PDA

View Full Version : سوال: مشکل در طراحی یک سیستم ثبت نام وام

reza4359
سه شنبه 22 شهریور 1390, 21:00 عصر
سلام دوستان
من میخوام یک سیستم ثبت نام اینترنتی برای دریافت وام بنویسم
حالا ثبت نام این سیستم نباید عمومیت داشته باشه و فقط کسانی که از طرف شرکت مربوطه معرفی میشوند باید اجازه ثبت نام داشته باشند
حالا شما اگه واسه این پیشنهادی دارید لطفا بهم بگید
ولی من واسه رفع این مشکل اومدم تو بانک یه کد تعریف کردم
که اون کدو باید از خود شرکت دریافت کنن و تو یه صفحه اون کد چک میشه و اگه توی بانک موجود بود ثبت نام براشون فعال میشه
حالا من این کارو کردم ولی دو تا مشکل دارم
1- چطوری از دوباره زدن اون کد و ثبت نام دوباره با اون کد جلوگیری کنم که واسه اینم یه فکرایی کردم ولی پیشنهاد شما چیه؟
2- چطوری اون کد فقط مختص اون فرد بشه؟
آخه من اون کدو تو یه جدول جدا ذخیره کردم و کسی هم که قبلا ثبت نام نکرده که اون کدو با مشخصاتش مچ کنم پس چطوری به مشخصات اون فرد نسبتش بدم
ممنونم

sobhan5968
سه شنبه 22 شهریور 1390, 21:55 عصر
خوب یه فیلد هم بذار واسه شناسه اون فرد

در واقع نقش کلید خارجی رو بازی کنه

کار جالبیه

اگه بیشتر کمک خاستی در خدمتیم:چشمک:

اوبالیت به بو
چهارشنبه 23 شهریور 1390, 00:37 صبح
سلام

یه مساله ای هست و اون اینکه اون شرکت باید کدهایی رو که به ارباب رجوع می ده از دیتابایس شما بخونه و بده.

چطوری از دوباره زدن اون کد و ثبت نام دوباره با اون کد جلوگیری کنم که واسه اینم یه فکرایی کردم ولی پیشنهاد شما چیه؟

داخل اون جدولی که کدها رو نگه داری می کنید یک فیلد اضافه کنید که حالت flag داشته باشه. وقتی که عملیات ثبت نام کامل شد، رکوردی که با اون کد ثبت نام صورت گرفته ویرایش میشه و اون flag یه مقدار صفر یا یک بگیره. بعد مثلا بیاید با خودتون قرارداد ببندید که کدهایی که فیلد وضعیت اونها صفر هست یعنی سوختن.

چطوری اون کد فقط مختص اون فرد بشه؟

خوب بر اساس قاعده هرکس یکبار می تونه ثبت نام کنه و باز بر اساس قاعده کدملی اون شخص میشه ستونی که در جدول ثبت نام ها به صورت یکتا خواهد بود. اگر بر اساس سناریویی که در پاراگراف بالا گفتم، یعنی یک فیلد flag به جدول کدها اضافه کنید، وقتی شخصی ثبت نام می کنه قاعدتا اون کد می سوزه چون شما پس از پایان عملیات اون جدول رو ویرایش می کنید. پس در نتیجه هر شخصی که ثبت نام می کنه با یک کد ثبت نام کرده.
نکته1: وقتی هم که ثبت نام می خواد بکنه قبل از همه شما یک Select بر اساس کد ملی خواهید شد.
نکته2: وقتی اون شرکت کد رو به شخص متقاضی ارسال می کنه، Select شما روی کدهایی خواهد بود که نسوختن (یعنی ثبت نامی باهاشون صورت نگرفته) که فکر می کنم از عهدش به راحتی برمیاید.

reza4359
چهارشنبه 23 شهریور 1390, 20:25 عصر
داخل اون جدولی که کدها رو نگه داری می کنید یک فیلد اضافه کنید که حالت flag داشته باشه. وقتی که عملیات ثبت نام کامل شد، رکوردی که با اون کد ثبت نام صورت گرفته ویرایش میشه و اون flag یه مقدار صفر یا یک بگیره. بعد مثلا بیاید با خودتون قرارداد ببندید که کدهایی که فیلد وضعیت اونها صفر هست یعنی سوختن.

ممنون از پاسختون ولی این قسمت رو خوب متوجه نشدم

اوبالیت به بو
پنج شنبه 24 شهریور 1390, 02:35 صبح
سلام

شما یک جدول دارید مثلا با این فیلد ها:
Code: اون کد
isGenerated: یعنی شما کد رو به متقاضی دادید اما هنوز اون ثبت نام نکرده. اما شما کد رو به اون شخص دادید.
isRegisterd: یعنی شما علاوه بر اینکه به متقاضی کد رو دادید اون شخص با این کد ثبت نام هم انجام داده.

که در این جدول لیست کدهایی رو که اون شرکت یا سازمان به متقاضی ها می ده رو نگه داری می کنید. در اولین مرتبه یا زمانی که یک کد جدید در سیستم ثبت میشه فیلد isGenerated و isRegisterd شما false هست و شما به عنوان مدیر بخشی که مسئولیت دادن کد به متقاضیان رو دارید باید لیستی از کدهایی رو ببینید که استفاده نشده اند (یعنی Select * FROM Codes WHERE isRegister=false) یا اصلا به شخصی داده نشده اند (Or isGenerated=false).

زمانی که مدیر یک کد رو به متقاضی می ده و بهش می گه برو ثبت نام کن، وقتی رو دکمه تایید کد کلیک می کنه باید یک ویرایش صورت بگیره و فیلد isGenerated اون true بشه. اما کماکان isRegistered برابر false خواهد بود.
حالا اون شخص وارد سامانه یا سایت شما میشه و ثبت نام رو انجام می ده. وقتی که روی تایید نهایی کلیک کرد، باید دوباره همون ویرایش رو انجام بدید با این تفاوت که این دفعه فیلد isRegistered رو برابر true قرار می دید.

حالا دیگه شما خیالتون راحت هست که هر شخص با یک کد ثبت نام کرده.

البته این روش ممکن ایراداتی داشته باشه که پیش بینی نشده و به ذهن من خطور نکرده که بخوام بیان کنم.