PDA

View Full Version : ایجاد relation در یک برنامه حسابداری سه سطحی

user2535
چهارشنبه 04 آبان 1384, 23:50 عصر
سلام
ایجاد relation ها در یک برنامه حسابداری سه سطحی چگونه است

جداول و روابطی که در یک بانک اطلاعاتی یک سیستم حسابداری ساده مالی سه سطحی با کد گذاری زنجیره ای وجود دارد را در یک بانک ساده با جداول و فیلدها یی به این صورت در نظر گرفته ام

1 – جدول سریال اسناد( بایگانی) شامل شماره سند و تاریخ
2 – جدول اسناد شامل شماره سند ، کد کل ،کد معین ، کد تفصیل ، شرح ، مبلخ بدهکار و مبلغ بستانکار
3 – جدول کد حساب کل شامل کد کل ، نام حساب کل
4 - جدول کد معین شامل کد کل ، کد معین ، نام معین
5 – جدول کد تفصیلی شامل کد کل ، کد معین ، کد تفصیل ، نام تفصیل

جدول شماره یک با جدول شماره دو از طریق فیلد شماره سند رابطه یک به چند دارد

ولی در ایجاد ارتباط بین جداول کدها با یکدیگر و با جدول اسناد دچار مشکل شده ام در یک برنامه یک سطحی رابطه جدول اسناد با جدول کد حساب یک رابطه یک به چند است ولی در سیستم سه سطحی در واقح رشته کد کل + کد معین + کد تفصیل با بانک اسناد رابطه یک به چند دارد که ظاهرا تعریف روابط بین بخشی از یک فیلد با فیلد دیگر غیر ممکن است
حالا اگر بخواهم جداول 3و4و5 را در یک جدول ادغام کنم و بین این جدول و جدول اسناد رابطه یک به چند برقرار می شود ولی در معرفی کد های کل و معین و تفصیل دچار مشکل می شوم

دوستانی که در زمینه طراحی بانکهای حسابداری تجربه و اطلاعاتی دارند لطفا راهنمایی نمایند
با تشکر

user2535
شنبه 07 آبان 1384, 20:02 عصر
:گریه: :گریه: :گریه:

Heydari865
شنبه 07 آبان 1384, 23:09 عصر
به نظر نمیاد که طراحی جداول مشکل داشته باشه یه کم بیشتر سعی کن.
اگه امکان داره جداولت رو اینجا آپلود کن تا بشه نظر داد.

user2535
چهارشنبه 11 آبان 1384, 20:58 عصر
سلام دوست عزیز
البته من در همان اوایل کار مشکل پیدا کرده ام و هنوز بانک به درد بخوری را طراحی نکرده ام ولی سه نمونه بانک به ذهنم رسیده است که در هر سه مورد در زمان ورود داد ه ها مشکل پیدا می کنم
ببینید در یک پایگاه داد ه های حسابداری مالی یک سطحی یک سری فیلد های اساسی وجود دارد که همان داد ه های موجود در اسناد حسابداری است این فیلدهای اساسی به این شرح اند
1- شماره سند
2- تاریخ سند
3- کد حساب
4- شرح حساب
5- مبلغ بدهکار سند
6- مبلغ بستانکار سند
ایجاد ارتباط در این بانک بسیار ساده است مثل بانک acc1 که کاربردی نمی باشد
در سیستم بیش از دوسطح ، کد حساب به صورت مفهومی ( جهت حسابدار نه سیستم ) به بخشهای زیر مجموعه داری تسهیم می شود تا بتوان بر حسب کدهای ایجاد شده گزارشات و خروجی سیستم را طراحی کرد این تقسیم بندی در یک بانک سه سطحی کد کل کد معین و کد تفصیل می باشد که هر کدام از آنها هم دارای شرح خود هستند
اگر سه کد کل و معین وتفصیل را در یک فیلدقرار دهیم و برابر آن فیلدی در بانک اسناد ایجاد کنیم بنابر این فیلد با فیلد بانک اسناد را بطه یک به چند دارد حالا همین کد کل ومعین و تفصیل هم با یکدیگر داری روبط اند و وقتی کد حساب به صورت تفکیک نشده ایجاد شود ایجاد ارتباط بین آنها غیر ممکن می شود

حالا اگر فیلدهای کد حساب به صورت تفکیک شده و در بانکهای جدا گانه طراحی کنم ایجاد ارتباط بین بانکهای کد حل می شود ولی ایجاد ارتباط بین کد حساب و بانک اسناد ممکن نیست مثل acc2
به هر حال من سه نمونه بانک را که طراحی شده است ضمیمه کردم ولی در همه آنها برای ورود سند و تعریف کدها مشکل دارم لطفا راهنمایی کنید