PDA

View Full Version : یکی بیاد این زبون بیسیک6 و دلفی7 رو مقایسه کنه

Developer Programmer
پنج شنبه 08 آبان 1382, 23:02 عصر
آقایون و خانمها سلام

من حدود چند ساله که تو نخ بیسیک6 می باشم !(تا حالا Net.استفاده نکردم)
تازه تازه می خوام با دلفی برنامه نویسی کنم چون بر و بچ خیلی پز قدرتش رو می دند
اما اصلا چنگی به دلم نمی زنه
مثلا هر چی می گردم آرایه کنترلی نداره و حالا واسه نوشتن یه بازی ساده پازل بجای
for i =1 to 8
image(1).i=arr(i,j) باید هی بنویسم
image1.picture=arr(0,0)

یکی بیاد این دوتا زبون رو مقایسه کنه و بگه کارمون درسته یا غلط
[/code]

Mohammad_Mnt
جمعه 09 آبان 1382, 00:45 صبح
اگه 5 ساله داری کار می کنی باهاش ، دلیل نداره که بیای سراغ دلفی . من توصیه می کنم همون VB.NET رو ادامه بدی

کم حوصله
جمعه 09 آبان 1382, 00:58 صبح
:shock: :shock: :shock: :shock:
بابا تورا به خدا دوباره این بحث جنجال بر انگیز vb و delphi رو دوباره راه نندازین :evil: :evil: :evil:
آقا اگر خیلی تمایل داری برو تاپیکهای قبلی در این مورد را بخون
جون ما این بحث را دوباره راه نندازین :cry: :cry:

Amin_tus
جمعه 09 آبان 1382, 01:26 صبح
نه به نظر من این بحث بد نیست .... من دوست دارم بدونم دلفی در چه کارهایی از وی بی دات نت قوی تره و در چه زمینه هایی وی بی دات نت قوی تر از دلفی است.... مسلماً نمیشه گفت که اون خوبس اون بدس...!!! .... پس کافی هر کس محاسن و معایب هر کدام رو ذکر کنه....

Mohammad_Mnt
جمعه 09 آبان 1382, 16:22 عصر
با هر کدوم که می تونی پول در بیاری ، همون خبس :wink:

حامدآقا
یک شنبه 11 آبان 1382, 06:28 صبح
تجربه به من یکی ثابت کرده که برنامه نویسان VB به راه خویش دلفی به راه خویش. معمولاً!! برنامه نویسان هیچکدوم نمیتونن به راحتی به زبان دیگه سوئیچ کنن.
شما هم همون VB6 رو ادامه بده که هر کاری که لازم داری می تونی در زمینه Windows Application باهاش انجام بدی.

rezash
دوشنبه 19 آبان 1382, 07:46 صبح
من VB کار میکنم
- گویا میکروسافت در ورژن های آتی VB هوای برنامه نویسانش را ندارد و به را حتی کلی تغییر انجام میدهد که مثلا تغییرات از VB6 به VB .Net و سورسهای قیلی را هم در این نسخه کاملا نمی پذیرد هرچند ویزاردی دارد برای این کار دارد.و عموما کامپوننت های آن موجب ایجاد فایلهای خارجی می گردد و پروزه نیز بعد از این که setup برای برنامه مینویسیم حجیم تر است ( و میگویند کندتر نیز هست) امکانات سطح پایین آن کمتر از Delphi است عموما برنامه نویسی Delphi را در سطح بالاتری از VB میگیرند ( در حالی که VB با امکانات دلفی رقابت میکند) و...

ولی VB مشهورترین زبان برنامه نویسی است به شدت مورد حمایت میکروسافت است کارکردن با آن راحتر است و برنامه ها را با آن سزیع تر میتوان ساخت عموما اول میکروسافت یک تکنولوژی ایجاد میکند و دلفی بعد که روند حرکت برنامه نویسان را به آن تکنولوژی دید آن را حمایت میکند ( مثل تکنولوژی .Net و ActiveX ) با یادگیری آن میتوان در محصولات میکروسافت برنامه نوشت با VBA و VBSceipt و ..

این که در نشخه های جاری VB به شدت ارتقا یافته حرفی نیست و اکنون دیگر آن را با C# مقایسه میکنند و گفته میشود که کدهای C# خواناتر از وبی است.
به نظر من با این مقایسه ها در مورد زبانهای برنامه نویسی دید بهتر خواهیم یافت و انتخاب آگاهانه تری خواهیم داشت
با ازروی موفقیت برای شما

Amin_tus
چهارشنبه 21 آبان 1382, 04:12 صبح
در مورد انقلاب عجیبی که مایکروسافت در دات نت اعمال کرده است ... کاملاً مجبور بوده ... زیرا هیچگاه تفکر نمیکرد که زمانی vb یکی از کلیدی ترین زبانهای جهان تبدیل شود... بنابراین ویژگیهای شی گرایی را در آن تعبیه نکرده بود... ولی ظاهراً از این به بعد شکل حرفه ای تری به برنامه های ویژوال بیسیک داده است... ولیکن بنده شخصاً تاکنون برنامه ای کامل و بی نقص و حرفه ای از ویژوال بیسیک دات نت ندیده ام.... ولی با دلفی چرا.... من تاکنون دلفی کار نکرده ام.. و نمیدانم تا چقدر گسترده است...

houshmand
پنج شنبه 22 آبان 1382, 10:20 صبح
بنظر من اگر با vb کار کرده باشید و با pascal هم آشنا باشید
انتخاب Delphi میتواند انتخاب شایسته ای باشد یا لااقل برای مدتی با آن کار کنید چنانچه از آن خوشتان نیامد آن را رها کنید

ساران سافت
پنج شنبه 22 آبان 1382, 12:46 عصر
با سلام :
در این مورد که اصلاٌ صحبتی از Delphi نیست.
راحتی و امنیت و پشتیبانی vb و .net بسیار بیشتر از دلفی است.
در غیر این صورت این همه وی بی گسترش پیدا نمی کرد مخصوصاٌ در سراسر دنیا آن را به عنوان زبان حرفه ای قبول نمی کردند. :P
نرم افزارهای حرفه ای مانند WinZip و PcCllin (اگر اسمش را درست نوشته باشم) با وی بی نوشته شده اند.

ساران سافت
پنج شنبه 22 آبان 1382, 12:51 عصر
قابلیت بالاتر :
VBA و VBScript را نمی توان انکار کرد ولی DelphiA یا DelphiScript نداریم. :mrgreen:

S.Azish
پنج شنبه 22 آبان 1382, 13:17 عصر
دوستان, شرکت ماکروسافت طی یک انقلاب در طراحی زبانهای برنامه نویسی خود, Net. Framewrok رو عرضه کرد که شامل مجموعه بسیار غنی از توابع کاربردی برای دسترسی به سیستم عامل هست. از اونجایی که هر زبانی در Net. با این Framewrok در ارتباط هست و نه مستقیمآ با سیستم عامل, برنامه شما میتونه روی سیستم عاملهای مختلف که Framework رو دارن نصب و اجرا بشه. برنامه نویسی در Net. بسیار ساده تر شده و ساختاری کاملآ شیئ گرا داره.
ماکروسافت با بهره گیری از تجربه های شرکتهای دیگه مثل Sun (Java) , Borland (Delphi) & IBM تونست زبانهای قدیمی مثل ++C و VB رو به زبانهای قدرتمندی تبدیل کنه.
الان در کشورهایی مثل انگلستان تب Net. بسیار داغ هست و شرکتها در حال ارتقا برنامه های خود از C, VB و حتی Delphi و Java به Net. هستن.
سادگی و زیبایی کد, سرعت بالای طراحی UI ,سادگی نصب برنامه ها, قابلیت اجرا روی سیستم عاملهای مختلف, قابلیت استفاده از چند زبان در یک پروژه و قابلیتهای بسیار زیاد دیگه باعث انتخاب اون به عنوان یک زبان سطح بالا شده.
Net. هم اکنون دارای اشکالاتی هم هست که ماکروسافت در حال برطرف کردن اونها هست مانند ضعف در اشکالگیری (Debugging) و کمی تغییر نسبت به نسخه های قبلی زبانهای موجود و سرعت نسبتآ‌ کم اجرای رابطهای کاربر
Net. در حال حاضر در بسیاری از شرکتهای غربی در حال استفاده هست و محصولات بسیار زیادی هم بر اساس اون تولید شده.

Abbas Arizi
پنج شنبه 22 آبان 1382, 14:12 عصر
نرم افزارهای حرفه ای مانند WinZip و PcCllin (اگر اسمش را درست نوشته باشم) با وی بی نوشته شده اند
:shock: :shock: :shock: میتونید مرجع این حرفتون رو ذکر کنید؟ :?:

ساران سافت
شنبه 24 آبان 1382, 12:02 عصر
آقای عریضی عزیز:
کافی است قدری فایلهای این برنامه ها را بررسی و زیر و رو کنید. :wink:
یک چیز جالب تر :
صفحة خوش آمد گویی ویندوز 98 را با وی بی 3 یا 4 نوشته اند :oops:

مهدی کرامتی
شنبه 24 آبان 1382, 12:51 عصر
VBA و VBScript را نمی توان انکار کرد
اولا که این چون اسم VB جلوی این کلمات اومده دلیلی بر برتری VB نیست. ثانیا اگر بورلند هم یک Browser مینوشت قابلیت پردازش DelphiScript را به آن اضافه میکرد.
صرف اطلاع شما، ما یک امکانی تو برنامه هامون داریم بنام DelphiScript ! ، که بخشی از یک مجموعه بزرگتر بنام Scripter Studio است و امکان پردازش تمام زبانهای Scripting از درون یک برنامه نوشته شده با دلفی را ممکن میکند.

نرم افزارهای حرفه ای مانند WinZip و PcCllin (اگر اسمش را درست نوشته باشم) با وی بی نوشته شده اند
شرمنده، هر دوی اینها با C نوشته شده‌اند!

راحتی و امنیت و پشتیبانی vb و .net بسیار بیشتر از دلفی است.
در غیر این صورت این همه وی بی گسترش پیدا نمی کرد مخصوصاٌ در سراسر دنیا آن را به عنوان زبان حرفه ای قبول نمی کردند.
دلیل گشترش VB اینها نیست، قیمت ارزان آن و پشتیبانی دائمی مایکروسافت است.
در ضمن از نظر راحتی قبول، اما از نظر امنیت نه، چون VB6 یک Macro Langugage است و امکان سورس کردن برنامه‌های نوشته شده با آن وجود دارد.

با هر کدوم که می تونی پول در بیاری ، همون خبس
صحیح است.

houshmand
شنبه 24 آبان 1382, 13:12 عصر
مگم شما ویبی کارا خوب چشم دلفی کارا رو دور دیدین هر چی دلتون می خواد می گین :mrgreen: :lol: :P

البته شوخی کردم هر چی دوست دارید بگین :mrgreen:

Abbas Arizi
شنبه 24 آبان 1382, 14:30 عصر
آقای عریضی عزیز:
کافی است قدری فایلهای این برنامه ها را بررسی و زیر و رو کنید. :wink:
یک چیز جالب تر :
صفحة خوش آمد گویی ویندوز 98 را با وی بی 3 یا 4 نوشته اند :oops:
شما از کجای این فایلها تشخیص دادید که این برنامه ها با vb نوشته شده اند. من این کار رو انجام داده ام و بدون انجام این کار هم صد در صد اطمینان دارم که با VB نوشته نشده اند و همون طور که آقای کرامتی گفتند با C البته احتمالا نوع ویژوال آن نوشته شده اند. اصولا VB رو برای همچین کارهایی نساخته اند.

SSP_Software_team
دوشنبه 26 آبان 1382, 05:19 صبح
هیچ شکی وجود نداره که VB.Net از Delphi قویتره میدونین چرا؟
خوب
اول VB.Net از NetFrameWork. استفاده میکنه که هر کس با یکی از زبانهای net. کار کرده باشه میفهمه که کل کامپوننت های delphi در مقابل FrameWork.net اصلا عددی نیست
دوم امنیت delphi بالاست قبول اما حالا net. صرفا چیزی به نام Binary تولید نمیکنه که بشه تبدیل به سورسش کرد
البته از بورلند هر چی بگی بر میاد :!: :!: :)
در ضمن من مطمئن هستم که نرم افزارهای WinZip و PC-Cillin با vb نوشته شدن چون سورس هر دو شونو دارم البته ٌwinZip6 و PC-Cillin2000 نا گفته نماند که از در هر دوی این نرم افزارها از ++C استفاده شده
برای اینکه حرفام بهتون ثابت بشه میتونین Visual Basic SourceCod 2003 ‍‍CD خریداری کنین تا با چشمای خودتون ببینین
در ضمن به نظر من یه برنامه نویس باید به روز باشه باید باید ببینی تمایل بازار نرم افزار به کدوم زبان بیشتره همو نو برو جولو زیادم از این شاخه به او شاخه نپر چون به جایی نمیرسی

ساران سافت
دوشنبه 26 آبان 1382, 12:19 عصر
8)

در ضمن من مطمئن هستم که نرم افزارهای WinZip و PC-Cillin با vb نوشته شدن چون سورس هر دو شونو دارم البته ٌwinZip6 و PC-Cillin2000 نا گفته نماند که از در هر دوی این نرم افزارها از ++C استفاده شده
برای اینکه حرفام بهتون ثابت بشه میتونین Visual Basic SourceCod 2003 ‍‍CD خریداری کنین تا با چشمای خودتون ببینین

jirjirakk
دوشنبه 26 آبان 1382, 16:39 عصر
کی این حرف رو گفته هان :skull:
این حرف کاملا نادرست هستش یا درست به عرصتون نرسوندن چون من 1200% مطمئنم

این ها رو حالا داشته باش تا بعد

WinZip 8.0 ::> Microsoft Visual C++
PcCilin 2003 ::> Microsoft Visual C++ 6.0

WinRar ::> Borland C++ 1999
Y! ::> Microsoft Visual C++ 7.0
WinAMP ::> Microsoft Visual C++ 6.0
Retina ::> Microsoft Visual Basic 6.0 (Damesh Garm Ajab Narm Afzare Topiye :D )
Netscape ::> Microsoft Visual C++ 6.0
Dreamweaver ::> Win32 PE File - GUI
Lan Guard ::> Win32 PE File - GUI
FlashGet ::> Microsoft Visual C++ 6.0
FlashFXP ::> Win32 PE File - GUI
Electro Negar ::> Microsoft Visual C++ 6.0
Delphi 6.0 ::> Win32 PE File - GUI
Bobylon ::> Microsoft Visual C++ 6.0
Adobe Photoshop 7.0 ::> Microsoft Visual C++ 6.0
Notepad ::> Win32 PE File - GUI
VirtualPC ::> Win32 PE File - GUI

SSP_Software_team
دوشنبه 26 آبان 1382, 18:05 عصر
آقای محترم لطفا منابع این حرفهاتونو بگین تا همه ببینن :!: :!:

Abbas Arizi
دوشنبه 26 آبان 1382, 18:51 عصر
توی این برنامه ها از امکانات و ابزارهایی استفاده شده که فقط توی <span dir=ltr>Visual C++</span> وجود دارند.
اون سورسهایی هم که شما گفتید اگر وجود داشته باشند، احتمالا یه نمونه شبیه سازی شده هستند که از کامپوننتهای این برنامه ها توشون استفاده شده.

مهدی کرامتی
دوشنبه 26 آبان 1382, 20:07 عصر
هیچ شکی وجود نداره که VB.Net از Delphi قویتره میدونین چرا؟
میشه بفرمایید VB.NET تو چه زمینه‌ای از Delphi قویتره؟

اول VB.Net از NetFrameWork. استفاده میکنه که هر کس با یکی از زبانهای net. کار کرده باشه میفهمه که کل کامپوننت های delphi در مقابل FrameWork.net اصلا عددی نیست
اشتباه بعرضتون رسونده‌اند. در Net. خیلی از امکانات ضروری Win 32 API حذف شده‌اند که برای استفاده از آنها مجبورید کامپوننتهای جانبی برای Net. خریداری کنید!

همونطورکه دوستمون گفتند اون سورسهایی هم که شما گفتید اگر وجود داشته باشند، احتمالا یه نمونه شبیه سازی شده هستند که از کامپوننتهای این برنامه ها توشون استفاده شده.

در ضمن به نظر من یه برنامه نویس باید به روز باشه باید باید ببینی تمایل بازار نرم افزار به کدوم زبان بیشتره همو نو برو جولو
این موضوع تا حدی صحیحه، تا حدی هم غلطه، چرا که در حقیقت این برنامه‌نویسها هستند که به بازار خط میدن، نه بازار به برنامه‌نویسها (البته این موضوع در مورد برنامه‌نویسان حرفه‌ای صدق میکنه).

آقای محترم لطفا منابع این حرفهاتونو بگین تا همه ببینن
منبع این اطلاعات میتواند هر نرم‌افزار PE Scanner ای مانند GTW باشد که نمونه آن در اینترنت فراوان است. میتوانید خودتان هم امتحان کنید!

در پایان اینکه VB.NET فقط برای Application نویسی مناسب است و امکانات آن اصلا بدرد نوشتن برنامه‌های سیستمی نمیخورد.

Abbas Arizi
دوشنبه 26 آبان 1382, 20:43 عصر
به نظر من اگه انصاف داشته باشیم دلفی در مقایسه با نسخه های قبلی VB در مرتبه بالاتری قرار داره ولی VB.NET یه چیز دیگه است.
همین که VB یک زبان 90 درصد Object-Oriented هست کم چیزی نیست. این که بعضی از امکانات Win32 در اون وجود نداره یک چیزیه که بین همه زبانهای .NET مشترکه و در #C هم به همین گونه است و احتمالا در اکتان هم خواهد بود.
ضمن این که با یکپارچه شدن .NET با سیستم عامل ویندوز نوشتن برنامه های سیستمی هم با این زبانها تا حدودی بهتر میسر میشود.

مهدی کرامتی
دوشنبه 26 آبان 1382, 21:45 عصر
این نکته را در نظر داشته باشید که تکنولوژی Net. اصولا برای توسعه وب بوجود آمده است، نه برای Application نویسی.
همین الان شما برید Amazon.com رو چک کنید، ببینید چند تا کتاب درباره توسعه وب با استفاده از Net. وجود دارد و چند کتاب درباره Application نویسی با Net. ، جواب مشخص است. نسبت چیزی حدود 30 به 1 است.
مقایسه دلفی با VB.NET و #C صحیح نیست، چرا که دلفی برای Application Development ساخته شده است، در حالیکه تکنولوژیهای بر پایه Net. برای Web Development طراحی و ساخته شده‌اند. امکانات کمی هم که برای Application Development در مجموعه Visual Studio.Net گنجانده شده است برای اینستکه مایکروسافت خواسته است بازار آنرا هم تا حدی در دست خود نگهدارد و از دست ندهد.

در جواب آن دوستی که نوشته:
امنیت delphi بالاست قبول اما حالا net. صرفا چیزی به نام Binary تولید نمیکنه که بشه تبدیل به سورسش کرد
اولا که Binary تبدیل به سورس نمیشه، اما کدهای اجرایی Net. چون تبدیل به IL میشود امکان تبدیل آنها به سورس وجود دارد. ثانیا Decompiler های Net. هم که همه جا فراوان است (یکی از آنها همراه با خود ویژوال استودیو نصب میشود!).

Abbas Arizi
دوشنبه 26 آبان 1382, 23:24 عصر
البته به نظر من .NET برای توسعه Application هم امکانات خیلی خوبی رو فراهم میکنه.
مثلا پشتیبانی اون از انواع کنترلها به نظر من فوق العاده است و تو هیچ محیط دیگه ای چنین کنترلهای کاملی با چنین امکانات بالایی وجود نداره یا امکانات گرافیکی و GDI اون واقعا بی نظیره و البته اگه بیشتر فکر کنیم ممکنه چیزهای خیلی بیشتر و مهمتری هم به نظرمون برسه.
و علاوه بر اون نیازی نیست که همه ابزارها ابتدا به ساکن وجود داشته باشند. Developer ها میتونن بر پایه همین ابزارهای پایه پیشرفته دست به خلق ابزارهای جدیدی برای استفاده در محیط دات نت بزنند و بتدریج محیط اون رو ارتقا بدن. کما اینکه توی دلفی یا هر زبان دیگه هم شما وقتی اون رو نصب میکنید همه چیز رو که از همون اول ندارید.
به هر حال از 4000 تا 8000 (روایتها مختلفه :!: :?: ) کلاسی که توی .NET وجود دارند اکثر اونها برای توسعه وب و Windows Application به صورت مشترک به کار میرن مثل سیستم مدیریت داده و ایمنی اون که در کمتر محیطی میتونیم مشابه اون رو پیدا کنیم.

مهدی کرامتی
سه شنبه 27 آبان 1382, 02:05 صبح
در مزایای <span dir=ltr>.Net</span> حرفی نیست و صحبتهای بنده بمعنای بهتر یا بدتر بودن <span dir=ltr>.Net</span> یا دلفی نیست، بلکه سعی کرده‌ام دیدگاه شخصی‌ام را در این رابطه بیان کنم.
تنها چیزی که باعث میشود من و امثال گرایشی به استفاده از محصولات مایکروسافت نداشته باشیم اینستکه مایکروسافت بدلیل برتری در بازار تجارت جهانی هر گاه که بخواهد سیاستهایش را تغییر میدهد و وابستگان آنها نیز مجبور به پیروی از آنها هستند.

سال 2001 مایکروسافت در یک حرکت عجیب پشتیبانی محصولات خانواده Visual Studio 6 را در جهت سوق دادن کاربران به استفاده از <span dir=ltr>.Net</span> که قطعا همراه با تحمل هزینه‌های Upgrade و هزینه‌های مختلف دیگر بود، لغو کرد. این تغییرات کاربران آنها را وادار به صرف هزینه، زمان و کار بیشتر برای یادگیری از استفاده از این محیط جدید کرد که برخلاف آنچه که ظاهرا بنظر میرسید همراه با نارضایتی و مقاومت نشان دادن خیلی از شرکتها و Developer ها بود که در نهایت بدلیل از پیش حساب شده بودن همه سیاستها توسط مایکروسافت، آنها را وادار به شکست مقاومت و پیروی از سیاستهای مایکروسافت نمود. این تغییر مشخصا هزینه، زمان و کار بیشتری صرف مینمود که تحمل آن بر عهده افراد فوق بود، نه مایکروسافت، بنابراین برای مایکروسافت پیاده‌سازی چنین سیاستی علاوه بر اینکه خرجی نداشت، بلکه باعث سرازیر شدن پولهای فراوانی که برای Upgrade و هزینه های همراه لازم است میشد. خوب، بنظر من این یک سیاست استثماری است.

مثال دیگر اینکه بنده سالها پیش یک مدرک Borland Certified Software Developer گرفته‌ام و آن مدرک هنوز پس از گذشت سالها نزد همگان معتبر است، در حالیکه دارندگان مدارک MCSD با ظهور هر نسخه جدید محصولات مایکروسافت 2 راه بیشتر ندارند: یا مدرک خود را با گذراندن دوره‌ها و امتحانات گران قیمت مایکروسافت به جدیدترین نسخه مدارک مایکروسافت ارتقاء دهند، و یا اینکه بی‌خیال مدارک بی‌ارزش شده کنونی خود شوند!!!

دلفی 7 از نقطه نظر برنامه نویسی همانی است که در دلفی 1 بود و طی مدت 9 سال گذشته فقط پیشرفته‌تر شده است، در حالیکه تکنولوژی های مایکروسافت تا کنون بارها دستخوش تغییرات اساسی شده است (که در صورت لزوم میتوانم نمونه‌های فراوانی از آن ذکر کنم).

و اما ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که با وجود چنین مزایایی پس چرا محصولات مایکروسافت طرفداران فراوانی در دنیا دارد؟
دلیل این موضوع برمیگردد به سیاستها و قدرت مالی مایکروسافت.
مایکروسافت محصولات خود را با قیمت تمام شده ارزانتری در اختیار خریدار میگذارد، در حالی که خرید یک نسخه کامل (Enterprise) دلفی چند برابر ویژوال استودیو دات نت خرج برمی‌دارد. در ضمن بدلیل اینکه مایکروسافت شرکت بزرگتری از بورلند است شرکتهای جانبی بیشتری بر روی محصولات و خدمات آن سرمایه گذاری میکنند. بعنوان مثال دهها شرکت اقدام به برگزاری کلاسهای آموزشی محصولات مایکروسافت (شامل محصولات برنامه نویسی مانند ویژوال استودیو ، و محصولات کاربری مانند مجموعه Office) و تولید محتوای آموزشی (مانند کتاب، CD آموزشی، و ...) می‌نمایند، در حالیکه کلاسهای آموزشی محصولات بورلند بسیار کمیاب و نادر است.

شما هنگام خرید مجموعه ویژوال استودیو دات نت تقریبا کلیه ابزارهایی را که برای انجام منظور موردنظر نیاز دارید در قالب یک مجموعه واحد و بدون خرید ابزار اضافی بدست می‌آورید، در حالی که پس از خرید مجموعه Borland Delphi Enterprise Studio شاید بارها مجبور شوید برای خریدن ابزارها و کامپوننت‌های جانبی پول پرداخت کنید. خوب با این تواصیف هر شرکت و شخصی ممکن است ترجیح دهد که بسراغ مجموعه ویژوال استودیو مایکروسافت برود؛ اما توصیه میکنم مطالبی را که از ابتدا نوشتم را قبل از خواندن ادامه مطالب یکبار دیگر مرور کنید.

از نقطه نظر زندگی و کار در دنیای واقعی، کاربر و برنامه‌نویس محصولات مایکروسافت بودن در حقیقت برابر است با برده و بازیچه مایکروسافت بودن. و این شعار همه طرفداران محصولات بورلند است. من به جرئت میتوانم بگویم تقریبا هیچ کاری نیست که انجام آن با دلفی غیر ممکن باشد، اما خیلی کارها است که انجام آن با محصولات مایکروسافت (مانند ویژوال بیسیک) یا غیر ممکن است و یا همراه با سختی فراوان ممکن است (مانند ویژوال ++C ).
ممکن است در اینجا طرفداران مایکروسافت ادعا کنند ویژوال استودیو دات نت در زمینه توسعه وب بسیار قویتر از دلفی است.
این ادعایی است که اکنون (و تا مدتی کوتاه بعد از این) وارد است، اما بی‌دلیل هم نیست. چراکه مایکروسافت درست است که License تولید محصولات ویژه <span dir=ltr>.Net</span> را به بورلند داده است، اما چرا اینکار را پارسال یا در سال 2001 نکرد؟ جواب واضح است: زیرا میخواست بورلند 2 سال دیرتر از مایکروسافت محصولات ویژه <span dir=ltr>.Net</span> خود را ارائه کند و مایکروسافت در این مدت فرصت پیاده‌سازی سیاستهای خود را داشته، و جای پای خود را نیز در بازار جهانی توسعه وب باز کند. بهمین دلیل دادن License مجوعه <span dir=ltr>.Net Framework</span> به بورلند را تا سال 2003 به تعویق انداخت.

اما تا چند وقت دیگر شاهد درخشش اکتان (Delphi for .Net) خواهیم بود. با مطالعه مشخصات Octane در Technical Paper های آن شکی نخواهد بود که با تکمیل تدریجی آن و مشاهده مزایای آن توسط کاربران دیگر کسی تمایلی به استفاده از ویژوال استودیو مایکروسافت را نخواهد داشت.
خیلی از امکانات ویژه‌ای که در اکتان گنجانده شده است حتی در #C هم که برگ برنده مایکروسافت محسوب میشود حتی وجود هم ندارد!!!!

گذشته از این بر اساس مطالعاتی که بنده بر روی Octane داشته‌ام، برنامه نویسان دلفی با تجربه و مهارت کنونی خود در برنامه نویسی دلفی صرف مدت فقط چند روز خواهند توانست کلیه موارد لازم برای برنامه نویسی Net. را یاد گرفته و اقدام به نوشتن برنامه‌های Net. کنند (این مدت دقیقا همان زمانی است که بنده صرف ارتقاء دانش برنامه‌نویسی کنونی‌ام در دلفی به Octane کرده‌ام).
این در حالی است که بنده با وجود داشتن تجربه قبلی در برنامه نویسی ویژوال بیسیک و ++C از اردیبهشت ماه تا کنون مقدار زمان فراوانی از وقت گرانبهای خود را صرف یادگیری <span dir=ltr>.Net Framework</span> کرده‌ام، اما هنوز با مطالعه بیش از 25 کتاب مختلف درباره حتی ریزترین جزئیات <span dir=ltr>.Net Framework</span> (جناب آقای نصیری درباره این عرض بنده مستحضر هستند) هنوز مهارت لازم برای انجام مقاصد موردنظرم با استفاده از آن را کسب نکرده‌ام (و این داستان هنوز هم ادامه دارد).

در پایان باز هم یادآوری میشود که انتخاب نهایی یک زبان برنامه‌نویسی به سلیقه و ایده‌های شخصی هر کس بستگی دارد و ممکن است صحبتهای بنده نتواند هیچ برنامه نویسی VB.NET ای را به راه دلفی هدایت کرده و یا هیچ برنامه نویس دلفی‌ای را تشویق به گرایش بسوی <span dir=ltr>.Net Framework</span> نماید.

به امید اینکه یکروز ما ایرانی‌ها هم در بازار جهانی جای خود را در زمینه نرم‌افزار باز کرده و از هوش سرشار ویژه ایرانیان در جهت پیشرفت مملکت‌مان بسوی نقطه اوج استفاده کنیم، و این ممکن نیست، مگر با اتحاد کلمه همه ما (منظورم اتحاد زبان برنامه نویسی نیست).

Abbas Arizi
سه شنبه 27 آبان 1382, 03:09 صبح
البته صحبتهای شما کاملا درست و متینه و قابل انکار هم نیست.
اما یک تاجر در عرصه تجارت فقط به سود خودش فکر میکنه و فرقی هم بین مایکروسافت و بقیه نیست و این کار نه از لحاظ اخلاقی و نه به لحاظ حقوقی عمل خلافی نیست.
ولی این درسته که بیایم حتی بهترین محصولات اون رو فقط به خاطر این که او از تولید این محصول هدف سود و بهره وری داره انکار کنیم؟ مگه بورلند یا شرکتهای دیگه در راه رضای خدا و به صورت صلواتی دارن فعالیت می کنن؟
شرکتهای تجاری زیادی در دنیا دارن هر سال محصولات جدید و مدرنتری رو تولید میکنند. ولی شما میتونید بگید چون فلان تلویزیون یا ضبط صوت یا کامپیوتر به خاطر خالی کردن جیب ما درست شده پس باید از خرید اون خودداری کنیم؟
البته من قصد دفاع از مایکروسافت رو ندارم. اساسا هیچ ربطی به من یا امثال من نداره که بخوایم از مایکروسافت دفاع کنیم. درسته که رسم شده همه ما از صاحب مایکروسافت با الفاظی مثل بیلی و عمو بیلی و ... یاد میکنیم ولی واقعا که با اون نسبتی نداریم.
بحث ما اینجا فقط یک بحث فنی و علمیه و امثال من هم میان اینجا که از امثال شما یاد بگیرن. بنابراین نباید بحثهای تجاری، اخلاقی، حقوقی، عاطفی و ... اون رو تحت الشعاع قرار بدن. اگه .NET یا دلفی خوبه میگیم خوبه اگر هم نه با دلایل علمی میگیم نه.

zehs_sha
سه شنبه 27 آبان 1382, 13:52 عصر
من یک زمانی هم Delphi و هم VB6 کار می کردم اما چون احساس کردم که ممکن است دلفی پشتیبانی نشود ان را رها کردم و به Vb.net روی اوردم و هنوز اطمینان ندارم که این پشتیبانی ادامه خواهد یافت یا در مسابقه یا میکروسافت خواهد باخت
ولی :
زبان VB6 به نظرم خیلی خوبه ولی ایرادی که داره اینه که نوشتن کد در ان قاعده ای نداره
اما Delphi همان زبان VB6 است ولی با کد پاسکال .نوشتن کد روی قاعده خاص و نظم و کاملا شئ گرا و سرعت اجرای برنامه بیشتر است
به نظر من VB.NET را با تقلید از Delphi نوشته اند (من در جایی خواندم که طراح ان همان طراح Delphi است) در دلفی چیزی به نام Unit داریم که معادل ان را NameSpace قرار داده اند و تقریبا هر قاعده ای که در کلاس Delphi وجود داشت در اینجا نقل شده است

به نظر من میکروسافت تنها قدرتی که داره اینه که سیستم عامل را در اختیار داره ولی در امر طراحی کامپایلر نویسی بسیار بسیار ضعیف است
یک دلیل به خاطر اینکه برای رفتن از سکوی VB6 به Vb.net کدها را تغییر داد و در کتابی خواندم که بیل گیتس گفته است هر آنچه که اموختی باید فراموش کنید و همه را از نو بیاموزید.
بله باید هم عوض می کرد چون بسیار مسخره طراحی شده است
اما باز غصه نخورید جون Vb.net هم همین طور اگر شما سری به سایت میکروسافت بزنید باز هم متوجه خواهید شد که میکروسافت اعلام کرده که کد Vb.net تغییر کرده و VB Whidbey میکرو سافت ذکر کرده که در این کامپایلر 50% کد نویسی کمتر شده است بسیار مسخره است اگر در امر کامپایلر نویسی قدرت مند بود چرا دو سال پیش که .Net پا به میدان گذاشت این طراحی شکل نگرفت
یا برای مثال برای نوشتن برنامه در Asp.net مجبورم برای نشان دادن پیغام از JavaScript استفاده کنم ایا شرکت به این بزرگی نمی توانست کاری کند که Asp.net و Vbscript به JavaScript محتاج نباشد .

Visual Basic .NET 2003 Const GreetingName As String = "Greeting"
Dim sDisplay As Object
Dim ResMgr As ResourceManager
ResMgr = New ResourceManager&#40;"ResourcesSample.MyStrings",_
Me.GetType.Assembly&#41;

sDisplay = ResMgr.GetString&#40;GreetingName&#41;

Visual Basic Whidbey

My.Resources.MyStrings.Greeting

S.Azish
سه شنبه 27 آبان 1382, 14:14 عصر
دوست عزیز جناب آقای کرامتی,

از اونجایی که نظر ما در این قسمت میتونه به عنوان یک مرجع استفاده بشه برای دیگران کاربران سایت, لذا بهتره که از دادن نظرات شخصی خودداری کنیم و اطلاعات صحیحتری در اختیار کاربران بذاریم چراکه در غیر اینصورت صحت اطلاعات و مراجع سایت زیر سوال خواهد رفت.

در جواب گفته شما درباره برنامه نویسی در Net. که گفتید بودید بیشتر برای Web Development استفاده میشه تا Windows Development باید بگم که Net. با داشتن بیش از 14 زبان عمومی و رایج مثل VB و ++C و #C و #J تا حتی Cobol.Net و فقط یک زبان برای Web که ASP.Net باشه چطور میتونه بیشتر برای Web Development باشه تا Windows Development. در عین حال Net Framework. که هسته اصلی Net. میباشه برای سیستم عاملهای مختلف طراحی شده و اصولآ برای طراحی نرم افزار هست تا Web.
مرجع:
http://msdn.microsoft.com/vstudio/productinfo/overview/eaoverview.aspx

شرکت ماکروسافت تا تاریخ 2008-03-31 Visual Basic 6.0 رو ساپورت میکنه.
مرجع:
http://support.microsoft.com/default.aspx?id=fh;en-gb;lifeprodv

مدارکی مانند MCSD و کلا مدارکی که مربوط به برنامه نویسی یا طراحی سیستم میشن برای همیشه معتبر هستن.
مرجع:
http://www.microsoft.com/traincert/mcp/mcsd/faq.asp

Q. I am currently an MCSD (using Microsoft Visual Studio 6.0 exams and Exam 70-100: Analyzing Requirements and Defining Solution Architectures). Am I required to upgrade to the MCSD for Microsoft .NET certification?

A. If you are currently certified with the MCSD credential, you remain certified indefinitely and are not required to upgrade to the MCSD for Microsoft .NET credential.

به نظر شما اگر Net. دارای قدرت لازم و توان کافی به همراه سرعت برنامه نویسی بالا نبود آیا شرکتهای بسیار بزرگ این ریسک رو قبول میکردن که شروع به تبدیل نسخه های قبلی به Net. کنن
مرجع:
http://www.microsoft.com/resources/casestudies/company.asp

به نظر من با نداشتن جبهه خاص نسبت به محصولی و با معرفی صحیح به همراه اطلاعات دقیق, ما این وظیفه رو داریم که راه رو به کاربران سایت نشون بدیم. به نظر شما چرا دیگه صحبتی از جاوا با اون قدرت مثال زدنیش نیست؟ به نطر شما چرا تعداد کارهایی که در بازار وجود داره برای Net. دو برابر Delphi هست(مرجع سایت JobServe.com)

به نظر من مطالعه بیش از 25 کتاب در زمینه Net Framwork. و یاد نگرفتن شما به دو مسئله اشاره میکنه یک عظمت Net Framwork. و دوم قدرت یادگیری شما!

مطمئنآ ما ایرانیها زمانی در بازارهای جهانی جا خواهیم داشت که بتونیم همیشه با فکر و اطلاعات دقیق هر چیزی رو انتخاب کنیم و مانند مسئولان نظام کشور سعی در قبولاندن افکار خود نکنیم.

Abbas Arizi
سه شنبه 27 آبان 1382, 14:41 عصر
به نظر من ادامه دادن این جور بحثها چیزی جز ایجاد دلخوری و کدورت به دنبال نداره و بهتره دیگه ادامه پیدا نکنه.
فقط در مورد صحبتهای دوست عزیزمون آقای Zehs_sha دو جمله رو میگم.
اولا مفهوم Namespace از سالها پیش در زبان ++C وجود داشته و از دلفی اقتباس نشده.
ثانیا اگه شما مفهوم Client-side scripting و Server-side scripting رو به خوبی درک می کردید، میدونستید که نمایش یک پیغام هیچ ربطی به ASP.NET نداره. تازه با این وجود ASP.NET امکانات خیلی خوب و عالی رو برای پشتیبانی اسکریپتهای Client-side به وجود آورده تا برنامه نویسان برای ارتباط این کدها دچار هیچ مشکلی نشوند.
به هر حال کمبود اطلاعات خودمان را به حساب نقص دیگران نذاریم.

zehs_sha
سه شنبه 27 آبان 1382, 17:04 عصر
به نظر من اگر اینجا هم قانون کپی رایت رعایت می شد انگاه جناب اقای عباس عریضی جزء مخالفان با میکروسافت بود و دیگر عکس بیلی جون را ........

تازه ام مفهوم Client-side scripting و Server-side scripting چه ربطی به به وجود امدن دو زبان مختلف داره ایا نمی شد یک زبان باشده فقط پارامتر های ان تغییر کنه گرفتی که عریضی جون :mrgreen:

S.Azish
سه شنبه 27 آبان 1382, 17:45 عصر
در Server Side Scripting بدلیل عدم ساپورت Netscape یا Opera از VB Script (البته در نسخه های قدیمی تر) پیشنهاد میشه که از Java Script که همه Browser ها ساپورتش میکنن استفاده بشه.

Abbas Arizi
سه شنبه 27 آبان 1382, 20:04 عصر
به نظر من اگر اینجا هم قانون کپی رایت رعایت می شد انگاه جناب اقای عباس عریضی جزء مخالفان با میکروسافت بود و دیگر عکس بیلی جون را ........

تازه ام مفهوم Client-side scripting و Server-side scripting چه ربطی به به وجود امدن دو زبان مختلف داره ایا نمی شد یک زبان باشده فقط پارامتر های ان تغییر کنه گرفتی که عریضی جون :mrgreen:
گفتم که. اول اطلاعات خودتون رو افزایش بدید و بعد دیگران رو مورد توهین قرار بدید.
حرفی که شما میزنید دقیقا مثل اینکه بگید اره برقی با یه کم تغییرات کار کامیون رو هم انجام بده.

مهدی کرامتی
سه شنبه 27 آبان 1382, 20:20 عصر
فکر کنم دیگه قطار بحث داره از ریل خارج میشه.

Abbas Arizi
سه شنبه 27 آبان 1382, 20:23 عصر
فکر کنم خیلی وقته که خارج شده عنوان بحث رو نگا : دلفی 7 و ویژوال بیسیک 6. :shock:
معمولا آخر و عاقبت این جور تاپیکها به قفل شدن ختم میشه. :lol:

zehs_sha
سه شنبه 27 آبان 1382, 20:28 عصر
فقط یک کلام من هیچ کسی را مورد اهانت قرار نداده ام فقط نظریات شخصی ام را منتقل کرده ام اگر اشتباهی از من سر زده است لطفا به بزرگی خودتان مرا ببخشید.

نقل قول
"اول اطلاعات خودتون رو افزایش بدید " چشم :!: :?:
بعضی ها
جنبه انتقاد را افزایش بدند. :(
-----------------------------------------------------------------
خداحافظ.

Abbas Arizi
سه شنبه 27 آبان 1382, 20:31 عصر
من هم از شما معذرت میخوام خوبه؟
ختم دعوی (بحث) اعلام میشود. :arrow:

zehs_sha
سه شنبه 27 آبان 1382, 20:32 عصر
خواهش می کنم من هم از شما معذرت میخوام

مهدی کرامتی
سه شنبه 27 آبان 1382, 20:36 عصر
منم از خودم معذرت میخوام :mrgreen:

linux
سه شنبه 27 آبان 1382, 20:49 عصر
سلام!
:)
یه زبون نسبتا جدید آمده به اسم D

بهتر همه بریم اونو یاد بگیریم!

ساران سافت
چهارشنبه 28 آبان 1382, 11:13 صبح
دلفی 7 از نقطه نظر برنامه نویسی همانی است که در دلفی 1 بود و طی مدت 9 سال گذشته فقط پیشرفته‌تر شده است، در حالیکه تکنولوژی های مایکروسافت تا کنون بارها دستخوش تغییرات اساسی شده است (که در صورت لزوم میتوانم نمونه‌های فراوانی از آن ذکر کنم).

ببخشید این یعنی چی:
یعنی دلفی در طی این 9 سال فقط بزک شده! البته با پوزش! :oops:

houshmand
چهارشنبه 28 آبان 1382, 13:38 عصر
ببخشید این یعنی چی:
یعنی دلفی در طی این 9 سال فقط بزک شده! البته با پوزش!
نه!
اینجا را ببین

http://www.barnamenevis.org/forum/viewtopic.php?t=4161 :arrow:
:idea: به نظر شما این برنامه با پاسکال نوشته شده یا دلفی1 یا دلفی 7 و ....
چون داخل همه اجرا میشه!!!! :wink:

const
max_Arr=64;
var
arr&#58;array &#91;1..max_Arr&#93; of integer;
i&#58;integer;
k,temp&#58;integer;
begin
for i&#58;=1 to max_Arr do
arr&#91;i&#93;&#58;=i;
Randomize;
for i&#58;=1 to max_Arr do
begin
k&#58;=random&#40;max_Arr&#41;+1;
&#40;* swap arr&#91;i&#93; , arr&#91;k&#93; *&#41;
temp&#58;=arr&#91;i&#93;;
arr&#91;i&#93;&#58;=arr&#91;k&#93;;
arr&#91;k&#93;&#58;=temp;
end;
end;
end.

حال کن دلفی رو :lol: :wink:

ساران سافت
چهارشنبه 28 آبان 1382, 14:32 عصر
با سلام و احترام :
یعنی دلفی 7 با پاسکال عهد بوق تحت داس یکی است!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :wink: :roll:

مهدی کرامتی
چهارشنبه 28 آبان 1382, 15:06 عصر
نه آقا جان. این قدرت یک زبان برنامه‌نویسی محسوب میشود که طی سالیان متمادی Syntax آن همانی باشد که از ابتدا بود.
وگرنه وصله پینه کردن Syntax زبان که کاری نداره.
Borland قدرت و شکل دستوری Object Pascal را حفظ کرده و علاوه بر اینکه آنرا تغییر نداده، نسبت به ارتقاء آن برای استفاده از امکانات جدید در هر نسخه از آن نیز اقدام کرده است.

jirjirakk
جمعه 30 آبان 1382, 09:44 صبح
:roll:

ایران ویج
سه شنبه 04 آذر 1382, 13:32 عصر
بنظر من ابزار ها همه شون خوبن فرق چندانی هم با هم ندارن . اما اگه بخوایی کاری بکنی که تخصصی خاص باشه مثلا فقط میخوایی کامپننت بنویسی خوب زبان سی بهترینه و یا برای اینترنت جاوا و پی اچ پی و برای کاری که ترکیبیه مثلا ویژوال بیسیک بهتره (البته من تخصصی با دلفی ندارم) ولی منم خیلی ناراحتم میبینم مثلا وی بی دات نت با وی بی 6 خیلی فرق داره و اصلا منو نسبت به اون دلزده میکنه .

rezash
پنج شنبه 06 آذر 1382, 10:57 صبح
با سلام شکل بالا متعلق به یک سند است که در آن شرکت IBM به مقایسه ی 2 تکنولوژی .net وJ2EE پرداخته و به مقایسه ی بین VBو Delphi ربطی ندارد مگر اینکه بگوییم delphi نیز یکی از زبانهای پلتفرم J2EE است که همه میدانیم تنها زبان این پلتفرم Java است و دلفی نیز به طرف این .net در حال حرکت است

ساران سافت
پنج شنبه 06 آذر 1382, 11:16 صبح
بابا دست از سر این ها بردارید!
من فکر کنم اینقدر هم مایکروسافت با بورلند جنگ نداشته باشند.
هر کس به کیش خود :o

houshmand
پنج شنبه 06 آذر 1382, 12:33 عصر
http://www.barnamenevis.org/forum/viewtopic.php?t=4649&start=0