PDA

View Full Version : درخواست راهنمایی برای شروع برنامه نویسی

mahdi 1370
یک شنبه 29 آبان 1390, 20:57 عصر
سلام خدمت تمامی دوستان، راستش من علاقه‏ دارم برنامه نویسی رو یاد بگیرم ، اما من هیچ چیز در مورد برنامه نویسی نمی‏دونم. به خاطر همین از شما خواهشمندم منو راهنمایی کنید که از چه زبانی و از چه کتابی شروع کنم.
یکی از کارشناسان این زمینه به من گفت که بهتره از زبان +c یا c شارپ و یا ویژوال بیسیک آغاز کنم، اما بیش‏تر روی +c تاکید می‏کرد. اما نظر شما هم برای من خیلی مهمه. پس خیلی ممنون می‏شم که این طفل رو که می‏خواد راه رفتن رو یاد بگیره و در این راه همچون شماها تبدیل به یک دونده خوب بشه کمک کنید.

m.soleimani
یک شنبه 29 آبان 1390, 21:14 عصر
سلام خدمت تمامی دوستان، راستش من علاقه‏ دارم برنامه نویسی رو یاد بگیرم ، اما من هیچ چیز در مورد برنامه نویسی نمی‏دونم. به خاطر همین از شما خواهشمندم منو راهنمایی کنید که از چه زبانی و از چه کتابی شروع کنم.
یکی از کارشناسان این زمینه به من گفت که بهتره از زبان +c یا c شارپ و یا ویژوال بیسیک آغاز کنم، اما بیش‏تر روی +c تاکید می‏کرد. اما نظر شما هم برای من خیلی مهمه. پس خیلی ممنون می‏شم که این طفل رو که می‏خواد راه رفتن رو یاد بگیره و در این راه همچون شماها تبدیل به یک دونده خوب بشه کمک کنید.

به نظر من اول زبان انگلیسی رو یاد بگیر بعد یاد گرفتن همه زبان‌ها برات مثل آب خوردن می‌شه البته امیدوارم که هدفی داشته باشی از یادگیری برنامه نویسی اگر بدون هدف شروع کنی به هیچ نتیجه‌ای نخواهی رسید؛ هر زبان برنامه نویسی شما رو کمک خواهد کرد برای رسیدن به یه هدف خاص و البته زبانی که همه خواسته‌های شما رو تا حد زیاد برطرف کنه و به شما این امکان رو بده که هر کاری خواستی انجام بدی یا حداقل راه حل مناسبی برای انجامش پیش روت قرار بده یادگیریش و بلطبع مسلط شدن بهش بسیار سخت‌تر از بقیه هست.

یادگیری زبان برنامه نویسی مثل یاد گیری زبان‌های غیر زبان مادری هست اگر ازش استفاده نکنی چون فرار هست خیلی زود از خاطرت خواهد رفت « و البته دقت کن منظور من سینتکس زبان نیست منظور تکنیک‌هایی هست که با اون زبان به خوبی بلد هستی و باهاش مشکلات خودت رو رفع می‌کنی ».

شاد و پیروز باشید./

mohammadriano
یک شنبه 29 آبان 1390, 22:06 عصر
سلام دوست عزیزاگر می خواهید ++c کار کنید خوب هست ولی دنبال چی هستید چه نوع برنامه ای رو می خواهید که بنویسید آیا صبر و حوصله لازم برای چندین هزار خط کد نوشتن در C را دارید اگه از سی شروع کنید خوب هست ولی من به شما یک پیشنهاد دارم
از سال 1950 به این طرف دیجیتال را مورد مطالعه قرار دهید! اولین زبان کامپیوتر (زبان 0 و 1)بود که از سی مشتق گرفته بود سپس به طور تئوری سایر برنامه ها را تا c مورد مطالعه قرار دهید.
در ضمن همین pdf های C را مورد مطالعه قرار دهید از کتاب عین ا... جعفرنژاد قمی خیلی بهتر هست
موفق باشی

majid1605
یک شنبه 29 آبان 1390, 22:40 عصر
البته این یه بحث تکراریه ولی حالا که پست زدید جوابتون رو میدیم

به نظر من اول زبان انگلیسی رو یاد بگیر بعد یاد گرفتن همه زبان‌ها برات مثل آب خوردن می‌شه البته امیدوارم که هدفی داشته باشی از یادگیری برنامه نویسی اگر بدون هدف شروع کنی به هیچ نتیجه‌ای نخواهی رسید؛ هر زبان برنامه نویسی شما رو کمک خواهد کرد برای رسیدن به یه هدف خاص و البته زبانی که همه خواسته‌های شما رو تا حد زیاد برطرف کنه و به شما این امکان رو بده که هر کاری خواستی انجام بدی یا حداقل راه حل مناسبی برای انجامش پیش روت قرار بده یادگیریش و بلطبع مسلط شدن بهش بسیار سخت‌تر از بقیه هست.
انگلیسی که دوستمون گفت واسه پیشرفت حرف اول رو میزنه مخصوصاً توی مباحث مربوط به کامپیوتر چون کلاً همه فناوریها متعلق به اونور ابی ها هست پس باید زبونشون رو یاد بگیری

دوم اینکه هدفتون از برنامه نویسی چیه ؟چرا؟
چون هر زبان برنامه نویسی توی یه چیزی نسبت به بقیه قدرتمندتره (به طور کلی نمیشه گفت کدوم زبان قدرتمندترین زبان برنامه نویسی) یکی توی گرافیک و ارتباط با سخت افزار فیکی کار با پایگاه داده ،یکی وب و...................
شما اول هدفت رو از برنامه نویسی مشخص کن بعد برو سراغ انتخاب زبان برنامه نویسی

اما به شخصه به خانواده C علاق خاصی دارم مخصوصاً ++C
توی کشور خودمون الان اغلب میرن سراغ #C

developing
دوشنبه 30 آبان 1390, 10:34 صبح
با سلام

از سال 1950 به این طرف دیجیتال را مورد مطالعه قرار دهید! اولین زبان کامپیوتر (زبان 0 و 1)بود که از سی مشتق گرفته بود سپس به طور تئوری سایر برنامه ها را تا c مورد مطالعه قرار دهید.

زبان ماشين از زبان سي مشتق شده؟؟؟!! اين گفته رو از كجا فهميديد؟
زبان ماشين ابتدايي ترين زبان برنامه نوسي هست بعد از اون اسمبلي اختراع شده است و سپس زبان C و ساير زبانها بر روي اسمبلر بوجود آمدند.(اين تاريخچه ي بوجود آمدن زبان هاي برنامه نويسي هست)

اما اينكه چه زباني رو مي خواي ياد بگيري بستگي به پشتكار و سليقه ات داره. من ليست زبانهايي رو كه در ايران مرسوم هست رو مي نويسم تحقيقش با خودت.

برنامه نويسي سيستمي: C و CPP و كمي هم پاسكال
ويندوزي: C و CPP و پاسكال و دلفي و C#‎‎‎‎ و VB و جاوا
چند سكويي(Cross Platform): جاوا و C و CPP و پاسكال(با Free Pascal) و دلفي و C#‎‎‎‎(با پروژه مونو)
وب: PHP و C#‎‎‎‎ با تكنولوژي ASP.NET و جاوا
برنامه نويسي داس: C و CPP و پاسكال و جاوا
برنامه نويسي هوش مصنوعي: پرولوگ،‌ ليسپ(كه اين توي ايران برنامه نويس نداره يا اگه داره خيلي كم هستند)
برنامه نويسي سخت افزار: C و CPP و اسمبلي

يادم رفت بگم در اكثر كشورهاي دنيا برنامه نويسها با زبان پاسكال شروع مي كنن و در برخي ديگر زبان سي (و ساير زبانها با فاصله هاي زيادي در رتبه هاي بعد قرار دارند.)

mahdi 1370
دوشنبه 30 آبان 1390, 16:01 عصر
سلام، متشکرم از نظرات همه‏ی شما، طبق نظرات شما من تصمیم گرفتم که از زبان +c و یا c شروع کنم، اگه لطف کنید و کتابی که برای شروع، بهترین گزینه باشد معرفی کنید. در ضمن انگلیسی من در حد دبیرستانه و اگه کتاب انگلیسی مد نظرتون هست که بتونه برای این منظور بهترین گزینه باشد (نه برای یادگرفتن انگلیسی بلکه برای اینکه مکملی برای یادگرفتن زبانهای برنامه نویسی که ذکر کردم باشد.) نیز معرفی کنید. ممنون می‏شم.

vasilopita
دوشنبه 30 آبان 1390, 16:18 عصر
سلام. بهت تبریک می گم انتخاب خوبی کردیی. حتی اگه بعدا تصمیم گرفتی زبان دیگه ای رو کار کنی ضرر نکردی چون الان خیلی از زبان ها اصطلاحا c like (مشابه به c) هستن. به نظرم برای شروع کتاب آقای جعفر نژاد بد نباشه (البته خیلیییییییییییییییییییییی ییییییییییییییییییییییییی ها با این کتاب مخالفن) ولی به نطر من واسه مقدمه و مفاهمی ابتدایی بد نیست. کتاب دایتل کتاب خیلی بهتری هست ولی به نظر من یه مقدار سطح بالاست و برای شروع مناسب نیست. واسه زبان هم پیشنهاد می کنم بری کلاس!

m.soleimani
چهارشنبه 02 آذر 1390, 22:31 عصر
سلام، متشکرم از نظرات همه‏ی شما، طبق نظرات شما من تصمیم گرفتم که از زبان +c و یا c شروع کنم، اگه لطف کنید و کتابی که برای شروع، بهترین گزینه باشد معرفی کنید. در ضمن انگلیسی من در حد دبیرستانه و اگه کتاب انگلیسی مد نظرتون هست که بتونه برای این منظور بهترین گزینه باشد (نه برای یادگرفتن انگلیسی بلکه برای اینکه مکملی برای یادگرفتن زبانهای برنامه نویسی که ذکر کردم باشد.) نیز معرفی کنید. ممنون می‏شم.

پس تصمیم گرفتی که با یکی از مشتقات سی یا خودش کار کنی که من پیشنهاد میدم با سی++ شروع کنی چون شی گرا هست و در ضمن در حین یادگیریش هم به صورت خودکار زبان سی رو یاد خواهی گرفت چون سی مادر سی++ هست و توی سی++ به هر دو روش می‌تونی برنامه نویسی کنی.
یه چندتا مطلب هم هست :

1- خیلی عجله نکن سعی کن کند باشی ولی خوب یاد بگیری « یاد گرفتن اصولی شما رو به برنامه نویسی خوب شدن نزدیک‌تر خواهد کرد ».

2- زبان برنامه نویسی فقط یاد گرفتن یه نحو نیست شما برای این که بتونی به خوبی برنامه نویسی کنی باید به خوبی با الگوریتم و فلوچارت آشنا باشی پس از همین الان شروع کن به یاد گیری و اگر بلدی تمرین مداوم فراموش نشه.

3- از یه مرجع برای یادگیری استفاده نکن هر مطلب رو توی چندتا مرجع مطالعه کن به این صورت هم وارد حافظه طولانی مدت شما خواهد شد هم ممکنه یه مرجع خاص فلان ریزه کاری قابل تحسین برای اون مطلب رو خوب توضیح نداده باشه یا اصلن توضیح نداده باشه.

4- بعد از یه مدتی که با نحو زبان مورد نظرت آشنا شدی برنامه بنویس!! « مهم نیست چی می‌نویسی فقط بنویس و سعی کن که قابل اجرا باشه » این نکته خیلی مهمی هست؛ شما ممکنه با نحو یه زبان به خوبی آشنا باشی ولی موقع عمل که می‌رسه ندونی که چه کاری باید انجام بدی « زنبور بی عسل مثل عالم بی عمل می‌مونه ».

5- از همین الان که به فکر یادگیری یه زبان برنامه نویسی خاص « مهم نیست چه زبانی باشه » افتادی شروع کن به یادگیری زبان برنامه نویسی SQL؛ این زبان بسیار راحت هست برای یادگیر و بسیار در آینده بهش نیاز پیدا خواهی کرد اگر نیاز بشه توی یه محیط کاری به برنامه نویسی بپردازی.

6- مهم‌ترین از نظر من « دقت کن » سعی کن تا زمانی که داری برنامه نویسی رو یاد می‌گیری از هیچ محیط پیشرفته‌ای برای برنامه نویسی استفاده نکنی منظور همون « IDE » هست چرا ؟ به این علت که این محیط‌ها برای ساده‌تر شدن برنامه نویسی به شدت پیچیدگی‌های برنامه نویسی رو کم می‌کنن و شما شاید خیلی از موارد رو متوجه نشی و اگر یک روز اون محیط در اختیارت نباشه حتی نتونی دو خط کد قابل اجرا بنویسی.

پی‌نوشت : به هر حال خوشحالم که داری از یه گام برای پیشرفت خودت بر میداری ولی امیدوارم که مداوم و با فکر به این کار بپردازی « ره رو آن نیست که گه تند گه آهسته رود ره رو آن است که آهسته و پیوسته رود »

شاد و پیروز باشید./

rezaheidarida
چهارشنبه 02 آذر 1390, 23:47 عصر
به نظرم کتاب دایتل خیلی بهتر باشه!
C++ how to program
ویرایش هفتمش تازگی ها فکر کنم به فارسی ترجمه شده :)

en-com
چهارشنبه 09 آذر 1390, 15:34 عصر
اگه انگلیسیت خوب بود بهت C++‎‎ how to program رو پیشنهاد میدادم ولی با این اوصاف بهتره اول با یه سری PDF که آموزش مفاهیم اولیه رو به صورت کاملا ساده توضیح میده بخونی

من یه سریشو واست قرار یدم تا بعد........

در مورد کتابهای جعفر نژاد هم باید بگم به هیچ وجه کاربردی نیست.... یعنی ممکنه یاد بگیری ولی بعدا مشکل ساز میشه برات مثل جریان خشت اول و معمار ......
کلا کتابهای فارسی کارشون سر در گم کردنه .... بیشتر برنامه هاشونم کامپایل نمیشه (فقط من نمیگم از هر کی که دیده بپرس)

دوپارت 1 و 4 اه تو پست بعدیه

موفق باشی

en-com
چهارشنبه 09 آذر 1390, 15:35 عصر
اینم دو پارت 1 و 4