PDA

View Full Version : چگونگی آپدیت برنامه خود

saeid14144
جمعه 18 آذر 1390, 17:50 عصر
با عرض سلام
سوال داشتم از خدمتتون در مورد اینکه:

میخواستم ببینم چطور میتونم برای برنامه ای که نوشتم گزینه آپدیت بذارم؟
مثلا فرض کنید یه ورژنی از برنامه م ارائه دادم حالا بعد یه مدت ورژن دیگه ای از برنامه م ارائه دادم و می خوام یه کاری کنم که کاربر بتونه اون ورژن قبلی رو آپدیت کنم
مثلا یه فایل dll بسازیم که با اون بشه برنامه رو آپدیت کرد یا مثلا برنامه مون یه کمبودی داره بتونیم با این فایل اون ایرادو رفع کرد
عین خیلی از برنامه های معروف
شما چه راهکاری توصیه میکنید؟

bzdesign
جمعه 18 آذر 1390, 18:12 عصر
سلام دوست عزیز. این مشکل شما دقیقا سوالی بود که بنده ماه پیش از استادم پرسیدم. جواب بسیار عالی هم دریافت کردم. همه چیز بستگی به شرایط طراحی و شرایط استفاده ی برناممون داره. اینکه فرضا نرم افزاری بسازیم که بشه مثل فایرفاکس خودشو آپدیت کنه تقریبا امری دست نیافتنی هست. نه اینکه نشه. ولی حد اقل چیزهایی که لازم داره یک مدیریت پروژه بسیار پیشرفته است که در ایران...
فرض کنید تصمیم گرفتید برای برنامتون آپدیت بسازید و به مشتری هاتون بدید. خب اولین مسئله اینجاست که فرضا برای یه مشکل پیش پا افتاده که آپدیت نمی سازید. مثل فایرفاکس و سایر شرکت های بزرگ صبر میکنید چند مشکل با هم جمع بشن و بعد یهو آپدیت کلی میدن دیگه درسته ؟ و حالا این مشکلات اساسی که ما رو به فکر ایجاد آپدیت انداخته فقط در ظاهر برنامه هست که با یه dll بشه حلش کرد ؟؟؟؟ مطمئنا خیر. بلکه شما علاوه بر آپدیت ui برنامتون نیاز به تغییر کد های برنامه ، افزودن کد های جدید و حتی تغییر در لایه ی Business و پایگاه داده تون هستید. که این با چند خط کد قابل ایجاد نیست. من شرکت های بسیار بسیار پر آوازه و بزرگی رو در ایران می شناسم که اونها هم حتی چنین کاری انجام نمیدن. یه سری شون ظاهرن آپدیت اینترنتی دارن ولی در باطن برنامه میاد از سرور شرکت کل فایل exe و dll های جدید رو دانلود و جایگزین فابل های قبلی میکنه و خودشو به نوعی ریست میکنه که همین کار خودش داستانی بسیار دراز داره. پیشترین شرکت ها در ایران از راه حل منطقی و بدون هیچ درد سره دادن فایل exe جدید برنامه به مشتری استفاده میکنن. و با به روز رسانی پایگاه داده نرم افزار پیغامی مبتنی بر وجود آپدیت جدید در سیستم های clinet ظاهر میشه که با تایید اون نسخه جدید برنامه در تمام سیستم ها نصب میشه. این داستان آپدیت برنامه با نوشته بیان کردنش سخته. چون نوشته حق مطلب رو نمیتونه ادا کنه.
بنا براین نتیجه میگیریم بهترین کار دادن فایل جدید برنامه به مشتری (البته نه اینکه تو پلاستیک فریزر بریزیم برنامه رو و به مشتری بگیم فرو کن تو سیستمت دیگه هرچی خدا خواست همون میشه!!!) به شیوه ایی کاملا کپسوله و آپدیت بی درد سر و امن برنامه هست.

HAMRAHSOFT.IR
جمعه 18 آذر 1390, 18:48 عصر
دوست خوب حلا ما exeمیدیم ولی دیتابیس که اطلاعات دارچط.ر ابدیت کنیم