PDA

View Full Version : نحوه ذخیره حجم های بالای پیامک ها در درتابیس

jaykob
شنبه 10 دی 1390, 18:50 عصر
سلام

زمانی که ما با استفاده از وب سرویس اقدام به ارسال پیامک می کنیم . اگر حجم اطلاعاتی بالا بود مثلا 2 هزار پیامک احتیاج هست که به ترتیب در دیتابیس ذخیره کنیم ؟ چون فکر می کنم اینجوری خیلی فشار می آد به دیتابیس !

با تشکر

aminghaderi
شنبه 10 دی 1390, 20:43 عصر
سلام.
نه ترافیک و هزینه زیادی به سرور متحمل نمی شود ، چون حجم پیامک ها معمولا کم هست و تعداد 2000 هم تعداد زیادی نیست.
چرا اگر 2000 رکورد قرار باشه ثبت بشه که هر کدام به اندازه یک صفحه متن باشه ، خوب همون اول سایت Down میشه و البته اون هم راه داره و قابل کنترل هست.

jaykob
شنبه 10 دی 1390, 21:19 عصر
سلام.
نه ترافیک و هزینه زیادی به سرور متحمل نمی شود ، چون حجم پیامک ها معمولا کم هست و تعداد 2000 هم تعداد زیادی نیست.
چرا اگر 2000 رکورد قرار باشه ثبت بشه که هر کدام به اندازه یک صفحه متن باشه ، خوب همون اول سایت Down میشه و البته اون هم راه داره و قابل کنترل هست.

ممنون دوست عزیز .

اگه امکان داره در رابطه با روش های کنترلش یک کوتاه توضیح بدید . مثلا thereding می تونه یکی از این گزینه ها باشه ؟

aminghaderi
شنبه 10 دی 1390, 23:01 عصر
حالا بسته به این هست که منظور از thereding چه باشه؟!
اگر همون مفهوم مرسوم Systm thereding خود Asp.net هست که خوب باز هم مشکل داریم ، چون هاستینگ ها اجازه این کار رو نمی دهند.(هاست های اشتراکی).
اما ساده ترین راه استفاده از Task هست ، زمانبندی با قابلیت برنامه ریزی دقیق که نه باعث استفاده غیر مجاز از منابع سیستم بشود و نه لازم باشه سالانه هزینه سنگینی برای اجاره سرور بدهید.
البته باز هم می گم برای کاری که شما می خواهید انجام بدید نیاز به این کار ها نیست .

raziee
شنبه 10 دی 1390, 23:19 عصر
به دلیل محدودیت تعداد ارسال در هر بار درخواست توسط سرویس دهندگان باید تعداد بالا رو خرد کرد و بخش بخش فرستاد.
ممکنه (البته خیلی نادر هست) در زمان ارسال این بخش ها اطلاعات RAM از بین بره.
از این بابت بهتره برای بالا بردن امنیت و از دست ندادن اطلاعات ابتدا در جایی مثلا دیتابیس ذخیره بشن و بعد توسط یک Task فراخوانی شده و ارسال شوند.

jaykob
شنبه 10 دی 1390, 23:39 عصر
با تشکر از راهنمایی شما دوستان

یک سوال آیا در زمانی که کاربر به طور مثال می خواد یک پیام تبلیغاتی را به لیست شماره ای مثلا تمامی شماره های یک شهر ارسال کنه احتیاج هست که دونه دونه داخل دیتابیس در قالب یک پیامک ذخیره بشه ؟ یا اینکه بگیم کلا اینقدر پیامک به مثلا لیست مدیران فلان شهر که هزار تا بوده فرستادید ...

سوال بعدی هم من در رابطه با Task های هیچ اطلاعی ندارم ممنون می شم تاپیکی یا آموزشی رو معرفی کنید ...

raziee
شنبه 10 دی 1390, 23:58 عصر
یک پیام تبلیغاتی را به لیست شماره ای مثلا تمامی شماره های یک شهر ارسال کنه احتیاج هست که دونه دونه داخل دیتابیس در قالب یک پیامک ذخیره بشه ؟
شما شماره موبایل های درون یک شهر رو در اختیار دارید؟
این امکان توسط سرویس دهندگان انجام میشه و شما فقط باید درخواست بدید که فلان متن به فلان شهر یا کد پستی یا پیش شماره های فلان ارسال بشه.

یا اینکه بگیم کلا اینقدر پیامک به مثلا لیست مدیران فلان شهر که هزار تا بوده فرستادید ...
خیر منطقی نیست.
شما شماره هایی رو که دارید(بانک شماره هاتون) دارای گروه بندی هست(باید باشه).
در زمان ثبت درخواست شماره/های گروه رو ذخیره می کنید و در زمان اجرا شدن Task مربوطه بر اساس شماره صفحه ی مورد نظر برای ارسال تعدادی شماره (بسته به نیاز) رو از بانکتون که ارتباط با گروه مربوطه دارند رو دریافت می کنید و ارسال میکنید و بعد شماره ی صفحه رو هم تغییر میدید تا در زمان مراجعه ی بعدی تعداد شماره های بعدی رو ارسال کنه.

سوال بعدی هم من در رابطه با Task های هیچ اطلاعی ندارم ممنون می شم تاپیکی یا آموزشی رو معرفی کنید ...
جستجو کنید.

aminghaderi
یک شنبه 11 دی 1390, 00:10 صبح
یک سوال آیا در زمانی که کاربر به طور مثال می خواد یک پیام تبلیغاتی را به لیست شماره ای مثلا تمامی شماره های یک شهر ارسال کنه احتیاج هست که دونه دونه داخل دیتابیس در قالب یک پیامک ذخیره بشه ؟ یا اینکه بگیم کلا اینقدر پیامک به مثلا لیست مدیران فلان شهر که هزار تا بوده فرستادید ...

این جا دیگه بحث طراحی یا معماری دیتابیس مطرح می شه که نیاز به تخصص داره که من ندارم ولی خوب در حد خودم راهنمایی می کنم ؟! برای این که بتوانیم این کار رو انجام دهیم ، می شود یک جدول داشت برای لیست شماره ها و یک جدولی هم داشت برای لیست پیامک ها و یک جدول رابط بین این دو.
به صورتی که شما در هر بار فقط یک بار متن پیامک و ساعت ارسال و.... رو در جدول پیامک ثبت می کنید و سپس کلید خارجی می زنید به جدول رابط (گروه ارسالی ، که شامل کلید اصلی هست که بیانگر گروه از شماره ها است که پیامک به انها ارسال شده است).
حالا فقط اشاره ای داشتم چون زیاد بستش بدم گیج کنند می شود و برای همین هست که برای طراحی دیتابیس در صورت نیاز به راهنمایی حتمی باید یه فرد متخصص کنار شما باشه که در هر بیان ، توضیح کامل ارائه دهد تا متوجه شوید و معمولا دیاگرام هم استفاده می کنند.

درباره Task یا همان زمانبندی کار ، آقای رضیئی قبلا مفصل در این باره توضیح دادند ، جستجو کنید ، مطالب زیادی پیدا می کنید.
--------------------------------------
البته آقای رضیئی توضیح دادند ، و من چون با تاخیر ارسال کردم متوجه ارسال ایشون نشدم ، ولی خوب حال که پاسخ ارسال شده و بودن یا نبودنش فرقی نداره....