PDA

View Full Version : سوال: ارتباط زبان برنامه نویسی با asp.net

sadaf_
دوشنبه 05 دی 1390, 16:19 عصر
من می خواستم بدونم ارتباط asp با ajax , html , java , ...
چی هست ؟
یه مقدار گیج شدم
خواهشن یه سری توضیحات در خصوص این زبانها به من بدید

farhud
دوشنبه 05 دی 1390, 18:08 عصر
تا آنجا که من می دونم asp یک تکنولوژی است که امکان استفاده از منابع سرور جهت پردازش داده ها را فراهم می کنه. برای اینکار از یک زبان برنامه نویسی هم استفاده می شه که می تونه C# و یا VB باشه. این فن آوری محصول مایکروسافت هست.
java یک زبان برنامه نویسی محصول sun است. با همین زبان میشه برنامه نویسی تحت وب انجام داد به نام jsp.
JavaScript یک زبان برنامه نویسی وبی است که در طرف کلاینت (بیننده سایت) کار می کند. این زبان در مرورگرها اجرا میشه و نمیشه از آن برای پردازش داده ها استفاده کرد. ولی در جای خودش بسیار کارآمد هست.
html طبق گفته برخی نمی تون به آن زبان گفت ولی ما بهش میگیم زبان. در این زبان از تگ استفاده میشه. این تگ ها استاندارد هستند و در تمام مرورگرها یک معنی می دهند. این زبان به این دلیل به وجود آمد که صفحات وب فارغ از نوع پلتفرم بیننده سایت در همه جا یکسان نمایش داده شود.
ajax یک فن آوری جدید هست که متاسفانه بنده اطلاعات خاصی در مورد آن ندارم. ولی تا آنجا که من می دانم برای update کردن یک محیط ویژه از یک صفحه به جای update کردن کل صفحه استفاده میشه.

meisam3322
سه شنبه 06 دی 1390, 15:31 عصر
با سلام،

ASP.NET یه پلتفورم طرف سرور هست. یعنی کدهای اون در سرور تفسیر میشه و نتیجه به کاربر یا همون Client ارسال میشه . وقتی هم عملیاتی انجام میشه و برای نتیجه کار صفحه وب دوباره اطلاعات رو به سرور میفرسته و نتیجه برای کاربر نمایش داده میشه. همون دانلود شدن مجدد صفحه هست.

حالا در بعضی از مواقع نیاز هست که یکسری عملیات انجام بشه بدون اینکه صفحه دوباره لود بشه. برای اینکار میبایست از کدنویسی طرف Client استفاده کرد که همون JavaScript هست.

AJAX ترکیب XML و جاوااسکریپت هست. واسه بیشتر دونستن به اینجا یه نگاهی بنداز (http://www.aramwebdesign.com/ViewPost.aspx?id=55) و اینجا هم همینطور (http://forum.gigapars.com/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%88-%D9%85%D8%A8%D8%AD%D8%AB-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C-49/%D8%AA%DA%A9%D9%86%D9%88%D9%84%D9%88%DA%98%DB%8C-ajax-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F-232/)

HTML هم برای چیدمان محتویات وب سایت هست. همین.

حالا با ترکیب اینها و با توجه به نیاز ، میشه وب سایتهای کاملا حرفه ای رو طراحی کرد.

موفق باشین

va2012
دوشنبه 10 بهمن 1390, 12:19 عصر
سلام. منم این سوال رو دارم که چرا ما وقتی یک کنترل رو میتونیم با درگ کردن از تولباکس به راحتی به صفحه اضافه کنیم و ویژگی های اون رو تغییر بدیم - باید بیام با HTML و کد نویسی این کار رو انجام بدیم که خیلی وقت بیشتری میبره و من دیدم خیلی از برنامه نویس ها این کار رو انجام میدن؟ دلیل خاصی داره؟؟؟؟

alonemm
دوشنبه 10 بهمن 1390, 14:17 عصر
سلام. منم این سوال رو دارم که چرا ما وقتی یک کنترل رو میتونیم با درگ کردن از تولباکس به راحتی به صفحه اضافه کنیم و ویژگی های اون رو تغییر بدیم - باید بیام با HTML و کد نویسی این کار رو انجام بدیم که خیلی وقت بیشتری میبره و من دیدم خیلی از برنامه نویس ها این کار رو انجام میدن؟ دلیل خاصی داره؟؟؟؟

باسلام:
در نهایت تمامی کنترل های سمت سرور هم به HTML تبدیل میشند و یک پروسه روند تبدیل (Render) رو میگزرونه که شاید بعضی ها به هر دلیلی از این مراحل اجتناب کنند.

va2012
دوشنبه 10 بهمن 1390, 17:26 عصر
ممنون از راهنماییت. اینجوری که من از حرفهای شما متوجه شدم چون تمامی کنترل های سمت سرور هم به HTML تبدیل میشن پس برای افزایش سرعت افراد مستقیما با این زبان کدنویسی میکنن تا دیگه لازم به تبدیل نباشه ؟ دراین صورت یعنی میشه طراحی سایت با ASP.NET رو بدون نوشتن کدهای HTML هم به طور کامل انجام داد؟ البته من تا حدودی با HTML و CSS و Javascript آشنایی دارم ولی مثلا نمی دونم کجا باید از این موارد استفاده کرد و چون قبلا سی شارپ کار کردم بیشتر دوست دارم با همین زبان همه کارها رو انجام بدم !!!

software_71
جمعه 17 آذر 1391, 19:41 عصر
لطفا یه توضیح درباره انقیاد در زبان ASP.NET m میشه بدید لازم دارم واسه پروژه م ممنون