PDA

View Full Version : سوال: فروم برنامه نویس با این همه تاپیک و کاربر چگونه از پایگاه داده خود پشتیبان می گیرد!!!

armsoftpc
چهارشنبه 30 شهریور 1390, 15:33 عصر
مدیران انجمن میتونند بگند چرا سایت برنامه نویس به این همه تاپیک و کاربر مشکل در سرعت ندارد!
آیا نوع موتور ذخیره سازی جداولتان MyIsam است، چون خود ویبولتین به صورت پیش فرض نوع موتور را InnoDB در نظر میگیرد! همون طور که میدونید سرعت نوع InnoDB بسیار کم تر از MyIsam و حجم InnoDB بیش تر از MyIsam ، آیا با این تفاسیر عاقلانه است که از نوع InnoDB استفاده شود.
لطفا توضیح کاملی در مورد دیتابیس برنامه نویس دهید.:قلب:

از این بحث که بگذریم ( چون سوال قبلی من بود ولی کسی جواب نداد:گریه::افسرده:) با این تعداد تاپیک و کاربر ، زمانی که از پایگاه داده بکاپ می گیرید ، دارای حجم بسیار بالایی است ، اگر پایگاه داده با مشکل رو به رو شود و اطلاعاتش از بین برود یا به هر دلیل دیگر ... ، چگونه فایل های بکاپ را بازیابی می کنید.
در صورت که اکثر هاست ها محدودیت 50 مگی و 60 ثانیه برای بازگرداندن فایل های پشتیبان با استفاده از phpmyadmin یا هر برنامه ی دیگر را دارند . تازه اگر هم محدودیت نبود ، خود phpmyadmin هنگ می کند.:متعجب:
آیا به نظر شما لازم است از تمام جداول سنگین ویبولتین پشتیبان گیری انجام شود.
جداولی زیر در طول استفاده کاربران و مدیران از پایگاه داده تقریبا هیچ وقت تغییر نمی کنند و همچنین دارای بیش ترین حجم هستند:
template 6.2MB
phrase 5.3MB
filedata 1.6MB
language 1.5MB
و... که نامشان رو نمی دونم! اگه این کار لازمه نام دیگر جداولشون هم ذکر کنید.:تشویق:
فعلا تا همین جا بسنده می کنیم و منتظر پاسخ حرفه ای ها ، صاحب نظران و مدیران این هستیم.:متفکر::لبخند:

binyaft
چهارشنبه 30 شهریور 1390, 19:22 عصر
البته ما که حرفه ای نیستیم :D

ولی اینکه چطور پشتیبان میگیرن ، خیلی ابزار واس این کار وجود داره !
اونی که شما میگی phpmyadmin در طی 60 ثانیه میره رو هوا این سرور ها نیست ، سرور اشتراکی و ضعیف هست که خداتا سایت روش اجرا میشه و مدیران سرور مجبورن که این محدودیت رو اعمال کنن...
ولی سروری که این سایت و سایتهای مشابه روش اجرا میشن ، سرور مجازی و یا یه سرور اختصاصی دارن ...
البته همون سرور مجازی و اختصاصی هم باید از قدرت بالایی برخوردار باشه
جداولی هم که همیشه یکی هستن و یه سری اطلاعات ثابت دارن که همیشه در بسته خود اسکریپت در دسترس هست نیازی به بک آپ گیری ندارن ... البته اون سرجمع اش میشه 20 مگ ( زیادش) که به جایی بر نمیخوره ...

Unique
چهارشنبه 30 شهریور 1390, 23:00 عصر
خوب سوال شما در رابطه با Backup گرفتن را نصفه و نیمه جناب Binyaft جواب دادند ، اما من میخوام چند تا موضوع را بهش اضافه کنم.

دوست عزیز سایت هایی که نیاز به Process زیاد دارند و حجم اطلاعاتشون رو به زیاد شدن میره ، هیچوقت از سرویس های Shared استفاده نمیکنند و از سرویس های مجازی یا مستقل (Dedicated) استفاده میکنند البته همونظور که مطرح شد این سرویس های هاستینگ هم از بهترین ها باید استفاده بشه.
در رابطه با Backup گرفتن از پایگاه داده MYSQL استفاده از PhpMyAdmin توصیه که نمیشه به نظر من خیلی مسخره میاد البته سورسش را ندیدم که چطوری Backup میگیره اما بازم من هیچ وقت حاضر نیستم باهاش Backup بگیرم چون تجارب تلخی داشتم ، برای Backup گرفتن خود توسعه دهندگان MySQL یه نرم افزار نمره بیست دارند به نام mysqldump که توی شاخه bin خود mysql هست و با یک Command ساده میشه با بهترین سرعت ممکن Backup گرفت. برای Restore هم که از خود mysql استفاده میشه ، جالبه بدونی من معمولا برای انتقال بین هاست ها با Database اصلا مشکلی ندارم ! مشکل اصلی فایل ها هستند که پدر آدم را در میارن مثلا فکر کن 3 گیگابایت را باید منتقل کنی !!!!!!!! تازه این از حجم های معمولی هستش .

armsoftpc
چهارشنبه 30 شهریور 1390, 23:58 عصر
به نام خدا
با سلام و تشکر از همه دوستانی که در این تاپیک ما رو راهنمایی می کنند.

جداولی هم که همیشه یکی هستن و یه سری اطلاعات ثابت دارن که همیشه در بسته خود اسکریپت در دسترس هست نیازی به بک آپ گیری ندارن ...
پس شما هم موافق هستید.

20 مگ
کمه! 20 مگ بیهوده هر دفعه بکاپ بگیریم.

آیا نوع موتور ذخیره سازی جداولتان MyIsam است، چون خود ویبولتین به صورت پیش فرض نوع موتور را InnoDB در نظر میگیرد! همون طور که میدونید سرعت نوع InnoDB بسیار کم تر از MyIsam و حجم InnoDB بیش تر از MyIsam ، آیا با این تفاسیر عاقلانه است که از نوع InnoDB استفاده شود.
لطفا توضیح کاملی در مورد دیتابیس برنامه نویس دهید.:قلب:

دوستان لطفا به این سوال بالا هم جواب بدید!!!:افسرده: چون می خوام بدونم که اگه تغییر در ساختار ویبولتین بدم مشکلی بوجود می یاد ، البته من 4 جدولی که نام بردم رو به MyIsam تبدیل کردم و مشکلی پیش نیومد، برای بقیه رو نمی دونم!

برای Backup گرفتن خود توسعه دهندگان MySQL یه نرم افزار نمره بیست دارند به نام mysqldump که توی شاخه bin خود mysql هست و با یک Command ساده میشه با بهترین سرعت ممکن Backup گرفت. برای Restore هم که از خود mysql استفاده میشه
من در ابتدا هم گفتم با پشتیبان گیری مشکل ندارم ، بلکه با بازگرداندن فایل های پشتیبان مشکل دارم، یعنی شما 3 گیگ بکاپ رو بدون هیچ مشکلی بازگردانی می کنید ، من تو 60 مگش موندم ، اگه لطف کنید نحوه استفاده از mysqldump هم توضیح بدید!:لبخند: یا حداقل آموزش فارسی رو معرفی کیند که بدرد بخور باشه!

تازه این از حجم های معمولی هستش
پس بزرگش چقدره!!! من یه گیگ بیش تر هاست ندارم ، البته هاستم رو از شرکت معتبری خریدم، شما این همه فضا رو از کجا گیر آوردید ، مجانی یا خریدید؟
در ضمن نظرتون در مورد MysqlDumper که گرافیکی چیه و نیازی به دستور وارد کردن نداره!
باز هم منتظران جواب با تجربه ها در این زمینه و استادان گرامی هستیم.
موفق باشید.

Unique
پنج شنبه 31 شهریور 1390, 01:20 صبح
عنی شما 3 گیگ بکاپ رو بدون هیچ مشکلی بازگردانی می کنید
پست من را درست نخوندی من اون قسمت از حرفام داشتم در مورد فایل ها صحبت میکردم نه mysql ، بیشترین حجم backup که تا حالا گرفتم و Restore کردم حدود 900 مگابایت بوده.

اگه لطف کنید نحوه استفاده از mysqldump هم توضیح بدید! یا حداقل آموزش فارسی رو معرفی کیند که بدرد بخور باشه!
من یه توصیه میکنم اونم اینه که دنبال راهنمای فارسی نگردین ، یه جای دیگه توی یک پست گفتم دوستان ترجمه نمیکنن بلکه تجربشون را میگن و این زیاد جالب نیست چون ممکنه درست نباشه ، بهترین مرجع برای mysqldump :
http://dev.mysql.com/doc/refman/5.1/en/mysqldump.html

در ضمن نظرتون در مورد MysqlDumper که گرافیکی چیه و نیازی به دستور وارد کردن نداره!
باهاش کار نکردم !

من در ابتدا هم گفتم با پشتیبان گیری مشکل ندارم ، بلکه با بازگرداندن فایل های پشتیبان مشکل دارم،
توی پست قبلی گفتم بهترین ابزار برای Restore هم خود mysql.exe توی پوشه bin هستش ، فایل Backup که از mysqldump میگیری را از طریق اون Restore میکنی.

armsoftpc
جمعه 01 مهر 1390, 21:53 عصر
به نام خدا
با سلام

توی پست قبلی گفتم بهترین ابزار برای Restore هم خود mysql.exe توی پوشه bin هستش
اولا توی هاست که نمی شه ، فایل exe بازکرد!:لبخند: دوما توی پوشه Bin در هاست من خالی ، هیچی توش نیست!!!:متعجب:
مدیران این انجمن دوست ندارند توی این تاپیک شرکت کنند:افسرده: ، بزارید سطح سواد دوستان از جمله خود من هم بالا بره! ( مخاطب: مدیران انجمن و حرفه ای ها):تشویق:
باز هم منتظریم...
موفق باشید.

binyaft
جمعه 01 مهر 1390, 23:43 عصر
اولا توی هاست که نمی شه ، فایل exe بازکرد!

هاستی که شما استفاده میکنی همون PHPMYADMIN بسشه !
نیاز بیشتری داشته باشی هاستی میگیری که بشه همه کاری باش کرد ...

Unique
شنبه 02 مهر 1390, 00:05 صبح
اولا توی هاست که نمی شه ، فایل exe بازکرد!

جواب های من اصلا در رابطه با هاست Shared شما نبود و شما هم هدف را سایت هایی در حد barnamenevis.org قرار دادید ، همونطور که binyaft گفتند برای سایت های عادی که سرویسهای Shared استفاده میکنند همون PHPMYADMIN بسه ، اما شما لازم نیست روی هاست از exe استفاده کنی ! شما با mysql.exe روی کامپیوتر خودت هم در صورتی که هاستتون Remote Connection به MySQL را قبول کنه میتونی Restore کنی و سرعت Restore شما هم با سرعت اینترنتت ارتباط مستقیم داره البته توی این روش اگه حجم بانک زیاد باشه ممکنه به خاطر سرعت پایین اینترنت جواب نگیری اما برای بانک ها تا 3 یا 4 مگابایت با یک ADSL معمولی جواب میده.

دوما توی پوشه Bin در هاست من خالی ، هیچی توش نیست!!!
اگه شما MySQL را نصب کنی در مسیر نصب یک شاخه Bin وجود داره که ابزار جالبی توش هست از جمله اونهایی که گفتم و ربطی به شاخه Bin توی wwwroot یا public_html شما نداره !

armsoftpc
شنبه 02 مهر 1390, 17:58 عصر
به نام خدا
با سلام

هاستی که شما استفاده میکنی همون PHPMYADMIN بسشه !پرو بازی در نیار!!!:گیج:

نیاز بیشتری داشته باشی هاستی میگیری که بشه همه کاری باش کرد ... شما معرفیش کن ، من میخرم!!!

جواب های من اصلا در رابطه با هاست Shared شما نبود و شما هم هدف را سایت هایی در حد barnamenevis.org قرار دادید ، همونطور که binyaft گفتند برای سایت های عادی که سرویسهای Shared استفاده میکنند همون PHPMYADMIN بسهمنظور شما سرور هایی که توی خونه یا محل کار باشند، است! که بتوان به راحتی به هر جایی دسترسی داشت!:بامزه: من هاستم از یکی از شرکت های معتبر اینترنتی خریدم ، مگه مشکلی داره!!!:چشمک:
هزینه و سواد ما که به همچین کار هایی قد نمیده!!!:متفکر:

همون PHPMYADMIN بسه
این برنامه، 16 مگ که حجم کل دیتابیس انجمن هست (البته با اندک پست و کاربر) را نمی تونه برگردونه و هنگ می کنه، چه برسه زمانی که سنگین بشه و هزاران تاپیک و کاربر داشته باشه!:متعجب:
اگه بیش تر توضیح بدید ، ممنون میشیم!
با تشکر از همگی

Unique
شنبه 02 مهر 1390, 23:53 عصر
نظور شما سرور هایی که توی خونه یا محل کار باشند، است! که بتوان به راحتی به هر جایی دسترسی داشت! من هاستم از یکی از شرکت های معتبر اینترنتی خریدم ، مگه مشکلی داره!!!

شما متوجه منظور من نشدین ، شایدم تفاوت بین سرویس دهنده های اینترنتی را نمیدونین ، شما توی اینترنت میتونید3 نوع سرویس هاستینگ بگیرین :
1 - سرویس های مشترک یا Shared ، این سرویس ها به این شکل پیاده سازی میشه که روی یک سیستم سرور با امکانات زیاد مثلا 100ها گیگ فضا و رم بالا و CPU مناسب این امکان فراهم میشه که مثلا 100 سایت کل این Resource را به اشتراک بگذارند و توی یک سیستم عامل و یک نسخه از PHP و MYSQL شریک بشوند ، توی این سیستم ها تنظیمات کلی تعریف میشوند و شما دسترسی به Root یا Remote Access یا Shell ندارین و همه از یک php.ini و ... استفاده میکنند و شما هم فقط دسترسی به wwwroot سایت خودتون دارین.

2 - سرویس های Virtual ، این سرویس ها از طریق یک نرم افزار شبیه ساز روی یک سرور چند تا Virtual Server پیاده سازی میکنند و به شما دسترسی Root و Remote Desktop میدهند و مثل سیستم عامل روی کامپیوتر خودتون میتونید باهاش کار کنین ، طبیعتا همه تنظیمات و دسترسی ها را خودتون انجام باید بدین و غیر از سیستم عامل چیز دیگری را در اختیار شما نمی گذارند. توی این سرویس هم به شما Ram و CPU به صورت Shared تعلق میگیره.

3 - سرویس های Dedicated ، در این حالت یک سرور با تمام امکانات در اختیار شما قرار میگیره و چیزی با عنوان Shared وجود نداره ، هزینه این سرویس ها خیلی بالاست.

(توجه : مفاهیم بالا در حد توضیحات عمومی هستش و من با کلام عامیانه مطرح کردم ، اگه تخصصی تر اشاره نکردم برای استفاده عموم بوده)

شما چون از سرویس Shared استفاده میکنید دسترسیتون به همه جا محدود است. منظور من این بود نه چیز دیگه ای !

این برنامه، 16 مگ که حجم کل دیتابیس انجمن هست (البته با اندک پست و کاربر) را نمی تونه برگردونه و هنگ می کنه، چه برسه زمانی که سنگین بشه و هزاران تاپیک و کاربر داشته باشه!
اولا توصیه میکنم فایل را zip کنید و به برنامه بدین که حجمش بیاد پایین ! 16 مگ خیلی کمه من با phpmyadmin تا 150 مگ (البته با zip حجمش خیلی میاد پایین) را به راحتی روی یک سرویس Shared تونستم Restore کنم.
برای سایت های بزرگ تر بهتره از سرویس های Virtual Server استفاده کنید که دستتون باز باشه !

anouri
سه شنبه 05 مهر 1390, 02:24 صبح
برای دیتابیس های بزرگ نه phpmyadmin نه musqldumper ونه mysqldump جواب نمیده این دیتابیسها ممکنه چند ده گیگ حجم داشته باشن ابزاری هست به نام xtrabackup مال شرکت percona اگه تونستی دانلود کنی واستفاده کنی چند تا مزیت داره
1- hot backup and restore هستش
یعنی موقع بک آپ تیبل ها رو لاک نمیکنه
و حتی موقع برگردوندن !!!
2- سرعتش خیلی خیلی بیشتر از MYDUM , PHPDUMP هستش

در ضمن این شرکت نسخه هایی از MYASQL رو بنام XTRADB توسعه میده که از MYSQL سریعتر هستش!
اگه تونستی منابعی بدست بیاری به منم خبر بده
a_nouri_s@yahoo.com
info@passak.org

Unique
چهارشنبه 06 مهر 1390, 01:06 صبح
من سایتشون را بررسی کردم ، نقاط ضعف و قوت داره ، بزرگترین مشکلش برای کاربرای ایرانی اینه که اصلا تحت windows نیست و دوستان باید لینوکس داشته باشن (حداقل در صفحه downloads که اینطوری بود) ، جالب ترین نکتش هم اینه که ادعا داره FACEBOOK مشتری نرم افزارشون هست !

یعنی موقع بک آپ تیبل ها رو لاک نمیکنه و حتی موقع برگردوندن !!!
البته فقط برای جدول های innodb