PDA

View Full Version : درخواست برای جمع بندی کلیه مباحث مربوط به برنامه های فارسی در اندروید

m.karimi
سه شنبه 06 دی 1390, 12:20 عصر
با سلام خدمت تمام دوستان
با تشکر فراوان از کسانی که توی تاپیک های مختلف وقت گذاشتن و مباحث مفیدی رو در رابطه با نحوه ی پشتیبانی اندروید از فارسی مطرح کردند.
تقریبا تمام پست هایی که توی تاپیک های مختلف حول این محور بود رو بررسی کردم و مطالب واقعا خوبی قرار داده شده بود اما من خودم یه مقدار سردر گم شدم توی مطالب و به یه جمع بندی مشخصی نتونستم برسم که شاید به خاطر کم تجربگی من توی حوزه ی برنامه نویسی اندروید باشه،به هر حال از تمام دوستانی که با تجربه هستن و میتونن کمکی به افراد تازه کار بکنن خواهش میکنم لطف بکنن واطلاعات مفیدی که تو این زمینه دارن رو در اختیار ما تازه کارهای اندروید قرار بدن
یه چند تا سوال داشتم که مطرح میکنم و امیدوارم دوستان کمک کنن تا به یه جمع بندی خوبی نسبت به این مباحث برسیم:
1-در چه نسخه هایی از اندروید زبان فارسی به طور کامل پشتیبانی میشه؟
2-در نسخه هایی که از فارسی پشتیبانی نمیشه چه راهکار هایی وجود داره تا این امکان به گوشی اضافه بشه؟
3-در نسخه هایی که فارسی رو پشتیبانی میکنن آیا میتونیم font دلخواه خودمون رو روی گوشی بریزیم تا نرم افزاری که develop کردیم از فونت مورد نظر برای نمایش متن های داخل برنامه استفاده کنه؟برای گوشی هایی که به صورت default فارسی رو پشتیبانی نمیکنن چطور؟
4-آیا برای برطرف کردن دغدغه ی پشتیبانی فارسی توسط گوشی از روش هایی که برای نمایش متن استفاده میشه بخصوص در j2me که image کاراکتر ها رو آماده میکنیم و بر اساس کد کاراکتر متن اونها رو روی صفحه نمایش میدیم کاربردی هست؟(روشlowlevel)
5-برنامه هایی که دوستان زحمتش رو کشیدن مثل بهنویس و بعضی از کلاس ها تا چه اندازه برای برطرف کردن این نیاز به کار میان و تا چه اندازه جامعیت دارن؟
6-و در آخر اینکه چه ابزارهایی به صورت آماده تا الان وجود داره تا به صورت کامل و بدون هیچ مشکلی بتونیم نرم افزار خودمون رو که حاوی مطالب فارسی هست رو در نسخه های مختلف اجرا کنیم؟

از اینکه حجم مطالب زیاد شد معذرت میخوام و امیدوارم دوستان همکاری کنن

با تشکر از توجه شما

srfarzad
سه شنبه 06 دی 1390, 16:34 عصر
با سلام
1- در نسخ 2 به بالاتر فارسی پشتیبانی می شه.
3-بله میشه فونت مربوطه را در فولدر asset قرار دهیم و همراه برنامه استفاده کنیم.مثلا بخواهیم هنگام استفاده از اپلیکیشن مربوطه فونت برنامه را تغییر دهی.
5- می تونید از کلاس arabicpreshape.java برای فارسی نویسی و عربی نویسی استفاده کنید.

m.karimi
سه شنبه 06 دی 1390, 18:15 عصر
خیلی ممنون از راهنمایی شما حتما چک میکنم

فقط یه نکته در مورد پشتیبانی نسخه ی 2 به بالا من روی نسخه ی 2.2 که تست کردم RTL رو پشتیبانی نمی کرد و متن رو درست نمایش نمیداد،چرا؟
البته یه جا دیده بودم که از نسخه ی 2.3 به بالا RTL رو پشتیبانی میکنه وجایی دیگه گفته شده بود از 3 به بالا به طور کامل پشتیبانی میشه
و اینکه اگر در مورد استفاده از فونت دلخواه document ای رو دارید یا لینکش رو که مطالب مفیدی داره ممنون میشم اگه قرار بدید البته هنوز خودم search نکردم

srfarzad
سه شنبه 06 دی 1390, 21:56 عصر
خب برای اینکار من خودم از طراز بندی راست استفاده می کنم و تا الان جواب داده در برنامه هام در زیر یک مثالی را میزارم.

<TextView
android:id="@+id/lbl_one"
android:layout_gravity="right"
android:gravity="right"
android:text="@string/lbl_add1"
android:layout_height="wrap_content"
android:layout_width="fill_parent"
/>

من این کد را امتحان کردم و کاملا کار می کنه.

m.karimi
سه شنبه 06 دی 1390, 22:20 عصر
دوست عزیز واقعا ممنون

من هم الان چک کردم توی android2.2 , 2.3 متن رو راست چین میکنه و فقط مشکلی که داره اینکه کاراکتر ها رو جدا از هم نشون میده و روی android3.0 کلمه درسته ولی با left align نمایش میده ،علتش چیه؟