PDA

View Full Version : درباره سایت phpclasses.org و محتوای آن

A B C D
یک شنبه 20 شهریور 1390, 08:42 صبح
میگم این سایت phpclasses.org همچین هم سایت جالبی نیست.
پروژه های مردم رو مفتی و بازمتن میگیره اما خودش سیاست بازی نداره. بطور مثال برای دیدن و دانلود کدهاش نیاز به ثبت نام داره و Email verify هم میکنه.
بعدش چنتا از کلاسهاش هم که بنده تاحالا دیدم تقریبا ضعیف و ناشیانه بودن و از نظر امنیتی هم هیچ نمیشه بهشون مطمئن بود.
خب هرکس میخواد همینطوری یه کلاس و کد میذاره توی اینطور سایتها. اینکه خیلی کلاس و نمونه کد دارن دلیل بر این نمیشه که بیشتر اون کدها حرفه ای و کاربردی و جالب و مهم باشن.

میخوام بگم اینقدر نباید ساده بود که تا یجا یه سایت سبز شد و دوتا چیز ریختن توش فکر کنیم چه خبره. نباید گول تبلیغات و فعالیت ظاهری رو خورد.
چون دیدم بعضیا به این سایت استناد میکنن و اونو بعنوان یکی از نشانه های غنی بودن و مزایای PHP ذکر میکنن.

نمیدونم کدوم احمق یا آدم پررویی با چه هدفی این سایت رو درست کرده و بعدش ازش استقبال شده یا نشده بهرحال چه فرقی میکنه.

اینکه برای دیدن و دانلود دوتا کد درپیت ساده و مختصر که دیگران بصورت بازمتن و رایگان توی سایت میذارن نیاز به ثبت نام داره بنظر من نشانهء اینه که طرف یا طرفها آدم درست و حسابی نبودن. به ندرت سایت بازمتن و نرم افزار آزاد هست که اینطور باشه. منکه مورد دیگه ای رو یادم نمیاد.

یجورایی هم این سایت بوی بروبچ خودمون رو میده! البته شاید شباهت ظاهری باشه.

idocsidocs
یک شنبه 20 شهریور 1390, 09:54 صبح
یجورایی هم این سایت بوی بروبچ خودمون رو میده! البته شاید شباهت ظاهری باشه. با این موافقم.

sattaryekta
یک شنبه 20 شهریور 1390, 13:56 عصر
سلام
در کل سایت مفیدیه
حال چه حدفش سوء استفاده بوده یا نبوده من تابحال استفاده های زیادی ازش کردم

Keramatifar
یک شنبه 20 شهریور 1390, 19:53 عصر
مگه اشکالی داره هر کسی کلاسی می نویسه (از مبتدی تا حرفه ای) به اشتراک بذاره؟
برنامه نویس بابت دریافت کلاس ها پولی پرداخت نمی کنه، در هر مورد میشه کلاس های مختلف با سطوح مبتدی یا پیشرفته رو دانلود کرد
حالا اگر این کلاس از نظر شما ضعیف بود، می تونید از کلاس دیگه ای استفاده کنید و یا مشکلات همون کلاس رو برطرف کنید و به اصطلاح Develop کنید و مجددا به اشتراک بگذارید
این معنای واقعیه Open Source است ...

A B C D
یک شنبه 20 شهریور 1390, 20:32 عصر
بحث اصلا این حرفا نیست. وگرنه بنده خودم متخصص Open Source هستم.
بحث اینه که بعضیا فکر میکنن اگر همچین سایتهایی بود و توش پر از کد بود حتما خیلی شاهکار و ارزشمنده و اینطور سایتها رو بعنوان اثبات غنی بودن امکانات PHP ذکر میکنن و حتی بعضی وقتا بصورت ضمنی و کم و بیش کدها و کلاسهاشون رو درحد رفرنس و یه چیز مطمئن فرض میکنن. اما درحقیقت در خیلی موارد اصلا اینطور نیست. گاهی میبینی از ده تا کلاس و کد در یک زمینه حتی یکیش هم واقعا حرفه ای نیست و حتی ممکنه بیشترشون واقعا ناقص و غیراصولی باشن.

ضمنا سیاست خود این سایت هم همونطور که گفتم اصلا جالب نیست که برای دیدن و دانلود کدها نیاز به بند و بساط ثبت نام وجود داره. این کار چندان معنایی نداره بخصوص درمورد سایتی که در ارتباط با بازمتن هست و بخصوص وقتی محتواش رو کاربران تامین میکنن. این رفتار تناسب و منطق درخوری نداره و طبیعتا هر چیز نامتناسب و غیرمنطقی معمولا ناشی از گرایش ها و تفکرها یا نیات عمیقتر در پشت پرده هست.

armsoftpc
یک شنبه 20 شهریور 1390, 21:03 عصر
به نام خدا
با سلام
اگه سایت های دیگه ای می شناسید در همین جا معرفی کنید.:قلب:
موفق باشید.

Keramatifar
یک شنبه 20 شهریور 1390, 22:45 عصر
این مسئله که ممکن است در یک سایت کدهای مبتدی هم وجود داشته باشه دلیل بر بد بودن سایت نیست، علاوه بر این، فلسفه به اشتراک گذاری در Open Source پیشرفت برنامه نویس و تکنولوژی در راستای هم است، بنابراین ایجاد Technical Limit برای به اشتراک گذاری کدها (مثلا بگن کدها حداقل باید سطح فنی X را داشته باشند تا پذیرفته شوند) با فلسفه Open Source در تناقض است.
و اما در مورد ثبت نام
شما اگر خودت یک سایت به این گستردگی داشتی، اشتراک کدها رو منوط به ثبت نام نمی کردید؟
گذشته از این، حداقل نیاز اطلاعاتی برای مدیریت اینگونه سایت ها داشتن گزارشات معمول از قبیل تعداد دانلود فایل ها، میزان محبوبیت، ترافیک منطقه ای و زمانی، فعالیت کاربران و ... می باشد که لازمه همگی داشتن اطلاعات کاربران ثبت نام شده در سایت است ...
در ضمن این رو هم نمیشه انکار کرد که وجود رفرنس ها و منابع آموزشی و کاربردی فراوان از نقاط قوت هر نوع تکنولوژی است

A B C D
دوشنبه 21 شهریور 1390, 07:37 صبح
این مسئله که ممکن است در یک سایت کدهای مبتدی هم وجود داشته باشه دلیل بر بد بودن سایت نیست، علاوه بر این، فلسفه به اشتراک گذاری در Open Source پیشرفت برنامه نویس و تکنولوژی در راستای هم است، بنابراین ایجاد Technical Limit برای به اشتراک گذاری کدها (مثلا بگن کدها حداقل باید سطح فنی X را داشته باشند تا پذیرفته شوند) با فلسفه Open Source در تناقض است.

ببین قربونت منکه گفتم و توضیح دادم که بحث اصلا این حرفا نبوده و نیست. ولی باز شما یه حرف دیگه میزنی.
در بالا توضیح دادم که قصدم روشن شدن بعضی افراد بوده که برداشتها و ادعا و استنادهای بی پایه دارن نسبت به اینطور سایتها و کمیت و کیفیت محتواشون.

و اما در مورد ثبت نام
شما اگر خودت یک سایت به این گستردگی داشتی، اشتراک کدها رو منوط به ثبت نام نمی کردید؟
گذشته از این، حداقل نیاز اطلاعاتی برای مدیریت اینگونه سایت ها داشتن گزارشات معمول از قبیل تعداد دانلود فایل ها، میزان محبوبیت، ترافیک منطقه ای و زمانی، فعالیت کاربران و ... می باشد که لازمه همگی داشتن اطلاعات کاربران ثبت نام شده در سایت است ...
نه من برای دیدن و دانلود دوتا کد ساده و کم حجم که نه خودم بلکه عموم بصورت رایگان و بازمتن در سایت قرار دادن لزومی به ثبت نام نمیبینم.
چیزهای خیلی مهمتر و حرفه ای تر و حجیم تر از اینا رو از سایتهای بازمتن دانلود کردم و تاحالا اینطوریش رو ندیدم.
برای ثبت تعداد دانلود و غیره هم که نیاز به ثبت نام نیست. و همینطور چیزهای دیگه هم که گفتید بازم نیاز خاصی به ثبت نام ندارن. همهء اینا رو میشه بدون ثبت نام هم با آمار کافی و بقدر کافی صحیح ثبت کرد.

ضمنا شما خودتون جایی سایتی مشابه این سراغ دارید که برای دانلود چنین محتوایی نیاز به ثبت نام داره معرفی کنید.

در ضمن این رو هم نمیشه انکار کرد که وجود رفرنس ها و منابع آموزشی و کاربردی فراوان از نقاط قوت هر نوع تکنولوژی است
بستگی داره.
من خیلی کدها رو هم دیدم که مثلا حفره های امنیتی داشتن.
و البته سایت با سایت و منبع با منبع تفاوت میکنه.
بعضی منابع درصد زیادی کد بی کیفیت، ناقص، و غیراصولی و ناامن دارن.
یه سایتهای بازمتن هست که کیفیت و اعتبار خیلی بیشتری دارن. و بعضی از اونا چون حالت رسمی و ثبت شده و شرکتی دارن از درجهء کیفیت و امنیت و تضمین خیلی بیشتری برخوردار هستن.
اینکه فکر کنیم همینطوری هر سایتی زدیم و ملت اومدن توش کد گذاشتن لزوما ارزش قابل توجهی داره ممکنه اشتباه از آب دربیاد. همینطور که مثلا خیلی از کدها و محتوایی که در این فروم هم هست ارزش خاصی ندارن (نمیگم همش، اما خیلی هاش) و بارها مطالب اشتباه و غیرمنطقی و بدون سند و دلایل کافی هم مطرح شدن و میشن.

طاها حک
دوشنبه 21 شهریور 1390, 21:00 عصر
میگم این سایت phpclasses.org همچین هم سایت جالبی نیست.
پروژه های مردم رو مفتی و بازمتن میگیره اما خودش سیاست بازی نداره. بطور مثال برای دیدن و دانلود کدهاش نیاز به ثبت نام داره و Email verify هم میکنه.
بعدش چنتا از کلاسهاش هم که بنده تاحالا دیدم تقریبا ضعیف و ناشیانه بودن و از نظر امنیتی هم هیچ نمیشه بهشون مطمئن بود.
خب هرکس میخواد همینطوری یه کلاس و کد میذاره توی اینطور سایتها. اینکه خیلی کلاس و نمونه کد دارن دلیل بر این نمیشه که بیشتر اون کدها حرفه ای و کاربردی و جالب و مهم باشن.

میخوام بگم اینقدر نباید ساده بود که تا یجا یه سایت سبز شد و دوتا چیز ریختن توش فکر کنیم چه خبره. نباید گول تبلیغات و فعالیت ظاهری رو خورد.
چون دیدم بعضیا به این سایت استناد میکنن و اونو بعنوان یکی از نشانه های غنی بودن و مزایای PHP ذکر میکنن.

نمیدونم کدوم احمق یا آدم پررویی با چه هدفی این سایت رو درست کرده و بعدش ازش استقبال شده یا نشده بهرحال چه فرقی میکنه.

اینکه برای دیدن و دانلود دوتا کد درپیت ساده و مختصر که دیگران بصورت بازمتن و رایگان توی سایت میذارن نیاز به ثبت نام داره بنظر من نشانهء اینه که طرف یا طرفها آدم درست و حسابی نبودن. به ندرت سایت بازمتن و نرم افزار آزاد هست که اینطور باشه. منکه مورد دیگه ای رو یادم نمیاد.

یجورایی هم این سایت بوی بروبچ خودمون رو میده! البته شاید شباهت ظاهری باشه.

من حس کردم که مثلاً یکی گفته که پی اچ پی خوبه چون کداش تویه چنین سایتی هست و شما از این برداشت ساده خوشتون نیومده. قبول دارم که وجود کدهای ساده یا باگ دار در اینترنت دلیل بر بهتر بودن یه زبان نیست و گذاشتن کد تو چنین سایتهایی هم الزاماً دلیلی بر قدرتمند بودن کدنویس نیست ولی وجود همین کد ها باعث پیشرفت و توسعه همون زبان می شه و در کل مفیده.

بدیهیه که برای یه کاربر مبتدی وجود این چنین سایت هایی خیلی کمک می کنه هر چند کد های توش با کیفیت نباشه. من خودمو مثال می زنم، زمانی که جاوااسکریپت رو شروع کردم، از کد های موجود در همین سایت ها استفاده کردم ولی کم کم پیشرفت کردم. شاید اوایل از کدایی استفاده می کردم که مثلاً مشکل امنیتی داشت یا یه حفره توش بود که باعث می شد سایت تو شرایط خاصی درست کار نکنه ولی خب الان که سواد و تجربم یکم بیشتر شده، گاهی اشکالات کوچیکی هم که تو کدا هستن پیدا می کنم و سعی می کنم تصحیحشون کنم.
(تو یکی از سایتا تقویم فارسی همراه بود منم برداشته بودم و استفاده می کردم تا اینکه یه زمانی فهمیدم که این تقویم به جای 12 شب، 12 ظهر میره روز بعد، خب تو محاسبات اشتباه شده بود، منم خودم هی از این تقویم استفاده می کردم ولی وقتی اشکالش رو فهمیدم سعی کردم درستش کنم، در حقیقت هدف همینه)
در کل وجود این سایت ها تلاشیه برای توسعه اون زبان که هدف همه برنامه نویسان open source و شاید برای افراد حرفه ای مفید نباشه ولی برای مبتدی ها ضروریه.