PDA

View Full Version : گفتگو: cms یا برنامه نویسی

MAZAHER70
پنج شنبه 17 آذر 1390, 17:43 عصر
سلام بر همه.
تا جایی که من می دونم تنها cms اپن سورس تحت asp و c# دات نت نیوک هستش
به نظر شما برای طراحی یک وب سایت استفاده از این cms بهتره یا اینکه بیام با vs مثله همیشه کد بزنیم.
سرعت کدومشون بهتره؟

hjran abdpor
پنج شنبه 17 آذر 1390, 17:52 عصر
با سلام.
netpro هم است که تحت دات نت است ، ولی اگه دنبال سرعت هستی فقط CMS های مبتنی بر PHP سرعت بهتری دارد ، در ضمن اگه میخاید وارد شغل برنامه نویسی و طراحی وب شوید این CMS ها فقط برای اموزش و یادگیری شما خوب هستند، و باید شما تو فکر اون باشد که خودتون CMS بنویسید.
با تشکر

MAZAHER70
پنج شنبه 17 آذر 1390, 18:26 عصر
یعنی سرعتش واسه dial up خوب نیست.
راسش یه سایتی رو تو یه زمان محدود می خوا م طراحی کنم واسه همین می خوام از dotnetnuke استفاده کنم
کاربران من بیشترشون dial up اند به نظر شما سرعتش زیاد تاثیر گذار هستش

fakhravari
پنج شنبه 17 آذر 1390, 19:07 عصر
با سلام
cms فکر نکنم تاثیر زیادی روی سرعت سایت داشته باشه.
قالب سایت بر روی سرعت تاثیر داره.
باید این در نظر داشت که چه اطلاعاتی در صفحه اول می خواهید نشان دهید .

hjran abdpor
پنج شنبه 17 آذر 1390, 19:31 عصر
هم کدهای سایت و هم قالب سایت تاثیر زیادی داره . Seo را مطالعه کنید.

Saman Hashemi
جمعه 18 آذر 1390, 20:13 عصر
توی Codeplex برای دات نت چندتا cms خوب وجود داره بحث سرعت محدود به قالب نمیشه به عوامل زیادی بستگی داره مثل نوع برنامه نویسی ،حجم داده، تعداد کاربر و مسائلی که مربوط به قدرت سرور میشه...!

fakhravari
جمعه 18 آذر 1390, 20:31 عصر
توی Codeplex برای دات نت چندتا cms خوب وجود داره بحث سرعت محدود به قالب نمیشه به عوامل زیادی بستگی داره مثل نوع برنامه نویسی ،حجم داده، تعداد کاربر و مسائلی که مربوط به قدرت سرور میشه...!
با سلام داش سامان گل
اگر ممکن لینک Codeplex بزارین:خجالت:

moferferi
شنبه 19 آذر 1390, 00:59 صبح
لینک سورس کدهای مفید برای دات نت از سایت codeplex (http://www.codeplex.com/site/search?query=&sortBy=PageViews&tagName=%2cASP.NET%2cCMS%2c&licenses=%7C&refinedSearch=true)

Masterhame
سه شنبه 22 آذر 1390, 00:22 صبح
سلام به دوستان
من خودم مي خواستم مبحثي تحت همين عنوان ايجاد كنم كه اول چك كردم و ديدم كه چنين مبحثي وجود داره. اگه دقت كرده باشيد مي بينيد كه تعداد بازديدكنندگان اين نسبتاً زياد بودن. ميشه نتيجه گرفت كه اين سوال مربوط به خيلي ها ميشه
هميشه شاگردان، همكاران يا مشترياني داشتم كه همين سوال رو از من پرسيدن و من هم با توجه به سطح اونها نظراتي براشون ارائه كردم. فكر مي كنم اينجا بدك نباشه كه دوستان يك مقدار راجع به اين قضيه بحث كنيم.

براي شروع بهتره بگم كه من خودم يك جورايي يكي از مخالفهاي سر سخت CMSها هستم، چون تا يه حدودي كار و كاسبي برنامه نويسان و طراحان وب رو كساد كرد و يا قيمت و ارزش كاري اونها رو از نظر اجتماعي پايين آورد!!! چرا؟؟ چون يكسري از افراد كه اطلاعات نسبي راجع به ماهيت CMS پيدا كرده اند و از مشتريان يا مديران IT هستند ميان و از شما يك سايت سنگين و بزرگ رو مي خوان و وقتي شما به اونها زمان چند ماهه و مبالغ ميليوني ارائه مي كنيد، اونها اعتراض ميكنند و در جواب به شما ميگن با هزينه چند ده برابر كمتر و زماني چند روزه با يك CMS كار رو براشون جمع كنيد! در نهايت هم عده اي از همكاران تازه كار ممكنه اين كار رو دست بگيرند، كار رو خراب كنند و امنيت و اطمينان بازار كاري رو به هم بزنند!

با اين همه نبايد از قابليتها و مزيتهاي CMSها گذر كرد. من حاضرم به عنوان مخالف CMS با دوستاني كه طرفدار CMS هستند توي اين بحث شركت كنم. هدفم هم از ايجاد اين مباحثه آشنايي بيشتر دوستان با مزايا و معايب هر يك از دو روش استفاده از CMSها در مقابل برنامه نويسي پايه هست.
اميداورم استقبال كنيد.

fakhravari
سه شنبه 22 آذر 1390, 00:56 صبح
با سلام
چون در ایران قانون کپی رایت رعایت نمیشه این حرف میزنید.
بله منم مخالفم ولی چاره چیه من خودمو مثال میزنم
کسی وقتی به من چیزی رو یاد نمیده در دانشگاه اونم رشته کامپیوتر باشی نرم افزار
کارت به کجا کشیده میشه قالب اماده سورس سایت اماده من همینجا جا داره از دوستانی که حتی یه سورس کوچیکم میزارن برای دوستان قدردانی کنم.
چون چاره چی باید قبول کرد از نظر اموزش خیلی خیلی عقب هستیم

Masterhame
سه شنبه 22 آذر 1390, 01:13 صبح
با سلام
چون در ایران قانون کپی رایت رعایت نمیشه این حرف میزنید.
بله منم مخالفم ولی چاره چیه من خودمو مثال میزنم ....

دوست عزيز، من قرار بود حافظ منافع برنامه نويسي باشم اما اينجا لازمه يك بحث كوچيك راجع به حرف شما بگم.
استفاده از CMS يا برنامه نويسي ربطي به Open Source بودن يا قانون كپي رايت نداره
الان CMSهايي هستند كه رايگان هستند. يكسري هاشون هم پولي هستند.
يك سري از سوالهايي كه خوبه اينجا مطرح بشه ايها هستند:

1. آيا براي هر پروژه اي مي تونيم از هر دوي CMS يا برنامه نويسي پايه استفاده كنيم؟
2. سرعت اجراي يك سايت درخواستي كه همزمان توسط هر دو روش اجرا شده در كدوم روش سريعتره؟
3. آيا CMS صرفاً مخصوص مبتدي هاست يا ممكنه كه مورد استفاده حرفه اي ها يا صاحب نظران پيشرو در زمينه طراحي وب هم قرار بگيره؟
4. استفاده از كدوم روش آينده حرفه اي بيشتري داره؟
5. استفاده از كدوم روش درآمد بيشتري داره؟

Saman Hashemi
سه شنبه 22 آذر 1390, 09:19 صبح
دوست عزیز کسی که میخواد از محصولات IT استفاده کنه اونم در سطح برنامه های چند ده میلیونی یه شبه تصمیم نمیگیره که برم فلان نرم افزار بخرم تحقیق زیاد میکنن و خودشونم میدونن پرتال و نرم افزاری که 10 میلیون قیمت میدن با 100 هزار تومنی فرق میکنه اما همه اینا برمیگرده به خودش و این ربطی به فروشنده و برنامه نویس نداره مگر شما میری بازار یه کفش بهت قیمت میدن 100تومن یکی 10 تومن فروشنده داره کار خراب میکنه؟شمایی که تصمیم میگیری و میخری...!
البته ازین نباید گذشت که کار خراب کن تو بازار زیاده اما توی سطح کلان نرم افزار خیلی کمتر دیده میشه این بحثا برای سایت و فروشگاه ازین حرفاست اونم برمیگرده باز به سفارش دهنده وقتی طرف دنبال کاره 100 تومنی بهش همون قدر سرویس بدید اشکالی نداره...!
من بارها با افرادی برخورد کردم که پشیمون بودن از سایت ها و نرم افزارهای ارزون استفاده کردند دوباره تصمیم گرفتن یه سیستم قوی تر و با هزینه بیشتر بدن...! همیشه توی هر بازاری جنس ارزون و گرون هست اونی که میخره باید همه جوانب بسنجه نه فروشنده...!

1. آيا براي هر پروژه اي مي تونيم از هر دوي CMS يا برنامه نويسي پايه استفاده كنيم؟
2. سرعت اجراي يك سايت درخواستي كه همزمان توسط هر دو روش اجرا شده در كدوم روش سريعتره؟
3. آيا CMS صرفاً مخصوص مبتدي هاست يا ممكنه كه مورد استفاده حرفه اي ها يا صاحب نظران پيشرو در زمينه طراحي وب هم قرار بگيره؟
4. استفاده از كدوم روش آينده حرفه اي بيشتري داره؟
5. استفاده از كدوم روش درآمد بيشتري داره؟
1- از CMS های رایگان شاید نه اما از برنامه نویسی میشه...!
2-سوال بعدی چون هیچ ربطی نداره...!
3-هر دو CMS خارجی ساختارهای خوبی داره که هم برای بالا بردن سواد خوبه هم برای پروژه های در زمان کم:چشمک:...!
4-برنامه نویسی خوب مسلما بهتره اما بلد بودن کارکرد و ساختار یه CMS حرفه ای هم خوبه...!
5- هردو به شرطی که مشتری داشته باشی...!

Masterhame
سه شنبه 22 آذر 1390, 15:09 عصر
متأسفانه من سازمانهاي بزرگي رو ديدم كه مسئولانشون به دليل عدم آشنايي با خدمات IT و ماهيت سايتها كار رو به دست افراد غير متخصص سپردند. از اونجايي كه هزينه هاي زيادي هم دارند اين قسمت رو زياد اهميت ندادند و سعي مي كنن هزينه زيادي روي اين قسمت نگذارند. به همين دليل بسياري از سايتهاي دولتي ما امروز كارايي دو طرفه نداره و بيشتر شبيه به يك كاغذ ديواري مي مونه كه اطلاعات سازمان مربوطه رو فقط نشون ميده!
البته هستند سازمانهايي كه مسئولين آگاه به اين امور دارند و سايتهاي مناسبي هم ايجاد كردند. اما هنوز خيلي جاها دنبال راه حلهاي كم هزينه مي گردند.

در ارتباط با سوال شماره 2:

به نظر من تفاوت هست! يا مي تونه تفاوت زيادي وجود داشته باشه!
دليلش هم اينه كه اكثر CMSها شرايط عمومي رو در نظر ميگيرند و سعي مي كنند ساختار رو طوري طراحي كنند كه كاربراشون بتونن از تمام ظرفيتها استفاده كنند!

اين قضيه موجب ميشه يك سري از عملياتها رو نشه به سادگي رو CMSها اجرا كرد.

به عنوان يك نمونه وقتي ما يك سايت رو خودمون طراحي ميكنيم، دقيقاً مي دونيم كدوم قسمتهاش قراره ثابت بمونه و كدوم قسمتهاش ممكنه تغييرات زياده داشته باشه. رو اين حساب ميتونيم از انواع Cashing توي قسمتهاي با تغييرات كمتر استفاده بكنيم. پس به اين ترتيب سرعت اجراي برنامه نويسي پايه در اكثر موارد كمتر خواهد بود.
يك نمونه ديگه ميزان كد ايجاد شده براي طراحي HTML و كد برنامه نويسي مورد نياز ما بين CMS و برنامه نويسي پايه رو اگه مقايسه كنيد، مي بينيد كه CMSها ميزان كد بيتشري توليد مي كنند كه اين خودش موجب كند شدن زمان اجرا و بارگذاري فايلها ميشه.

Saman Hashemi
سه شنبه 22 آذر 1390, 15:48 عصر
متأسفانه من سازمانهاي بزرگي رو ديدم كه مسئولانشون به دليل عدم آشنايي با خدمات IT و ماهيت سايتها كار رو به دست افراد غير متخصص سپردند. از اونجايي كه هزينه هاي زيادي هم دارند اين قسمت رو زياد اهميت ندادند و سعي مي كنن هزينه زيادي روي اين قسمت نگذارند. به همين دليل بسياري از سايتهاي دولتي ما امروز كارايي دو طرفه نداره و بيشتر شبيه به يك كاغذ ديواري مي مونه كه اطلاعات سازمان مربوطه رو فقط نشون ميده!
البته هستند سازمانهايي كه مسئولين آگاه به اين امور دارند و سايتهاي مناسبي هم ايجاد كردند. اما هنوز خيلي جاها دنبال راه حلهاي كم هزينه مي گردند.
خوب مقصر اینجا برنامه نویس ها نیستند مقصر خودشونن از افراد باسواد استفاده کنند بعدم از قدیم گفتند هرچی پول بدی آش میخوری...!

به نظر من تفاوت هست! يا مي تونه تفاوت زيادي وجود داشته باشه!
دليلش هم اينه كه اكثر CMSها شرايط عمومي رو در نظر ميگيرند و سعي مي كنند ساختار رو طوري طراحي كنند كه كاربراشون بتونن از تمام ظرفيتها استفاده كنند!

اين قضيه موجب ميشه يك سري از عملياتها رو نشه به سادگي رو CMSها اجرا كرد.

به عنوان يك نمونه وقتي ما يك سايت رو خودمون طراحي ميكنيم، دقيقاً مي دونيم كدوم قسمتهاش قراره ثابت بمونه و كدوم قسمتهاش ممكنه تغييرات زياده داشته باشه. رو اين حساب ميتونيم از انواع Cashing توي قسمتهاي با تغييرات كمتر استفاده بكنيم. پس به اين ترتيب سرعت اجراي برنامه نويسي پايه در اكثر موارد كمتر خواهد بود.
يك نمونه ديگه ميزان كد ايجاد شده براي طراحي HTML و كد برنامه نويسي مورد نياز ما بين CMS و برنامه نويسي پايه رو اگه مقايسه كنيد، مي بينيد كه CMSها ميزان كد بيتشري توليد مي كنند كه اين خودش موجب كند شدن زمان اجرا و بارگذاري فايلها ميشه.
اینجا بحث سر CMSهای OpenSource خوب خودت این موارد بررسی و رفعشون کن کما اینکه خیلی از CMS این موارد رعایت میکنند(فکر کنم این سایتم اینجوری باشه) بعدم برای حرفات مرجع معرفی کن من دیدم یا نمیشه، دلیل نمیشه دوست عزیز...!
بعدم اگر CMSهایی مثل دات نت نیوک اینقدر افتضاح بودند به عنوان همکار تو سایت مایکروسافت (http://www.microsoft.com/web/dotnetnuke) معرفی نمیشدند

Masterhame
سه شنبه 22 آذر 1390, 19:52 عصر
خوب مقصر اینجا برنامه نویس ها نیستند مقصر خودشونن از افراد باسواد استفاده کنند بعدم از قدیم گفتند هرچی پول بدی آش میخوری...!

اينجا بحث پيدا كردن مقصر و رفع مشكل اون نوع مشتري ها نيست! D:
بحث اين هست كه بالاخره امروز يك بخشي از بازار طراحي وب در دست CMSها هست. البته اين قضيه خيلي عالي هست كه بشه با دانش محدود يا با صرف زمان خيلي كم (البته در مقايسه با روش طراحي پايه) بشه سايتهاي بزرگي مانند تمامي فرومهاي امروزي و از جمله اين سايت رو طراحي كرد. من با نظرتون موافقم كه آدم هر چي پول بده همون قدر آش ميخوره. همونطور كه شايد اگر اين سايت از صفر طراحي شده بود و از vBulletin استفاده نكرده بود ممكن بود يكسري قابليتهاي ديگه رو هم مي داشت. يا يكسري مشكلات جزئي كه داره رو به روشهاي ديگه برطرف ميكردند.

ديدن جدولي كه توي اين لينك هست خالي از لطف نيست:
يكسري مقايسه ها بين دو تا CMS معروف رو انجام داده كه خود به خود مشكلاتشون رو هم نشون داده. (البته بعضي هاش رو)
http://paranoid-engineering.blogspot.com/2008/07/cms-battle-drupal-vs-joomla-vs-custom.html

Saman Hashemi
چهارشنبه 23 آذر 1390, 08:28 صبح
همه برنامه هایی که نوشته میشه دارای باگ و مشکل هستند که البته برنامه هایی که از پایه نوشته میشه باگهاش بیشتره چون تعداد محدودتری روش کار میکنن...!
CMSهایی که opensource هستند میتونید در صورت داشتن سواد کافی هرجوری که دوست دارید تغییر بدید مثل همین سایت که اگه توجه کنید خیلی سفارشی شده در ضمن کار با CMS ها به نظرم اونقدر هم ساده نیست که هرکی نرم افزار داشته باشه چپ و راست باهاش سایت بسازه...!
در آخر هم کارایی که CMSها دارند محدود و هرکاری نمیشه باهاش پیاده سازی کرد بیشتر بدرد کارهای عمومی مثل فروشگاه،انجمن،وبلاگ،پورتا ل ها میخورند...!

Masterhame
چهارشنبه 23 آذر 1390, 09:11 صبح
درسته
من با حرفهای شما موافقم
یکی از نکات مثبت CMSها اینکه که همیشه در حال پیشرفت هستند و نکات و بخشهای جدیدی بهشون اضافه میشه
از طرفی هم یک مشکل عمومی که دارند اینه که یکسری از باگهای معروف وجود داره که از طریق اونها میشه به اونها نفوذ کرد و درد سرهایی رو برای مالکان اونها بوجود آورد.
حتی تا اون حد که شما می تونید با یک جستجوی کوچیک توی اینترنت باگهای امنیتی بسیاری از CMSها رو پیدا کنید و با استفاده از نرم افزارهای ساده ای که برای هک اونها طراحی شده مشکلاتی رو برای مالکان بوجود بیارید.
البته همونطور که شما هم گفتید سوء استفاده از چنین حفره هایی به میزان تبحر مالکان سایت هم بستگی داره.

babak2000
جمعه 25 آذر 1390, 22:11 عصر
من فکر میکنم باید از Cms ها استفاده کرد چند سال پیش هم Cms Kentico را ری سورس کردم و میخواستم بصورت

فارسی و اپن سورس برای همه قرار بدم ولی مشکلات کاری و کمبود وقت مانع انجام پروزه شد الان هم دات نت نیوک

را چندین سایت ایرانی دارند پشتیبانی میکنند در کل یک سایت کامل به نوعی تبدیل به Cms خواهد شد یه سری

سوالات کلی هستند و برای هر پروژه ای نمیشه یه روال ثابت در نظر گرفت .

بکار گرفتن و استفاده از Cms را هم مخصوص کاربران مبتدی یا پروژه ای با زمان اندک در نظر نگیرید

دانش و تسلط بر اون Cms از همچی مهمتره