PDA

View Full Version : حرفه ای: استادمون گفته با پاسکال همچین پروژه ای بنویسید لطفا کمکم کنید

samadblaj
چهارشنبه 16 آذر 1390, 13:00 عصر
سلام دوستان خسته نباشید ببخشید توی دانشگاه پیام نور یه پروژه برنامه نویسی بهمون دادن گفتن یه برنامه بنویسید "برنامه آژانس ، داروخانه، کتابخونه..."باشه تاکیدش بیشتر به ابزراری برای اضافه کردن،حذف کردن،جستجو هستش لطفا اگه کسی برنامه ای سراغ داره برام بزاره یا کمکم کنه... http://forum.p30world.com/images/New-smile/N_aggressive%20(17).gif
با پاسکال کار نکردم.
لطفا کمکم کنید وقت ندارم.

سعید صابری
چهارشنبه 16 آذر 1390, 14:35 عصر
دوست عزیز درخواست انجام پروژه ی دانشجویی در سایت ممنوع است. اگه میخوای کارت راه بیافته از برادر GOOGLE کمک بگیر.حتما کارت راه میافته!

samadblaj
چهارشنبه 16 آذر 1390, 15:48 عصر
سلام شرمنده ببخشید فقط می خواستم یه کم برام توضیح بده خودم می نوشتمش...
ببخشید

Mask
چهارشنبه 16 آذر 1390, 18:40 عصر
الان کدوم قسمتو مشکل داری؟

ehp_kz6597
چهارشنبه 16 آذر 1390, 21:15 عصر
سلام
احتمالا ترم اول هستید ؟؟
اگه اینطوره ببینین ، وقتی به شما میگن یه پروژه مثلا کتابخونه و یا آژانس با پاسکال بنویسید منظور پیاده سازی با ساختمان داده (data stracture) هست و نهایتا از شما میخوان که اون داده های رو تو فایل بریزید و بخونید چ
کار سختی نیست ولی برای اولین بار ممکنه گیج کننده و شاید نامفهوم باشه (بستگی به نحوه تدریس استاد و یاد گیری شما داره)

در حالت کلی شما باید ابتدا با مفاهیم اولیه ، ساختمان داده و کار با فایل آشنا باشید و شروع به کار کنید .
برای آشنایی بیشتر میتونید تو اینترنت سرچ کنید تو این زمینه میتونید نمونه کد پیدا کنید .

موفق باشید

samadblaj
پنج شنبه 17 آذر 1390, 09:46 صبح
ممنونم از توضیحاتتون آره تو حد درک و ساختمان بندی می خواد ولی گفته باید سری کدش رو از رو کمک کتاب برام بنویسید.

لطفا اگه کسی اطلاع داره این چند سوال پایین رو برام روشن کنه ممنون

1- محیط برنامه نویسی پاسکال که توی دانشگاه های پیام نور تدریس میشود اینه؟

2-چرا کد هایی رو که تو پاسکال مینویسم خروجی نداره (مثل ویژوال بیسیک یا...) اصلا چجور باید بفهمم درست کار کرده run نمیشه؟

http://up98.org/upload/server1/01/z/hnmguan3v4evu58bs0op.jpg

مثلا این باید خروجی داشته باشه چرا اجراش میکنم خطا میده و اجرا نمیشه؟

Var
i:integer;
begin
i:=123;
writeln(i:3,i:10,i:2);
end.

3-لطفا یه قطعه کد کوچیک بهم بدید فقط نحوه ی خروجی رو ببینم.

SAASTN
پنج شنبه 17 آذر 1390, 10:26 صبح
1- محیط برنامه نویسی پاسکال که توی دانشگاه های پیام نور تدریس میشود اینه؟
پیشنهاد می کنم از دلفی استفاده کنید و توی یه Console Application برنامتون رو بنویسید.

2-چرا کد هایی رو که تو پاسکال مینویسم خروجی نداره (مثل ویژوال بیسیک یا...) اصلا چجور باید بفهمم درست کار کرده run نمیشه؟
برای این که خروجی برامتون رو ببینید باید یه Readln در انتهای برنامه قرار بدید، اون برنامه ای که نوشتید سریع اجرا میشه و بسته میشه و خروجی قابل مشاهده نیست.

مثلا این باید خروجی داشته باشه چرا اجراش میکنم خطا میده و اجرا نمیشه؟
اون کد مشکلی نداره و قاعدتا باید اجرا شه، برنامه اصلا کامپایل نمیشه یا در زمان اجرا خطا داره؟ متن خطا چیه؟

3-لطفا یه قطعه کد کوچیک بهم بدید فقط نحوه ی خروجی رو ببینم.
با توجه به صحبت قبل همون کد خودتون برای نمایش خروجی کافیه. برای ساده تر کردن این رو امتحان کنید:

begin
Writeln('Hello World');
Readln;
end.

ehp_kz6597
پنج شنبه 17 آذر 1390, 10:34 صبح
از قرار معلوم جناب SAASTN موقعی که مشغول نوشتن متن جواب بودم پاسخ سوال شما رو دادن ولی ...
سلام
1- آره
2- چرا ، داره . یعد از کامپایل یه پیغام میاد که میگه موفقیت آمیز بوده
78867
چون تو کد شما فقط دستور برای نوشتن وجود داره پس میاد و فقط اونو مینویسه و بسته میشه و شما چیزی نمیبینی . برای دیدن خروجی باید در آخر برنامه (تو اینجا میشه بعد از دستور write ) یه readln اضافه کنی که باعث میشه برنامه منتظر دریافت یک ورودی شود.
در ضمن شما اگه به پیغام بالا توجه کنی میبینی که نام برنامه رو نوشته (جلوی main file) شما میتونی بری به محل نصب پاسکال (که احتمالا تو درایو سی )و سپس به پوشه bin بری و در اونجا فایلی با همین اسم رو جستجو کنی و اون رو ارجا کنی و یا به استاد تحویل بدی (فایل اجرایی برنامه )

samadblaj
پنج شنبه 17 آذر 1390, 19:30 عصر
ببخشید برنامه رو نوشتم کامل شد اما این خطا رو میده لطفا راهنماییم کنید (استاد گفته بود برنامه ای باشه که نام یک بیمار رو بگیره و بتونه اضاف، حذف ، جستجو کنه ، این کد رو از روی یه کتاب نوشتم فقط اطلاعات رو تغییر میدم میشه شبیه خودش)
قسمت UNTIL key=#; توقف میکنه.

http://up98.org/upload/server1/01/z/vbsiqzk3cwz4dv76w86g.jpg

یوسف زالی
پنج شنبه 17 آذر 1390, 20:09 عصر
سلام.
بالای until یادتون رفته end بگذارید.

hector2000
پنج شنبه 17 آذر 1390, 21:45 عصر
به نظرم اگر بتونی استادت را قانع کنی که بجای توربو پاسکال که تحت داس برنامه درست می کنه سوییچ کنی تو دلفی خیلی از مشکلاتت حل میشه
زبان دلفی هم پاسکاله ولی هم راحت تر میتونی باهاش کار کنی و هم اینکه پروژه ات تحت ویندوز میشه
اگر با دلفی 7 این برنامه را بنویسی میتونی از بانکهای اطلاعاتی مختلفی استفاده کنی و خیلی راحت تر میتونی امکان حذف و ویرایش و اضافه کردن اطلاعات را انجام بدی.
پروژه ات حتی تو ویندوز 98 هم اجرا میشه
زمان ما استادها انعطاف پذیر تر بودن(یادمه یک پروژه که قرار بود با وی بی بنویسم را با ویژال اسمبلی نوشتم و استادمون هم کلی کیف کرد)

samadblaj
پنج شنبه 17 آذر 1390, 21:46 عصر
نمیشه وقت نیست برا خودمم نیست باید تحویلش بدم رو در بایستی...
من خودم visual basic و C# رو حرفه ای شدم و الان دارم یه پروژه برا ثبت نمرات مدارس می نویسم که کامل درگیر اونم و وقتی برا مطاله برا پاسکال ندارم از شما در خواست کردم ممنونم.
========================================
ببخشید یه سوال :
اره پیغام اجرا رو داد ، ولی من یه رکورد درست کردم برای گرفتن نام ، نام خانوادگی، سن چرا این اطلاعات رو ازم نگرفت.
150 تا خط کد نوشتم، رنگ پس زمینه ، حذف رکورد ، کد منو و مرتب سازی چرا اینا رو نمایش نداد؟؟؟

ehp_kz6597
جمعه 18 آذر 1390, 06:45 صبح
به نظرم اگر بتونی استادت را قانع کنی که بجای توربو پاسکال که تحت داس برنامه درست می کنه سوییچ کنی تو دلفی خیلی از مشکلاتت حل میشهآقا اصلا لازم نیست قانعش کنی ، با دلفی کارتو انجام بده . سر آخر یه سورس میخواد و یه فایل اجرایی و دیگر هیچ

اره پیغام اجرا رو داد ، ولی من یه رکورد درست کردم برای گرفتن نام ، نام خانوادگی، سن چرا این اطلاعات رو ازم نگرفت.
150 تا خط کد نوشتم، رنگ پس زمینه ، حذف رکورد ، کد منو و مرتب سازی چرا اینا رو نمایش نداد؟؟؟ خب شما کدتو بزار تا بلکه از روی اون بشه مشکل رو حل کرد

یوسف زالی
جمعه 18 آذر 1390, 07:55 صبح
دوست عزیز تمام کدهای دلفی که تو پاسکال معتبر نیستند.
این به شرطیه که از کدهای مشترک استفاده بشه که اون هم هیچ مزیتی نداره.

ehp_kz6597
جمعه 18 آذر 1390, 14:27 عصر
دوست عزیز تمام کدهای دلفی که تو پاسکال معتبر نیستند.
این حرف شما زمانی درسته که یه برنامه VCL با دلفی ایجاد بشه و بعد بخوایم تو پاسکال کامپایل کنیم ولی اینجا ما نهایتا یه برنامه ترکیب ساختمان داده و فایل داریم که تحت کنسول و توسط دلفی ایجاد میشه

یوسف زالی
جمعه 18 آذر 1390, 20:36 عصر
نخیر.
نمونه ساده اون inttostr.
تنها مزیت دلفی کنسول برای این دوستمون فقط Auto Completion هست و بس!
اون هم چندان به کارش نمیاد.

ehp_kz6597
شنبه 19 آذر 1390, 10:11 صبح
نمونه ساده اون inttostr.
از این نمونه و موارد دیگر اطلاع دارم ولی یه سوال :
کدهای نوشته شده در پاسکال رو (برای مثلا برنامه کتابخانه / اون هم در حد ابتدایی ) ، میشه در دلفی نوشته و اجرا کرد ؟ و دلفی از کدهای پاسکال پشتیبانی میکند ؟
اگه جواب مثبته ، که اینهمه بحث الکی بود
اگه منفیه ، که ادامه بحث فایده نداره

تنها مزیت دلفی کنسول برای این دوستمون فقط Auto Completion هست و بس!
اون هم چندان به کارش نمیاد.
یعنی نحوه راهنمایی کامپایلر در تشخیص خطا در پاسکال و دلفی یه جوره ؟ به عنوان مثال اگه کد مربوط به پست 9 (http://barnamenevis.org/showthread.php?316938-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF%D9%85%D9%88%D9%86-%DA%AF%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%D9%84-%D9%87%D9%85%DA%86%DB%8C%D9%86-%D9%BE%D8%B1%D9%88%DA%98%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C%D8%AF-%D9%84%D8%B7%D9%81%D8%A7-%DA%A9%D9%85%DA%A9%D9%85-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF&p=1391412&viewfull=1#post1391412) را با دلفی کامپایل کنید باز هم همون خطای گنگ error in statement نمایش داده میشه ؟
به نظر شما قابلیت Auto Completion برای کسی که تازه شروع کرده (و حتی افراد حرفه ای) کمه ؟؟؟؟؟ چرا بکارش نمیاد ؟

samadblaj
شنبه 19 آذر 1390, 11:30 صبح
سلام این لینک دانلود پروژه ست نمی دونم چرا ورودی نمیگیره لطفا اگه میشه ورودیش رو برام درست کنید یعنی فیلد ورودی نام دانشجو درست شه.

http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://mosafers.persiangig.com/document/SAMAD.zip

ضمنا سایت معتبری برا دانلود چند تا پروژه پاسکال وجود نداره(خیلی جستجو کردم اما پیدا نشد)

hector2000
شنبه 19 آذر 1390, 14:59 عصر
اگر حاضری بابت این کار پول خرج بکنی باید بری و درخواستت را در سایتهای فری لنسر مطرح کنی
دوتا سایت فارسی در این زمینه:
www.parscoders.com
http://www.barnamejoo.com

یوسف زالی
شنبه 19 آذر 1390, 15:22 عصر
خاصیت AutoCompletion معمولا برای کدهایی با نام های طولانی و شبیه هم و ... خیلی خیلی خوبه. اما فکر نمی کنم برای این دوستمون خیلی توفیری کنه. معمولا نام متغیرها در برنامه های ساده فقط چند حرفیه.
در خصوص راهنمای کامپایلر حق دارید اما من به عنوان برنامه نویس مبتدی ممکنه ندونم که کدهایی که می نویسم در پاسکال هم معتبر باشند. اونوقت جلوی استاد...
راستی کدهایی هم وجود دارند که فقط در پاسکال معتبرند (readkey) البته در یونیت های متفاوت. الان یادم نیست که کدهای استاندارد هم این وضع رو دارند یا نه.

بحث منحرف نشه.
فقط محض تبادل اطلاعات.
موفق باشید.

samadblaj
شنبه 26 آذر 1390, 18:56 عصر
ممنونم از همه برنامه رو نوشتم و درست شد از همگی بابت راهنمایی تشکر می کنم خیلی زود زود جواب می داید امیدوارم همیشه سربلند و موفق باشید.

hector2000
یک شنبه 27 آذر 1390, 11:47 صبح
موفق باشی ولی یادت نره نمره ای که گرفتی را هم به ما بگو :لبخند: