PDA

View Full Version : سوال: نحوه ذخیره سازی اطلاعات سایت های خبری

Payman62
پنج شنبه 26 آبان 1390, 14:55 عصر
سلام.
چند سوال در مورد سایت خبری مثل http://perspolisnews.com دارم.

اول این که مطالب این سایت ها در دیتابیس ذخیره میشه؟
چه نوع فیلدی برای ذخیره سازی استفاده میشه؟ ntext یا nvarchar(max) ؟
وقتی رو ادامه خبر کلیک میشه چطور میفهمه کدوم رکورد رو از دیتابیس سلکت کنه؟ آیا هر خبر PK داره؟
اگه هر خبر PK داره در Page مربوطه اون PK در کجا ذخیره میشه تا وقتی رو ادامه خبر کلیک میشه بفهمیم PK اون خبر چنده؟

smm2006sh
پنج شنبه 26 آبان 1390, 16:10 عصر
سلام
در مورد سوال اول : بله مطالب داخل فیلد های دیتا بیس ذخیره میشه
و اما در مورد سوال دومت : ببین اینو باید خودت تشخیص بدی که ایا عکس هایی که داری دارای حجم بالا و دارای پیکسل بالایی هستند یا نه و بر این اساس تصمیم بگیری . به عنوان مثال یه سایت گالری عکس هیچ وقت عکس ها را داخل دیتا بیس ذخیره نمیکنه چون حجمش بسیار میره بالا . اما این سایت که فکر کنم به صورت ntext هست و داخل دیتا بیس ذخیره میکنه .
اما سوال بعد:هر خبری یه شماره منحصر به فرد داره و با کلیک کردن روی اون id خبر برای اون صفحه فرستاده میشه و بر اساس اون id دستور select صادر میشه

موفق باشید
یا علی

Payman62
پنج شنبه 26 آبان 1390, 16:25 عصر
سلام.
سوال دوم چه ربطی به عکس داشت؟ من نوع فیلد اخبار که string هست رو پرسیدم نه عکس هارو. عکس هارو میذارم تو فولدر.
پاسخ بعدی هم نامفهوم بود. اون شماره خبر تو صفحه به چی نسبت داده میشه تا با کلیک رو ادامه خبر کل اون خبر از دیتابیس بازیابی بشه؟

smm2006sh
پنج شنبه 26 آبان 1390, 16:33 عصر
منظورم از جواب دوم اینه که برخی از این سایت ها که فکر کنم همین سایتی که مثال زدی کل مطالب را به صورت یکجا داخل یه فیلد ریخته و نوع اونم ntext هست . اما اگه شما عکس ها را جدا میریزی nvarchar max بهتره .
اما سوال اخرت: ببین توی یه صفحه یه خبر به صورت مختصر نوشته شده و توی یه صفحه دیگه جزئیات کامل اونو میبینی ، حالا توی صفحه ای که لینک ادامه مطلب داره با کلیک کردن روی اون به وسیله querystring مقدار ID خبر را به صفحه دوم پاس میده و در صفحه دوم یه دستور سلکتی مینویسیم که شرط اون ID مورد نظر باشه .

موفق باشید
یا علی

Payman62
پنج شنبه 26 آبان 1390, 16:38 عصر
سلام.
سوال من رو درست نمیخونی.
من روش کار رو میدونم. پرسیدم اون pk مربوط به خبر در صفحه اصلی در کجا ذخیره میشه؟ در صفحه اصلی ما 5 تا خبر داریم که هر کدوم یه pk دارن. بعد از کلیک رو ادامه مطلب خبر دوم pk خبر دوم از کجا خونده میشه تا به صفحه بعد پاس داده بشه؟

fakhravari
پنج شنبه 26 آبان 1390, 18:31 عصر
select top 5 دارید

smm2006sh
پنج شنبه 26 آبان 1390, 22:37 عصر
سلام دوست من

من روش کار رو میدونم. پرسیدم اون pk مربوط به خبر در صفحه اصلی در کجا ذخیره میشه؟ در صفحه اصلی ما 5 تا خبر داریم که هر کدوم یه pk دارن. بعد از کلیک رو ادامه مطلب خبر دوم pk خبر دوم از کجا خونده میشه تا به صفحه بعد پاس داده بشه؟

خب دوست من این کار واضح هست ، id خبر داخل اون گریدویو یی هست که اخبار شما را داره نشون میده دیگه .
گرید ویو یه قسمت به نام edittemplate داشت !! توی اون قسمت یه hyperlink میزاری و خواصیت edit databinding و در مرحله اخر navigation url را مثل زیر ادرس دهی میکنید .

Eval("ArticleID ","~/users/showArticleBody.aspx?showID={0}")

hjran abdpor
پنج شنبه 26 آبان 1390, 23:45 عصر
با سلام.
به سایت اقای دلشاد مراجعه کنید کامل در مورد این مطلب توضیح داده است . به ارشیو مطالب سر بزند اونجا یه مثال با نمونه برنامه هست . دقیقا یادم نیست تا لینک بدم:
http://www.how2learnasp.net/

FirstLine
جمعه 27 آبان 1390, 08:05 صبح
با سلام
واسه یه پروژه نمونه که من کار کردم یه جدول با مشخصات زیر گذاشتم:

@News_ID bigint,
@News_Group_ID int,
@News_Confirm bit,
@News_Fix bit,
@News_Writer bigint,
@News_Date datetime,
@News_Titr_Up nvarchar(500),
@News_Titr nvarchar(800),
@News_Titr_Lead nvarchar(1000),
@News_Text nvarchar(MAX),
@News_Keyword nvarchar(1000),
@News_Description nvarchar(1000),
@News_Sort int,
@News_Image_Titr varchar(100),
@News_Image_Main varchar(100)

این میشه جدول اصلی خبر
در مورد لینک به صفحات بعدی هم تیتر خبرها را که در گرید نمایش میدی را به یه صفحه جزئیات ارسال کن و در اون صفحه News_ID رو از کوری استرینگ بگیر و خبر را نشان بده
یکی از بهترین نمونه های سایت خبری که میتونی ایده بگیری مشرق است که کامله و ساده تر از اون هم که کار همون شرکته سایت بولتن نیوز است یه نگاه بهش بنداز
اگه سوالی داشتی بپرس
با تشکر

Payman62
جمعه 27 آبان 1390, 12:57 عصر
سلام.
چون تعداد خبرها زیاده و هر صفحه مثلا 20 تا خبر رو نشون میده و اخبار قدیمی تر باید در صفحات 2 3 4 5 ... نشون داده بشن و دسته بندی بشن به نظرتون استفاده از ListView برای نمایش و دسته بندی اخبار مناسبه؟

FirstLine
جمعه 27 آبان 1390, 17:20 عصر
با سلام
یه نکته جالب در این مورد در سایتهای فردانیوز ، مشرق، تابناک، رجا و.. همه دسته بندی رو گذاشتن و نهایتا 100 یا 200 خبر جدید را نمایش میدهند و با صفحه بندی ها هم به قدیمیترها دسترسی نداری مگر اینکه در قسمت آرشیو با جستجو بر اساس تاریخ یا گروه جستجو و لیست میکنه
واسه نمایش هم فرقی نمیکنه میتونی مثل سایت خبری پایگاه اطلاع رسانی رباط نیوز http://www.RobatNews.com از گرید ویو استفاده میکنه یا میتونی از ریپیتر یا هر سیستمی استفاده کنی ولی یادت باشه که حتما از SP استفاده کنی
با تشکر

Payman62
جمعه 27 آبان 1390, 20:29 عصر
سلام.
لطف کن بیشتر توضیح بده.

FirstLine
شنبه 28 آبان 1390, 10:47 صبح
با سلام
یه نگاه به سایتهای فردانیوز ، مشرق، تابناک، رجا و.. بنداز و قسمت جستجو و آرشیوش رو نگاه کن
با تشکر

FirstLine
شنبه 28 آبان 1390, 12:10 عصر
با سلام
یه نگاه به سایتهای فردانیوز ، مشرق، تابناک، رجا و.. بنداز و قسمت جستجو و آرشیوش رو نگاه کن
با تشکر