PDA

View Full Version : برنامه نویسی تحت شبکه

programmermp
پنج شنبه 12 آبان 1384, 19:33 عصر
با سلام خدمت دوستان

می خواستم بدونم برای اینکه من یک بانکی را که با دات نوشتم یا هر برنامه ای مشابه این چطور باید

طراحی شود که کاربران چند کامپیوتر در یک شبکه مثلا lan بتوانند بطور همزمان در آن کار ورود اطلاعات

گزارشگیری و جستجو را انجام دهند . این برنامه چه ویژگی هایی باید داشته باشد و در ضمن آیا باید

دیتابیس آن از نوع SQL Server باشد یا اینکه می توان این کار را با اکسس نیز انجام داد.

هدف اصلی من از طرح این سئوال این است که بفهم یک برنامه یا بهتر بگویم بانک اطلاعاتی باید چه

ویژگی هایی داشته باشد تا در شبکه کاربران بتوانند کار ورود اطلاعات و گزارشگیری و ... را به طور

همزمان انجام دهند. در این نوع از برنامه نویسی تحت شبکه اگر مثال یا کدی دارید لطفا در اختیار من

قرار دهید . منتظر راهنمایی های شما هستم.

با تشکر

white fox
جمعه 13 آبان 1384, 05:21 صبح
برای کار با دیتابیس در شبکه بهترین و راحت ترین کار استفاده از SQL-Server هست و در برنامتون که مثلا با NET نوشتید باید در قسمت Connection String تون که به کامند میدید...مسیر رو از روی کامپیوتر سرور مشخص کنید.. همین
بقیش در حالت معمول فرقی نمیکنه

programmermp
جمعه 13 آبان 1384, 19:48 عصر
برای کار با دیتابیس در شبکه بهترین و راحت ترین کار استفاده از SQL-Server هست و در برنامتون که مثلا با NET نوشتید باید در قسمت Connection String تون که به کامند میدید...مسیر رو از روی کامپیوتر سرور مشخص کنید.. همین
بقیش در حالت معمول فرقی نمیکنه

با تشکر از توجه شما

من منظورتون رو از جمله مسیر رو از روی کامپیوتر سرور مشخص کنید نفهمیدم این کار چطوری انجام می شود

با تشکر

white fox
شنبه 14 آبان 1384, 02:57 صبح
شما وقتی میخواید کانکشنی تعریف کنید چیزی مثل زیر میشه
Dim Cn As New SqlConnection("workstation id=3POR2D2;packet size=4096;integrated security=SSPI;initial catalog=RegisterationDB;persist security info=False")

حالا جلوی ID باید نام کامپیوتر سرور رو بنویسید همین

mehrdotnet
شنبه 14 آبان 1384, 15:00 عصر
لازم به ذکره که همون طور که خودتون هم می دونین ، دات نت از فناوری ADO.Net بجای ADOخالی برای ارتباط و کار با DB استفاده میکنه. روند کاری ADO.Net به این شکله که داده ها را در یک ارتباط با DB واکشی می کنه و به کلاینت می یاره و همون طور که می دونین توی DataSet ها می ریزه و ارتباطش رو با DB قطع می کنه. بنابراین راه ارتباطی برای بقیه کاملاً خالی می مونه. در اصطلاح ارتباطش Disconnected هست. اما ADO خالی ارتباطش Connected هست و بنابراین تعداد یوزرهای DB را تا حدودی کم می کنه.
بنابراین فکر میکنم همانطور که دوست عزیزمون جناب White Fox گفتن اگه شما DB تون رو روی سرور بزارین و توی برنامه تون کامپیوتر سرور رو مشخص کنین و بعد برنامه تون رو روی کلاینت ها نصب کنین و راه اندازی کنین مشکل خاصی نباشه.

habedijoo
شنبه 14 آبان 1384, 15:27 عصر
سلام به همه

حالا یه سوال مطرح میشه ؟ نسخه Sql Server که باید به عنوان سرور نصب بشه چیه ؟ با نصب نسخه Personal هم میشه برنامه نویسی شبکه رو این طوری انجام داد . یا فقط باید نسخه Enterprise نصب بشه ؟
******* چون روی Xp فقط نسخه Personal نصب میشه ...***********

(( ** روی کلاینتها هم باید Sql Server نصب بشه ؟؟؟ **))

mehrdotnet
شنبه 14 آبان 1384, 16:17 عصر
1- با نسخه Personal هم میشه
2- نخیر دیگه نیازی نیست اگه اینجوری استفاده کنین فقط روی سرور SQL رو نصب می کنین و روی همه کلاینت های مورد نیاز فقط APP تنها نصب میشه و مسیر سرور براش مشخص میشه تا DB رو از اونجا بخونه.

habedijoo
شنبه 14 آبان 1384, 16:28 عصر
سلام
ممنون
App چیه ؟

mehrdotnet
شنبه 14 آبان 1384, 16:39 عصر
App چیه ؟

همون برنامه ای که نوشتین دیگه (Application)!!!!!

programmermp
شنبه 14 آبان 1384, 22:06 عصر
با تشکر از همه شما عزیزان به خاطر پاسخ دادن به تاپیک من

یک سئوال برای من پیش اومد اون هم اینه که این sql server که گفتید آیا باید به عنوان یک نرم افزار

خریداری کنم اگه پاسخ مثبت این نرم افزار تحت چه عنوانی است در ضمن آیا باید حتما در کامپیوتر مقصد

که برنامه خودم را در آن نصب می کنم نصب بشه

و آخرین سئوال اینکه آیا می شود به جای اکسس از sql برای برنامه هایی که تحت شبکه نیستند استفاده

کرد اگه میشه باید حتما sql روی سیستم مقصد نصب باشه یا مثل اکسس لازم نیست نصب باشه

اخه وقتی از بانک طراحی شده توسط اکسس در برنامه استفاده می کنم لازم نیست در کامپیوتر مقصد

اکسس نصب باشه

habedijoo
یک شنبه 15 آبان 1384, 08:31 صبح
Sql Server یه نرم افزاره که می تونی سی دی اونو بخری . توی سی هر 4 تا نسخه اون وجود داره . .

mehrdotnet
یک شنبه 15 آبان 1384, 08:54 صبح
1-SQL Server 2000 Personal Edition نرم افزار مدیریت پایگاه داده ایه که خیلی راحت و مجانی (توی ایران) به دست من و شما می رسه می تونی از یک مغازه بانک نرم افزاری بخریش یا از یکی از دوستان توی شهرتون تهیه اش کنی.(بگو کجایی شاید تو شهر خودم باشی به دستت می رسونم)
2- از SqlServer میشه هم برای برنامه های تحت شبکه و هم غیر شبکه ای استفاده کرد. فرقی نداره که. اما یک مسئله ای که داره مثل Access نیست و باید حتماً روی سیستمی که قراره DB قرار بگیره نصب بشه. (لازم هم نیست خود SQL Server 2000 Personal Edition نصب بشه بلکه می تونین به جای اون موتور SQL را نصب کنین که حجمش خیلی پایین تره) به هر حال همین طوری نمیشه استفاده کرد.

mehrdotnet
یک شنبه 15 آبان 1384, 09:00 صبح
یه پیشنهاد :
برنامه ای که شما می نویسین به طور کلی دو حالت داره : یا اینکه قراره مورد استفاده عموم قرار بگیره و هر کسی بتونه روی کامپیوترش نصب کنه و ازش استفاده کنه و یا اینکه برای یه ارگان ، سازمان ، شرکت ، کارخانه یا هر جای تخصصی دیگه نوشته می شه.
اگه برای عموم می نویسین SQL Server پیشنهاد نمیشه (تا مشکلات بعدی هم مانند شناسایی DBServer ، امنیت ، UserLogin و ... هم نداشته باشه و هر کسی بتونه راحت با نصب برنامه ازش استفاده کنه) ولی اگه برای یک محل خاص می نویسین و قرار تحت شبکه کار کنه هر شبکه ای یک Admin داره که با این موارد کاملاً آشنا است و با یک توضیح کوچولو براش دیگه هیچ مشکلی وجود نداره
بنابراین سعی کنین برنامه هاتون رو دسته بندی کنین و ببینین برای کی قرار برنامه بنویسین و DB تون را با اون وفق بدین!
با تشکر

programmermp
یک شنبه 15 آبان 1384, 18:23 عصر
با تشکر از شما

اولا من در گرگان استان گلستان ساکن هستم .

دوما اقا منظورتون از موتور sql چیه چطوری می شه ازش به جای خود Sql server استفاده کرد .

با تشکر از شما