PDA

View Full Version : پردازش تصویر(تشخیص رنگ)

traviam
دوشنبه 07 آذر 1390, 23:22 عصر
اقا می شه یک برنامه با C یا c++ بگین که تمام تصویر را انالیز کند و فقط رنگ های آبی یا یک رنگ خاص را گزارش دهد و اطلاعات در مورد ان بدهد؟؟؟

من برنامه ای که گذاشته شده بود در بخش visual basic را تست کردم خیلی جالب بود ولی بدی ان این بود که اون فقط جایی را گزارش می داد که نوک موس روی آن بود

آقا خلیلی دمتون گرم

NIMA_1981
چهارشنبه 09 آذر 1390, 00:59 صبح
توی سی من یک راه به نظرم میرسه اونم باید اط طریق خواندن حود فایل این کارو انجام بدی و این مهمه که پسوند فایل شما چی هست پون هدر هر فایل فرق داره یه نگاه به این لینک بنداز کمک میکنه کار سختی نیست
http://en.wikipedia.org/wiki/BMP_file_format

Ananas
چهارشنبه 09 آذر 1390, 02:43 صبح
از تابع GetPixel ویندوز استفاده کنید.

مصطفی ساتکی
چهارشنبه 09 آذر 1390, 08:28 صبح
برای جداسازی رنگ خاص بهتر فضای رنگیتون HSI باشه پس در ابتدا بیاید تصویرتون رو از RGB به HSI ببرید بازهم سه لایه تصویر دارید .
Hue Saturation Intensity
تصویر Intensity واقع شدت روشنایی تصویر است و تصویر Hue در واقع رنگدانه که رنگ واقعی هر پیکسل را مشخص می نماید Saturation نیاز به تحلیل نداره چون میزان اشباع رنگ(غلظت) را نشان می دهند.
پس یک مرز پایین و بالا برای intensity و یک مرز پایین بالا برای Hue خواهید داشت
شما از همین روشی که بهتون گفتم می تونید به طور مثال تو یک تصویر رنگ پوست رو هم فیلتر کنید .
البته برای بدست آوردن یک ناحیه دقیق یکسری preprocessing و postprocessing هم خواهید داشت
preprocessing مثل smooth سازی تصویر جهت از بین بردن نویزهای احتمالی و postprocessing مثل morphology که با اون می تونید ریخت blob بدست آمده رو به blob دلخواه خودتون تبدیل کنید.