PDA

View Full Version : سوال: سوال در مورد نحوه ساختن يك برنامه

beyade2
شنبه 21 آبان 1390, 17:31 عصر
سلام خسته نباشيد
من ميخواستم ببينم كه ساختن يك مسنجر مثل ياهو بايد با چه برنامه هايي كار كرد
برنامه نويسي اون با چه برنامه ايي هست آيا ++C خوب هست ؟
آيا به جز ++C نياز به يادگيري نرم افزاري مثل SQL هم هست ؟ براي پايگاهش ميگم ؟
دوستاني كه مي دونند يا اطلاعات كاملي دارند در مورد تمام مسائل كمك كنند
ممنونم

mohammadriano
یک شنبه 22 آبان 1390, 00:18 صبح
سلام
به هیچ وجه شما با cpp نمی تونید مسنجر بسازید میشه ساخت ولی واسه من وشما 57 سال طول می کشه مخصوصاً اگه با cpp تحت dos باشه که دیگه مدت میشه 570 سال بگذریم
برای ساخت همچین برنامه ای شما باید از برنامه های ساختاریافته با GUI مناسب ، بانک اطلاعاتی قدرتمند استفاده کرده و از همه مهمتر دانش بسیار بالایی از برنامه نویسی داشته باشید
خب می تونید با مجموعهMicrosoft Visual Studio 2010 برنامه رو بنویسید بدون کم و کاستی
ولی شما1- هدفتون از نوشتن همچین برنامه ای چیست
2-آیا می دونید چند تا برنامه مثل Yahoo Messenger نوشته شده (راید سل،گوگل تالک،Trillian Astra،Skype،ICQ ،AIM،و بیش از هزار تای دیگه ) در ضمن اگه برنامه رو می خوای به زبان فارسی بنویسی که باز قبلا نوشته شده تازه فارسی کردن یاهو مسنجر هم با برنامه Resource Hack امکان پذیر هست البته برای یک حرفه ای
حالا با این تفاسیر با c دیگه برنامه نوشتن (برای ویندوز) خطاست مگه درصد کمی که اون هم از Console در #C و ... کمک می گیرند
من به شما یک پیشنهاد دارم و اون اینکه برای شروع یا دلفی 7 کار کنید یا VB6 البته اگه 2 تاش رو یاد بگیری که فبها
موفق باشید

حامد مصافی
یک شنبه 22 آبان 1390, 10:20 صبح
نمی‌دونم چرا این تصور باطل مبنی بر اینکه سی‌پلاس‌پلاس یک زبان برای ساخت برنامه‌های کنسولی است از ذهن شما بیرون نمی‌رود. نرم‌افزارهای بسیار زیادی به سی‌پلاس‌پلاس نوشته شده‌اند (برای مثال یاهو مسنجر) ۵۷ سال هم نه یک سال کافیست.

حالا با این تفاسیر با c دیگه برنامه نوشتن (برای ویندوز) خطاست .
با سی نرم‌افزار های زیادی برای ویندوز و سایر سیستم‌عامل‌ها نوشته شده است. برای مثال pidgin

من به شما یک پیشنهاد دارم و اون اینکه برای شروع یا دلفی 7 کار کنید یا VB6
خداوند هر دویشان را بیامرزد!

Arcsinos
یک شنبه 22 آبان 1390, 23:09 عصر
خب ضمینه آمادست که چند تا از برنامه هایی که به زبان سی پی پی نوشته شدن رو بذارم :

1- Adobe Photoshop (http://en.wikipedia.org/wiki/Adobe_Photoshop)
2- The KMPlayer (http://en.wikipedia.org/wiki/K-Multimedia_Player)
3-Google Chrome (http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Chrome)
4- Firefox (http://en.wikipedia.org/wiki/Firefox)
5-Guitar Pro (http://en.wikipedia.org/wiki/Guitar_Pro)
6- Autodesk Maya (http://en.wikipedia.org/wiki/Autodesk_Maya)
7-Notepad Plus Plus (http://en.wikipedia.org/wiki/Notepad%2B%2B)
8- .....

موفق و پیروز باشید

developing
دوشنبه 23 آبان 1390, 11:12 صبح
با سلام

نمی‌دونم چرا این تصور باطل مبنی بر اینکه سی‌پلاس‌پلاس یک زبان برای ساخت برنامه‌های کنسولی است از ذهن شما بیرون نمی‌رود. نرم‌افزارهای بسیار زیادی به سی‌پلاس‌پلاس نوشته شده‌اند (برای مثال یاهو مسنجر) ۵۷ سال هم نه یک سال کافیست.

نوشتن نرم افزارهاي بزرگ به زبان C يا CPP در دنيا معمول است و در آن برنامه نويساني شركت مي كنند كه خوره ي برنامه نويسي هستند و معمولا تيمهاي آنها بيشتر از 10 نفر مي باشد.
حالا با اين اوصاف برنامه نويس ايراني كه يك نفره مي خواهد كاركند و يا اينكه علمش در حد كتابهاي جعفرنژاد است هم مي تواند مثل آنها برنامه نويسي كند؟(به نظر من اصلا)
مخصوصا وقتي زبانهاي ويژوالي در ايران به وفور پيدا مي شود و برنامه نويس بدون دانش فني و نوشتن حتي يك خط كد برنامه ي ويندوزي ايجاد مي كند.

حالا با این تفاسیر با c دیگه برنامه نوشتن (برای ویندوز) خطاست .با سی نرم‌افزار های زیادی برای ویندوز و سایر سیستم‌عامل‌ها نوشته شده است. برای مثال pidgin

قويترين زبان برنامه نويسي دنيا درسته كه C هست ولي آيا برنامه نويسي مثلا يك بانك ساده در حد پروژه هاي دانشجويي يا در حد سوپر ماركت هاي ايراني با اين زبان عاقلانه است؟
در ضمن هيچ آدم عاقلي به خاطر قدرت يك چيز از اون استفاده نمي كنه بلكه بايد كارايي و مدت زمان انجام پروژه رو هم به اون اضافه كرد(في المثل چون لودر قدرت زيادي در جمع آوري و بار كردن خاك دارد من بيام خاك هايي رو كه توي حياطمون جارو كردم رو با لودر بر دارم.‌آيا اينطور است؟)

من به شما یک پیشنهاد دارم و اون اینکه برای شروع یا دلفی 7 کار کنید یا VB6 خداوند هر دویشان را بیامرزد!
شايد اين دو نمونه ديگر از طرف شركت هاي ايجاد كننده پشتيباني نشوند ولي در ايران برنامه نويسان بسيار زيادي هستند كه از اين دو زبان براي برنامه نويسي استفاده مي كنند و برنامه هاي زيادي هم با اين دو زبان نوشته شده است.
حالا با ارائه ي جديدترين نسخه از اين دو زبان مي توان برنامه نويسي بسيار راحتي را تجربه كرد.
دلفي 2010 يا XE يا XE2
و براي VB هم VB.NET 2008 يا VB.NET 2010

در كل براي برنامه نويساني كه فقط مي خواهند يك برنامه نويس باشند بايد همان برنامه هاي ويژوالي را پيشنهاد كرد ولي براي كسي كه مي خواهد با برنامه نويسي زندگي كند و با آن هر كاري كه دلش خواست انجام دهد حتما دانش كار با زبانهاي C و CPP نياز خواهد بود.(چه بخواهد چه نخواهد)

حامد مصافی
دوشنبه 23 آبان 1390, 12:49 عصر
نوشتن نرم افزارهاي بزرگ به زبان C يا CPP در دنيا معمول است و در آن برنامه نويساني شركت مي كنند كه خوره ي برنامه نويسي هستند و معمولا تيمهاي آنها بيشتر از 10 نفر مي باشد.
حالا با اين اوصاف برنامه نويس ايراني كه يك نفره مي خواهد كاركند و يا اينكه علمش در حد كتابهاي جعفرنژاد است هم مي تواند مثل آنها برنامه نويسي كند؟(به نظر من اصلا)
مخصوصا وقتي زبانهاي ويژوالي در ايران به وفور پيدا مي شود و برنامه نويس بدون دانش فني و نوشتن حتي يك خط كد برنامه ي ويندوزي ايجاد مي كند.

حد کتاب‌های جعفر نژاد که صفره. همچین کسی برنامه‌نویسی نکنه بهتره. اما بقیه می‌تونن فقط باید معلوماتتو در مورد c و c++ که در دانشگاه یاد گرفتی دور بندازی و این نکته رو باور کنی که این زبان ها فقط متعلق به گذشته نبودند. برنامه‌نویس این زبان‌ها تمام کد‌های مورد نیازشو خودش نمینویسه. برای این زبان‌ها هم فریم‌ورک‌هایی وجود داره. حتی بیشتر از سایر زبان‌ها. نوشته برنامه با این زبان‌ها به همان سادگی سایر زبان‌هاست. البته برای یک فرد مسلط. حالا می‌پرسید چرا برنامه‌نویسان به جای c++ زبان c# را انتخاب می‌کنند؟ تنها جواب ساده آن سخت بودن برنامه‌نویسی تحت لوای c++ است. اگر زبانی ویژوالی(!!!؟؟؟) وجود دارد که بدون دانش فنی کد برنامه‌ ویندوزی ایجاد می‌کنند. لطفاً بفرمایید دقیقاً به چه دردی می‌خورند؟؟

قويترين زبان برنامه نويسي دنيا درسته كه C هست ولي آيا برنامه نويسي مثلا يك بانك ساده در حد پروژه هاي دانشجويي يا در حد سوپر ماركت هاي ايراني با اين زبان عاقلانه است؟
در ضمن هيچ آدم عاقلي به خاطر قدرت يك چيز از اون استفاده نمي كنه بلكه بايد كارايي و مدت زمان انجام پروژه رو هم به اون اضافه كرد(في المثل چون لودر قدرت زيادي در جمع آوري و بار كردن خاك دارد من بيام خاك هايي رو كه توي حياطمون جارو كردم رو با لودر بر دارم.‌آيا اينطور است؟)
سفسطه نکن برادر. جواب بنده به این جمله سراپا ایراد شما بود:

حالا با این تفاسیر با c دیگه برنامه نوشتن (برای ویندوز) خطاست .

در كل براي برنامه نويساني كه فقط مي خواهند يك برنامه نويس باشند بايد همان برنامه هاي ويژوالي را پيشنهاد كرد ولي براي كسي كه مي خواهد با برنامه نويسي زندگي كند و با آن هر كاري كه دلش خواست انجام دهد حتما دانش كار با زبانهاي C و CPP نياز خواهد بود.(چه بخواهد چه نخواهد)
میشه این کلمه «زبان‌های ویژوالی» رو دیگه به کار نبری؟ دیگه کم‌کم دارم به این اصطلاحات نادرستی که اساتید(!) محترم دانشگاه رواج میدن آلرژی پیدا می‌کنم!

beyade2
دوشنبه 23 آبان 1390, 22:52 عصر
از دوستان خواهش میکنم پیشنهاد بدن و کمک کنند در ضمن من نمیخوام برای پروژا دانشجویی میخوام اطلاعات بگیرم اگر در حد و توان خودم ببینم مطمعناً انجام میدم من هم مثل شما مثال میزنم اگر یک تیم 10 نفره یه پروژه ای رو به سرانجام برسونن از لحاظ امنیت و اشکال ممکنه کم باشه ولی برای یک نفر هم ممکنه این اتفاق بیافته ولییکن شاید ضریب خطاش و وقت بیشتری ببره که مطمعناً ارزش داره مثلاً شاید هم یه وزنه 200 کیلویی رو 10 نفر نتونن بالا ببرن ولی یه نفر بتونه بسته به علاقه و کار و استعداد طرف داره آیا در ویژال بیسیک 2010 که در پروژه جدید زده #C باید با زبان #C نوشت ؟
لطفاً دوستان منو راهنمایی کنند منتظر هستم

حامد مصافی
دوشنبه 23 آبان 1390, 23:29 عصر
ویژوال بیسیک و c# دو زبان کاملا مجزا هستند.
ببین دوست عزیزم کار نشد نداره.
شما باید نیاز‌هاتو بسنجی. فاکتور‌های زیر هر کدوم چقدر برات اهمیت دارند؟

بازدهی (performance)
زمان توسعه
قابلیت حمل (نیاز به فریم‌ورک های حجیم یا خیر؟)
چند سکویی (آیا مایلید برنامه شما بر روی سایر سیستم‌عامل‌ها نیز کار کند؟)

اما مهمترین فاکتور برای نوشتن چنین برنامه‌هایی توانایی یادگیری مطالب جدیده. باید ذهنتو از حدود مطالبی که تا اینجا یاد گرفتی آزاد کنی. اگر می‌خوای پروتکل مخصوص خودتو طراحی کنی آیا این توانایی رو داری در مورد سایر پروتکل‌ها و نقاط قوتشون تحیقی کنی؟ آیا می‌تونی با تکنولوژی‌های جدید اشنا بشی و از اونها در پروژت استفاده کنی یا میگی با همینی که بلدم یه کاریش می‌کنم!؟

mohammadriano
سه شنبه 24 آبان 1390, 00:29 صبح
خداوند هر دویشان را بیامرزد!
منظور شروع یادگیری بود نه برنامه نوشتن
البته چه اشکالی داره با این دو ، برنامه نوشت
همین الان بعضی از برنامه نویسان به نسخه های جدید رجوع نکردند

beyade2
چهارشنبه 25 آبان 1390, 10:18 صبح
قطعاً برای من همه این موارد مهم هست اما در مورد زمان من آدم صبوری هستم و زمانش زیاد مهدم نیست فقط برنامه هایی که بتونه به ساخت همچین برنامه ایی کمک کنه که در آینده کاری هم مشکلی پیش نیاد اگر در مورد پایگاهش هم راهنمایی کنید ممنونم
و اینکه فکر کنم در جواب سوال های بعدی هم اینکه میتونم که شکی نیست کار نشد نداره فقط شاید زمانش بیشتر باشه بازم ممنونم منتظر جوابتون هستم

BORHAN TEC
شنبه 28 آبان 1390, 18:03 عصر
2- The KMPlayer
با دلفی نوشته شده نه C++.

BORHAN TEC
شنبه 28 آبان 1390, 18:08 عصر
البته چه اشکالی داره با این دو ، برنامه نوشت
دلفی 7 و ویژوال بیسیک 6 برای عهد بوق هستند. اگر می خواهید با دلفی برنامه بنویسید بهتره که با نسخه های جدید کار کنید مثل 2009 و یا 2010 و یا XE و یا XE2 .