PDA

View Full Version : matrix gridview

mandanim
چهارشنبه 18 آبان 1390, 12:23 عصر
سلام
دوستان گرامی مشکلی دارم اساسی
خیلی دنبالش گشتم چون نمیدونم چطوری سئوالم مطرح کنم به خاطر همین نتونستم جوابی پیدا کنم
فکر کنید من یک سری داده دارم که یکسری داده دیگه می خواهد بهش نسبت داده شود
مثلا ما داده 1 و 2 و 3 و 4 رو وارد کرده ایم
بعد می خواهیم بگویم A مقدار 1 آن ؟ مقدار 2 آن ؟ مقدار 3 آن مقدار 4؟
بعد می خواهیم بگویم B مقدار 1 آن ؟ مقدار 2 آن ؟ مقدار 3 آن مقدار 4؟
بعد می خواهیم بگویم C مقدار 1 آن ؟ مقدار 2 آن ؟ مقدار 3 آن مقدار 4؟
و . .. . . . .
داده 1 و 2 و 3 و 4 باید سر ستون باشد نه بعنوان ردیف
مشکل اساسی با این موضوع دارم
موندم بانکمو چجورس طراحی کنم و چج.ری اطلاعات رو دریافت کنم

mohsen_kh1364
چهارشنبه 18 آبان 1390, 12:46 عصر
:لبخند:

ولی چون نمیدونم چطوری سئوالم مطرح کنم به خاطر همین نتونستم جوابی پیدا کنم

دقیقاً

aliyeh
چهارشنبه 18 آبان 1390, 12:58 عصر
در صورتی 1،2،3و 4 سرستون می شن که اون ها رو فیلد تعریف کنید. یعنی تو دیزاین دیتابیس یه فیلد به اسم 1 ایجاد کنید با هر type دلخواه.
اما اینکه میگید یکسری داده مثل 1،2،3 و 4 دارید یعنی این ها مقادیر شما هستند و دیگه نباید اون ها رو به صورت فیلد تعریف کنید و نمیتونید به این شکل مقداری به اون ها نسبت بدید.
این جور مشکل ها زمانی بوجود میاد که ما در تحلیل برنامه مشکل داریم. کاری که می خوای انجام بدی دقیق بگو شاید بشه فهمید چیکار باید کرد.

Saman Hashemi
چهارشنبه 18 آبان 1390, 13:27 عصر
در صورتی 1،2،3و 4 سرستون می شن که اون ها رو فیلد تعریف کنید. یعنی تو دیزاین دیتابیس یه فیلد به اسم 1 ایجاد کنید با هر type دلخواه.
اما اینکه میگید یکسری داده مثل 1،2،3 و 4 دارید یعنی این ها مقادیر شما هستند و دیگه نباید اون ها رو به صورت فیلد تعریف کنید و نمیتونید به این شکل مقداری به اون ها نسبت بدید.
این جور مشکل ها زمانی بوجود میاد که ما در تحلیل برنامه مشکل داریم. کاری که می خوای انجام بدی دقیق بگو شاید بشه فهمید چیکار باید کرد.
خیر دستوری توی sql هست که شما میتونید اینکار بکنید و دیتا خود تبدیل به فیلد بشه وبالعکس اگر اشتباه نکنم بهش (http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms177410.aspx)pivot و unpivot میگوید...!

baran_programmer
چهارشنبه 18 آبان 1390, 13:53 عصر
سلام دوست عزیز.
فکر میکنم طراحی جدولتون باید به این شکل باشه:

77638

ولی منظورتون رو از بقیه سوالتونو متوجه نشدم.

mandanim
چهارشنبه 18 آبان 1390, 14:31 عصر
سلام
baran_programmer (http://barnamenevis.org/member.php?138663-baran_programmer) دقیقا منظورم همینه
ولی 1و2و3و4 امکان داره 2 تا باشه ، امکان داره 10 تا باشه
یعنی ستونها متغیرند و بصورت پیش فرض صفر هستش و طبق نیاز کاربر ستونعا تغییر پیدا می کنه
1,2 ,3 , . . . با تعریف کاربر بوجود می آید
اصطلاحا بهش matrixی می گن
اگه اشتباه نکنم

baran_programmer
چهارشنبه 18 آبان 1390, 14:51 عصر
بطور کامل سوالتونو بگید واسه چی میخواید این کارو بکنید؟ این داده ها (اعداد و حروف)چی هستن که کاربر تغییر میده؟ تا بهتر متوجه بشم؟

mohsen_kh1364
چهارشنبه 18 آبان 1390, 16:09 عصر
من فکر می کنم تو این جور مواقع جدول دیتا بیس رو به این صورت طراحی می کنن
DataID - parameterID - parameterValue
یعنی جدولی با سه ستون
مثلا برای مثال شما به این صورت می شه
A - 1 - v1
A - 2 - v2
A - 3 - v3
B - 1 - v4
C - 1 - v5
....

حالا می خوای بدونی این رو به چه نحوی نمایش بدی ؟

mandanim
چهارشنبه 18 آبان 1390, 16:25 عصر
77648
ممنون از محبتتون

aliyeh
چهارشنبه 18 آبان 1390, 16:28 عصر
اگه اشتباه نکنم منظور شما این هست که مثلا شما به کاربر اجازه تعریف یکسری موارد رو دادید (حالا هرچی) بعد می خواین از اون داده ها یک جدول درست کنید.درسته؟

mohsen_kh1364
چهارشنبه 18 آبان 1390, 16:46 عصر
من باز هم دقیقا متوجه نشدم چی می خوای. اما احتمالا یه جدولی می خوای که کاربر بتونه اطلاعاتش رو توش وارد کنه و بصورت داینامیک تعداد ستوناش اضافه بشه.
چیزی شبیه به اکسل.
برای این کار همون طور که در پست 8 گفتم باید جدولی با 3 ستون در دیتابیس تعریف کنی. به همراه جدولی برای ذخیره کردن نام محصول و آیدی مربوطه.
اما برای گرفتن اطلاعات از کاربر، می تونی یک دیتا گرید داشته باشی با دو تا دکمه ی add new row و add new column وبا استفاده از ajax اون رو به کاربر نشون بدی
بعد موقع ذخیره کردن اطلاعات ابتدا اطلاعات سطر اول خونده می شه و در جدول محصولات درج می شه، و بعد از اون اطلاعات سلول های داخلی رو خونده و بر اساس آی دی محصول در جدول سه ستونه ی مربوطه وارد می کنی.
حالا دیگه نمی دونم منظورت رو درست فهمیدم یا نه.

mandanim
پنج شنبه 19 آبان 1390, 09:44 صبح
سلام
ممنونم از این همه لطف
بسیار عالی
میتونم خواهش کنم یه نمونه برام بذارید یا یه سایت معرفی کنید

mohsen_kh1364
پنج شنبه 19 آبان 1390, 12:34 عصر
من چیزی به نام matrix gridview نشنیدم، اما اگه باشه و خودش این امکانات رو داشته باشه، خوبه. به هر حال اون راهی که من گفتم که خودت متد بنویسی برای اضافه کردن ستون، راه حل لریشه
حتما راه بهتر هست.