم . ممنون میشم راهنماییم کنید . شایدم چون اولین پروژه امه استرس گرفتم .:افسرده:

منتظر جوابهای شما عزیزان هستم.:قلب:

یه دنیا ممنون:قلب:

m.zare.t
یک شنبه 06 شهریور 1390, 21:51 عصر
منتظر نظرات شما هستم ...

m.zare.t
دوشنبه 07 شهریور 1390, 10:19 صبح
خواهش میکنم . حتی اگه یکی دوتا از سوالات رو هم میدونید کمکم کنید

Felony
دوشنبه 07 شهریور 1390, 10:31 صبح
سوال 1: برای بستن قرار داد دوستم که واسط من و شرکت مربوطه است میگه که باید یه سفته بدی بعد قید کنی که این سفته بعد از تحویل پروژه بی اعتباره و بهت برمی گردونیم . آیا واقعا روند کار اینطوریه ؟ ضمن اینکه مبلغ انجام پروژه رو 400 تومن گفتم . ممنون میشم نظرتون رو بدونم .
بعضی ها این کار ( گرفتن سفته ) رو میکنن ، ولی نیازی به سفته نیست تو همون قرارداد میشه همه چیز رو روشن و واضح توضیح داد و محکم کاری کرد ...
کلا برای پروژه 400 هزار تومانی معنی نداره !

سوال 2: اگه قرار باشه برنامه به این پرینترهای کوچیک (رولی) (اینایی که وقتی میریم مغازه خرید میکنم ، کارت میکشیم فروشنده رسید بهمون میده ) وصل بشه چکار باید کنم . اصلا این پرینترها به یو اس بی وصل میشن ؟
ارتباطش با کامپیوتر چه جوریه ؟
مشکلی نداره ، مثل همون پرینترهای معمولی ، شما گزارشت رو داخل FastReport یا RaveReport یا ... به اندازه مورد نظر تهیه میکنی و نام پرینتر مورد نظر رو برای چاپ پیش فرض بهش میدی .
ارتباط با کامپیوترش هم مثل باقی پرینترها هست ، یک درایور نصب میکنی و به عنوان یک پرینتر معمولی شناخته میشه .

سوال 3: دیتا بیسم اکسس خواهد بود . میخواستم ببینم چجوری ارتباط کلاینت ها رو و همینطور سرور رو با پایگاه دادم برقرار کنم . مثلا اینکه زمانیکه یکی از کلاینت ها رو دیتابیس داره مینویسه . اون یکی کلاینت هم بخواد بنویسه چکار باید کنم که تداخل پیش نیاد ؟ در کل منظورم خواندن و نوشتن در دیتا بیس در شبکه است.
این پیاده سازی تو سرور باید بشه ، کلاینت ها اطلاعات مورد نظر رو برای ثبت به سرور میفرستن و سرور اطلاعات دریافت شده رو تو یک Message Queue که خودتون طراحی کردید قرار میده و به ترتیب FIFO به اطلاعات داخل صف رسیدگی میکنه و عملیات های مورد نیاز رو انجام میده .

سوال 4 : احتمالا برنامه رو به زبان VB.NET مینویسم . آیا باید موقع ای برنامه رو میخوام تحویل طرف بدم . باید .Net Framework رو هم نصب کنه ؟
شک نکن ، مگر اینکه قبلا خودش نسخه مورد نیاز رو نصب کرده باشه یا توسط یک برنامه قبلا نصب شده باشه .

ahmadreza517
دوشنبه 07 شهریور 1390, 10:50 صبح
به نام تنها برنامه نویس هستی
سلام دوست عزیز
در مورد سوال اول می تونه اینطوری نباشه من بشخصه پروژه ای که می نویسم نصف می گیرم بعد از پایان پروژه کلشو .(با کمی تدبر میتونه اینطوری نباشه)(کسی که برنامه می خاد باید به برنامه نویس اعتماد کنه)
برای مثال من نصف پروژه رو تا تاریخ فلان تحویل می دم و نصف مبلغ دریافت می شود .

در مورد سوال دوم
درباره ارتباط با پرینتر تو سایت جستجو کن خیلی چیزا دستگیرت میشه .

درمورد سوال سوم
بهتره ار بانک sql server استفاده کنی (زیرا در شبکه بهتر کار می کند)
فکر نکنم از نظر نوشتم هم زمان مشکلی باشه اگه این طور بود اسمش sql Server نبود .

در مورد سوال چهارم

بله حتما برنامه هایی که در چارچوب دات فریم ورک نوشته می شن باید کامیوتر مقصد به این نرم افزار مجهز باشه تا برنامه کار کنه .(می تونی هنگام اجرایی کردن پروژه از پیش نیازها استفاده کنی)(می تونه دات نت فریم ورک باشه)

اگه در این قسمت کار نکردی به آدرس زیر برو دوتا کتاب هست دانلود کن
http://howprg.blogfa.com/post-9.aspx

در باره برنامه نویسی شبکه به وبلاگ زیر برو کتابارو دانلود کن.
http://www.howprg.blogfa.com

Mani_rf
دوشنبه 07 شهریور 1390, 12:14 عصر
با سلام.
با احترام به پاسخ های دوستان بد ندوستم که من هم چند مورد تکمیلی رو بگم.

1- روند کار این هست که درصدی از مبلغ کل پروژه رو اول میگیرید که معمولا نصف کل مبغ هست و مابقی را بعد از انجام کل پروژه.البته برای پروژه های بزرگ این کار را میکند که پروژه را فاز بندی می کنند و بعد از انجام هر فاز مبلغی را میگیرند. دادن سفته از سوی شما هم کاملا بی معنی است. قرار داد همه چیز را مشخص میکنه که حتی میتونه شامل جریمه دیرکرد هم باشه که البته سعی کن این مورد را نداشته باشی (یعنی صداشو در نیار)

اما برای قیمت به هیچ عنوان این کار را نکن که ظلم بزرگی به دنیای برنامه نویسی است. پروژه تحت شبکه سفارشی با قابلیت چاپ زیر 1میلیون تومن تقریبا بی معنی است! البته میتونی این کار را هم بکنی که برای نسخه سرور مثلا 600تومن و برای هر کلاینت هم مثلا 150 تومن بگیری که با اضافه شدن کلاینت ها به طبع مبلغ هم زیاد میشه. یادت نره که تمامی موارد خاسته شده را مو به مو در قرار داد بنویسی و که بتونی با درخواست اضافه کردن بخش های دیگه به برنامه مبلغ بیشتر را تقاضا کنی که کملا هم این کار طبیعیه. البته این کار را بیشتر برای این بکن که موقع تحویل دادن به مشکل بر نخوری و نگن که این بخش ها را نداره تحویل نمی گیریم.

2- همونطوری که دوستان گفتند تفاوتی نداره و تو سایت زیاد بحث شده.

3- اکسس به دردسر خواهد انداختت، میدونی که به یک فایل اکسس چندتا کانکشن نمیشه باز کرد! پس بهتره که از SQL Server استفاده کنی.

4- شما یک Setup برای برنامه میسازید که این کار را انجام میده. اصلان نگران این بخشش نباش.

m.zare.t
دوشنبه 07 شهریور 1390, 12:44 عصر
ممنونم از همه دوستان گلم . خیلی کمکم کردید . سوالات مربوط به پرینتر و setup رو همون دیروز توسایت پیدا کردم . ولی با این وجود از همه شما عزیزان سپاسگذارم .
ذهنم خیلی بازتر شد .
دوستم گلم مانی جان ، در مورد اینکه فرمودید "اکسس به دردسر خواهد انداختت، میدونی که به یک فایل اکسس چندتا کانکشن نمیشه باز کرد! پس بهتره که از SQL Server استفاده کنی." خودم هم شک داشتم که آیا میشه با چندتا کانکشن به فایل اکسس دسترسی داشته یا نه که ممنونم که روشنم کردید . پس با این وجود دیتا بیس sql خواهد بود.

در مورد قیمت هم چون کار اولمه تجربه نداشتم . برنامه هم چیز سنگینی نیست . اما از پروژهای بعدی چشم حتما قیمت رو رعایت میکنم.:قلب:
احمد رضا جان ممنونم بابت راهنمایی که کردید واقعا استفاده کردم :قلب:

آقای تاجیک عزیز ممنونم . فقط نظر شما رو نسبت به صحبت مانی جان میخواستم . شما هم صحبت ایشون رو درباره پایگاه داده اکسس تایید میکنید ؟:قلب:

Behzad_MCP
دوشنبه 07 شهریور 1390, 12:53 عصر
:عصبانی++:توروخدا برنامه با 400 هزار تومن ننویس اونم .Net تحت شبکه

m.zare.t
دوشنبه 07 شهریور 1390, 12:58 عصر
:عصبانی++:توروخدا برنامه با 400 هزار تومن ننویس اونم .Net تحت شبکه

بهزاد جان همین الان به اون رابطه ای که کار رو ردیف کرده بودم اس ام اس دادم ، بهش گفتم دوستام میگن کمتر از 1 تومن نمی صرفه ... این درحالی که امشب قراره برم قرار داد رو ببندم و دیشب همه چی رو با این رفیقم چک کردیم . حتی بهم گفت صبح از خواب بیدار شدی نیای یه چیزه جدید بگی !! . خدا میدونه این رابطه چه قدر از دستم شاکی باشه :لبخند: منتظر جواب اس ام اس شم ...

Behzad_MCP
دوشنبه 07 شهریور 1390, 13:03 عصر
دوست اگه اگه همه ما ارزش کارمون رو بدونیم و براش خودمون ارزش قائل باشیم مطمئن باش مشتری هم این موضوع رو درک میکنه ولی یادت باشه اگه 1 میلیون گرفتی به اندازه 1.5 میلیون براش کد بنویسی

m.zare.t
دوشنبه 07 شهریور 1390, 13:06 عصر
دوست اگه اگه همه ما ارزش کارمون رو بدونیم و براش خودمون ارزش قائل باشیم مطمئن باش مشتری هم این موضوع رو درک میکنه ولی یادت باشه اگه 1 میلیون گرفتی به اندازه 1.5 میلیون براش کد بنویسی
100درصد .
ممنونم . لطف کردی

Mani_rf
دوشنبه 07 شهریور 1390, 14:04 عصر
دوستمون درست میگه، تا خودت ارزش کار خودت را ندونی دیگران هم نمی دونن، براش توضیح بده که این امکانات این هزینه را هم در بر داره. مهم نیست که چندمین پروژه است که داری انجام میدی، مهم اینه که داری انجام میدی. پس ارزشش را هم حفظ کن.

h_a_m_i_d
دوشنبه 07 شهریور 1390, 14:50 عصر
دوست عزیز سعی کن در پروژت امکاناتی رو اضافه تر قرار بدی که کار رو برای کاربر راحت تر کنه مثلا مانند search درون ویندوز explorer شاید این امکان زیاد در قدم اول مهم به نظر نرسه ولی دقت کن چقدر کاربر رو در رسیدن به فایلی که ادرسی ازش موجود نیست راحت میکنه

سعی کن در برنامت سرعتو حفظ کنی مثلا برای گرفتن عدد پی که میدونی 3.14 است نمیخواد فرمول به دست اوردن اونو به برنامه بدی البته اینا زیاد سرعتو کم نمیکنن ولی در بعضی جاها اگر اینکارا رو نکنی سرعت خیلی میاد پایین

گرافیک رو حفظ کن شاید یکی از مبحث های مهم گرافیکه برنامه است و کسی که گرافیک رو حفظ نکنه نمیتونه یک برنامه خوب ارایه بده

سعی نکن زود برنامه رو تموم کنی بلکه با حوصله و با دقت تمرکز کن برنامت چه چیزهایی احتیاج داره

امیدوارم کمکت کرده باشم