PDA

View Full Version : راهنمای برای طراحی دیتابیس SQL

lespaul
شنبه 07 آبان 1390, 16:52 عصر
سلام
من تازه شروع کردم کار کردن با SQL و حقیقتا" از قدیم یه سری اطلاعاتی داشتم , ولی الان تقریبا" میشه گفت از اون دوره یه هاله ای توی ذهنم مونده !
بگذریم , دست بد روزگار دوباره دست مارو توی دست SQL و برنامه نویسی گذاشت (:گیج:) قول انجام کاری رو دادم که نباید میدادم :لبخند:حالا بچه ها راهنمایی کنند لطفا"

من یه دیتابیس میخوام طراحی کنم که اطلاعات یه سری بچه هست ! مثل اسم , فامیل , سال تولد , مقطع تحصیلی , شهر , استان که این همراه این اطلاعات مشخصات پدر هم هست ! یعنی اسم , فامیل , محل کار ( مربوط به یه ارگان میشه ) و یک سری اطلاعات ابتدایی از پدر ! یادمه توی SQL برای جلوگیری از تکرار اطلاعات و بزرگ شدن و سنگ شدن بیش از اندازه تیبل ها ( فکر کن ! یه تیبل با 20-30 تا فیلد که خیلی هاشم تکراریه ! ) میتونستم اطلاعات رو به هم توی دیتابیس لینک بکنم ( همون Relation و این حرفا ) !
حالا یکی به من یه سرنخ بده ببینم چجوری میتونم یه تیبل داشته باشم برای مشخصات اولیه پدر , بعدشم برای مشخصات اولیه فرزند , و از طریق یک فیلد ( مثلا" نام خانوادگی یا هرچی که اساتید صلاح میدونند ) این دوتا رو به هم لینک کنم ...

حسابی التماس دعا دارم :خجالت:

یوسف زالی
شنبه 07 آبان 1390, 21:40 عصر
سلام دوست من:

سریال اتونامبر(آیدنتیتی)بچه..... کد بچه..... سریال پدر...... سن .......قد .....وزن ......ش ش...... کد ملی ...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سریال اتونامبر(آیدنتیتی)پدر..... کد پدر..... سن..... قد .....وزن..... ش ش .....کد ملی ...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

موفق باشی

mehran_sh_t
شنبه 07 آبان 1390, 22:48 عصر
سلام
اگر می دونی که در جدول اطلاعات، هر پدر فقط یک پسر داره (یعنی رابطه یک به یک هستش) و این اطلاعات هم حتما باید باشن (یعنی حتما اطلاعات پدر و پسر باید موجود باشن) می تونی از یک جدول هم استفاده کنی.
یک رابطه دیگه، رابطه افراد با شهر محل تولد هستش، یک جدول برای شهر تولد (آیدی شهر - نام شهر) و در جدول اطلاعات، آیدی شهر رو فقط میاری
و نمونه هایی مثل این!

موفق باشی