PDA

View Full Version : گفتگو: شروع کار عملی در برنامه نویسی PHP

mr . saeed
پنج شنبه 26 آبان 1390, 21:11 عصر
سلام دوستان گل و عزیز
من مدتی هست که PHP کار میکنم
هر چی تمرین کردم در حد کد php خالی بوده تو صفحات سفید از ابتدا که چاپ ساده کاراکتر بوده تا ذخیره و unset کردن کوکی ها و کارکردن با curl به صورت مبتدی و خلاصه جسته گریخته مباحث زیادی از php رو کار کردم
حالا میخوام عملا چیزایی که یاد گرفتم رو در قالب یک سایت پیاده سازی کنم
اما همین انتخاب پروژه منو گیج کرده که برای شروع چی نوع سایتی رو طراحی کنم که باری به هر جهت نباشه و واقعا بشه عملا ازش استفاده کرد یا ان قدر تست های صحیح و غلط رو انجام داد تا یه چیز مناسب از آب در بیاد و بشه حتی برای تست و امتحان مدتی بیارمش روی نت ....
پیش خودم این طرح ها به ذهنم می رسه اما بازم نمیدونم کدوم رو انتخاب کنم و شروع کنم
سایت های خبری : مثل تابناک و فارس نیوز
سایت تفریحی : مثل نیک صالحی و پی سی پارسی
فروشگاه های اینترنتی : که مدل های مختلفی دارند
یه سایت معمولی :مثل سیستم های مدیریت محتوا
چی ؟ چی رو انتخاب کنم که بتونم حسابی خودمو بسنجم ؟!؟!

بعد یه سری سوال هم دارم چه ادیتوری مناسب هست ؟ من خودم Tiny Mce رو دوست دارم شخصا به خاطر ظاهرش هم انتخابش کردم و نمیدونم چقدر به کار میاد

و اینکه برای برنامه نویسی از چه ادیتوری استفاده کنم تا الان یا Notepad ++ بوده یا zend stadio

به نظر شما استفاده از فریم ورک ها در سطح من چطوره ؟ (خودم فکر می کنم تا مسلط به خود php نشدم سراغ فریم ورک نرم بهتره چون تنبلی درست میکنه از دید من برای یاد گرفتن برخی چیزا)

و اینکه مفاهیم شی گرایی رو بلدم C# شی گرایی کار کردم میدونم چیه و چجوری کار میکنه اما واسه وب کمی قاطی کردم که کجا ها بهتره از مفاهیم شی گرایی استفاده کنم ؟

خلاصه اگر کسی تجربه شروع به کارش رو با من به اشتراک بزاره ممنون میشم

aghasoroush
پنج شنبه 26 آبان 1390, 21:40 عصر
با سلام خدمت شما دوست عزیزم
به نظر من شما شروع کن به ساخت یه مدیریت محتوای خیلی ساده که سایت شخصیتو باهاش بیاری بالا وو توش بتونی مطالب جدید بذاری
از همین ابتدای کار عادت کن که دورازجون اگه بند از بند بدنت جدا کردن غیر از شی گرایی برنامه ننویسی:دی

بعدا دعام میکنی...
بشین برای خودت یه لایبرری بنویس
هرچیزی به نظرت میاد به صورت یه کلاس بنویسش
فعلا متمرکز شو روی سایت شخصی خودت و بشین بنویسش

سوالی داشتی من در خدمتم ...
موفق باشی

pejman_view
پنج شنبه 26 آبان 1390, 22:05 عصر
سلام

شی گرایی برای سایت های کوچیک پیچدگی ناملزومی را به سایت می ده.
و شی گرایی برای سایت های بزرگ باعث آسانی ملزوم برای سایت می شود .
-----------------------------------
ادیتور هم هرچی خودت راحتی می تونی کار کنی اما توصیه من اینه تا زمانی که خوب کدها تو ذهنت ننشسته از notepad++ استفاده کن.
پروژه بی مستند پروژه ایی ناموفق است!

اول شی گرایی را کامل یادبگیرید سپس شروع به ساخت پروژه عملی بزرگ کنید.

خیلی از دوستان قبل از این بنده حقیر آموزش های خیلی خوبی تهیه کردند و می توانید پیدا کنید.

اما هرجا مشکل داشتید سوال کنید حتماً کمک خواهیم کرد.

aghasoroush
جمعه 27 آبان 1390, 01:20 صبح
ببخشید 2 مورد یادم رفت
از فریم ورک استفاده نکنید فعلا

در مورد محیط نوسعه هم خدمتتون عرض کنم که یا از netbeans استفاده کنید یا از phpStorm اینا دیگه آخرت ادیتور هستن

aghasoroush
جمعه 27 آبان 1390, 01:22 صبح
سلام

شی گرایی برای سایت های کوچیک پیچدگی ناملزومی را به سایت می ده.
و شی گرایی برای سایت های بزرگ باعث آسانی ملزوم برای سایت می شود .
ادیتور هم هرچی خودت راحتی می تونی کار کنی اما توصیه من اینه تا زمانی که خوب کدها تو ذهنت ننشسته از notepad++ استفاده کن.
پروژه بی مستند پروژه ایی ناموفق است!

اول شی گرایی را کامل یادبگیرید سپس شروع به ساخت پروژه عملی بزرگ کنید.

خیلی از دوستان قبل از این بنده حقیر آموزش های خیلی خوبی تهیه کردند و می توانید پیدا کنید.

اما هرجا مشکل داشتید سوال کنید حتماً کمک خواهیم کرد.
ببخشید بر چه اساس و به چه دلیل میگید پیچیدگی ؟؟ برای پروژه ی در حد ۱۰۰ خط هم بازم شی گرایی توصیه میشه

pejman_view
جمعه 27 آبان 1390, 01:37 صبح
ببخشید بر چه اساس و به چه دلیل میگید پیچیدگی ؟؟ برای پروژه ی در حد ۱۰۰ خط هم بازم شی گرایی توصیه میشه
سلام اقا سروش با عرض احترام،
امیدوارم که سرحال باشید.

درسته من حرف شما رو رد نمی کنم اما کلاسی که درست نوشته شده باشه در بحث گسترش نرم افزار چیزیه که فهمیدن اینکه داخلش چی گذشته خیلی پیچیده و زمان بره حالا فرض کنید یه سایت کوچیک دارید که دو نفر با PHP بصورت جداگانه نوشته اند یکی بصورت PROCEDURAL و دیگری بصورت OOP حالا اگر مشکل LOGICAL پیدا کنه بنظرت کدام هزینه و پیچدگی بیشتری داره اگر برنامه رو به شما بدهند تا اصلاح کنید؟

aghasoroush
جمعه 27 آبان 1390, 02:00 صبح
درود مجدد
دوست من ببینید ما وقتی یه کلاس داریم کپسوله شده
ما قرار نیست از معماری و خط خطه کد سردر بیاریم
ما میخوایم ازش کار بکشیم
و یک مورد دیگه شرمنده حرفاتون به تناقض رسید
پروژه ای که انقد کوچیکه که در حد شی گرایی نیست، باز خونیش هزینه بر نیست

mr . saeed
جمعه 27 آبان 1390, 05:34 صبح
.مرسی دوستان برخی سوالام بی جواب موند البته ....
این 2 تا ادیتور در محیط توسعه که گفتید یکیش که پولی بود نت بینز هم که سایتش رو فکر کنم برا ایران بسته باشه فوربیدن میده

aghasoroush
جمعه 27 آبان 1390, 10:42 صبح
با سلام
دوست من کدوم سوالتون بی جواب موند؟
شما یه سرچ توی نت بزنی نت بینز گیر میاد
من خودم پی اچ پی استورم رو خریدم چون معتقدم چیزی که باعث پیشرفت آدمه باید اگه بهایی داره بهاشو پرداخت
و درضمن بستگی به سیستم عاملتونم داره
من رو مک با ایکس کد و زند استادیو و نت بینز کار کردم که عالین واقعا
روی لینوکس با پی اچ پی استورم و نت بینز و کا دولپ
روی ویندوز هم با نت بینز و زند و استورم
نت پد پلاس پلاس آشغاله دوست من
به هیچ عنوان باهاش کار نکن
تاکید میکنم که از نت پد فقط در زمانای ناچاری استفاده کن
یه برنامه هست اسمش phpDesigner هستش
خیلی برنامه ی خوبیه واسه شما که میخوای استفاده کنی
سوالی بود در خدمتم
موفق باشین.

mr . saeed
جمعه 27 آبان 1390, 11:20 صبح
دقیقا الان N تا برنامه گفتی که همش در دسترس هستش .....
سعی میکنم نسخه پولی هم باشه بخرم اما کدام برنامه ؟
و اینکه چه وب ادیتوری استفاده کنم ؟ منظورم textarea هستش شخصا با Tiny mce اشنایی دارم اگر چیز بهتری سراغ دارید معرفی کنید

mr . saeed
جمعه 27 آبان 1390, 11:30 صبح
یه سوال دیگه هم دارم ایا در نت مرجعی وجود داره که بشه در طراحی های دیتا بیس از انجا الگو برداری کرد ؟
یعنی سایتی مختص این کار

نمیخوام بگید که برم یه سیستم مدیریت محتوا رو ببینم چیکار کرده ها !
میخوام جایی برم که هم الگو رو بگه که چرا اینجوری طراحی کرده دیتا بیس رو و هم اینکه چجوری و با چه دیدی به ماجرا نگاه کرده که حاصل کارش شده این

aghasoroush
جمعه 27 آبان 1390, 11:32 صبح
با سلام مجدد
دوست من شرمنده حق با شماست
به نظر من پی اچ پی استورم به معنای واقعی عالیه
کار همه چیز رو هم براتون میکنه
همه چیزی توش ادیت میشه
شما میتونین نسخه ی سی روزش رو نصب کنید فعلا
من یه لایسنس اضافه از جایی رسیده بود به دستم اگه زود تر باهاتون آشنا میشدم میدادمش بهتون... :(

mr . saeed
جمعه 27 آبان 1390, 11:49 صبح
نسخه خانگی و تجاریش چه فرقی با هم دارند ؟

aghasoroush
جمعه 27 آبان 1390, 12:17 عصر
شما اگه میخوای قوی بشی باید از پایه یاد بگیری
باید کتاب درباره بانک اطلاعاتی بخونی
وقتی از پایه یاد گرفتی میتونی مانور بدی
من اینجا اسم کتاب نمیارم خواستی پ.خ بده در خدمتم
نسخه ی تجاری و خانگی نداره
ی نسخه بیشتر نداره
اونم نزدیک 300 هزار تومنه ولی 30 روز رایگان میتونی استفاده کنی ازش
موفق باشی

mr . saeed
جمعه 27 آبان 1390, 12:26 عصر
تو سایتش لایس زده بود 199 دلار و 50 دلار ...
دیتا بیس رو کامل بلدم
حتی خودم میتونم از خودم هر چی بخوام طراحی کنم
UML هم بلدم
کلا همه رو فقط یاد گرفتم اما هیچ وقت سعی نکردم استفاده کنم ازشون
الان که میخوام شروع کنم دچار دسپاچگی شدم و نمیدونم دقیقا دارم چیکار میکنم :D
مشکلم اینه

aghasoroush
جمعه 27 آبان 1390, 12:33 عصر
قیمت به دلار نیست تا اونجا که یادمه
رو سی ام اس کار کن که سایت شخصیتو باهاش بالا بیاری

mr . saeed
جمعه 27 آبان 1390, 12:42 عصر
شروع کردم .... دیتا بیس رو از خودم ساختم اما ورد پرس رو که نگاه کردم دیدم خیلی تفاوتی نداره با اون چیزی که واسه ورد پرسه ... این نشون میده خوب عمل کردم تا اینجا ....
به نظرت برای شروع یه cms نیاز هست وقت واسه طراحی قالب بزارم ؟
یا یه css ساده و بارنگ خالی کافیه ؟

aghasoroush
جمعه 27 آبان 1390, 12:51 عصر
فعلا قالب رو بی خیال شو
همون سی اس اس خالی کافیه

mr . saeed
پنج شنبه 03 آذر 1390, 21:03 عصر
دوستان عزیز من میخوام شی گرایی در php رو هم کار کنم
فقط دنبال یه مرجع هستم که هم کامل باشه هم اینکه توضیح نداده باشه زیاد که خیلی طولانی باشه
یه چیز جامع اما مختصر که با نگاه کردن بهش بفهمم چی به چیه
یعنی روی تکه برنامه تریس کرده باشه و توضیح داده باشه
مفاهیم شی گرایی رو بلدم حالا میخوام ببینم تو php چجوریه لطفا کمک بدید مرسی

pejman_view
جمعه 04 آذر 1390, 22:15 عصر
سلام

آقا سروش من اینجا از روی تجربیات در کار و آموخته ها در دانشگاه صحبت می کنم، این هم بر تایید حرف هایم پرفسور مانفرد هوبر استاد داشنگاه آرلینگتون:
2) It's not worth it to go OOP in PHP for small projects, for a suitable definition of "small".
برای ادیتور تحت وب همان Tiny MCE خیلی خوب است اما باز هم بستگی به کاری که می خواهید انجام بدهید بستگی دارد هر کدام امکانات خاصی دارند لطفا به لینک زیر مراجعه کنید:
http://www.1stwebdesigner.com/design/10-best-wysiwyg-text-and-html-editors-for-your-next-project/

برای ادیتور تحت ویندوز هم من با احترامی که برای آقا سروش دارم باز هم تاکید می کنم از نرم افزارهای مانند PHPDesigner استفاده نکنید! این ها فقط باعث افزایش سرعت کارتان می شود اما واقعاً برای یادگیری هیچ کمکی نخواهند کرد و شما را تنبل خواهند کرد. الان دوستانی را دیدم با وجود اینکه سابقه زیاد و سطح بالایی دارند اما چون خیلی وقت هستند از این ادیتورها مانند PHPDesinger استفاده می کنند نمی توانند یک برنامه ساده در notepad++ بنویسند چون دستورها را کامل یاد نگرفتند و فقط نرم افزار برایشان کامل می کرده!

با آرزوی موفقیت

Sadbar7
جمعه 04 آذر 1390, 22:43 عصر
پژمان عزیز
easyPHP برای پردازش فایل های PHP بروی لوکال هست یا همون سیستم هست و اینکه نه برای هر تغییری که میدیم فایل رو در هاستمون آپلود کنیم...
حرفهای شما رو کاملا قبول دارم اگه بخوای برنامه نویس موفق و قدرتمندی بشی باید با یک ویرایشگر ساده مثل notepad کدها رو نوشت تا بفهمیم چی به چیه.
ممنون

pejman_view
شنبه 05 آذر 1390, 08:38 صبح
پژمان عزیز
easyPHP برای پردازش فایل های PHP بروی لوکال هست یا همون سیستم هست و اینکه نه برای هر تغییری که میدیم فایل رو در هاستمون آپلود کنیم...
حرفهای شما رو کاملا قبول دارم اگه بخوای برنامه نویس موفق و قدرتمندی بشی باید با یک ویرایشگر ساده مثل notepad کدها رو نوشت تا بفهمیم چی به چیه.
ممنون

سلام ببخشید در نوشتن اشتباه کرده بودم منظورم PHP DESIGNER بود اشتباهاً نوشتم easy PHP و کلاً روی صحبت من با آقا سروش این است که برای شروع ویرایشگر هر چه ساده تر بهتر. و از php Designer و Zend Studio یا DreamWeaver می توان برای خطایابی استفاده کرد یا بعدا از حرفه ایی شدن استفاده کنید.

با تشکر

mr . saeed
دوشنبه 07 آذر 1390, 11:56 صبح
بچه ها جایی سراغ دارید که بشه تجربیات رو پیدا کرد و مطالعه کرد
یعنی مثلا چجوری میشه فهمید بهینه ترین کد ها چجوری ایجاد میشند
یا خلاصه اینکه چجوری میشه بهینه برنامه نوشت ...
و همین طور کارهایی که برای ایمن سازی سایت و برنامه باید انجام داد چه کارهایی هستش
مرسی