PDA

View Full Version : گفتگو: Visual Studio 2011 و برنامه نویسی برای Metro ویندوز ۸

EhsanAvr
پنج شنبه 31 شهریور 1390, 13:40 عصر
http://up7.iranblog.com/images/9zbkkbplg46lfq6m4hhz.jpg

با رونمایی از اولین نسخه ویندوز ۸ مایکروسافت و قابلیت جدید مترو ویژوال استدیو۲۰۱۱ هم با قابلیت برنامه نویسی اپلیکیشنهای مترو عرضه شد.
من نسخه کامل ویندوز۸ رو با حجم حدود ۴.۸ گیگابایت دانلود کردم و روی تبلت Lenovo thinkpad X201 ci7 نصب کردم.
این ویندوز از سرعت فوق العاده نسبت به ویندوز۷ برخورداره metro mode ویندوز۸ هم برای تبلتهای تاچ اسکرین خیلی جذابیت داره.
جالبه که visual studio 2011 و blend5 هم روی این نسخه که من دانلود کردم نصب بود.

http://up7.iranblog.com/images/t0h7xk1qbnbwe761kepj.jpg

برنامه های مترو رو میشه به زبان جاوااسکریپت سی شارپ وی بی دات نت و سی پلاس پلاس نوشت و جالب اینه که WPF حذف شده ولی ساختار طراحی فرمها شبیه WPF و به زبان XAML است.
به عنوان اولین تاپیک در این زمینه میخوام با دوستان یه کم بحث کنیم در این باره که ببینیم این قابلیت جدید چه خوبیها و بدیهایی داره.
این نکته رو هم بگم که تمام برنامه هایی که تو ویندوز۷ نصب میشدند تو ویندوز۸ هم به سادگی نصب شدند و در آینده اپلیکیشن های ویندوزی کم کم جای خودشون رو به اپلیکشینهای مترو خواهند داد.

اگه از این تاپیک استقبال بشه چند تا فیلم از محیط ویندوز و کار و برنامه نویسی اون رو قرار خواهم داد.

PetekDincos
پنج شنبه 31 شهریور 1390, 14:03 عصر
با سلام
دوست عزیز کارتون رو ادامه بدید و بیشتر در مورد حذف WPF از این محیط توضیح بدید چون من خودم WPF کار می کنم و برنامه ای که با WPF نوشته شده رو چطوری می شه تو این سیستم عامل جدید تغییر داد و اجرا کرد تغییرات زیادی بایستی تو برنامه هامون بدیدم یا خیر با تشکر

mg_mahyar
پنج شنبه 31 شهریور 1390, 14:12 عصر
میشه لینک دانلد رو بدید ما هم نصب کنیم حالشو ببریم؟

EhsanAvr
پنج شنبه 31 شهریور 1390, 14:32 عصر
در مورد حذف wpf باید بگم که زبانهای سی شارپ و ویبی دات نت کاملا پابرجا هستند ولی WPF و شاید هم silverlight از رده خارج خواهند شد و تکنولوژی های جدیدتر جای آنها را خواهند گرفت.
جالبتر اینکه در مترو از برنامه نویسی های تحت وب مثل Javascript و HTML5 استفاده شده است

EhsanAvr
پنج شنبه 31 شهریور 1390, 14:34 عصر
لینک دانلود ویندوز۸ (http://msdn.microsoft.com/en-us/windows/home/)

پیشنمایش کامل ویندوز۸ (http://narenji.ir/3264)

آشنایی با تمام امکانات ویندوز۸ (http://narenji.ir/3263)

PetekDincos
پنج شنبه 31 شهریور 1390, 20:42 عصر
با سلام
آیا زبان تگ نویسی XAML هم تو این سیستم حذف شده چون WPF رایط کاربری رو با xaml درست می کنند و کدها رو در Codebehind با VB و یا #C می نویسند و بحث بایندینگی که تو xaml است تو هیچ زبان دیگری فکر نکنم باشه اگه xaml حذف شده بگو برای شادی روح مایکروسافت یک فاتحه بخونیم با تشکر

Nima NT
پنج شنبه 31 شهریور 1390, 20:46 عصر
یه سوال ؟ شاید ربطی به موضوع نداشته باشه ولی مگه VS2011 هم عرضه شده ؟

Mehdi Naderi
پنج شنبه 31 شهریور 1390, 21:33 عصر
یه سوال ؟ شاید ربطی به موضوع نداشته باشه ولی مگه VS2011 هم عرضه شده ؟

ویژوال استودیو2012قراره سال آینده فکر میکنم ژوئن 2012 عرضه بشه و نسخه فعلی یک نسحه آزمایشی برای برنامه نویسان است

hadisadaghatmehr
جمعه 01 مهر 1390, 00:42 صبح
دوستان فكر كنم اينا همش نسخه پيش نمايش(preview) هست؟؟؟؟؟؟ يا من اشتباه مي كنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:متفکر:
چون اون روز اخبار مي گفت اواخر امسال ميلادي قراره نسخه كامل ويندوز 8 بياد اين هنوز در حد معرفيه و قابليت هاي نسخه كامل رو نداره

EhsanAvr
جمعه 01 مهر 1390, 10:55 صبح
با سلام
آیا زبان تگ نویسی XAML هم تو این سیستم حذف شده چون WPF رایط کاربری رو با xaml درست می کنند و کدها رو در Codebehind با VB و یا #C می نویسند و بحث بایندینگی که تو xaml است تو هیچ زبان دیگری فکر نکنم باشه اگه xaml حذف شده بگو برای شادی روح مایکروسافت یک فاتحه بخونیم با تشکر

اتفاقا زبان تگ نویسی xaml رونق بیشتری پیدا کرده.اگرچه اثری از wpf باقی نزاشتن! ولی طراحی استایل و .... برای زبانهای دات نت با xaml است

EhsanAvr
جمعه 01 مهر 1390, 10:58 صبح
دوستان فكر كنم اينا همش نسخه پيش نمايش(preview) هست؟؟؟؟؟؟ يا من اشتباه مي كنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:متفکر:
چون اون روز اخبار مي گفت اواخر امسال ميلادي قراره نسخه كامل ويندوز 8 بياد اين هنوز در حد معرفيه و قابليت هاي نسخه كامل رو نداره

آره نسخه آزمایشی رو مایکروسافت گذاشته واسه دانلود که تو ۱۰ دقیقه اول ۵۰۰ هزار با دانلود شده! نسخه کاملش اواخر ۲۰۱۱ یا اوایل ۲۰۱۲ میاد.
جالبه من تو بازار ایران از یک و نیم سال پیش ویندوز ۸ میدیدم که میفروختن! ایرانیها از خود مایکروسافت هم جلو زدن:قهقهه:

PetekDincos
جمعه 01 مهر 1390, 14:04 عصر
اتفاقا زبان تگ نویسی xaml رونق بیشتری پیدا کرده.اگرچه اثری از wpf باقی نزاشتن! ولی طراحی استایل و .... برای زبانهای دات نت با xaml است
با سلام
پس با این اوصاف برای WPF اتفاقی نیفتاده که این همه بعضی از دوستان سر و صدا به راه انداختن چون WPF به خودی خود معنی ندارد و یه نوع Application و مهم همین xaml است و هر کسی که WPF بلده در واقع استفاده از زبان xaml رو بلده نه چیز دیگه ای و زنده باد xaml با تشکر

va2012
چهارشنبه 06 مهر 1390, 22:04 عصر
همون طور که دوست عزیزمون گفتند این ویندوز نسخه آزمایشی برای بررسی عیب های احتمالی توسط برنامه نویسان هست. من خودم این ویندوز رو نصب کردم سرعت بسیار بالایی داره و زمان بوت شدنش زیر 10 ثانیه و خاموش شدنش زیر 3 ثانیه است! ( البته به سخت افزار هم بستگی داره واسه من که این طور بود.) ولی پیشنهاد می کنم به عنوان ویندوز اصلی استفاده نکنید.چون چند تا مشکل کوچک داره که مثلا بعد چند روزی بعضی از مترو ها دیگه کار نمی کنند یا بعضی از سخت افزار ها رو نمیشناسه. به هر حال نسخه آزمایشیه و مشکلات زیادی ممکنه داشته باشه ولی نشون میده که ویندوز 8 واقعا از هر لحاظ یک شاهکاره!!!

میلاد قاضی پور
چهارشنبه 06 مهر 1390, 23:21 عصر
من حدود 4 سال پیش مطلبی خونده بودم در مورد اینکه مایکروسافت قصد داره سیستم عاملی که بیشتر شبیه یک مرورگر هست تا سیستم عامل های شناخته شده رو ارائه کنه .به نظر میرسه ویندوز 8 اولین قدم مایکروسافت در اجرایی کردن این پروژه هست . باید انتظار اینو داشته باشیم که در آینده زبانهای اسکریپت نویسی و بوکمارکلتها و افزونه هایی که بیشتر در مرورگرها دیده میشدند در سیستم عاملهای بعدی مایکروسافت قدو قامتی علم کنن.

far2020
یک شنبه 28 اسفند 1390, 15:15 عصر
یه ویژگی جدید تو VS 2011 Beta معرفی شده به اسم Preview Tab.
تصویر کاملا گویاست:)
وقتی تو قسمت Solution Explorer روی فایل یه کلاس کیلک میشه،کدهای اون کلاس در سمت راست(تو یه تب به اسم Preview Tab ) ظاهر میشه.اگه باز رو یه کلاس دیگه ای کلیک کنید کدهای اون کلاس تو همین تب نشون داده میشه و دیگه تب جدیدی باز نمیشه.

اگه این ویژگی فعال نبود میتونید از قسمت زیر فعال‌ش کنید:
Tools -->Options و در پنجره ظاهر شده در قسمت Envirement --> Tabs and Windows ،Allow new files to be opend in the preview tab رو تیک بزنید.

کامبیز اسدزاده
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1391, 11:56 صبح
محیط و همه چیز VS2011 یه طرف ! حل شدن مشکل Intellisense روی ++C به یه طرف ! لنگ این امکان تو VS2010 شده بودم ! من که کوچ کردم به طرف Metro .

سرعت و کامپایل رو نسخه جدید واقعا عالی شده.
مهمتر از همه از این خوشم اومد که دیگه برنامه نویسی دست کسایی میفته که واقعا سواد دارن راحت میشیم از کپی کردن و ارزش کارمون حفظ میشه.

Mehdi Naderi
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1391, 12:25 عصر
در مورد حذف wpf باید بگم که زبانهای سی شارپ و ویبی دات نت کاملا پابرجا هستند ولی WPF و شاید هم silverlight از رده خارج خواهند شد و تکنولوژی های جدیدتر جای آنها را خواهند گرفت.

به نظر من توجه بیشتر به XAML به معنی قدرت یافتن WPF است تا حذف آن چون برنامه های نوشته شده با WPF خصوصا در کارهایی که گرافیک مد نظر است به مراتب سرعت بالاتری نسبت به WinForm ها دارند
در مورد سیلورلایت هم آنچه در حال حاضر وجود دارد بیشتر گمانه زنی است و باید تا ارائه نسخه نهایی ویندوز 8 صبر کرد در واقع مایکروسافت اجازه نصب پلاگین روی اینترنت اکسپلورر 10 را نخواهد داد پس با این اوصاف سرنوشت مشابه برای فلش ادوبی هم وجود دارد
اصلا شاید هدف مایکروسافت این باشه که به جای نصب افزونه سیلورلایت آن را بخشی از نسخه 10 مرورگر خود قرار دهد:خجالت:

سوداگر
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1391, 16:27 عصر
یه سوال؟!
مگه نمیگین که برنامه هایی که روی 7 اجرا میشن بدون هیچ مشکلی روی 8 اجرا میشن....خوب! پس چرا میگین WPF حذف میشه؟ برنامه های WPFی که روی ویندوز 7 اجرا میشن باید روی ویندوز 8 هم کار کنن دیگه:متفکر:

sahebgharan
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1391, 17:04 عصر
http://www.zdnet.com/blog/microsoft/microsoft-to-developers-metro-is-your-future/10611

http://geekswithblogs.net/images/geekswithblogs_net/technetbytes/windows-8-platform-tools.jpg

sahebgharan
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1391, 17:11 عصر
یه سوال؟!
مگه نمیگین که برنامه هایی که روی 7 اجرا میشن بدون هیچ مشکلی روی 8 اجرا میشن....خوب! پس چرا میگین WPF حذف میشه؟ برنامه های WPFی که روی ویندوز 7 اجرا میشن باید روی ویندوز 8 هم کار کنن دیگه:متفکر:
توی ویندوز 8، 2 جور برنامه هس یکی Metro Style‌یکی هم که برنامه های Desktop. توی مترو خبری از WPF نیس ولی همین طور که تو عکس مشخصه، ظاهر مترو یا HTML‌به همراه CSS هس و یا XAML! (البته پشت ظاهر مترو C#/VB/C/C++ هس و پشت HTML، JS)
WPFهم تا وقتی Desktop App‌هس اونم هس!