PDA

View Full Version : حذف کاربران سیستمی

elahejafari
یک شنبه 27 آذر 1390, 21:26 عصر
سلام
چطوری می توان کاربران windows athenticationو sa را از یک دیتا بیس sql server 2005 حذف کرد ؟

elahejafari
دوشنبه 28 آذر 1390, 08:01 صبح
این سوال هیچ جوابی ندارد ؟
و چطوری مطمن شویم که وقتی دیتابیس در یک سیستم دیگر قرار می گیرد افرادی که با آن سیستم کار می کنند نتوانند به دیتابیس ما دسترسی داشته باشند؟

yekbiti
دوشنبه 28 آذر 1390, 10:52 صبح
سلام.

در مورد کاربر sa :

چون این کاربر عضو گروه sysadmin است، بطور پیش فرض به همه DB ها دسترسی Full داره. تنها چاره شما Disable کردن این کاربره. که البته با این کار دسترسی اون به سایر DB های این سرور نیز قطع میشه. اینکار رو میتونید با Properties/Status/Disable برروی اون انجام دهید.

در مورد windows athentication :

اگر کاربر خاصی مورد نظرتون هست با رفتن به قسمت Users دیتابیستون و حذف آن User مشکل حل میشه. اما اگر منظورتون Builtin\Administrators هست. بایستی در قسمت Logins این Login رو Delete کنید.

در مورد انتقال دیتابیس به سرور ثانویه :

حتما بایستی Login ها و User هایی که در سرور اولیه برای دسترسی به DB ساختید در سرور دوم هم بسازید. وگرنه دسترسی ممکن نخواهد بود. مگر اینکه در سرور ثانویه با کاربر sa یا Builtin\Administrators به DB وصل شوید.

موفق باشید.

zareei_ta
دوشنبه 28 آذر 1390, 11:38 صبح
در sql من کاربر builtin\Administrators حذف شده و با . نمیتونم به sql وصل شم برای حل این مشکل باید چکار کنم؟

yekbiti
دوشنبه 28 آذر 1390, 12:29 عصر
روز به خیر.

اگر پسورد sa یا یوزری که بتونین با اون وارد بشین، رو ندارین. باید Setup.exe نصب SQL Server رو اجرا کنید. البته در Command Prompt . این فایل دارای پارامترهایی هست که میتونید با اونها رمز sa رو بازنویسی کنید. با اجرای ?/ setup.exe در Command Prompt و یا جستجو کردن sapwd در books online میتونید راهنمایی خوبی دریافت کنید.

KhabatA
پنج شنبه 22 فروردین 1392, 13:26 عصر
در sql من کاربر builtin\Administrators حذف شده و با . نمیتونم به sql وصل شم برای حل این مشکل باید چکار کنم؟

منم builtin administrator را از SysAdmin حذف کردم ولی قبلش باید یوزر اکانت خودمو به SsyAdmin اضافه میکردم. ولی این کارو نکردم. حالا در مد windows authen نمیتونم به اس کیو ال وصل بشم.
لطفا یکی بگه چکار کنیم.

KhabatA
پنج شنبه 22 فروردین 1392, 18:33 عصر
دوست عزیز من خودم builtin administrator را از sysadmin حذف کردم و به هیج وجه با مد اعتبار سنجی ویندوز نمی تونستم دوباره به management studio کانکت شم. و اکانت sa هم پیش فرض غیر فعال است و خودم هم فعالش نکرده بودم و با اعتبار سنجی SQL و یوزر sa نمی تونستم کانکت شم. خلاصه با کلی مکافات تو سایتای خاجی یه روش گفته بود امتحان کردم جواب داد.

با استفاده از دستورات زیر باید اس کیو ال را در مد single user اجرا کنیم.
برو به آدرس
Control Panel->Administrative Tools->Services

حال سرویس اس کیو ال خودتو از لیست سرویسها پیدا کن و رو آن کلیک راست و پراپرتیس رو انتخاب کن.( من اس کیو الی که خودم نصب کردم اسم SQLINSTALLEDBYME رو براش انتخاب کردم تا با اس کیو الی که ویژوال دات نت نصب میکنه برام قابل تمایز باشه. پس در لیست سرویسها، من گزینه( SQL Server (SQLINSTALLEDBYME رو انتخاب ، کلیک راست و پراپرتیس رو انتخاب کردم).
کادر SQL Properties به نمایش در می آید. در تب general ,در قسمت ُservice status، سرویس را stop ;کنید . بعد در همان جا بعد از متوقف کردن سرویس در قسمت Start Parameter دستور
S SQLINSTALLEDBYME -m- را وارد کنید و دکمه start را بزنید.

حال میتوانید با Windows Authen وارد management studio بشید. حال باید builtin administrator را به نقش sysadmin اضافه کنیم تا هر اکانت ویندوز که adminباشد بتواند به اس کیوال دسترسی داشته باشد. در پایان کار باید از management studio خارج شوید و اس کیو ال را از مد single user خارج کنید. پس دوبار به سراغ ادرس زیر بروید

Control Panel->Administrative Tools->Services
و تکرار مراحل زیر :
حال سرویس اس کیو ال خودتو از لیست سرویسها پیدا کن و رو آن کلیک راست و پراپرتیس رو انتخاب کن.( من اس کیو الی که خودم نصب کردم اسم SQLINSTALLEDBYME رو براش انتخاب کردم تا با اس کیو الی که ویژوال دات نت نصب میکنه برام قابل تمایز باشه. پس در لیست سرویسها، من گزینه( SQL Server (SQLINSTALLEDBYME رو انتخاب ، کلیک راست و پراپرتیس رو انتخاب کردم).
کادر SQL Properties به نمایش در می آید. در تب general ,در قسمت ُservice status، سرویس را stop ;کنید . بعد در همان جا بعد از متوقف کردن سرویس در قسمت Start Parameter دستور
S SQLINSTALLEDBYME - را وارد کنید و دکمه start را بزنید.

البته روشهای دیگری برای اجرا کردن اس کیو ال در حالت single user هست ولی من فقط با این روش تونستم.و بقیه روشهایی که امتحان کردم اجازه ی اجرای آن در حالت single user را نمیدادند.

امیدوارم راهگشای مشکل دوستان باشه.