PDA

View Full Version : گفتگو: انجام پروژه هاي دسته جمعي در سايت

vbhamed
شنبه 26 شهریور 1390, 13:11 عصر
سلام

دوستان عزيز
من تابحال چندين تاپيك ديدم كه بچه ها با هم يك كاري رو شروع كردند و تا جاهايي هم پيش رفتند ولي بعدش ادامه ندادند مثل تاپيك مرورگر فارسي، ايجاد ماكرو، نوشتن كامپايلر و ...

به نظر من وقتي قراره كاري انجام بشه اول از همه بايد هدف از اون كار مشخص بشه و اون هدف اينقدر قدرتمند باشه كه براي همه اعضاي تاپيك انگيزه ادامه كار رو ايجاد كنه، مثلا در مورد تاپيك ماكرو يا مرورگر فارسي، بايد ديد در نهايت تكميل چنين برنامه اي چه سود همگاني براي همه داره البته منظورم نفع هاي كوچك نيست (منظور حتي نفع مالي هم نيست هر چند اون هم انگيزه خوبي مي‌تونه باشه)، بهرحال بايد براي انجام يك كار خوب، وقت گذاشت و زمان ارزشمندترين چيز موجود هست بنابراين بايد با احتياط و در راه درست مصرفش كرد.

بعضي مواقع هدف آموزش و يادگيري هست، مثلا اكثر تاپيكهايي كه در مورد نوشتن كامپايلر يا زبان برنامه‌نويسي ايجاد ميشه و به نتيجه نمي‌رسه چون شايد چنين كاري از پايه كم فايده باشه، نوشتن كامپايلر و ايجاد يك زبان برنامه نويسي كار بدي نيست اما در صورتيكه به صورت كاملا جدي و با استفاده از تيمهاي بزرگ انجام بشه و خيلي نكات ديگه داره از قبيل ادامه دار بودن، به روز شدن، پشتيباني و .... كه در توان انجام چند نفر به صورت پراكنده روي نت نيست، البته چنين كاري در سطح كوچك از نظر آموزشي بار علمي خوبي براي اكثر اعضاء داره

در هر حال اگر كاري قراره انجام بشه اول از همه بايد هدف تعيين بشه و اگر هدف تعيين شده ارزش كار رو داشت بايد يك تيم تشكيل داد و مديريت اون رو انتخاب كرد، وظايف اعضاء رو مشخص كرد و كار بازرسي و نظارت رو هم به افرادي سپرد و اعضاء نوعي تعهد كاري هم داشته باشن و اون رو ادامه بدن تا به اميد خدا به موفقيت برسيم.

البته از دوستان عذرخواهي مي‌كنم، من كوچكتر از اوني هستم كه بخوام به بچه ها چيزي ياد بدم ولي اين مسئله مدت ها بود كه در ذهنم وجود داشت و فقط نظرات شخصي خودم رو بيان كردم.

ramzdar
شنبه 26 شهریور 1390, 13:39 عصر
من هم کاملاً موافقم
بنده به عنوان شروع کننده تاپیک " ایجاد ماکرو " هدفی که داشتم طراحی یه ماکرو با قابلیت های متفاوت بود و همونطور که میدونید نیاز اساسی، طراحی خود ماکرو هست.

returnx
شنبه 26 شهریور 1390, 14:14 عصر
اول ممنون از جناب Vbhamed ،بنظر من مشکل ما این بود که اولا دقیقا هدفمون رو از اینکار نمیدونستیم (یعنی ایجاد برنامه ماکرو) و دوما هیچکدوممون هیچ نقش خاصی نداشتیم ، یعنی هر کی از یکجا شروع میکرد به کد زنی ، نفر بد میومد یکسر ی از Bug های برنامه قبل رو اصلاح میکرد حالا با یک روش دیگه ، حالا این وسط معلوم نبود کی میخواد این وسط رو Interface کار کنه ، کی می خواد الگوریتم های دریافت رویداد ها رو بنویسه ، کی میخواد الگوریتم ذخیره سازی و بازیابی رو بنویسه و... در مورد مشکل اول هم باید بگم هدف کار اصلا مشخص نبود مثلا من صرفا به این پروژه به عنوان یک پروژه آموزشی برای اعضای دیگه سایت نگاه میکردم که با شلوغ شدن سرم و گرم شدن سرم به پروژه های دیگه ، بیخیال این شدم ، در حالی که شاید هدف جناب Ramzdar و یا MohsenVj کاملا با من متفاوت بود...
من هم با جناب VBhamed کاملا موافقم ، اگه قرار کاری صورت بگیره باید اول هدف ، بعد پست هر کس مشخص بشه...

quiet_programmer
شنبه 26 شهریور 1390, 15:01 عصر
با سلام.

بنده هم به عنوان یه کاربر ساده با جناب آقای vbhamed موافقم. ایجاد انگیزه بزرگترین عامل پیشرفت محسوب میشه و یکی از کارهایی که باعث ایجاد انگیزه میشه(البته به نطر بنده) تعیین پست شرکت کنندگان در پست هست. این کار چندین مزیت دیگه هم داره. در این صورت تاپیک هم به بیراهه نمیره و کسانی هستند (البته به جز مدیران بخش) که تاپیک رو با مدیریت خودشون پیش ببرن. منم دقیقا دچار این مشکل شدم. شروع طراحی کامپایلر رو بادوستان شروع کردیم ولی بعد یه مدت دوستان مشارکت جدی نداشتن و این باعث شد انگیزه من از ادامه پست دادن کم بشه و الان متروکه است.

به نظر بنده حقیر فقط: ایجاد انگیزه

یاحق
موفق باشید

setroyd
شنبه 26 شهریور 1390, 15:54 عصر
خوب حالا نظری دارید برای این کار ؟؟ اگه میخواهید پروژه ای رو شرو کنید بگید و مشخص کنید بریم دنبالش . quiet_programmer (http://barnamenevis.org/member.php?176670-quiet_programmer) من یک عذزخواهی به شما بدهکارم چون سر اون برنامه کامپایلر اصلا همکاری نداشتم ولی بچها اگه دوست دارن چیزی رو شروع کنن من هم اماده هستم .

M.T.P
شنبه 26 شهریور 1390, 16:02 عصر
ضمن تشکر و قدردانی از vbhamed عزیز...
خدمت دوستان خودم عرض کنم که تاپیکی که قراره همچین پروژه هایی رو به مرحله تکامل برسونه در قدم اول باید یک نفر رو به عنوان مدیر پروژه داشته باشه.
مدیر پروژه کسی است که راه های تکامل پروژه رو می دونه و در مسیر تکامل پروژه به نیروی برنامه نویس مجرب ، ایده ها و نظر ها نیازمند خواهد بود.
مدیر مذکور با عنوان کردن اهداف پروژه و برنامه نویس مورد نیاز و تکمیل تیم برنامه نویسی با تشریح مراحل کار و تقسیم آن بین اعضاء پروژه رو استارت میزنه.
برای مثال یک مهندس یا پیمانکار ساختمان رو در نظر میگیریم که مراحل ساخت و بهره برداری یک ساختمان رو میدونه اما برای تکمیل ساختمان نیاز به سرمایه
کارگر ، مصالح ، زمان و افراد ذی ربط دارد.
در واقع اگر بنده تاپیکی رو برای همچین اهدافی ایجاد کرده و نه خودم به مراحل انجام آن آشنا باشم و نه درخواست مدیری برای همچین پروژه ای داشته
باشم ، علی رغم نظرات و کمک های خوب دیگران ، ساماندهی و نظارت وجود ندارد و نمی توان به آینده پروژه امیدوار بود.

بنده چنانچه در پروژه های درخواست شده توسط دوستان اطلاعاتی داشته باشم و یا اینکه بتوانم در فرآیند تکمیل پروژه ها تاثیر گذار باشم ، دریغ نخواهم کرد و درخواست همکاری خواهم داد.
با آرزوی توفیق...