PDA

View Full Version : سوال: نحوه وارد کردن گزینه های انتخاب شده از یک listcheckbox در دیتا بیس

atoorpatkan
دوشنبه 21 آذر 1390, 23:13 عصر
سلام دوستام.من یه سایت مدرسه طراحی کردم که یه بخشی داره که لیست دروس رو برای دانش آموز تو یه listcheckbox میاره و دانش اموز اون درسایی که میخوتد رو تیک میزنه .مثله عکس زیر:
http://pic.iran-forum.ir/images/k06dabo53xx3qqb7um4p.jpg

حالا من میخوام با فشار دادن یه کلید فقط درسایی که انتخاب شدن وارد دیتابیسم که sql server هستش بشن.اما نمیدونم چجوری دستور insert اینو بنویسم.دوستان میتونن کمکی کنن.؟درضمن من برای این کار یعنی انتخاب کردن دروس این روش که همون استفاده از listcheckbox هستش به فکرم رسید.اگه دوستان روش بهتر و راحتری رو سراغ دارن یا تجربه تو این کار دارن ممنون میشم بهم بگن تا شاید منم خواستم روشمو عوض کنم.مرسی.

mo.esmp
سه شنبه 22 آذر 1390, 05:02 صبح
خوب همونطوز که خودتم نشون دادی از ChechkBoxList استفاده کردی. حالا ميتونی CommandString رو به صورت ديناميک بسازی. ChechkBoxList رو رپيمايش کن و هرجا آتمی تيک خورده بود اون رو وارد دیتابیس کتید.

using System;
using System.Data.SqlClient;
using System.Web.UI.WebControls;

namespace netonnet
{
public partial class newsdetail : System.Web.UI.Page
{
protected void Page_Load(object sender, EventArgs e)
{
foreach (ListItem li in CheckBoxList1.Items)
{
if (li.Selected == true)
{
.....
.....
SqlCommand command = new SqlCommand("INSERT INTO BOOKStABLE (BookName) VALUES(" + li.Value + ")");
command.ExecuteNonQuery();
}
}
}
}
}

راه دیگه هم اینکه همه رو درجا وارد کنی یا اینکه از LINQ استفاده کنی. ببخشید اگه ناجور موشته شده چون دیر وقت بود و تعادل فکری نداشتم

atoorpatkan
سه شنبه 22 آذر 1390, 10:05 صبح
مرسی دوست عزیز.تا حدودی فهمیدم اما اون راه دیگه رو که گفتی رو نفهمیدم.تا اونجا که من فهمیدم لیست چک باکس رو پیمایش میکنیم با یه if بررسی میکنیم که اگه تیک خورده بود اونو به دیتابیسمون وارد میکنیم.

atoorpatkan
چهارشنبه 23 آذر 1390, 22:50 عصر
من یه مشکلی دارم.ببینید اینجا معلوم نیست دانش آموز کدوم درس و چند تا درس رو برمیداره.الان پس تعداد خانه های جدول منم تو دیتابیس معلوم نیست.من چطوری میتونم هر گزینه رو به یه خانه نسبت بدم وقتی تعداد خانه هام معلون نیست؟کمی قاطی کردم.یکی کمک کنه.لطفا.

mo.esmp
پنج شنبه 24 آذر 1390, 22:41 عصر
تويه جدولی که که قراره درس ها رو ذخيره کنيد تمامی دروس رو بزاريد و یه فيلد از نوع بول بزاريد که مقدار پیش فرضش false باشه. اگه دانش آموز درسی رو انتخاب کرد مقدار اون فيلد رو true کنيد و هنگام بازيابی دروس، اون درسهایی که مقدار اون فيلدشون برابر true هست select کنيد

atoorpatkan
جمعه 25 آذر 1390, 11:42 صبح
سلام.ببینید من سوالمو به طور کلی مطرح میکنم. این یه عکسی از صفحه سایت منه که دارم طراحیش میکنم:
http://pic.iran-forum.ir/images/ritcclfepehdcijcj7c2.jpg

خوب الان من میخوام با فشار دادن دکمه ثبت دروس 1- کد دانش آموزی که تو text box هستش 2- مقطع تحصیلی که تو dropdownlist هستش 3- دروسی که تو checklistboc انتخاب شدن رو وارد دیتا بیسم کنم. خوب کد دانش آموزی و مقطع تحصیلی رو با یه دستور ساده insert میشه وارد کرد.اما بقیش میمونه.کلا ببینید برای این صفحه من چه راه حلی دارین؟ البته باید طوری باشه که بعدا هم بشه این دروس انتخابی رو بر حسب کد دانش آموزی بازیابی کرد تا تو قسمت ثبت نمرات بشه نمره هر درس رو هم وارد کرد.الان شما برای کلید ثبت دروس چه کدی مینویسین؟ و جدول دیتابیستون کدوم فیلدهارو باید داشته باشه؟مرسی.