PDA

View Full Version : چند سوال در باره برنامه نویسی چند لایه

NIMA_1981
جمعه 18 شهریور 1390, 16:23 عصر
سلام دوستان

من یک سوال داشتم در مورد برنامه نویسی جند لایه
1- من دقیقا فرق بین لایه DAL و BLL رو نفهمیدم - توی هر دو لایه به دیتا بیس دستریسی داریم و با دیتا بیس کار میکنیم پس چه فرقی با هم دارن
2- وقتی لایه ها مختلف را می سازیم باید به DLL تبدیل کنیم

mehran_sh_t
جمعه 18 شهریور 1390, 16:44 عصر
سلام
لایه DAL دسترسی مستقیم به دیتابیس داره، ولی BAL توسط DAL دسترسی داره.
فرض کنید شما می خواید یک کاربر جدید به دیتابیس اضافه کنید، و نام کاربری جدول کاربرها، ای میلشون هست. حالا در لایه DAL، یک تابع دارید که یک رکورد رو در جدول کاربر ها اضافه می کنه.
در لایه BAL، شما اول باید چک کنید که قبلا کاربری با ای میل کاربر جدید ثبت نام نکرده باشه! پس، تابعی که در BAL دارید، توسط یک تابع در DAL چک می کنه که همچین ای میلی از قبل نبوده باشه، بعد توسط تابع اضافه کردن کاربر DAL کاربر جدید رو ثبت می کنید.

نتیجه همه حرفهای بالا:!!!!!!!
لایه DAL فقط توابع برای دسترسی به پایگاه داده رو توش داره، ولی منطق کار برنامه توی BAL تعریف میشه

در مورد سوال دو، هم بله، هم نه! ولی معمولا این کار رو می کنند، به دلیل این که در برنامه های دیگر بشه ازشون استفاده کرد

raika17metal
جمعه 18 شهریور 1390, 18:12 عصر
شما در لایه Business Logic Layer به بانک دسترسی ندارید بلکه در این لایه فقط عملیات منطقی مثل بررسی درست بودن، وجود و عدم وجود و مواردی از این قبیل چک میشه

NIMA_1981
جمعه 18 شهریور 1390, 18:16 عصر
مرسی - میشه بگید جطوری باید به dll تبدیل کنم

اوبالیت به بو
جمعه 18 شهریور 1390, 23:53 عصر
که در اکثر پروژه هایی که در آینده نزدیک به پست شما خواهد خورد اگر BLL رو درست نکردید مشکلی پیش نمیاد.