PDA

View Full Version : برای شروع asp بهتر است یا php?

nazanin_z
دوشنبه 23 آبان 1390, 13:39 عصر
سلام
من میخوام برنامه نویسی وب رو تازه شروع کنم
میخواستم بدونم php بهتره یا Asp؟ از کدوم شروع کنم؟

MSN_Issue
دوشنبه 23 آبان 1390, 15:50 عصر
به چند تا عامل بستگی داره !
یکی اینکه شما قبلا چه زبانهایی رو کار کردید !؟
مثلا اگه با C# و یا VB کار کردید و از کار با اونها راضی هستید، ASP میتونه انتخاب خوبی باشه.

و اگر دنبال آزادی در کد زدن هستید و دوست ندارید در قالبِ از پیش تعریف شده ی ماکروسافت کد بزنید، PHP براتون مناسبه ...

و کلی عامل های دیگه...

persian-boy
دوشنبه 23 آبان 1390, 19:50 عصر
سلام

بهتره از PHP شروع کنید و ادامه بدید

peachcms
دوشنبه 23 آبان 1390, 23:09 عصر
مسلما و بدون شک php

satan_905
سه شنبه 24 آبان 1390, 10:21 صبح
اصلا شک نکن php بهترین
اگر سی بلد باشی که بهترتر هم میشه یعنی سریعتر میتونی باهاش اتباط برقرار کنی

SilverLearn
سه شنبه 24 آبان 1390, 12:40 عصر
php رو شروع و ادامه دهيد
با توجه به اين دلايل
1- سرعت - سرعت - سرعت
2- بدون نياز به سخت افزار و نرم افزار اضافي (شما اگر با asp سايتي رو طراحي كرديد براي اينكه آن را در نت قرار دهيد بايد حتما يك سرور ويندوز تهيه نماييد . در حالي كه php در پلتفرم هاي مختلفي قابل اجراست اعم از ويندوز ، لينوكس...)
3- هزينه كمتر (تهيه سرور ويندوز به مراتب هزينه بالاتري نسبت به تهيه سرور(هاست) لينوكس دارد)
4- syntax هاي كاملا منطقي و آسان(چون اين زبان بسيار شبيه به C مي باشد بنابراين اررور هاي آن قابل فهم تر هستش)
...................................

فكر كنم دلايل بالا كافي باشه ..... ولي اگه خواستين بيشتر توضيح بدم بگين...............

nazanin_z
سه شنبه 24 آبان 1390, 15:59 عصر
سلام
با یس شارپ آشنا هستم ...
اما میخوام کار وب رو جدی دنبال کنم.
سرچ که کردم میگفتن اول html بگذرونم. آره؟
اول html بعد css و بعد php. درسته؟
css چی هست؟

rfnobari
سه شنبه 24 آبان 1390, 22:01 عصر
سلام
CSS یا همان Cascading Style Sheet روشی است برای قالب بندی و طراحی اجزای صفحه از قبیل متن، تصویر، زمینه صفحه، کادرها و تقریباً هر چیزی که در طراحی صفحه استفاده می شود بدون استفاده از کدهای HTML. از طریق این استایل شیتها می توانیم از دوباره نویسی کدهای HTML که باعث مشکل شدن کد نویسی و همچنین کند شدن سرعت بارگذاری صفحه در اینترنت می شود جلوگیری کنیم. برای مثال می توانیم یک بار نوع فونت مورد استفاده در یک صفحه را تعیین کنیم و دیگر مجبور نباشیم کد مربوط به فونت را در صفحه به کار ببریم. همچنین می توانیم از این ابزار قدرتمند در مواردی به جای جاوا اسکرپت نیز استفاده کنیم و چون مشکلات جاوا اسکرپت مثلاً غیر فعال بودن جاوا اسکرپت در مرورگر را ندارد با خیالی آسوده تر می توانیم از آن استفاده کنیم.

SilverLearn
پنج شنبه 26 آبان 1390, 12:08 عصر
سلام
با یس شارپ آشنا هستم ...
اما میخوام کار وب رو جدی دنبال کنم.
سرچ که کردم میگفتن اول html بگذرونم. آره؟
اول html بعد css و بعد php. درسته؟
css چی هست؟

خوب بله شما اول بايد html ‌رو كامل ياد بگيريد كه كار زياد سختي هم نيست و در حدود 5 روز مي تونيد باهاش آشنا بشين و بعد برين سراغ css و php

aghasoroush
پنج شنبه 26 آبان 1390, 21:27 عصر
با سلام خدمت شما دوستان عزیز
ببینید من چند تا مقایسه براتون میکنم بعد تصمیم با خودتون

شما برای اینکه asp کار کنید یه ابزار بسیار بسیار قوی دارین که اسمش visual studio هستش که تا اونجا که میدونم قوی ترین محیط توسعه در جهان هستش
شما کارتون واسه asp خیلی راحته
و اگه دقت کنید بیشتر ارگانها و نهاد ها توی ایران سایتاشون با asp هستش و از نظر بازار کار هم asp در ایران بهتره و مراجع خیلی خیلی قوی ای هستش

منتها شما باید تابع قوانین و چهارچوب های مایکروسافت باشید و من به شخصه این موضوع برام غیر قابل تحمله

در مقابل ما شاهد محیط توسعه ای به قدرت visual studio برای php نداریم اما نمیشه گفت که IDE قوی ای برای php وجود نداره

شما تابع هیچ چهارچوب و محدودیتی نیستید
کد ها و نمونه های بسیار زیادی واسه php هست نسبت به asp

یرای اجرای php به سیستم عامل خاصی نیاز ندارید و به صورت رایگان میتونید اون رو روی لینوکس اجرا کنید
کدهاتون پایدار تر و سازگار تر از asp هستن

در asp حتما باید از سیستم عامل ویندوز استفاده کنید که هم گرونه و هم به پایداری php نیست

امنیت لینوکس به صورت پیشفرض از ویندوز بالا تره و شما هم بیشتر اوقاط یا بهتره بگم تقریبا تمام اوقات سایتهایی که php نوشته شده روی لینوکس اجرا میشه
پس به صورت پیشفرض یما دارای یه امنیت بالاتری نسبت به asp برحوردار هستین
گرچه امنیت برمیگرده به منطق و معماری برنامه نویسی و کد نویسی و نمیشه گفت فلان زبان امنیتش بالاتر از اون زبانه

من خودم با php زندگی میکنم و هیچ تفریح و کلا هیچ چیزی تو این دنیا نیست که اندازه php باهاش حال کنم
ولی با تعصب بهتون راهنمایی نمیکنم

شما اگه میخوایین ذهنتون بشتر معطوف مفاهیم برنامه نویسی بشه بهتره که با php شروع کنین چرا که باید ازر صفر کد زنی رو شروع کنید
ولی تو asp ابزارای زیادی براتون اماده شده و میشه گفت شما بیشتر ی کاربر هستین تا برنامه نویس

شما اگه با زبان های دیگه مثل c++ کار کرده باشین میبینید که باید متغیر ها و نوعشون رو اول تعیین کنید
ولی در php اصلا نیازی به این کار نیست چون اصطلاحا به این زبونا میگن losely type و شما واقعا راحتین

در پایان بگم که من نظرم php هستش ولی بازم انتخاب با شماست

سوداگر
سه شنبه 06 دی 1390, 19:40 عصر
عجب!!!
چند روز پیش توی تالار ASP سیر میکردیم حالا پی اچ پی!!
شما می گید ASP امنیتش کمتره چون روی سرور ویندوزیه! اونا میگن PHP مثل آش پالا سوراخ سوراخه!! هر دوگروه هم دلایل منطقی خودشون رو دارن.
این جور سوالات رو باید توی یه تالار بی طرف بپرسید تا نتیجه دلخواه بگیرید. مثلا اگه کسی یه ماشین بییییییییییپ داشته باشد هرگز نمیگوید که ماشینم این ایرادات رو داره. میاد خوبی های اون رو تعریف می کنه و حتی ممکنه ماشین های رده بالا رو کوچکتر از ماشین خودش ببینه. حالا اگه کسی بیاد از این آقا راهنمایی بخاد جواب چی میگیره؟!!

hosseinab
سه شنبه 06 دی 1390, 20:25 عصر
عجب!!!
چند روز پیش توی تالار ASP سیر میکردیم حالا پی اچ پی!!
شما می گید ASP امنیتش کمتره چون روی سرور ویندوزیه! اونا میگن PHP مثل آش پالا سوراخ سوراخه!! هر دوگروه هم دلایل منطقی خودشون رو دارن.
این جور سوالات رو باید توی یه تالار بی طرف بپرسید تا نتیجه دلخواه بگیرید. مثلا اگه کسی یه ماشین بییییییییییپ داشته باشد هرگز نمیگوید که ماشینم این ایرادات رو داره. میاد خوبی های اون رو تعریف می کنه و حتی ممکنه ماشین های رده بالا رو کوچکتر از ماشین خودش ببینه. حالا اگه کسی بیاد از این آقا راهنمایی بخاد جواب چی میگیره؟!!

واقعا موافقم هیشکی نمی گه ماست من ترشه!!! در ضمن نت پر هست از این بحث ها... ولی به نظرمن تازه کار اگر می خواهی اصول یادبگیری از Php شروع کن

امیـرحسین
سه شنبه 06 دی 1390, 20:41 عصر
من هیچ کدوم از پستها رو نخوندم و براساس عنوان میگم:
وارد بحث بی‌پایان ASP.NET یا PHP نشید. برای شروع PHP بهتره چون هم آسونتره، هم نسبت منابعش با ASP.NET قابل مقایسه نیست هر سوال یا کد که نیاز داشته باشید تا حالا N بار پرسیده شده یا نوشته شده. اگر پیدا نکردید کافیه یه جا بپرسید تعداد برنامه‌نویس‌های PHP بیشتره و آدمهای بیشتری هستند که بتونند کمک کنند.
به اضافه‌ی اینکه بین کاربران PHP فرهنگ Open Source و منابع رایگان خیلی بیشتر وجود داره.
با این حساب قطعا PHP برای شروع بهتره. اگر برنامه‌نویس نیستند، ویژگی سادگی PHP نسبت به ASP.NET خیلی شاخصه.

koorosh-soft
سه شنبه 06 دی 1390, 21:12 عصر
من خودم ASP کار میکنم ! اما PHP ارزان تر و دارای سرعت بیشتری نسبت به ASP هست. یک مقاله هم یکجا خوندم که تو 7 دلیل php رو بهتری از asp میدونه خلاصش اینه :
۱- سرعت ، سرعت ، سرعت
۲- استفاده بهینه از Memory
۳- خرج اضافی ندارید !
۴- MySQL بهترین انتخاب، بیشترین سرعت
۵- نزدیك بودن Syntax به ++C/C و Java
۶- رفع ایرادات ، سریع ، بی دردسر
۷- اجرا بر روی Platform های مختلف

هرچند در جایگاهی نیستم که نظر بدم

alireza.stack
چهارشنبه 07 دی 1390, 14:55 عصر
این همه افراد پاسخ دادند ولی یکی به شما نگفت که سوالتون از پایه اشتباه است!

یعنی چه که [برای شروع asp بهتر است یا php]؟؟

هیچکدام مکمل یکدیگر نیستند که بگوئیم برای شروع این بهتر است یا آن یکی!

شاید می شد به این سوال جوابی داد که : برای شروع php بهتر است یا html؟؟

سوداگر
چهارشنبه 07 دی 1390, 15:27 عصر
این همه افراد پاسخ دادند ولی یکی به شما نگفت که سوالتون از پایه اشتباه است!

یعنی چه که [برای شروع asp بهتر است یا php]؟؟

هیچکدام مکمل یکدیگر نیستند که بگوئیم برای شروع این بهتر است یا آن یکی!

شاید می شد به این سوال جوابی داد که : برای شروع php بهتر است یا html؟؟

داداش شما اصلا از مرحله کلّا پرتی!
HTML کجاااااااااااا
PHP کجااااااااااااااا

mtchabok
چهارشنبه 07 دی 1390, 18:01 عصر
عزیزان خواهشن این سوالها رو نپرسین . آخه اصلا قابل مقایسه نیست ایندو . یکی زبان هس و یکی دیگه فریم ورک .
شما باید سوالتون رو اصلاح کنید مثلا بپرسید که "با php شروع کتم یا c#.net یا vb.net برای طراحی سایت ؟"
این سوال درسته و یا بیاین بگین که با asp شروع کنم یا با zend framerwork یا با cake ؟

در کل باید بگم که زبان php یه زبان بدون محدودیت هس ( البته خیلی ایراداتی در شی گرایی ، استفاده از unicode و ... داره ) و از سمتی دیگه c#.net یه زبان شی گرای کامل و دارای امکانات بسیار خوب و حتی vb.net هم برای اونایی که vb کار میکردن خیلی گزینه خوبی هس .

با همه این نکات شما بهتره که برای یادگیری یه سری مطالب در دنیای وب از php شروع کنید ( مثلا ارسال و دریافت درخواستها و انواعش ، استفاده از تکنولوژیهای وب و ... )
پس از آشنایی با این مطالب میتونید خودتون انتخاب کنید که چه زبانی رو انتخاب کنید . ( البته یه مسئله ای اینجا هس که اگه شما با php کار کنید برای مهاجرت به vb دچار مشکل شاید بشید ) به هر حال چونکه توی فروم php هستیم بهتره که با php شروع کنین و اگه مشکلی داشتین همیتجا مطرح کنید تا کمکتون کنیم .