PDA

View Full Version : ضايعه مرگ زود به هنگام wpf تسليت باد

saed2006
پنج شنبه 31 شهریور 1390, 14:59 عصر
ما تازه روي wpf سرمايه گذاري كرده بوديم چي شد؟
ضايعه مرگ زود به هنگام wpf را به همگان تسليت عرض مينمايم و براي بازمندگان ان مرحوم (نرم افزار هاي ساخته شده با wpf( طلب صبر مينمايم

salehbagheri
پنج شنبه 31 شهریور 1390, 16:35 عصر
نگو؟

منبع شما چیه؟

درسته یه شایعاتی درست کردند ولی مگه WPF رو از سر راه آوردند که بخوان همینجوری حذفش کنند؟

XAML و WPF به نظرم حذف شدنی نیست احتمالا فقط تغییر عنوان پیدا میکنه ...

A B C D
پنج شنبه 31 شهریور 1390, 17:06 عصر
لطفا از شایعه پراکنی و مطالب مبهم و بدون منبع اجتناب کنید.
یه چیزی بگید که قابل پیگیری و بحث و تحلیل باشه.
الان اصلا معلوم نیست منبعتون چیه، منظورتون چیه، درسته یا غلط.
امروزه داستانهای زیادی هست و مسائل پیچیده و تاحد زیادی غیرقابل پیشبینی تر شدن.
شاید دو نفر یه چیزی رو میخونن یه برداشت سطحی و ناقص یا غلطی دارن و همینطوری شایعه درست میکنن.

اونطور که تاحالا مطالعه کردم دیدم، WPF فناوری گسترده و بسیار خوب طراحی شده ای است که بخش بزرگی از دات نت میکروسافت رو به خودش اختصاص داده. چطور به همین راحتی میتونه منسوخ بشه درحالیکه تازه شروع شده و روش کلی کار و سرمایه گذاری شده.

FastCode
پنج شنبه 31 شهریور 1390, 17:30 عصر
لطفا از شایعه پراکنی و مطالب مبهم و بدون منبع اجتناب کنید.
یه چیزی بگید که قابل پیگیری و بحث و تحلیل باشه.
الان اصلا معلوم نیست منبعتون چیه، منظورتون چیه، درسته یا غلط.
امروزه داستانهای زیادی هست و مسائل پیچیده و تاحد زیادی غیرقابل پیشبینی تر شدن.
شاید دو نفر یه چیزی رو میخونن یه برداشت سطحی و ناقص یا غلطی دارن و همینطوری شایعه درست میکنن.

اونطور که تاحالا مطالعه کردم دیدم، WPF فناوری گسترده و بسیار خوب طراحی شده ای است که بخش بزرگی از دات نت میکروسافت رو به خودش اختصاص داده. چطور به همین راحتی میتونه منسوخ بشه درحالیکه تازه شروع شده و روش کلی کار و سرمایه گذاری شده.
کد نویسی بدون designer اش که خیلی بیخود و مزخرف بود.
همون بهتر که حذف شد.

saed2006
پنج شنبه 31 شهریور 1390, 17:54 عصر
منبع
http://barnamenevis.org/showthread.php?305802-%D9%86%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%E2%80%8C%D9%8 6%D9%88%DB%8C%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84-%D9%88%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%88%D8%B2-8-%D9%88-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87

A B C D
پنج شنبه 31 شهریور 1390, 22:00 عصر
همون بهتر که حذف شد.
حذف شد؟ والا من هنوز سند محکمی در این ارتباط ندیدم. الان از شما اینو میشنوم. میشه سندش رو بدی ما هم ببینیم؟
ضمنا ویژوال دیزاینر نداره شاید بخاطر اینه که هنوز براش درست نکردن. یعنی میگی ربطی به ماهیت خودش داشته و نمیشه برای WPF دیزاینر درست کرد؟!

A B C D
پنج شنبه 31 شهریور 1390, 22:03 عصر
منبع
http://barnamenevis.org/showthread.php?305802-%D9%86%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%E2%80%8C%D9%8 6%D9%88%DB%8C%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84-%D9%88%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%88%D8%B2-8-%D9%88-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87
اون مطالب و منبع که بدرد نمیخورن.
ادعا یا حداقل اغراق های یه منبع دست چندم و غیرتخصصی.

ricky22
پنج شنبه 31 شهریور 1390, 22:05 عصر
همون بهتر که حذف شد.
منظورت از کدنویسی بدون Designer چی هست ؟

A B C D
پنج شنبه 31 شهریور 1390, 22:17 عصر
منظورش کدننویسی بدون Designer بود!
نه ببخشید! کدننویسی با Designer!!
شایدم همون کدنویسی بدون Designer درست باشه، چون وقتی Designer باشه کدننویسی داریم و وقتی Designer نباشه کدنویسی داریم :متفکر:

A B C D
پنج شنبه 31 شهریور 1390, 22:50 عصر
حالا قضیه عنوان تاپیک و «زود به هنگام (http://barnamenevis.org/showthread.php?306194-%D8%B6%D8%A7%D9%8A%D8%B9%D9%87-%D9%85%D8%B1%DA%AF-%D8%B2%D9%88%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D9%87%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%85-wpf-%D8%AA%D8%B3%D9%84%D9%8A%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D8%AF)» و اینا چیه. هان الان اینم واستون تحلیل میکنم!
میگه «زود» چون بهرحال WPF جوون بود بیچاره و جوون مرگ شده.
اما میگه «به هنگام» بخاطر اینکه دیگه کفر FastCode (http://barnamenevis.org/member.php?109710-FastCode) داشت میامد بالا و اگر چند وقت دیگه طول میکشید، سکته ای چیزی میزد از دست میکروسافت.
خلاصه این FastCode (http://barnamenevis.org/member.php?109710-FastCode) هرچی میگه کلی ظرافت و نکته داره. الکی نیست که FastCode (http://barnamenevis.org/member.php?109710-FastCode) شده! هان چی خیال کردید. اینجا فقط من میتونم محتوای واقعی گفتارش رو استخراج کنم. فکر کنم باید آیدیم رو عوض کنم بذارم FastCode interpreter.

مرتضی تقدمی
پنج شنبه 31 شهریور 1390, 23:33 عصر
سلام
این اتفاق نمی افته. چون با این کار اول از همه کارها و محصولات خود مایکروسافت زیر سوال میره. اگر هم قرار باشه این اتفاق بیافته, 100 باز هم ازون پشتیبانی خواهد شد.
موفق باشید

محسن شامحمدی
جمعه 01 مهر 1390, 10:59 صبح
دوستان الکی بحث نکنید.
منبع اصلی :
پست جناب کرامتی در همون تاپیک:

برنامه های مبتنی بر مترو که با #C نوشته می شوند بر اساس WPF و XAML هستند

ضمنا به این دیاگرام که توسط خود مایکروسافت منتشر شده دقت کنید:
http://barnamenevis.org/attachment.php?attachmentid=75558&stc=1&d=1316544975
اگر دقت کنید می بینید که قسمت رابط کاربری این ویندوز بر اساس Html5 و Xaml هستش که همونطور که می دونید کدهای Xaml با فناوری Wpf نوشته می شن.
پس مایکروسافت توی این دیاگرام به صراحت این خبر رو نقض می کنه!

vcldeveloper
جمعه 01 مهر 1390, 11:20 صبح
همونطور که می دونید کدهای Xaml با فناوری Wpf نوشته می شن.
کدهای XAML با WPF نوشته نمیشند، بلکه WPF هست که از XAML به عنوان زبان تعریف اشیاء خودش استفاده میکنه!

WPF در ویندوز 8 حذف نشده، بلکه اهمیت و جایگاهش تا حدودی تلقیل پیدا کرده، در حالی که جایگاه XAML افزایش پیدا کرده. الان بخش XAML از زیر مجموعه ابزارهای توسعه نرم افزار مایکروسافت خارج شده، و به زیر مجموعه ویندوز این شرکت اضافه شده، یعنی XAML شده بخشی از ویندوز و قابلیت های پایه ایی که سیستم عامل ارائه میکنه، و از حصار دات نت خارج شده. از طرف دیگه، Direct2D که در ویندوز 7 معرفی شده بود، و تا حدودی نقشی مشابه WPF برای نرم افزارهای Native Code داشت، اهمیتش افزایش پیدا کرده. به طور کلی نرم افزارهای Native Code و ابزارهای تولید اینگونه از نرم افزارها در راهکار جدید مایکروسافت جایگاه شان ارتقاء پیدا کرده، و به آنها اهمیت داده شده.

الان وضعیت به این شکل شده که هم در Native Code و هم در Managed Code لایه زیرین رندر رابط گرافیکی کاربر Direct 3D خواهد بود. برای توصیف عناصر رابط کاربر هم از XAML استفاده خواهد شد، اما در .NET این WPF هست که روی این تکنولوژی ها قرار میگیره، و برنامه نویس با آن به تولید رابط کاربر اش میپردازه، و در Native Code هم این Direct2D هست که این نقش رو بازی میکنه. پس چیزی فعلا حذف نشده، فقط جایگاه ها کمی تغییر کرده. البته امکانش هست که در نسخه های بعدی با توجه به تغییر اولویت ها، بعضی تکنولوژی ها حذف بشند.

saed2006
جمعه 01 مهر 1390, 17:42 عصر
کدهای XAML با WPF نوشته نمیشند، بلکه WPF هست که از XAML به عنوان زبان تعریف اشیاء خودش استفاده میکنه!

WPF در ویندوز 8 حذف نشده، بلکه اهمیت و جایگاهش تا حدودی تلقیل پیدا کرده، در حالی که جایگاه XAML افزایش پیدا کرده. الان بخش XAML از زیر مجموعه ابزارهای توسعه نرم افزار مایکروسافت خارج شده، و به زیر مجموعه ویندوز این شرکت اضافه شده، یعنی XAML شده بخشی از ویندوز و قابلیت های پایه ایی که سیستم عامل ارائه میکنه، و از حصار دات نت خارج شده. از طرف دیگه، Direct2D که در ویندوز 7 معرفی شده بود، و تا حدودی نقشی مشابه WPF برای نرم افزارهای Native Code داشت، اهمیتش افزایش پیدا کرده. به طور کلی نرم افزارهای Native Code و ابزارهای تولید اینگونه از نرم افزارها در راهکار جدید مایکروسافت جایگاه شان ارتقاء پیدا کرده، و به آنها اهمیت داده شده.

الان وضعیت به این شکل شده که هم در Native Code و هم در Managed Code لایه زیرین رندر رابط گرافیکی کاربر Direct 3D خواهد بود. برای توصیف عناصر رابط کاربر هم از XAML استفاده خواهد شد، اما در .NET این WPF هست که روی این تکنولوژی ها قرار میگیره، و برنامه نویس با آن به تولید رابط کاربر اش میپردازه، و در Native Code هم این Direct2D هست که این نقش رو بازی میکنه. پس چیزی فعلا حذف نشده، فقط جایگاه ها کمی تغییر کرده. البته امکانش هست که در نسخه های بعدی با توجه به تغییر اولویت ها، بعضی تکنولوژی ها حذف بشند.

برای من که روی یاد گرفتن زمل وقت گداشتم و هزینه کردم بهتر میشه یا بدتر یا اصلا تعییری نمیکنه؟
یعنی زمل گسترش پیدا کرده یا حذف شده؟
اصلا تفاوت زمل با wpf چیه؟

A B C D
جمعه 01 مهر 1390, 18:58 عصر
نگران نباشید. از یاد گرفتن چیزی و خصوصا اینطور چیزهای مهم و بقول معروف mainstream به ندرت کسی ضرر میکنه و پشیمان میشه.
این رشته همینه تغییر زیاد و سریع داره. و باید آدم همیشه آماده برای تغییر و درحال یادگیری باشه.
راستی مگه شما چقدر هزینه و زمان صرفش کردید؟

میشه گفت XAML بخشی از WPF هست. یه بخش مهم که باعث میشه WPF یه سر و گردن از فناوریهای قدیمی بالاتر باشه. اما WPF بدون XAML هم معناداره (گرچه دیگه اونقدر جالب و مفید نیست) و همین الان هم شما میتونید بدون XAML هر برنامه ای رو در WPF ایجاد کنید. اما XAML به شما اجازه میده بیشتر بخشهای مربوط به طراحی رابط گرافیکی رو که جزو منطق و الگوریتم مرکزی/اصلی/اساسی برنامه نیستن بصورت خیلی خوب و راحت و کاملی از بقیهء برنامه جدا و مستقل کنید و ضمنا با استفاده از یک Markup Language ایجادشون کنید. این مجزا بودن یک مزیته، و سینتاکس و ساختار Markup هم درکل به حد قابل توجهی از کدنویسی متعارف کوتاهتر و خواناتر درمیاد و نگهداری و تغییر و گسترش اون راحتتره.
یعنی دوتا مزیت قابل توجه که با هم جمع شدن.

الانه که بعضیا بیان بگن XAML وابسته به WPF نیست و یه زبان/ابزار عمومیه. بنظرم درسته ولی بهرحال اصل کاربرد و معناش تاحالا در WPF است.

خب زبانهای Markup مثل HTML و XML در وب موفق بودن و مزایای اونها روشن شده و به زمینه های دیگه مثل اپلیکیشن نویسی دسکتاپ هم رخنه کردن چون محدودیتی در زمینهء کاربرد اونا وجود نداره. اینکه ابتدا فقط یا عمدتا در وب بکار رفتن بخاطر این بود که بعضی خواص و مزایای اونها برای وب خیلی برجسته تر یا حتی ضروری بوده.
تازه HTML درمقابل XAML هیچی نیست از نظر طراحی اصولی و قدرت و انعطاف و گستردگی. XML هم که یه فرمت عمومی هست و به خودی خودش کاری نمیکنه.

ضمنا شما که میگید هزینه و زمان گذاشتید و یاد گرفتید باید اینها رو بدونید!
منو چی میگی که ماههاست دارم کل رفرنس دات نت رو میخونم.
با این حال اگر کل دات نت هم یک شبه محو بشه پشیمان نمیشم. چون این کارم بوده و یه چیزی طبیعی و ذاتی رشته ای که بهش علاقه دارم و مزایای استثنایی داره نسبت به خیلی رشته های دیگه و یک علت تغییر و پیشرفت سریعش هم همون خواص و مزایای استثنایی ای هست که داره، و این کاری بوده که باید بهرصورت میکردم و تقصیر من نبوده اگر بخشی از وقت و زحماتم هدر رفته. ضمنا آدم در این جریان خیلی چیزها یاد میگیره و ذهنش باز میشه. شاید WPF و XAML منسوخ بشه، اما مسلما اون مفاهیم و روش کلی یه چیزی هست که پیشرفت و روشهای روزه و با مشابهش برخورد خواهید کرد و نیاز خواهید داشت. اونایی که از قافله عقب بمونن و بخوان همش با روشهای قدیمی و ناکاراتر کار کنن بنظرم خودشون ضرر میکنن.
در همین جریان مطالعهء دات نت و بخصوص چیزهایی مثل XAML و WPF کلی چیز و ایده یاد گرفتم و ذهنم کلی بازتر شد و بعضی موارد و مسائل مهم رو که قبلا خوب درک نکرده بودم خیلی بهتر متوجه شدم. حتی اگر ازشون استفادهء عملی نکنم ولی یادگرفتن و درک اونا منجر به رشد فکری و افزایش توانم شده که میتونه حتی در برنامه نویسی بصورت کلی و ایجاد کردن ساختارها و روشهای بهتر در برنامه های کلاسیک با روشهای قدیمی هم بهم کمک کنه.

میلاد قاضی پور
شنبه 02 مهر 1390, 15:26 عصر
ممکنه این تغییرات به ویندوز سرور هم کشیده بشه ؟
اگه آره تکلیف asp کار ها چی میشه ؟

vcldeveloper
یک شنبه 03 مهر 1390, 11:53 صبح
برای من که روی یاد گرفتن زمل وقت گداشتم و هزینه کردم بهتر میشه یا بدتر یا اصلا تعییری نمیکنه؟
تسلط روی XAML در برنامه نویسی برای ویندوز 8 یک حسن محسوب میشه.

یعنی زمل گسترش پیدا کرده یا حذف شده؟
ارتقاء پیدا کرده، و الان شده بخشی از سیستم عامل ویندوز.

اصلا تفاوت زمل با wpf چیه؟
XAML یک زبان توصیف اشیاء رابط گرافیکی هست، و وابستگی به WPF نداره. ابزارهای مختلف تولید رابط گرافیکی کاربر، مثل WPF، یا Direct2D در ویندوز 8، می تونند اشیائی که توصیف شان با استفاده از XAML نوشته شده را به صورت گرافیکی برای برنامه شما رسم کنند. تفاوت XAML با WPF تقریبا مشابه تفاوت HTML و CSS با یک مرورگر اینترنت (مثلا IE) هست؛ HTML و CSS محتوای یک صفحه وب و فرمت بندی آن را توصیف می کنند، یک مرورگر اینترنتی با بررسی این توصیفات، اون محتوا و فرمت بندی را به صورت گرافیکی رسم و به کاربر ارائه می کند.

saed2006
دوشنبه 04 مهر 1390, 14:01 عصر
تسلط روی XAML در برنامه نویسی برای ویندوز 8 یک حسن محسوب میشه.

ارتقاء پیدا کرده، و الان شده بخشی از سیستم عامل ویندوز.

XAML یک زبان توصیف اشیاء رابط گرافیکی هست، و وابستگی به WPF نداره. ابزارهای مختلف تولید رابط گرافیکی کاربر، مثل WPF، یا Direct2D در ویندوز 8، می تونند اشیائی که توصیف شان با استفاده از XAML نوشته شده را به صورت گرافیکی برای برنامه شما رسم کنند. تفاوت XAML با WPF تقریبا مشابه تفاوت HTML و CSS با یک مرورگر اینترنت (مثلا IE) هست؛ HTML و CSS محتوای یک صفحه وب و فرمت بندی آن را توصیف می کنند، یک مرورگر اینترنتی با بررسی این توصیفات، اون محتوا و فرمت بندی را به صورت گرافیکی رسم و به کاربر ارائه می کند.

خب اگر زمل گسترش پيدا كرده چه دليلي داره كه wpf كه اساس كارش بر زمل بوده حذف بشه يا نقشش كم بشه؟

vcldeveloper
دوشنبه 04 مهر 1390, 17:57 عصر
خب اگر زمل گسترش پيدا كرده چه دليلي داره كه wpf كه اساس كارش بر زمل بوده حذف بشه يا نقشش كم بشه؟
اگر توضیحی که در بالا دادم را با دقت مطالعه کنید، جواب سوال تان را می گرفتید.

XAML جایگاهش ارتقاء پیدا کرده چون الان شده بخشی از سیستم عامل ویندوز، یعنی یکی از سرویس هایی هست که سیستم عامل خودش را موظف به ارائه آن میدونه. WPF نقش اش کم شده چون قبلا تنها کتابخانه رابط گرافیکی vector-base مبتنی بر پردازش GPU بود که مایکروسافت ارائه می کرد، و برای استفاده از آن برنامه نویس باید با دات نت کار می کرد، اما در ویندوز 8، برنامه نویس میتونه همون رابط گرافیکی را به صورت Native Code، بدون استفاده از WPF ایجاد کنه، تازه سربار .NET را هم در برنامه اش نداشته باشه. پس تا قبل از این، برای استفاده از همچین رابط گرافیکی کاربری، استفاده از WPF برای برنامه نویسان مایکروسافتی الزامی بود، اما از ویندوز 8 به بعد، الزامی به استفاده از WPF نیست، و یک برنامه نویس Native Code میتونه بدون استفاده از WPF، با استفاده از ++Visual C، هم همچین رابط گرافیکی را تولید کنه (البته در پرانتز باید بگم که، برنامه نویسان غیر مایکروسافتی دلفی می تونند این کار رو همین الان بدون نیاز به انتظار برای WinRT هم از طریق کتابخانه FireMonkey دلفی به صورت Native Code انجام بدند).