PDA

View Full Version : سوال: مقایسه زبانهای برنامه نویسی

ASedJavad
جمعه 27 آبان 1390, 09:39 صبح
سلام
بالاخره دیروز تصمیم گرفتم دست از VB6.0 بکشم وبیام سراغ یه زبون برنامه نویسی جدیدتر.
چرا که این تازگیا VB6.0 دیگه داشت اعصایم رو با سرعت پایینش و نیز اجرا نشدن نصف برنامه هاش رو ویندوز سون و البته ویستا و نیز پشتیبانی نکردن از ویندوز 64 بیتی، حسابی خورد میکرد.
خب طبیعتا اولین گزینه ای که به ذهنم رسید VB.NET بود
ولی بعد تصمیم گرفتم
حالا که قراره یه زبون جدید یاد بگیرم، پس بهتره زبونای دیگه رو هم یه بررسی بکنمو برم سراغ بهترینشون.

رو همین حساب میخواستم ازتون درباره مزایا و معایب زبونهای مختلف مثل vb.net، C#.net، C++.net، Delphi، Java و... برام توضیح بدین.
علی الخصوص درباره سرعتشون، قدرتشون، قابلیت اجرا روی ویندوزهای مختلف (و حتی سایر سیستم عاملها)، سادگیشون و قابلیت پرتابل سازی برنامه ها و سایر مسایل مهم
با تشکر بسیار فراوان

soft-c
جمعه 27 آبان 1390, 09:53 صبح
http://barnamenevis.org/showthread.php?310352-%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA-%D8%AF%D9%84%D9%81%DB%8C-%D9%88-%D8%AC%D8%A7%D9%88%D8%A7

hector2000
جمعه 27 آبان 1390, 15:40 عصر
سلام
چرا که این تازگیا VB6.0 دیگه داشت اعصایم رو با سرعت پایینش و نیز اجرا نشدن نصف برنامه هاش رو ویندوز سون و البته ویستا و نیز پشتیبانی نکردن از ویندوز 64 بیتی، حسابی خورد میکرد.

شما مطمئن هستيد برنامه هايي كه در وي بي 6 نوشته ميشوند در ويندوز 7 اجرا نمي شوند؟

ASedJavad
جمعه 27 آبان 1390, 22:37 عصر
برنامه ها اجرا میشن ولی خیلی مواقع با مشکل

BORHAN TEC
شنبه 28 آبان 1390, 12:10 عصر
رو همین حساب میخواستم ازتون درباره مزایا و معایب زبونهای مختلف مثل vb.net، C#‎.net، C++‎.net، Delphi، Java و... برام توضیح بدین.
نظرات من در رابطه با چند زبان:

Java:
منابع آموزشی زیادی دارد.cross platform است. برای برنامه های سمت سرور مناسب است ولی در بسیاری موارد برای برنامه های سمت کلاینت مناسب نیست. به نظر من یادگیری جاوا زمان زیادی می طلبد و باید برای آن برنامه ریزی طولانی مدت کنید.

Delphi
منابع آموزشی زیادی دارد و یادگیری آن بسیار ساده است. قدرتمند است و دارای استخوان بندی بسیار محکمی است. در گذشته سرعت توسعه آن پایین آمده بود ولی چند سالی است که پله های ترقی را ده تا ده تا طی می کند و گروه توسعه دهنده آن اخیراً بیشتر تمرکز خود را روی cross Platform گذاشته اند.

C++‎.net
Visual C++ بسیار قدرتمند است و در بسیاری از برنامه های سیستمی از آن استفاده می شود. ویژوال C++ به صورت Cross Platform نیست. یادگیری آن نیز مانند جاوا نیاز به سرمایه گزاری طولانی مدت دارد.

vb.net، C#‎.net
در حالت کلی مهمترین ضعف محصولات مایکروسافتی این است که خود شرکت مایکروسافت تکنولوژی هایش را به سرعت کنار می گذارد و امکان توسعه مناسب برنامه های قدیمی را تا حدود بسیار زیادی از برنامه نویسان می گیرد. به عنوان مثال به جرات می توان گفت که Windows Forms موجود در دات نت دیگر توسعه داده نمی شود و بنا به اخباری نسخه ای از SilverLight که بزودی منتشر می شود آخرین نسخه آن خواهد بود. البته مثالی دیگر هم در گذشته وجود داشت و آن این است که با آمدن VB.Net عملاً vb 6 کنار گذاشته شد و همانند همیشه بسیاری از برنامه نویسان و توسعه دهندگان را بلاتکلیف رها کرد(البته این موضوع در پروژه های بزرگ خود را به خوبی نشان خواهد داد).

توجه داشته باشید که این مطالب فقط نظر من در این رابطه بود و ممکن است که دیگران نظرات متفاوتی داشته باشند.

R_Rajaee_Rad
شنبه 28 آبان 1390, 13:10 عصر
در حالت کلی مهمترین ضعف محصولات مایکروسافتی این است که خود شرکت مایکروسافت تکنولوژی هایش را به سرعت کنار می گذارد و امکان توسعه مناسب برنامه های قدیمی را تا حدود بسیار زیادی از برنامه نویسان می گیرد. به عنوان مثال به جرات می توان گفت که Windows Forms موجود در دات نت دیگر توسعه داده نمی شود و بنا به اخباری نسخه ای از SilverLight که بزودی منتشر می شود آخرین نسخه آن خواهد بود. البته مثالی دیگر هم در گذشته وجود داشت و آن این است که با آمدن VB.Net عملاً vb 6 کنار گذاشته شد و همانند همیشه بسیاری از برنامه نویسان و توسعه دهندگان را بلاتکلیف رها کرد(البته این موضوع در پروژه های بزرگ خود را به خوبی نشان خواهد داد).

توجه داشته باشید که این مطالب فقط نظر من در این رابطه بود و ممکن است که دیگران نظرات متفاوتی داشته باشند.

این تیکه قرمز حرف دل منه
که توی تالار سی شارپ-مفصل در رابطه اش بحث کردیم (http://barnamenevis.org/showthread.php?314000-%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D9%85%D8%A7%DB%8C%DA%A9%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%A7%D 9%81%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D9%82%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%A7-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%85%DB%8C%DA%A9%D9%86%D9%87%D8%9F%D8%9F)
نزدیک یک سال با دات نت سروکله زدم-اما الان به خاطر همین سیاست های ms میخوام برم سراغ delphi
الان دارم delphi 2010 xe2 رو دانلود میکنم.یه 10 ساعتی طول میکشه.امیدوارم دلفی نسخه جدیدش بتونه دوباره قدرت بگیره

ASedJavad
یک شنبه 29 آبان 1390, 07:25 صبح
منابع آموزشی زیادی دارد و یادگیری آن بسیار ساده است. قدرتمند است و دارای استخوان بندی بسیار محکمی است. در گذشته سرعت توسعه آن پایین آمده بود ولی چند سالی است که پله های ترقی را ده تا ده تا طی می کند و گروه توسعه دهنده آن اخیراً بیشتر تمرکز خود را روی cross Platform گذاشته اند.
ممنون عزیز(من در طول تاریخ 10 ساله اخیر زندگیم بسیار از لطف بروبچ دماوند بهره مند شدم. خدا خیرشون بده!)
پس نظر شما کلا رو delphi هست؟
اول یه سوال: این cross Platform که وگویی یعنی چه؟
حالا یه درخواست:
اگه لطف کنید در مورد سرعت اجرا، قابلیت پرتابل سازی برنامه هاش، وابستگیش به سیستم عاملهای مختلف، و همچنین امکان نوشتن برنامه موبایل (چه جاوا، چه سیمبین، چه ...) توسط دستورات دلفی یه توضیحی بدین خیلی ممنون میشم.
(میدونم اگه سرچ کنم کلی مطلب گیرم میاد ولی چه کنم که با این dial up مزخرف) پدرم در میاد تا یه مطلب به درد بخور پیدا کنم.

BORHAN TEC
یک شنبه 29 آبان 1390, 10:09 صبح
ممنون عزیز(من در طول تاریخ 10 ساله اخیر زندگیم بسیار از لطف بروبچ دماوند بهره مند شدم. خدا خیرشون بده!)
لطف داری عزیز

بله. دلفی برای ساخت دامنه عظیمی از برنامه ها عالی است ولی این مورد مربوط به توانایی مناسب در ساخت وبسایت ها نمی شود.

یعنی دلفی این توانایی رو داره که بتونید با اون برنامه برای سیستم عامل های دیگر بسازید. این مورد فعلاً در جدیدترین نسخه دلفی یعنی XE2 به ویندوز 32 و 64 بیتی و MAC OS X و IOS محدود میشه ولی در نسخه بعدی Android هم به این لیست اضافه خواهد شد.

اگه لطف کنید در مورد سرعت اجرا، قابلیت پرتابل سازی برنامه هاش، وابستگیش به سیستم عاملهای مختلف، و همچنین امکان نوشتن برنامه موبایل (چه جاوا، چه سیمبین، چه ...) توسط دستورات دلفی یه توضیحی بدین خیلی ممنون میشم.
شما با دلفی فعلاً می توانید برای اون پلاتفرم هایی که نام بردم برنامه بنویسید. دلفی قابلیت های زیادی داره که حتی نام بردن اونها هم کار سختیه، اما یکی از ویژگی های برنامه های ساخته شده با دلفی Single File Executable بودن آنها است. به عبارت دیگه برنامه های ساخته شده با دلفی برای اجرا شدن به هیچ چیز اضافه ای مثل .net Framework و ... نیاز ندارند که من خودم به شخصه این ویژگی را خیلی دوست دارم.

Felony
یک شنبه 29 آبان 1390, 11:34 صبح
، اما یکی از ویژگی های برنامه های ساخته شده با دلفی Single File Executable بودن آنها است. به عبارت دیگه برنامه های ساخته شده با دلفی برای اجرا شدن به هیچ چیز اضافه ای مثل .net Framework و ... نیاز ندارند که من خودم به شخصه این ویژگی را خیلی دوست دارم.
به این نوع فایل ها stand alone files میگن .

BORHAN TEC
یک شنبه 29 آبان 1390, 11:39 صبح
به این نوع فایل ها stand alone files میگن .
سلام. آقا مجتبی داری اذیت میکنی؟ :چشمک:
درسته، ولی Single Executable File و Standalone Executable File هم میگن. برای مورد دوم می تونید به microISV Show(Nick Hodges) مراجعه کنید. البته من فکر نمی کنم که این مورد آنقدر مهم باشه که ارزش بحث کردن داشته باشه!

موفق باشید

developing
یک شنبه 29 آبان 1390, 11:57 صبح

پ.ن.پ: اومدي توي تالار دلفي مي خواي بگيم برو پرولوگ ياد بگير.

يعني چند بستري(چي بيشتر توضيح بدم) يعني برنامه رو توي چندين بستر سيستم عاملي (مثل ويندوز، مك، لينوكس، iOS و ...) اجرا كني. در واقع همون اجرا روي ويندوز هاي مختلف كه خودت گفتي.

حالا یه درخواست:
(میدونم اگه سرچ کنم کلی مطلب گیرم میاد ولی چه کنم که با این dial up مزخرف) پدرم در میاد تا یه مطلب به درد بخور پیدا کنم.

سرعت كامپايل در دلفي سريعترين نوع در كامپايلرهاي نوين هست ( و اين رو مديون كامپايلر پرقدرت پاسكال مي باشد كه دلفي رو روي همون بستر بنا كردند همونطور كه مي دونيد سريعترين كامپايلر دنيا پاسكال هست.) اين تفاوت رو در برنامه هاي بزرگي كه نوشته مي شه با دلفي و C#‎ يا C++‎ مي تونيد به طور قابل ملاحظه اي احساس كنيد.

سرعت اجرا شدن برنامه هاي نوشته شده(exe) هم در كامپايلرهاي جديد سعي شده از Optimizerهاي خوبي استفاده بشه كه برنامه سرعت بالايي داشته باشه ولي باز هم سرعت انجام برنامه هاي C و C++‎ بيشتر از برنامه هاي دلفي هست.

دست آخر برنامه هاي دلفي در سيستم عامل هاي ويندوز،‌لينوكس، iOS و آندرويد قابل كامپايل هست ولي بايد از ابزارها و نحو استاندارد آنها پيروي كنيد.

تا يادم نرفته اين رو هم بگم كه با ابزار رايگان و منبع باز لازاروس هم مي تونيد براي طيف وسيعي از سيستم عاملها برنامه نويسي كنيد(چون لازاروس از كامپايلر free pascal استفاده مي كنه) ليست سيستم عاملهاي مجاز رو مي تونيد از اينجا (http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Pascal)مشاهده كنيد و لازاروس رو هم مي تونيد از اينجا (http://sourceforge.net/projects/lazarus/files/)دانلود كنيد.

BORHAN TEC
یک شنبه 29 آبان 1390, 13:13 عصر
در واقع همون اجرا روي ويندوز هاي مختلف كه خودت گفتي.
ویندوزهای مختلف یعنی چی؟!!! :متفکر:

ولي باز هم سرعت انجام برنامه هاي C و C++‎‎ بيشتر از برنامه هاي دلفي هست.
همیشه اینطور نیست. و اگر هم فرض را بر این بگذاریم که اینگونه باشد این اختلاف سرعت آنقدر کم است که قابل صرف نظر کردن است.

loo30fer
یک شنبه 29 آبان 1390, 13:49 عصر
ولي باز هم سرعت انجام برنامه هاي C و C++‎‎‎ بيشتر از برنامه هاي دلفي هست.
منم با گفته های جناب عشایری موافقم و باید بگم گاهی میشه گفت سرعت عملکرد دلفی اکثر مواقع بیشتر از زبانهایی که نام بردین هست بهتره خودتون یک الگوریتم بنویسید و در هر دو زبان از توابع یکسان استفاده کنید و سرعت عملکرد رو مقایسه کنید خودتون متوجه میشین.
بنده به نوبه خودم که دلفی رو یکی از برترین زبانها میدونم و رقابت با چنین زبانی ساده نیست این هم که بگیم اگه بهترین بود تعداد مخاطبانش اینقدر پایین نبود دلایل مختلفی داره که هیچ کدوم دلیل بر عدم قدرت یا ضعف این زبان نبوده اگه تو همین انجمن جستجو کنید تاپیکهای مختلفی رو پیدا میکنید که راجبش بحث شده و اساتیدی مثل جناب تاجیک و علی کشاورز تو بحث شرکت کردن.

hector2000
یک شنبه 29 آبان 1390, 13:56 عصر
یکی از ویژگی های برنامه های ساخته شده با دلفی Single File Executable بودن آنها است. به عبارت دیگه برنامه های ساخته شده با دلفی برای اجرا شدن به هیچ چیز اضافه ای مثل .net Framework و ... نیاز ندارند که من خودم به شخصه این ویژگی را خیلی دوست دارم.
بنده هم به شخصه به اين قابليت بي نهايت علاقه دارم
دلفي همانند كماندويي مي ماند كه به تنهايي و با توقع تجهيزات كم و بدون پشتيباني توپ خانه و يا عكسهاي هوايي و.. مي تواند پرو‍ژه هاي بزرگ و ماموريتهاي زيادي انجام دهد .ولي در دات نت شما يك سربازي هستيد گوش به فرمان ماكروسافت كه هر وقت دلش بخواهد تجهيزات شما را عوض مي كند و هيچ گاه بدون تجهيزات و امكانات و پلتفرمي كه نيازمند ان هستيد هيچ كاري از دستتان بر نمي ايد.

developing
یک شنبه 29 آبان 1390, 17:32 عصر
با سلام

ویندوزهای مختلف یعنی چی؟!!! :متفکر:

من جواب دوستمون asedjavad رو گفتم که ایشون در پست اولشون گفته بودن که قابلیت اجرا روی ویندوزهای مختلف. مثل اینکه شما از اول بحث رو نخوندین.

همیشه اینطور نیست. و اگر هم فرض را بر این بگذاریم که اینگونه باشد این اختلاف سرعت آنقدر کم است که قابل صرف نظر کردن است.

من تا حالا تمام برنامه هامو مقایسه نکردم ببینم. ولی اگه شما مقایسه کردید منبع یا مثال ذکر کنید.

منم با گفته های جناب عشایری موافقم و باید بگم گاهی میشه گفت سرعت عملکرد دلفی اکثر مواقع بیشتر از زبانهایی که نام بردین هست بهتره خودتون یک الگوریتم بنویسید و در هر دو زبان از توابع یکسان استفاده کنید و سرعت عملکرد رو مقایسه کنید خودتون متوجه میشین.

چطوره با هم برنامه رو بنویسیم و مقایسه کنیم؟

برنامه رو من می نویسم شما امتحان کنید.

اول در دلفی:

program p1;
var
i,j,k: integer;
begin
for i := 1 to 100000 do
for j := 1 to 100000 do
for k := 1 to 100000 do
writeln(k:8);
readln;
end.

و حالا در CPP:

#include <iostream.h>
int main()
{
for(int i = 0; i < 100000; i++)
for(int j = 0; j < 100000; j++)
for(int k = 0; k < 100000; k++)
cout << setw(8) << k;
cin.get();
return 0;
}

این مثالها رو مقایسه کنید و جوابش رو بذارید. اگر شما هم مثالی دارید لطف کنید و اینجا قرار بدید.

بنده به نوبه خودم که دلفی رو یکی از برترین زبانها میدونم و رقابت با چنین زبانی ساده نیست این هم که بگیم اگه بهترین بود تعداد مخاطبانش اینقدر پایین نبود دلایل مختلفی داره که هیچ کدوم دلیل بر عدم قدرت یا ضعف این زبان نبوده اگه تو همین انجمن جستجو کنید تاپیکهای مختلفی رو پیدا میکنید که راجبش بحث شده و اساتیدی مثل جناب تاجیک و علی کشاورز تو بحث شرکت کردن.

تعداد مخاطبان برنامه نویسی چه ربطی به بهترین بودن داره؟ اگه اینطوره که دلفی بازم از C#‎‎ عقب تره.
در ضمن اگه توی فوروم های بزرگ دنیا جستجو کنید می بینید که C و CPP در صدر محبوبیت قرار دارند. شاید هم منظورتون ایران باشه که اگه اینطوره من آماری از ایران ندارم اگه شما دارید ممنون می شم قرار بدید.

MohsenB
یک شنبه 29 آبان 1390, 20:01 عصر
سلام

این آدرسها آمارهای خوبی در مورد مقایسه انواع زبانها دارن . برا مثال مقایسه زبانها بر اساس : عملکر ، اولین زیان انتخابی برای یادگیری برنامه نویسی ، زبانهای تجاری ، برای کار ، مقدار استفاده در کاربردهای مختلف نظیر زبانهای مورد استفاده در موبایل و ...

آدرس اول (http://goaleurope.com/2011/08/19/ukraine-programming-languages-rated/)

آدرس دوم (http://mikemainguy.blogspot.com/2010/10/technology-and-programming-trends.html)

موفق باشید

Felony
یک شنبه 29 آبان 1390, 20:05 عصر
از کی تاحالا سرعت 2 فایل ایجاد شده توسط 2 زبان متفاوت رو با 5 خط کد مقایسه میکنن ؟!

هر کامپایلری ممکنه برای یکسری از کدها بهینه سازی های خاصی رو انجام بده ؛ مثلا ممکنه کامپایلر ++C در حلقه های for عملکرد بهتری نسبت به باقی زبان ها داشته باشه و بسته به نوع پیاده سازیش بهینه تر از کامپایلرهای زبان های دیگه اون کد رو کامپایل کنه ، همون ++C ممکنه مثلا تو شرط های تو در تو عملکرد کندتری نسبت به دلفی یا ... از خودش نشون بده ؛ اینکه 5 خط کد زود تر اجرا بشه دلیل سریعتر بودن نیست .

در آخر ؛ در اینکه نرم افزارهای نوشته شده توسط ++C جزء پرسرعت ترین نرم افزارها هستن شکی نیست ، ولی در حال حاظر بی شک کامپایلر دلفی جزء بهترین ها هست و اگر برای نوشتن برنامه ها مورد نظر در دلفی از ابزارها و روش های استاندارد و فنی استفاده بشه و برنامه درست تحلیل و پیاده سازی بشه خیلی راحت میشه گفت از لحاظ سرعت چیزی کمتر از برنامه نوشته شده با ++C نداره ، مگر در موارد بسیار بسیار خاص ...

BORHAN TEC
یک شنبه 29 آبان 1390, 20:11 عصر
جناب developing برنامه ای که شما برای تست قرار داده اید برای اجرا در سیستم من به زمان بسیار زیادی نیاز دارد و کدی که برای C++‎‎‎ قرار داده اید بهینه نیست و از طرفی هم برنامه شما به میزان بسیار زیادی به ساز و کار چاپ در کنسول در آن زبان خاص بستگی دارد که من برای این که تست به شکل بهتری انجام شود کد ها را کمی تغییر داده ام و آنها را به شکل زیر در آورده ام:

دلفی:
program Project2;

{$APPTYPE CONSOLE}
{$R *.res}

uses
System.SysUtils, WinApi.Windows;

var
i, j, k, o, n: integer;

begin
o := GetTickCount();
for i := 1 to 100000 do
for k := 1 to 100000 do
begin

end;
n := GetTickCount - o;
Writeln('Time: ', n, ' ms');
readln;

end.

در C++‎‎‎:
#include <vcl.h>
#include <iomanip>
#include <iostream>
#include <windows.h>

#pragma hdrstop
#pragma argsused

#include <tchar.h>
#include <stdio.h>

int _tmain(int argc, _TCHAR* argv[]) {
int o, n, i, j , k;
o = GetTickCount();
for (i = 0; i < 100000; i++)
for (k = 0; k < 100000; k++)
{}
n = GetTickCount() - o;
std::cout << "Time: " << n << " ms";
std::cin.get();
return 0;
}

نتیجه آزمایش:
زمان اجرا در دلفی: 5991 میلی ثانیه

زمان اجرا در C++‎‎‎ با کامپایلر C++‎‎‎ Builder ر: 6023 میلی ثانیه

همانطور که پیدا است در این قطعه کد به خصوص دلفی سرعت بهتری را به نمایش گذاشته است. البته این اختلاف به قدری است که می توان از آن صرف نظر کرد. پس می توان این نتیجه را گرفت که سرعت اجرای برنامه ها در Delphi با برنامه های ساخته شده با C++‎‎‎ Builder تقریباً برابر است.

soft-c
یک شنبه 29 آبان 1390, 20:11 عصر
من این برنامه ها را با دلفی و #c نوشتم .هر دوتاش هنگ کرد.

BORHAN TEC
یک شنبه 29 آبان 1390, 20:26 عصر
من این برنامه ها را با دلفی و #c نوشتم .هر دوتاش هنگ کرد.
برای تست این برنامه زیاد خودتون رو خسته نکنید. من قبلاً زیاد این تست ها رو انجام می دادم و در بیشتر موارد به این نتیجه رسیدم که برنامه های دلفی حدوداً 1.5 برابر سریعتر از برنامه های ساخته شده با C#‎‎ اجرا می شوند و بین زبان های دات نتی هم معمولاً برنامه های ساخته شده با Delphi Prism اندکی از برنامه های ساخته شده با C#‎‎ سریعتر هستند. البته من این تست ها را با برنامه های ساده مثل حلقه های تو در تو انجام داده ام و موارد خارجی را منظور نکرده ام تا تست استاندارد تری صورت بگیرد.

ASedJavad
دوشنبه 30 آبان 1390, 10:05 صبح
ممنون از همتون
ماشاالله شما اینقدر خوب تبلیغ میکنین که فکر کنم اگه خود سازنده های دلفی هم میومدن نمیتونستن منو به این سرعت راضی به استفاده از دلفی کنن!:تشویق:

حالا احتمالا فقط یه مشکل میمونه و اون هم اینه که من به شدت نیاز به برنامه نویسی سیمبین دارم
اما ظاهرا اینطوری که از گفته های شما عزیزان بر میاد دلفی هییچ راهکاری برا این موضوع نداره و ظاهرا من مجبورم برا این کار، به سراغ یه زبون دیگه ای هم برم.
درسته؟

این هم که بگیم اگه بهترین بود تعداد مخاطبانش اینقدر پایین نبود دلایل مختلفی داره که هیچ کدوم دلیل بر عدم قدرت یا ضعف این زبان نبوده اگه تو همین انجمن جستجو کنید تاپیکهای مختلفی رو پیدا میکنید که راجبش بحث شده و اساتیدی مثل جناب تاجیک و علی کشاورز تو بحث شرکت کردن.

شرمنده!
میشه یکی دو نمونه لینکشو بذارید؟

درضمن من خواستم دلفی رو از اینجا (http://barnamenevis.org/showthread.php?279609-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-HotFix-%D9%88-Update-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D9%84%D9%81%DB%8C-%D9%81%D9%82%D8%B7-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D9%BE%DB%8C%DA%A9) دانلود کنم، ولی یه خورده گیج شدم.
مثلا نفهمیدم راد استدیو چیه و چه فرقی با دلفی داره یا کدوم لینک نسخه نهاییشه.
اگه کمک کنین خیلی خیلی ممنون خواهم شد.

developing
دوشنبه 30 آبان 1390, 10:09 صبح
با سلام و تشكر از دوستان مخصوصا آقاي عشايري كه مستند بحث كردند.

من كاري به ساز و كارها ندارم يه مثال نوشتم كه در اون سرعت انجام يه كار توسط تابع هاي مشابه در دو زبان مقايسه شده بود. ( برنامه نويس كه حلقه ي خالي رو به كار نمي بره) اين رو هم بگم كه در اكثر موارد (شايد هم تمام موارد من نمي دونم!!) برنامه هاي نوشته شده به زبان CPP از سرعت انجام بيشتري برخوردار هستند چون به زبان ماشين بسيار نزديكتر هستند تا كدهاي پاسكال.

جناب تاجيك شما هم سريع موضع گيري نكن من يه مثال زدم در جواب آقاي loo30fer (كه گفته بودن من يه الگوريتم با توابع يكسان بنويسم) شما هم مثال بگيد اينكه زدن نداره.

BORHAN TEC
دوشنبه 30 آبان 1390, 10:57 صبح
من كاري به ساز و كارها ندارم يه مثال نوشتم كه در اون سرعت انجام يه كار توسط تابع هاي مشابه در دو زبان مقايسه شده بود. ( برنامه نويس كه حلقه ي خالي رو به كار نمي بره)
ببینید شما در کد خودتون برنامه رو به شکلی نوشته اید که دستور چاپ در کنسول به مراتب اجرا می شود. خوب در این حالت سرعت اجرا وابستگی شدیدی به همان توابع چاپ در کنسول خواهد داشت و از طرفی هم شاید این تابع به خصوص در یک زبان به درستی پیاده سازی نشده باشد و از سرعت کمتری برخوردار باشد. آیا با تمام این توضیحات می توان فقط به خاطر پیاده سازی نادرست یک تابع توسط سازندگان در مورد سرعت اجرای یک زبان به خصوص اظهار نظر کرد؟

برنامه هاي نوشته شده به زبان CPP از سرعت انجام بيشتري برخوردار هستند چون به زبان ماشين بسيار نزديكتر هستند تا كدهاي پاسكال.
همیشه این طور نیست و همانطور که آقای تاجیک هم گفتند ممکن که در مورد بعضی دستورات یک کامپایلر کد های بهینه تری رو نسبت به کامپایلر دیگر تولید کنه.
در ضمن اینگونه مطالب که بیشتر در کتابهای کنکوری به چشم می خورند فقط به درد کنکور می خورند و ارزش دیگری ندارند. در یک کتاب کنکور که نویسنده آن یک فرد معروف هم بود خوانده بودم که گفته بود "C++‎‎ دریچه ای برای ورود به دنیای C#‎‎ است"!، در صورتی که در بسیاری از موارد C#‎‎ هیچ حرفی برای گفتن در برابر C++‎‎ نداره و این فرد محترم هم فقط می خواست که یه چیزی گفته باشه. الله اعلم...
به هر حال Delphi و C++‎‎‎‎‎‎‎‎ هر دو زبان قدرتمندی هستند که می توانند مکمل خوبی برای یکدیگر باشند.
بد نیست که برای اثبات کردن قدرت Delphi یک مثال بزنم و آن هم برنامه Altium Designer است. این برنامه که از آن جهت طراحی و تست مدارات الکترونیکی و میکروچیپ و ... استفاده می شود به صورت کامل با دلفی ساخته شده است. جالب است بدانید که برای ساختن آن 14 میلیون خط کد به زبان دلفی نوشته شده است و بزرگترین برنامه ای است که تا کنون با این زبان پیاده سازی شده است. آیا همین یک مثال برای نشان دادن قدرت فوق العاده بالای دلفی کافی نیست؟

ماشاالله شما اینقدر خوب تبلیغ میکنین که فکر کنم اگه خود سازنده های دلفی هم میومدن نمیتونستن منو به این سرعت راضی به استفاده از دلفی کنن!
کار من تبلیغ نیست بلکه نشان دادن واقعیت ها است!!! :لبخندساده:

حالا احتمالا فقط یه مشکل میمونه و اون هم اینه که من به شدت نیاز به برنامه نویسی سیمبین دارم
اما ظاهرا اینطوری که از گفته های شما عزیزان بر میاد دلفی هییچ راهکاری برا این موضوع نداره و ظاهرا من مجبورم برا این کار، به سراغ یه زبون دیگه ای هم برم.
درسته!
دلفی فعلاً هیچ برنامه ای برای سیمبین نداره و بعید هم میدونم که بعداً هم بخواهد برنامه ای داشته باشد ولی همانطور که گفتم برای Android میخواد یه کارایی بکنه.

مثلا نفهمیدم راد استدیو چیه و چه فرقی با دلفی داره
RAD Studio محیطی است که دلفی را در بر می گیرد و اگر نسخه کامل RAD Studio XE2 را داشته باشید خواهید دید که شامل نرم افزارهای اصلی زیر است:
- ER Studio
- Delphi XE2
- C++‎‎‎‎ Builder XE2
- Interbase XE Developer Edition
- Embarcadero Prism XE2
- RAD PHP XE2

loo30fer
دوشنبه 30 آبان 1390, 11:08 صبح
جواب بنده رو لطف کردن جناب تاجیک دادن تشکر

تعداد مخاطبان برنامه نویسی چه ربطی به بهترین بودن داره؟ اگه اینطوره که دلفی بازم از C#‎‎‎ عقب تره.
شما مثل اینکه منظور بنده رو بد متوجه شدین بنده گفتم این هم که بگیم اگه بهترین بود تعداد مخاطبانش اینقدر پایین نبود دلایل مختلفی داره که هیچ کدوم دلیل بر عدم قدرت یا ضعف این زبان نبوده
یعنی اینکه چون دلفی تعداد مخاطبانش نسبت به زبانهای دیگه امثال #C و ++C و C و ... کمتره دلیل بر ضعف یا عدم قدرت دلفی نیست.

جواب آقاي loo30fer (كه گفته بودن من يه الگوريتم با توابع يكسان بنويسم)
خوب الانم میگم ولی نه اینکه با 4 تا کد و تابع کاری که چند دقیقه وقت برنامه رو بگیره حالا نریم یک تابع Sleep بذاریم وسط کار تا وقت برنامه رو بگیره.
در آخر یک نکته رو بگم چون شما به زبانهای مایکروسافت تعصب دارین و نظرتون رو روی یک چیز بستین این بحث بی فایدست چرا چون تجربش رو دارم قبلا سر برتری زبان و سرعت و عملکرد زبان با یکی از دوستانم گفتگویی داشتیم بعد از نیم ساعت گفتگو و صحبت کردن در مورد قدرتهای دلفی و عملکردهاش باز دوستم میگفت درسته ولی ++C کجا دلفی کجا چرا چون داشتن ++C رو یاد میگرفتن.
حالا که دارن #C بهشون یاد میدن میگه #C کجا دلفی کجا تازه من رو تشویق کرد که وقتم رو الکی روی دلفی نذارم و سراغ #C برم.
باز یک گفتگویی کوچیک داشتیم که چرا این زبان دلفی رو رها نمیکنم و هنوز پاش وایسادم در آخر این رو شنیدم
خوب اگه دلفی اینقدر خوبه چرا سیستم عامل ها رو با C نوشتن چرا بزرگترین برنامه ها با ++VC نوشتن :گریه: حالا بازم بشین دلیل بیار بی فایدست.
فقط این رو بدونید که هیچ زبانی نسبت به زبان دیگر برتری ندارد.

Felony
دوشنبه 30 آبان 1390, 15:49 عصر
من كاري به ساز و كارها ندارم يه مثال نوشتم كه در اون سرعت انجام يه كار توسط تابع هاي مشابه در دو زبان مقايسه شده بود.
مشکلت همینه که از ساز و کارها اطلاع نداری وگرنه اینطوری 2 تا کامپایلر رو مقایسه نمیکردی .

( برنامه نويس كه حلقه ي خالي رو به كار نمي بره) اين رو هم بگم كه در اكثر موارد (شايد هم تمام موارد من نمي دونم!!) برنامه هاي نوشته شده به زبان CPP از سرعت انجام بيشتري برخوردار هستند چون به زبان ماشين بسيار نزديكتر هستند تا كدهاي پاسكال.
خیر سرمون داریم تو سایت تخصصی پست میدیم !

جان هر کسی که دوست دارید در مورد چیزهایی که اطلاع دقیق فنی ندارید این طور با صراحت نظر ندید ، من تو پست قبل کلی توضیح دادم که اینطور نمیشه زبان های برنامه نویسی رو با هم مقایسه کنید ، جناب عالی اومدی میگی : " برنامه هاي نوشته شده به زبان ++C از سرعت انجام بيشتري برخوردار هستند چون به زبان ماشين بسيار نزديكتر هستند تا كدهاي پاسكال " ؛ به زبان ماشین بسیار نزدیکتر هستن تا کدهای پاسکال یعنی چی ؟! این رو از کدوم منبعی گیر اوردی گفتی ؟! یعنی برای نوشتن برنامه های ++C بیشتر از کدهای ماشین استفاده میکنیم ؟! یعنی کدهای ++C بیشتر به زبان ماشین ترجمه میشن تا کدهای پاسکال ؟! یا ... ؟!

جناب تاجيك شما هم سريع موضع گيري نكن من يه مثال زدم در جواب آقاي loo30fer (كه گفته بودن من يه الگوريتم با توابع يكسان بنويسم) شما هم مثال بگيد اينكه زدن نداره.
موضیع گیری ؟!
وقتی حرفی که میزنی 10% هم فنی نیست بیام بگم آره راست میگی ؟! یه نمونش همون حرف بالا که Bold کردم ...
یه الگوریتم یکسان اونی که جناب عالی نوشتی نیست ، من 2 ساعت توضیح دادم یکیسری از کامپایلرها تو یکسری از کدها عملکرد بهتری نسبت به بقیه کامپایلرها از خودشون نشون میدن ، برای مقایسه سرعت 2 کامپایلر عوال متعددی میتونه دخیل باشه ، برای این کار باید برنامه ای نوشته بشه که خروجی مثلا n رو چاپ کنه ، حالا در هر کامپایلری با بهترین روش و اصول مربوط به همون کامپایلر و در آخر نتیحه نهایی بررسی بشه .

جناب عالی هم سعی نکن که ثابت کنی سرعت کامپایلر ++C سریعتر از کامپایلر دلفی هست ، خیلی از کسایی که تو این انجمن فعالیت میکنن روز و شبشون با Delphi و ++VC و C++‎‎ Builder میگذره ؛ این هایی که اینجا گفته شد راهی هست که خیلی از ماها رفتیم و هر روز فلان کامپایلر و برنامه رو با هم مقایسه کردیم ولی نتیجه همین بوده که الان داریم بهت میگیم ؛ خودت رو زیاد خسته نکن ، واقعیت اینی بود که اینجا شنیدی ، حالا خواه پند گیر و خواه فکر کن با ++C میشه آپولو هوا کرد و با Delphi فقط کفتر !

ASedJavad
سه شنبه 01 آذر 1390, 06:22 صبح
سلام
شرمنده وسط بحث جذابتون:لبخند: دوباره مزاحم شدم.

1- خب مسلمه که هر زبانی یه سری ایراداتی هم داره.
خوشحال میشم درمورد ایرادات و عیبهای دلفی هم برام بنویسید.

2- راستی تو جستجویی که داشتم به چیزی به اسم Delphi.net برخوردم میتونید بگید این چیه؟

3- چند نفر هم یه همچین چیزی نوشتن:

امروز دلفی در بستر مرگ است. پدر آن در تیم C#‎ ماکروسافت است، شرکتش آنرا واگذار کرده و در حال حاضر تنها به پشتوانه برنامه نویسان شیفته اش زنده مانده. متاسفانه پاسکال در لینوکس هم مورد بی مهری قرار گرفت.

نظرتون راجع بهش چیه؟

MohsenB
سه شنبه 01 آذر 1390, 14:42 عصر
سلام
...
2- راستی تو جستجویی که داشتم به چیزی به اسم Delphi.net برخوردم میتونید بگید این چیه؟

3- چند نفر هم یه همچین چیزی نوشتن:

نظرتون راجع بهش چیه؟

سلام

تو جستجوهایی که انجام میدین به عامل مهم بنام "زمان" توجه کنید .

این مطالبی که فرمودین مال قدیماس :

Delphi.Net که برای فریم ورک ماکروسافت طراحی شده بود جاش رو به Delphi Prism داده ،
و از زمانی که دلفی به شرکت Embarcadero رفت چندین برابر قدرتمندتر و عالیتر داره عرضه میشه و خبر شما مال زمان بعد از دلفی 7 و قبل از 2009 هست .

موفق باشید

SAASTN
سه شنبه 01 آذر 1390, 17:34 عصر

خب مسلمه که هر زبانی یه سری ایراداتی هم داره.
نه مسئله ایراد زبان نیست، مسئله اینه که شما به طور کلی نمی تونی بگی C++‎ بهتره یا دلفی. اصلا مقایسه زبان ها از روی اسمشون امکان پذیر نیست. ما وقتی می خوایم یه زبان انتخاب کنیم باید اول ببینیم که قراره با اون زبان چه پروژه ای رو انجام بدیم و برای انجام اون پروژه به چیزهایی نیاز داریم. حالا این چیزا می تونن یه سری ابزار ها باشن مثل امکاناتی که IDEهای مختلف ارئه می دن یا مثلا تکنولوژی های متفاوتی که زبان های مختلف پشتیبانی می کنن یا نمی کن، ممکنه یه سری کیفیت ها باشه مثل نحوه ارتباط برقرار کردن و تعامل با زبان، یا سرعت اجرای خروجی در یه زمینه خاص، مثلا محاسبات و پردازش های ریاضی و گرافیکی، یا کار با فایلها و ...
وقتی ما اون ملزومات پروژه مون رو لیست کردیم تازه میایم سراغ زبان ها، اینجا تازه امکان مقایسه بوجود میاد، تازه ما می تونیم بگیم این زبان از اون زبان در این زمینه خاص بهتره. بعد از مقایسه چند فاکتور مختلف تازه میایم به این جمع بندی میرسیم که این زبان برای انجام این پروژه بهترین انتخابه، و مسلما این نتیجه گیری در مورد پروژه های دیگه صادق نیست. وقتی در یه قالب کلی گفته میشه هیچ زبانی نسبت به زبان دیگه برتری نداره یعنی اینکه هر زبانی برای انجام یه منظور خاص ایجاد شده یا تجهیز شده و در اون زمینه خاص بهترینه (البته نه لزوما).
حالا شاید انتخاب ما یخورده کلی تر باشه، ما که قرار نیست روز بروز هر پروژه جدیدی که خورد زبان عوض کنیم (ولی خوب بعضی از پروژه ها این رو بهمون تحمیل می کنن). اینجا هم باید سعی کنیم یه حیطه مشخصی برای علاقمندی ها و زمینه های کاری ترسیم کنیم و روند بالا رو برای این حیطه طی کنیم.

بعد بریم سراغ مقایسه این دوتا زبان، آقا مسابقه استقلال-پرسپولیس یا جنگ ایران و عراق که نیست، چرا اینجوری؟

حالا خواه پند گیر و خواه فکر کن با ++C میشه آپولو هوا کرد و با Delphi فقط کفتر !
من نمی دونم که با مقایسه توانایی های زبان ها میشه به جمع بندی بالا رسید یا نه، زیادم واردش نمیشم که آخرش تگ بی سوادی و بی اطلاعی بخوره گوشه آواتارم! می خوام همین جریان رو بصورت معکوس برم. سوال اینجاس که متر ما برای مشخص کرده آپولو و کفتر چیه؟ چه نرم افزارهایی رو در کلاس آپولو طبقه بندی می کنیم و چه نرم افزارهایی رو در کلاس کفتر؟ حالا هر کدوم از اون نرم افزار ها با چی نوشته شدن و چرا؟
خوب با لیست نرم افزارهای شناخته شده که با این زبانها نوشته شده قبلا برخورد داشتیم. مثل:

http://delphi.wikia.com/wiki/Good_Quality_Applications_Built_With_Delphi
یا
http://www2.research.att.com/~bs/applications.html

خوب می بینیم که با دلفی هم برنامه های زیادی نوشته شده و بعضا برنامه های دندون گیری هستند. ولی سوال اینجاس که چرا کاربرای غولپیکری مثل Adobe یا Autodesk به سراغ دلفی نرفتن؟ چرا در مورد زمینه هایی مثل بازی نویسی استفاده از C++‎ به یه اصل بدیهی تبدیل شده؟ واقعا C++‎ برای انجام انبوه محاسبات ریاضی و پردازش های Realtime گرافیکی عملکرد بهتری داشته؟ شاید فقط DirectX با C++‎ تعامل بهتری داره؟ یا شاید این شرکتها و محصولاتشون عمر زیادی دارن و اون موقع دلفی ای در کار نبوده و بعدها هم هزینه تغییر زبان روی چیزی مثل دلفی توجیح نداشته؟ در کل از روی نرم افزارهای موجود میشه به این جمع بندی رسید که آپولوها رو بیشتر با چی هوا کردن و کفترا رو با چی؟ و در نهایت اینکه با چی میشه آپولو هوا کرد و با چی نمی شه؟

hector2000
سه شنبه 01 آذر 1390, 18:17 عصر
اقا وقتی سیستم عاملی که کار می کنیم توسط ماکروسافت جونور ساخته شده خوب مسلما کاری می کنه که بنده و شما و شرکتهای برنامه و بازی سازی نرم افزارهایی که خودش نوشته را تهیه و استفاده کنیم.الان ببین در حوزه مرورگر های اینترنتی داره چیکار می کنه(رقابت اینترنت اکسپلورر با فایر و فاکس و بقیه )،در حوزه برنامه نویسی (ویژال استودیو با دلفی و بقیه )و در سایر حوزه های نرم افزار
هر طور شده ماکروسافت می خواهد خصلت استعمارگریشو نشون بده و بعضی ها هم فقط دنبال روی سیاستهاش هستن
الان تفاوت زبان دلفی و سی هم به نوعی همینطوری شده.دلفی قدرت زیادی داره و چیزی از سی کم نداره و میشه پروژهایی که با سی نوشته شده را با ان نوشت ولی مگر ماکروسافت می گذاره؟
خدا ما را از شرش به یک نوعی راحت کنه

ASedJavad
سه شنبه 01 آذر 1390, 22:33 عصر
سلام

من همين اول کار ورودم رو به جمع دلفي کاران ايران تبريک ميگم

حالا دو تا سوال ديگه.

1-
[Code]نه مسئله ایراد زبان نیست، مسئله اینه که شما به طور کلی نمی تونی بگی C++‎‎ بهتره یا دلفی. اصلا مقایسه زبان ها از روی اسمشون امکان پذیر نیست. [Code/]

من اصلا کاری به جنگ و دعواهای شما ها ندارم!
حقیقتش اینه که به صورت کاملا تفننی برنامه نویسی میکنم و خیلی قصد کسب درآمد هم ندارم که بگم پرو‌‌ژه زبون رو برام تعیین کنه.
اما خب بالاخره هر زبانی یه سری ناتوانیهایی داره که ممکنه یه زبون دیگه تو اون قسمت تواناتر باشه.
من میخوام این ناتوانایی ها یا کم تواناییهای دلفی رو بفهمم.
شاید مثلا دلفی یه قابلیتی رو نداره که برام خیلی مهم باشه.
اگه ممکنه در مورد اینا توضیح بدین

2- متاسفانه کتابخونه هاي اينجا (منظورم اونجا نیست. یه وقت اشتباه برداشت نشه!) آخرين کتاب آموزشي که راجع به دلفي دارن مربوط ميشه به دلفي 2006
ميخواستم ببينم برا شروع همين کتاب برا آموزش خوبه يا دلفي هم مثل vb به قدري تغيير کرده که کتاباي قديميش ديگه بدرد نميخورن؟

Felony
سه شنبه 01 آذر 1390, 22:40 عصر
من نمی دونم که با مقایسه توانایی های زبان ها میشه به جمع بندی بالا رسید یا نه، زیادم واردش نمیشم که آخرش تگ بی سوادی و بی اطلاعی بخوره گوشه آواتارم!
تو پست من مقایسه ای در کار نبود ، پست ها رو کامل مطالعه کنید ! ، حرف من در یک جمله این بود که ++C اونقدری هم که ازش تعریف میشه نسبت به Delphi برتری نداره ...

سوال اینجاس که متر ما برای مشخص کرده آپولو و کفتر چیه؟ چه نرم افزارهایی رو در کلاس آپولو طبقه بندی می کنیم و چه نرم افزارهایی رو در کلاس کفتر؟ حالا هر کدوم از اون نرم افزار ها با چی نوشته شدن و چرا؟
گفتم که ، پست ها رو کامل مطالعه کنید ، مقایسه و متر و ترازویی در اون پست در کار نبوده ! فقط هدف این بوده که ایشون بدونند دارن چشم بسته از چیزی که ازش اطلاع دقیق ندارن طرفداری میکنن .

خوب می بینیم که با دلفی هم برنامه های زیادی نوشته شده و بعضا برنامه های دندون گیری هستند. ولی سوال اینجاس که چرا کاربرای غولپیکری مثل Adobe یا Autodesk به سراغ دلفی نرفتن؟ چرا در مورد زمینه هایی مثل بازی نویسی استفاده از C++‎‎‎ به یه اصل بدیهی تبدیل شده؟ واقعا C++‎‎‎ برای انجام انبوه محاسبات ریاضی و پردازش های Realtime گرافیکی عملکرد بهتری داشته؟ شاید فقط DirectX با C++‎‎‎ تعامل بهتری داره؟ یا شاید این شرکتها و محصولاتشون عمر زیادی دارن و اون موقع دلفی ای در کار نبوده و بعدها هم هزینه تغییر زبان روی چیزی مثل دلفی توجیح نداشته؟
در مورد تمام اینها و دلایلشون بارها تو همین سایت بحث شده و همه چیز خیلی واضح و روشن هست که چرا وضع Delphi این هست و ++C این ...

در کل از روی نرم افزارهای موجود میشه به این جمع بندی رسید که آپولوها رو بیشتر با چی هوا کردن و کفترا رو با چی؟
آره میشه فهمید ولی دلیل نمیشه که بگیم فلان زبان آپولو هوا کنه و فلان زبان ...

moein+
چهارشنبه 02 آذر 1390, 00:05 صبح
خوب می بینیم که با دلفی هم برنامه های زیادی نوشته شده و بعضا برنامه های دندون گیری هستند. ولی سوال اینجاس که چرا کاربرای غولپیکری مثل Adobe یا Autodesk به سراغ دلفی نرفتن؟ چرا در مورد زمینه هایی مثل بازی نویسی استفاده از C++‎ به یه اصل بدیهی تبدیل شده؟ واقعا C++‎ برای انجام انبوه محاسبات ریاضی و پردازش های Realtime گرافیکی عملکرد بهتری داشته؟ شاید فقط DirectX با C++‎ تعامل بهتری داره؟ یا شاید این شرکتها و محصولاتشون عمر زیادی دارن و اون موقع دلفی ای در کار نبوده و بعدها هم هزینه تغییر زبان روی چیزی مثل دلفی توجیح نداشته؟ در کل از روی نرم افزارهای موجود میشه به این جمع بندی رسید که آپولوها رو بیشتر با چی هوا کردن و کفترا رو با چی؟ و در نهایت اینکه با چی میشه آپولو هوا کرد و با چی نمی شه؟

خوب بدیهیه! چون توسعه بخش عظیمی از کدهای ویندوز، لینوکس، Mac OS در C انجام میشه، چون محیط توسعه دلفی از قدیم و اخیراً RAD Studio، همیشه محیط هایی کاملاً تجاری بودن که طبعاً در محیط های آکادمیک و پژوهشی (البته خارج از ایران) جایگاهی ندارند (کاربرد این محیط ها بیشتر در شرکت های تجاری برای تولید محصولات تجاری هست)و این در حالیه که ابزارهای توسعه C++ طیف وسیعی از انتخاب های گوناگون را در پلتفرم های مختلف در اختیار کاربر قرار می دهند، محیط های توسعه ای مانند Qt، X Code و ... پس محققان و توسعه دهندگان برگزیده ای که به تولید و توسعه محصولات بزرگ پرداخته اند معمولا به دلایلی چون قدمت، نیاز به توسعه در پلتفرم های مختلف و ... انتخابی جز C نداشته اند! و حتی در بسیاری از موارد فراتر عمل کرده، اقدام به تولید کامپایلرها و ابزارهای توسعه اختصاصی کرده اند،از طرف دیگر دلفی یک محصول ویژه یا به عبارتی ابزار خاصی هست، ابزاری متفاوت و نسل برتری از یک محیط توسعه یکپارچه جهت بهینه کردن فرایند توسعه به بهترین شکل ممکن. ایده ای که سیاست گذاران VS رو به کپی تمام عیار و خلق C# برای بقاء وا داشت و یقینا میشه اونو تحولی اساسی در روند توسعه ابزارهای توسعه نرم افزاری خصوصاً در بعد تجاری دونست، یک محیط کاملاً عملی برای تولید محصولات نرم افزاری با کمترین زمان توسعه، قدرت و کیفیتی درخور.
اینجور مقایسه ها از اصل اشتباه است و از محیط های فنی بدور، سنجش در خور توجه بودن برنامه ها به ابعاد اونها و کیلو کد اونهاست؟؟؟

اما خب بالاخره هر زبانی یه سری ناتوانیهایی داره که ممکنه یه زبون دیگه تو اون قسمت تواناتر باشه.
من میخوام این ناتوانایی ها یا کم تواناییهای دلفی رو بفهمم.
اگه ممکنه در مورد اینا توضیح بدین

ورود شما رو هم تبریک میگم و البته از بحث ها و جدل ها تو همین فروم زیاد شده غالبا!، به نظر یخوردش طبیعیه و بقیش هم ... منو یاد دعوای کاربرای ویندوز و مک و اخیراً iOS و Android میندازه!
بدون اینکه بخوام به کسی بی احترامی کنم باید بگم معمولاً افراد حرفه ای تر با لبخندی از کنار این بحث ها میگذرند و انجام یک کار حرفه ای رو ملاک قرار میدهند و فارغ از پلتفرم و IDE و Syntax هستند،
حالا که صحبت اینجا و اونجا کردی باید بگم به نظر من سوالت رو درست مطرح نمی کنی! شما باید بگی چه انتظاری از محیط و زبان برنامه نویسی داری... و چه مقدار قائل یا مجبور به حفظ حق نشر هستی!! بیشتر این حرف و حدیث ها هم سر اون IDE یا محیط توسعه است و گرنه خود Syntax گرچه میتونه تفوت هایی رو در کیلو کد!!! ایجاد کنه ولی خیلی تفاوت نداره... واین بیشتر محیط ها و اون کامپایلر خاص هست می تونه موثر واقع بشه!
شما باید ببینی برنامه هایی که در آینده میخواهید اقدام به توسعه اونها بکنید در چه حیطه ها و ابعادی هستند، یعنی جزو کدوم دسته طبقه بندی می شوند و اگر بخواهیم دقیق تر بگوئیم چه امکاناتی مورد نیاز برنامه شما خواهد بود، با توجه به ابعاد و حالت تفننی که گفتی بعید می دونم C++ به کار شما بیاید و شما نیاز به زبان سطح بالاتری دارید، C++ در هر پلتفرمی که مورد استفاده قرار بدهید زمان زیادی از شما را صرف یادگیری و درگیر شدن در مسایل فنی تر خواهد کرد و البته در محیط ویندوز دلفی یا C# برای ایجاد برنامه مورد نظر شما احتمالاً گزینه های بهتری خواهند بود ولی همانطور که گفتم اطلاعات بیشتری از اهداف شما مورد نیاز است!!! :لبخند:

موفق باشید.

SAASTN
چهارشنبه 02 آذر 1390, 00:20 صبح
من همين اول کار ورودم رو به جمع دلفي کاران ايران تبريک ميگم
به عنوان کوچکترین اون جمع خوش آمد می گم، از نقاط قدرت دلفی اینه که افراد علاقمند خیلی سریع باهاش ارتباط بر قرار می کنن و توش پیشرفت می کنن. ان شاء ا... موفق باشی.

من اصلا کاری به جنگ و دعواهای شما ها ندارم!
جنگ و دعوایی نیست! یه مقدار قلیانات احساسی که افتاده تو یه تابع سینوسی، چند وقت یه بار میره بالا میاد پائین. کلا زیاد جدی نگیر:لبخند:

ای بابا! ما نیم ساعت قلممون رو قیژ قیژ رو کاغذ فرسودیم که بگیم شما اول بگو چی برات مهمه که بعد ما بیایم بگیم دلفی تو این ضعیفه تو اون قوی! این قابلیت رو داره اون رو نداره. اگه کلا دنبال یه زبان General-Purpose هستی و کار ویژه ای نمی خوای انجام بدی، جوابی ندارم غیر از اینکه بگم دلفی انتخاب خوبیه و پشیمون نمی شی. اما اگه واقعا قابلیتی برات خیلی مهمه، مشخصا در مورد اون سوال کن.

ميخواستم ببينم برا شروع همين کتاب برا آموزش خوبه يا دلفي هم مثل vb به قدري تغيير کرده که کتاباي قديميش ديگه بدرد نميخورن؟
همون عالیه، نگران نباش برای شروع کافیه. در مورد امکانات IDE و تغییرات نسخه ها هم تو اینترنت کارت راه میافته.

تو پست من مقایسه ای در کار نبود ، پست ها رو کامل مطالعه کنید ! ، حرف من در یک جمله این بود که ++C اونقدری هم که ازش تعریف میشه نسبت به Delphi برتری نداره ...
لطفا پست ها رو بدون پیش فرض مطالعه کنید! من کجا گفتم که تو اون پست همچین مقایسه ای وجود داشته؟ من از یه بخش از اون پست استفاده کردم تا بتونم در ادامش چندتا سوال بپرسم. اتفاقا اگه شما پست ها رو کامل مطالعه می کردی متوجه می شدی که منظور من از اون مقایسه دقیقا بر می گشت به بخش اول پست خودم.

گفتم که ، پست ها رو کامل مطالعه کنید ، مقایسه و متر و ترازویی در اون پست در کار نبوده ! فقط هدف این بوده که ایشون بدونند دارن چشم بسته از چیزی که ازش اطلاع دقیق ندارن طرفداری میکنن .
منم که گفتم که! پست ها رو بدون پیش فرض مطالعه کنید!:لبخند: من چکار به گفتگو قبلی شما دارم، اگه قصد قضاوت داشتم خیلی صریح میومدم نظرم رو می دادم، نه اینطوری دو پهلو با سوال و ... آقا اگه رو نقل قول کردن پستات حساسی فقط لب تر کن:چشمک:

در مورد تمام اینها و دلایلشون بارها تو همین سایت بحث شده و همه چیز خیلی واضح و روشن هست که چرا وضع Delphi این هست و ++C این ...
یعنی در مورد بقیه مواردی که تو این تاپیک بهش پرداخته شده و خود شما هم صحبت کردی تا بحال تو این سایت بحث نشده بود؟ من در مورد وضع دلفی و علت این وضع یه سری اطلاعات کلی دارم، ولی سوال من نه در مورد وضع دلفی بود و نه علتش. من یه سوال مشخص پرسیدم: آیا از روی برنامه های تولید شده با یه زبان میشه به توانایی های اون زبان پی برد؟ و در گام بعد با استفاده از همین اطلاعات میشه توانایی های چندتا زبان رو مقایسه کرد؟ حالا اگه تو این زمینه نظری دارید ما خوشحال می شیم بشنویم، اگرم نه که چرا صفو بهم میزنی؟!

آره میشه فهمید ولی دلیل نمیشه که بگیم فلان زبان آپولو هوا کنه و فلان زبان ...
لطفا بیشتر توضیح بدید.

SAASTN
چهارشنبه 02 آذر 1390, 01:30 صبح
آقا شرمنده مطالب پست قبلی یکم تکراری شد، ما این دکمه ارسال و زدیم که بریم بخوابیم که متوجه شدیم در این بین پستی بس عریض و طویل ارسال گشته.

چون توسعه بخش عظیمی از کدهای ویندوز، لینوکس، Mac OS در C انجام میشه
متوجه نکته این بخش نمی شم؟ مسلما منظور این نبوده که برنامه نویسای این سیستم عامل ها الان رفتن تو Adobe و Autodesk استخدام شدن!

چون محیط توسعه دلفی از قدیم و اخیراً RAD Studio، همیشه محیط هایی کاملاً تجاری بودن که طبعاً در محیط های آکادمیک و پژوهشی (البته خارج از ایران) جایگاهی ندارند (کاربرد این محیط ها بیشتر در شرکت های تجاری برای تولید محصولات تجاری هست)و این در حالیه که ابزارهای توسعه C++‎‎‎‎‎ طیف وسیعی از انتخاب های گوناگون را در پلتفرم های مختلف در اختیار کاربر قرار می دهند، محیط های توسعه ای مانند Qt، X Code و ...
یعنی می فرمائید چون اساتید برنامه نویسای نرم افزارای بزرگ، برنامه نویسی پیشرفته رو با C بهشون درس دادن، این برنامه ها با C++‎‎‎‎ نوشته شدن؟ یا شرکت های نام برده شده پول خرید یه IDE تجاری رو نداشتن؟ فکر کنم شما هم درست متوجه سوال من نشدی، من نپرسیدم چرا C++‎‎‎‎ محبوبتر یا رایجتر از دلفیه، سوال من اینه که چرا یک طبقه خاص از نرم افزار ها با C++‎‎‎‎ نوشته میشن نه با دلفی. و زمینه ای هم که بهش اشاره کردم زمینه خاصی مثل درایور نویسی نبود که دلفی مشخصا توش ضعیف باشه.

پس محققان و توسعه دهندگان برگزیده ای که به تولید و توسعه محصولات بزرگ پرداخته اند معمولا به دلایلی چون قدمت، نیاز به توسعه در پلتفرم های مختلف و ... انتخابی جز C نداشته اند!
توسعه در پلتفرم های مختلف یعنی چی؟ منظور واقعا اینه که خود محیط توسعه در پلتفرم های مختلف اجرا بشه یا محصول برای پلتفرم های مختلف کامپایل بشه؟ نمی دونم شاید منظور اینه که C++‎‎‎ به علت تشابه سینتکسی که بین IDE های مختلف داره ذاتا Cross-Platform به حساب میاد؟ اون قدمت رو که کلا نفهمیدم چی بود!

از طرف دیگر دلفی یک محصول ویژه یا به عبارتی ابزار خاصی هست، ابزاری متفاوت و نسل برتری از یک محیط توسعه یکپارچه جهت بهینه کردن فرایند توسعه به بهترین شکل ممکن. ایده ای که سیاست گذاران VS رو به کپی تمام عیار و خلق C#‎‎‎‎ برای بقاء وا داشت و یقینا میشه اونو تحولی اساسی در روند توسعه ابزارهای توسعه نرم افزاری خصوصاً در بعد تجاری دونست، یک محیط کاملاً عملی برای تولید محصولات نرم افزاری با کمترین زمان توسعه، قدرت و کیفیتی درخور.
این که بدتر شد! خوب داری می گی که این عامل انتخاب محیط توسعه هم نبوده، چون محیط توسعه دلفی اینقدر قوی بود که حتی مایکروسافت رو مجبور به کپی برداری کرد. البته کپی برداری C#‎‎‎ از دلفی و کپی برداری VS از IDE دلفی هم دو تا مقوله مجزاست ها!

ضمنا لازم می بینم که تا کید کنم: دوستان، به جان خودم منم یکی از اعضای گونه در خطر انقراض "دلفی کار ایرانی" هستما! نزنید لهم کنید!!:متعجب:

ASedJavad
چهارشنبه 02 آذر 1390, 03:51 صبح
اقا ممنون از همتون

فعلا دیگه سوالی ندارم
شما علی الحساب به دعواهاتون ادامه بدین تا اگه سوالی بود دوباره مزاحم شم

Felony
چهارشنبه 02 آذر 1390, 05:44 صبح
آقا اگه رو نقل قول کردن پستات حساسی فقط لب تر کن

نه بابا ، حساس نیستیم ، شما از این به بعد هر جا پست منو دیدی Quote بزن !
اون برداشتی بود که من از پست شما کردم ، اگر اشتباه بود عذر خواهی میکنم ؛ جناب عالی هم در اینگونه موراد از عبارت " در ادامه صحبت های فلان پست " و این جور جملات استفاده کنه تا طرف تکلیف خودشو بدونه !

ASedJavad
سه شنبه 26 اردیبهشت 1391, 21:18 عصر
فعلا دیگه سوالی ندارم
شما علی الحساب به دعواهاتون ادامه بدین تا اگه سوالی بود دوباره مزاحم شم

سلام

بالاخره پس از چند ماه مشغله زیاد، دو سه روزه شروع کردم به خوندن کتاب آموزش دلفی
حالا این اول کاری یه سری سوال مبتدیانه برام پیش اومده که با اجازتون همین جا مطرحشون می‌کنم (از اون جایی که سوالا خیلی مبتدیانست نمیخوام یه تاپک جدید حرومشون کنم)

به عنوان اولین سوال:
وقتی برنامه‌های تحت دلفی به طور کامل رو ویندوز اجرا می‌شن، دیگه چه نیازی به نوشتن این برنامه ها تحت فریمورک .net هست (به نظرم منظورم همون delphi prism هست)

Felony
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391, 00:15 صبح
وقتی برنامه‌های تحت دلفی به طور کامل رو ویندوز اجرا می‌شن، دیگه چه نیازی به نوشتن این برنامه ها تحت فریمورک .net هست (به نظرم منظورم همون delphi prism هست)
نیازی نیست ؛ ممکنه یکی Net. کار باشه و با کلاس هایی Net. آشنایی داشته باشه ، در محیط Delphi Prism میتونه راحت تر کد بزنه ، ممکنه یکی تصمیم داشته باشه از یکی از قابلیت ها یا کلاس ها یا ... Net. استفاده کنه ، در اون صورت میتونه از Delphi Prism استفاده کنه .

در کل به نظر من Delphi Prism بیشتر جنبه تبلیغاتی داره و تصمیم داره برنامه نویس های Net. رو به Delphi علاقه مند کنه ( حتی تعداد کمی ) .