PDA

View Full Version : بانک اطلاعاتی اژانس املاک

miladbar
سه شنبه 29 آذر 1390, 23:25 عصر
با سلام و تشکر از فعالان این قسمت
پایگاهی که می خوام طراجی کنم یک سیستم جامع مشاور املاک است نه برای بنگاهی خاص.
چهار موجودیت مشاور املاک - ملک - مالک - مشتری ( متقاضی ) وجود دارد.
صفات کلی موجودیت ملک : کد ملک - شناسه مالک - ادرس - مساحت - نوع سند - نوع ملک ( مسکونی - تجاری - زمین ) - نوع عرضه ( فروش - اجاره و رهن ) و .............. .

من دو مشکل اساسی دارم :

1- چه طور می تونم با توجه به نوع ملک و نوع عرضه جدول بالا رو تجزیه کنم چون هر نوع صفات خاص جداگانه ای دارن . مثلابرای نوع مسکونی باید تعداد اتاق خواب و زیر بنا و .... مشخص باشه یا نوع عرضه رهن و اجاره دو فیلد داره و نوع دیگرش یک نوع داره.

2- با توجه به اینکه موجودیت بنگاه هم ادرس داره و ادرس مرکبه ( باید به فیلدهای کوچکتری تقسیم بشه ) می شه ادرس رو هم جداگانه در یک جدول قرار داد. اگه لازمه چه طور می شه ادرس ملک و بنگاه رو از هم تشخیص داد؟

امیدوارم من تازه کارو از راهنماییاتون بی نصیب نزارین به خصوص مدیر محترم:خجالت:.

ahmadi_development
چهارشنبه 30 آذر 1390, 00:54 صبح
سلام
همین طور که خودتون گفتید موجودیت ملک به شکل های مختلف در سیستم ذخیره می شه البته هریک از انها دارای صفات مخصوص به خود هستند در نتیجه اگر شما ملک را یک موجودیت در نظر بکیرید انوقت باهر بار اضافه شدن ملک جدید با نوع مختلف ویا ثبت قرارداد مقدار ری null وارد سیستم میشه وهر طراحی که بدین شکل عمل کند قطعا طراحی خوبی نیست
اما راه حل(البته نظر این حقیر ممکنه درست نباشه فقط برای کمک عرض می کنم مدیران اگه در این مورد جواب بدهند بهتر است)
شما میتونید یک موجودیت کلی به نام ملک که دارای صفات مشترک بین اشکال مختلف ملک هست را درنظر بگیرید وسپس مثلا نوع رهن واجاره با صفات غیر مشترک وهمچنین هر یک از اشکال، از نوع ملک(البته با صفت غیر مشترک) رایک موجودیت مستقل در نظر بگیرید وهمگی انها از موجودیت ملک ارث ببرند این جوری دیگه مقدار null وارد سیستم نمیشه

miladbar
چهارشنبه 30 آذر 1390, 10:19 صبح
ممنون دوست گرامی. من هم همین فکر و دارم ولی چگونه باید این جداول و طراحی کرد که بهینه باشند و ارتباط شان چگونه برقرار می شود؟ از مدیر و دوستان دیگر تقاضای کمک دارم.

mahan.2002
چهارشنبه 05 بهمن 1390, 18:32 عصر
با سلام

بنظر من دو روش برای این کار میاد فکر میکنم در روش اول هم سریع تر ساخته میشه و هم سریع تر در موقع اجرا میتونید سرعت پاسخ سیستم بیشتر کنید و از سر بار اضافه روی سیستم خودتون کم کنید. و همچنین از پیچیدگی برنامتون در هنگام طراحی و پیاده سازی جلو گیری کنید ( و در ضمن سرعت انجام و همچنین هزینه اجرا نرم افزار رو بر اثر طولانی شدن زمان ساخت و پیاده سازی کم کنید)

1. روش اول اینکه شما جداول فروش و رهن و اجار رو از هم جدا کنید و همچنین اگر در قسمت فروش مثلا چند نوع ملک دارید حتی متونید انها را هم از هم تفکیک کنید به عنوان مثال قسمت ( مغازه ، مسکونی، تجاری، زمین و ... یا حتی به تفکیک نوع بنا ویلای ،کلنگی ، ... هم در نظر بگیرید) در قسمت مالک و مشتری همان طور که خودتون در نظر گرفتید فکر می کنم خوبه که از هم جدا کردید. در مورد مشاور املاک همان طور که خودتون درنظر فکر میکنم مناسب باشه.

2.روش دوم در این روش میتونید یه جدول مشترک برای انواع املاک تون در نظر بگیرید و در اون صفات خاص مشترک در اون قرار بدید و بعد برای هر نوع از انواع ملک ها ( مسکونی ، مغازه ، تجاری ، زمین و ...و یا حتی به تفکیک نوع بنا ویلای ،کلنگی یا آپارتمان ) یک جدول در نظر و یک کلید خارجی از جدول مشترکی که قرار بدید. و در همین جدول یک کلید خارجی از جداول های مربوط به نوع معامله قرار دهید( فروش و اجاره ، معاوضه ، ...) . که هر نوع از جداول مربوط به معاملات می تواند صفات خاصه مربوط به خودشو داشته باشه.

باز اگر توضیحی خواستی خوشحال می شیم بتونم کمکتون کنم.

nazila.b
پنج شنبه 29 اسفند 1392, 02:53 صبح
سلام.من اطلاعات کامل رو درباره کار، موجودیت ها، صفت ها و... یه مشاور املاک رو از کجا میتونم پیدا کنم؟؟؟؟ خواهشا کمک کنید.