PDA

View Full Version : مبتدی: ذخیره و خواندن تاریخ

amirepsilon
سه شنبه 29 شهریور 1390, 08:42 صبح
سلام
دوستان من تاریخ رو با تابع time میگیرم و به صورت رشته ذخیره میکنم توی دیتابیس
1. آیا این روش خوبی هست ؟
2. یک مشکلی که دارم اینه که وقتی میخوام بزنم order by date برخی مواقع (مثلا برای تاریخ های سالها پیش) جوابم درست در نمیاد، احتمالا چون تاریخ رو به صورت رشته ذخیره کردم، نمیتونه انجام بده.
ممنون میشم راهنمایی کنید.

MMSHFE
سه شنبه 29 شهریور 1390, 08:54 صبح
با سلام، تاريخ رو بصورت int ذخيره كنيد چون توي مرتب سازي براساس رشته، 17 قبل از 2 مياد (اول برحسب كاركتر اول مرتب ميشن و بعد از اون، برحسب كاركتر دوم و الي آخر). موفق باشيد.

ghasemweb
سه شنبه 29 شهریور 1390, 08:58 صبح
چرا با datetime یا date ذخیره نکنیم که واسه تاریخ و زمان جامع تره واسه کوئری گرفتن هم کار راحت میشه

AMIBCT
سه شنبه 29 شهریور 1390, 10:04 صبح
برای ذخیره‌ی زمان و تاریخ یکی از بهترین گزینه‌ها timestamp و Julian Day است که هر دو عددی هستند و قابلیت مرتب‌سازی و مقایسه و پیدا کردن فاصله رو دارند

مستندات php رو مطالعه کنید
توابعی برای کار کردن با این نوع‌ها دارد

MMSHFE
سه شنبه 29 شهریور 1390, 10:27 صبح
علت اينكه من گفتم نوع int اينه كه بتونن بعداً درصورت تمايل، به هر نوعي كه ميخوان تبديلش كنن (مثلاً تاريخ ميلادي ازش استخراج كنن يا بصورت شمسي نشون بدن و...) البته نوع timestamp هم براي اين كار مناسبه.

ghasemweb
سه شنبه 29 شهریور 1390, 11:06 صبح
علت اينكه من گفتم نوع int اينه كه بتونن بعداً درصورت تمايل، به هر نوعي كه ميخوان تبديلش كنن (مثلاً تاريخ ميلادي ازش استخراج كنن يا بصورت شمسي نشون بدن و...) البته نوع timestamp هم براي اين كار مناسبه.

بله حرفش شما هم متینه. من اوایل که با کلاس تبدیل تاریخ میلادی به شمسی آشنا نبودم تاریخ رو به صورت مستقیم شمسی و نوع داده int ذخیره میکردم مثلا واسه تاریخ 1390/06/29 میشد 13900629 . این روش بد نیست حتی واسه گزارش گیری تبه صورت بازه زمانی ولی به نطرم استاندارد نیومد و الان به صورت میلادی ذخیره میکنم و با کلاسای تبدیل به شمسی نمایشش میدم. در کل هر برنامه نویس دید خودش رو داره .
موفق باشید

farhadfery
سه شنبه 29 شهریور 1390, 11:25 صبح
بارها بارها بحث در مورد تاریخ میلادی و شمسی و نحوه ذخیره سازی در database بحث شده . خواهش من از مدیران این بخش اینکه آنرا جز موضوعات مهم بکنند. دوباره فردا صبح که اومدیم اینجا یه تاپیک درباره تاریخ شمسی نزده باشند.:افسرده: البته کاربران که این سوال تو ذهنشون هست باید قبلش جستجو می کردند، اما نمی دونم چرا به خودمون زحمت نمی دیم!:متفکر:

ghasemweb
سه شنبه 29 شهریور 1390, 11:30 صبح
گل گفتی این یدونه رو. فک کنم بیشترین تایپیک ها این بخش متعلق به کار با تاریخ و زمان باشه.

headfon
پنج شنبه 07 مهر 1390, 15:02 عصر
برای ذخیره تاریخ در دیتا بیس نوع فیلد را از نوع date تنظیم کنید
برای درج در دیتا بیس تاریخ میلادی ذخیره کنید و هنگام نمایش تبدیل به شمسی کن و نشون بده

ahadsolhi
چهارشنبه 13 مهر 1390, 14:03 عصر
برای ذخیره تاریخ در دیتا بیس نوع فیلد را از نوع date تنظیم کنید
برای درج در دیتا بیس تاریخ میلادی ذخیره کنید و هنگام نمایش تبدیل به شمسی کن و نشون بده

کدشو توی C# می تونید بگید؟
من می خوام تاریخ در یک تکس باکس به کاربر نشون داده بشه و بعد در فیلد تاریخ که نوعش DATEاست ذخیره شود.
اگر جواب بدید ممنون می شم