PDA

View Full Version : چطور به پایگاه داده در سی شارپ با linq تصال پیدا کنم؟

mehrab1387
شنبه 10 دی 1390, 11:12 صبح
من با ADO کار کردم و در آن با SQLCONNECTION می شود با پایگاه ارتباط برقرار کرد و بعد ادمه کار..
اما در LINQ چطور باید با پایگاه اتصال بدم؟
در جایی دیدم از کد زیر استفاده کرده بود اما برای من
USING System.Data.Linq را نمی شناسد که از این کد استفاده کنم/
لطفا کمک کنید.
DataContext db=new DataContext(address)

Kia_MLS
جمعه 16 دی 1390, 11:54 صبح
من با ADO کار کردم و در آن با SQLCONNECTION می شود با پایگاه ارتباط برقرار کرد و بعد ادمه کار..
اما در LINQ چطور باید با پایگاه اتصال بدم؟
در جایی دیدم از کد زیر استفاده کرده بود اما برای من
USING System.Data.Linq را نمی شناسد که از این کد استفاده کنم/
لطفا کمک کنید.
DataContext db=new DataContext(address)

با سلام
بهتره در مورد LinQ to SQL مطالعه داشته باشی
این میتونه منبع خوبی باشه: آموزش LinQ to SQL (http://weblogs.asp.net/scottgu/archive/2007/05/19/using-linq-to-sql-part-1.aspx)

milad222
پنج شنبه 27 بهمن 1390, 13:29 عصر
سلام.
اول باید داخل پروژت،یا یک DataBase بسازی یا اگر از قبل داری اون رو توServer Explorer ، اضافه کنی.
بعد ، تو Solution Explorer ، روی قسمت Refrences ، کلیک راست کن و Add Refrence رو انتخاب کن، بعد از سربرگ System.Data.Linq ، NET رو انتخاب ، و Ok کنید.
بعد فضای نام زیر را در بالای دستورات برنامه بنویسید:

using System.Data.Linq;
using System.Data.Linq.Mapping;

سپس دوباره از قسمت Solution Explorer ، روی نام پروژه کلیک راست کنید ، Add سپس ، New Item را انتخاب کنید.
در این حالت پنجره ی دیگری باز می شود که باید از ستون سمت چپ ، در قسمت Installed Templates ، Data را انتخاب ، و در ستون وسط ، LINQ to SQL Classes را انتخاب ، سپس نام مورد نظرتان را برای آن انتخاب ، و سپس دکمه Add را بزنید.
در این زمان کلاسی که الان ساختید، بصورت گرافیکی باز می شود ، که باید در این حالت از Server Explorer جدول مورد نظر را گرفته و در کلاس ساخته شده Drag کنید. و بعد دکمه SaveAll را بزنید.
تا انجا کلاس Linq to SQL شما آماده است؛ و فقط مانده که از آن استفاده کنید.
برای استفاده باید نام کلاس بالا را همراه با کلمه DataContext ، بصورت زیر بنویسید:
مثلا اگر نام کلاس LINQ to SQL مورد نظر ، aa باشد ، مینویسیم:

aaDataContext = new aaDataContext();

که اگر DataBaseما را از خارج از Visual Studio داخل پروژه Add شده باشد (داخل Hard Disk ذخیره باشد) ، برای استفاده از بانک می توانیم آدرس آن را در بین دو پرانتز وارد کنید.

ببخشید که خیلی طولانی شد، آخه اینها چیزاییه که من یه سال پیش ، خیلی گشتم تا جوابشون رو پیدا کنم، و الان هم یه ساله که از LINQ به جای ADO.Net دارم استفاده می کنم.