PDA

View Full Version : بهترین حالت BACKuP گرفتن از دیتابیس

mta_va
سه شنبه 26 مهر 1390, 09:19 صبح
سلام
خسته نباشید
من یه دیتابیس دارم که حجم زیادی داره ویکسری محدودیت برای ذخیره ی backup ها دارم
میشه یه پیشنهاد در مورد اینکه چطوری backup ها رو دخبره کنم که کمترین فضا و بهترین بازدهی رو موقعبرگردوندن اطلاعات داشته باشم.

میخوام همیشه امکان برگردوندن اطلاعات باشه...مثلا یک job تعریف کنم که هر روز یا هر هفته یه full backup بگیره و هر یک ساعت یکبار یه Differential backup ؟

mta_va
سه شنبه 26 مهر 1390, 13:09 عصر
transactional log backupو Differential backup چه فرقی دارن؟
میدونم Differential حجمش کمتره ...
آیا استفاده از Transaction Log bACKUP بهتره یا Differential ...
چرا هیچکس جواب نمیده!!!!!!!!!

in_chand_nafar
سه شنبه 26 مهر 1390, 22:54 عصر
انتخاب پلن مناسب براي بكاپ گيري بستگي به پارامترهاي زيادي داره
1- حجم تغييرات داده در بانك اطلاعاتي
2- ظرفيت بانك اطلاعات
براي مثال ارزش داده هاي شما چقدر است
آيا اگر سرورتان منفجر شود داشتن Backup تا چند لحظه قبل از انفجار برايتان مهم دارد شايد همه بگن آقا خيلي مهم و.... ولي وقتي پاي راه حل برسه و بخواهند امكانات تهيه كنند كم بيارن
اما در كل براي بانك هاي بزرگ بالاي 100 گيگابايت (اين سناريوي كه ما در يك سازمان بكار برديم)
Full Backup : در انتهاي هفته روز جمعه ساعت x
Differential Backup : هر روز در ساعت x
Log backup : هر يك ساعت يكبار
بنابراين اگه كامپيوتر سرور ما منفجر بشه معمولا تا يك ساعت قبل بانك اطلاعاتي را Backup داريم تازه اگر سرور شما RAID باشه علاوه بر افزايش Performance حداقل داده هاي شما با يه اطمينان بيشتري در دسترس است (اين هم بستگي به نوع RAID دارد)
تازه اين اطلاعات علاوه بر اينكه در سرور جاري شما ذخيره ميشه حتما بايد در يك رسانه خارجي مثل HDD اكسترنال يا tape Device و يا كامپيوتر ديگري در شبكه ذخيره
بشه به دور از سرور جاري
دوست عزيز سعي كنيد براي شروع با روش هاي backup گيري در SQL Server به خوبي آشنا شويد تا بتوانيد از عهده اينكار به نحو احسند بر آييد.
ببحشيد كه مطالب را جسته وگريخته نوشتم راستش ....
موفق باشيد

mta_va
چهارشنبه 27 مهر 1390, 08:16 صبح
ممنون از راهنماییتون.
چون حجم دیتای دیتابیس زیاده،recovery model را simple گذاشتم ولی اون وقع log backupنمی تونم بگیرم.من این سناریو را در نظر گرفتم:
- recovery modelدیتابیس simple
- هر روز یه full backup
-هر یک ساعت differential backup

لطفا نظر بدین که آیا مناسبه؟

mta_va
چهارشنبه 27 مهر 1390, 08:34 صبح
اینو برای اطلاع همه میذارم :
backup گرفتن در SQL server کاملا" به صورت online انجام میشه. بک آپ هایی که توی SQL server وجود داره عبارتند از :
Full backup
Differential backup
log backup
file Or file Group backup

سرعت بک آپ گرفتن full زیاد هست ولی حسنش اینه که این بک آپ ها مستقل هستند و بدون نیاز به بک آپ های قبلی و بعدی Restore میشوند
سرعت بک آپ Differential از full بیشتر ولی از log back up کمتر و سرعت بازگردادن اطلاعات از هر دو بک آپ بیشتر می باشد. برای Restore شدن نیاز به آخرین Full backup خودش دارد.
سرعت بک آپ گیری log خیلی زیاد می باشد ولی سرعت باز یابی آن کم می باشد. برای Restore کردن آن نیاز به تمام log backup های قبل از خود به همراه آخرین full Backup می باشد.

در پناه حق موفق و کامروا باشید.

حمیدرضاصادقیان
چهارشنبه 27 مهر 1390, 11:14 صبح
ممنون از راهنماییتون.
چون حجم دیتای دیتابیس زیاده،recovery model را simple گذاشتم ولی اون وقع log backupنمی تونم بگیرم.من این سناریو را در نظر گرفتم:
- recovery modelدیتابیس simple
- هر روز یه full backup
-هر یک ساعت differential backup

لطفا نظر بدین که آیا مناسبه؟
البته در این سناریو هم باز نیاز دارید Recovery Model رو روی Full قرار بدید چون این اختلاف تغییر دیتا رو از فایل Log میخواند و Backup میگیره.

mta_va
چهارشنبه 27 مهر 1390, 11:23 صبح
یعنی اگه simple باشه ممکنه بخشی از اطلاعات ازدست بره؟!!!!!!!!!!
منظورتونو نفهمیدم ...من هر یک ساعت differentialمیگیرم...چه مشکلی داره !
نمیتونم ریکاوری مدلو fullبذارم حجمش زیاد میشه :ناراحت:
چیکارش کنم!