PDA

View Full Version : آموزش: سایت برنامه نویس، چطور کدهای پی اچ پی رو به صورت رنگی نمایش می ده؟

idocsidocs
دوشنبه 23 آبان 1390, 01:32 صبح
سایت برنامه نویس، چطور کدهای پی اچ پی رو به صورت رنگی نمایش می ده؟

این قابلیت رو توی خیلی از سایتها دیگه هم دیدم ولی نمی دونم چطور این کار انجام می شه. لطفا توضیح بدید.

MMSHFE
دوشنبه 23 آبان 1390, 10:47 صبح
با سلام، دوست گرامي اسكريپتهايي هست به نام Syntax Highlighter كه توي اينترنت به راحتي ميتونيد پيدا كنيد. روش استفاده از اونها هم زياد سخت نيست. بايد به هر تگ ‌div برحسب اون اسكريپت، كلاس خاصي رو نسبت بدين. مثلاً اگه توي يك div بنويسيد "class="php يا "class="js خودش موقع نمايش اونها رو برحسب زبان مربوطه قالب بندي ميكنه. معمولاً هم اين اسكريپتها سمت كلاينت هستن و با JS نوشته ميشن تا حجم اطلاعات ردوبدل شده بين سرور و كلاينت بخاطر تنظيم كردن قالب نمايش و استفاده از تگهاي مختلف براي تغيير رنگ نوشته ها، زياد نشه. خودتون هم ميتونيد درصورت تمايل نمونه اي از اونها رو بنويسيد. براي مثال، من توي سايتم به نشاني http://www.ncis.ir/php5a يك اسكريپت براي اينكار نوشتم كه كدهاي PHP رو مشابه ساختار Rapid PHP قالب بندي ميكنه. البته كدي كه من نوشتم با PHP هست و سمت سرور كدها رو بعد از خوندن از DB قالب بندي ميكنه. موفق باشيد.

idocsidocs
دوشنبه 23 آبان 1390, 11:10 صبح
با سلام، دوست گرامي اسكريپتهايي هست به نام Syntax Highlighter كه توي اينترنت به راحتي ميتونيد پيدا كنيد. روش استفاده از اونها هم زياد سخت نيست. بايد به هر تگ ‌div برحسب اون اسكريپت، كلاس خاصي رو نسبت بدين. مثلاً اگه توي يك div بنويسيد "class="php يا "class="js خودش موقع نمايش اونها رو برحسب زبان مربوطه قالب بندي ميكنه. معمولاً هم اين اسكريپتها سمت كلاينت هستن و با JS نوشته ميشن تا حجم اطلاعات ردوبدل شده بين سرور و كلاينت بخاطر تنظيم كردن قالب نمايش و استفاده از تگهاي مختلف براي تغيير رنگ نوشته ها، زياد نشه. خودتون هم ميتونيد درصورت تمايل نمونه اي از اونها رو بنويسيد. براي مثال، من توي سايتم به نشاني http://www.ncis.ir/php5a يك اسكريپت براي اينكار نوشتم كه كدهاي PHP رو مشابه ساختار Rapid PHP قالب بندي ميكنه. البته كدي كه من نوشتم با PHP هست و سمت سرور كدها رو بعد از خوندن از DB قالب بندي ميكنه. موفق باشيد.

این اسکریپتها فقط برای کد نویسی هستن یا برای فرمولهای شیمی، فیزیک، ریاضی و ...... هم می شه ازشون استفاده کرد؟

Unique
دوشنبه 23 آبان 1390, 11:22 صبح
خود php یک تابع برای این کار داره : highlight_string
این مقاله را بخونی هم متوجه میشی :
http://css-tricks.com/5147-highlight-code-with-php/

idocsidocs
دوشنبه 23 آبان 1390, 12:16 عصر
خود php یک تابع برای این کار داره : highlight_stringشما برای این کار اسکریپتهای تحت سرور رو ترجیح می دید یا اسکریپتهای تحت کلاینت؟

pejman_view
دوشنبه 23 آبان 1390, 15:45 عصر
سلام

من کدی که برای HTML قابل اجراست بصورت خیلی ساده برات نوشتم امیدوارم که به دردت بخوره، درسته همیشه ممکن کلاس های آماده یک کار باشه اما باید خودتون را با این چیزهای پیش و پا افتاده آماده کنید که اگر برنامه ایی حرفه ایی مثل طراحی موتور بازی به عنوان یک پروژه شروع کردید بدانید دیگر کلاس آماده نیست و خودتون باید از صفر شروع کنید. ضمناً این کد خیلی ساده است و فقط خواستم بدانید چطور اینگونه هایلایترها کد نویسی می شن براتون نوشتم.
امیدوارم که به دردتان بخوره

$string = <<<HEREDOC
<html>
<head>
<title>Sample title</title>
</head>
</html>
HEREDOC;

function highlight_html($text){
$text = htmlentities($text);
echo $text ."<br />";
$parameters_array = array("&lt;html&gt;"=>"blue","&lt;/html&gt;"=>"blue","&lt;title&gt;"=>"red","&lt;/title&gt;"=>"red","&lt;head&gt;"=>"purple","&lt;/head&gt;"=>"purple");
foreach ($parameters_array as $tag => $color){
$text = str_replace($tag,"<span style='color:$color'>$tag</span><br />&nbsp;&nbsp;&nbsp;",$text);
}
return $text;
}

echo highlight_html($string);

echo "</body></html>"