PDA

View Full Version : سوال: استفاده از اعداد اعشاری و اعداد علامت دار در محاسبات

thexoo
پنج شنبه 15 دی 1390, 12:10 عصر
سلام خدمت دوستان عزیز
☻ در محاسبات اعداد از چه دستوراتی باید استفاده کرد که جواب به صورت اعشاری نمایش داده بشه؟
فرضا در تقسیم 1 بر 2 جواب باید به صورت 0.5 چاپ بشه ولی جواب صفر چاپ میشه !!!

☻ از آنجا که دستور sub , add فقط در محدوده اعداد مثبت محاسباتشون رو انجام میدن برای علامت دار کردن محاسباتشون چیکار باید کرد؟

xman_1365_x
جمعه 16 دی 1390, 18:31 عصر
☻ در محاسبات اعداد از چه دستوراتی باید استفاده کرد که جواب به صورت اعشاری نمایش داده بشه؟
فرضا در تقسیم 1 بر 2 جواب باید به صورت 0.5 چاپ بشه ولی جواب صفر چاپ میشه !!!
روش اول استفاده از واحد fpu
روش دوم شبیه سازی fpu و فرم های استاندارد IEEE رو چک کنید.
روش سوم مثل تقسیم به صورت دستی که باید باقیمانده رو اگر صفر نشده باز تقسیم کنید.
موفق باشی

thexoo
جمعه 16 دی 1390, 20:58 عصر
مرسی بابت راهنمایی تون . ولی خلی کلی گفتین . چطوری باید از این واحد استفاده کنم ؟ حتما دستورات خاصی داره ؟

xman_1365_x
جمعه 16 دی 1390, 22:05 عصر
مرسی بابت راهنمایی تون . ولی خلی کلی گفتین . چطوری باید از این واحد استفاده کنم ؟ حتما دستورات خاصی داره ؟
خوب هر کدوم از این سه روش کلی مطلب هست که در کتب و اینترنت میگشتین پیدا میکردین
مورد اول ثبات های این کارو داره و دستورات خاص خودش
مورد دوم نیاز به مطالعه استاندارد IEEE برای ممیز شناور ضمنا چون نرم افزاری پیاده سازی شده سرعت محاسبه بسیار پایین تر هست.
و روش سوم هم جدا کردن قسمت صحیح از اعشار که ساده هست و کار شمارو راه میندازه رو توضیح میدم
مثال خودتون میشه
1/2=0
اما باقیمانده یک میشه پس در ده ضربش کنید و دوباره تقسیم کنید
10/2=5
خوب باقیمانده صفر شده پس ادامه نمیدیم و قسمت اول میشه صحیح و قسمت دوم باقیمانده و اگر تقسیم ادامه داشته باشه دفعه بعد در 100 و ادامه هم به همین صورت توان افزایش پیدا میکنه
برای نمایش هم قسمت صحیح رو نمایش بدین بعد کاراکتر نقطه و بعد قسمت اعشار این برای ممیز ثابت
انشالله دستور تقسیم هم مطالعه کنید که بدونید باقیمانده در چه بخش و خارج قسمت در کدوم بخش قرار میگیره
موفق باشی

thexoo
جمعه 16 دی 1390, 23:58 عصر
مورد دوم نیاز به مطالعه استاندارد IEEE برای ممیز شناور ضمنا چون نرم افزاری پیاده سازی شده سرعت محاسبه بسیار پایین تر هست.
و روش سوم هم جدا کردن قسمت صحیح از اعشار که ساده هست و کار شمارو راه میندازه رو توضیح میدم
مثال خودتون میشه
1/2=0
10/2=5
خوب باقیمانده صفر شده پس ادامه نمیدیم و قسمت اول میشه صحیح و قسمت دوم باقیمانده و اگر تقسیم ادامه داشته باشه دفعه بعد در 100 و ادامه هم به همین صورت توان افزایش پیدا میکنه
برای نمایش هم قسمت صحیح رو نمایش بدین بعد کاراکتر نقطه و بعد قسمت اعشار این برای ممیز ثابت
انشالله دستور تقسیم هم مطالعه کنید که بدونید باقیمانده در چه بخش و خارج قسمت در کدوم بخش قرار میگیره
موفق باشی

مرسی از راهنمایی تون ٰ واقعا مفید بود .

psp2004
سه شنبه 20 دی 1390, 22:58 عصر
مثال خودتون میشه
1/2=0
10/2=5
موفق باشی

با نام خدا و سلام

دوست عزیز اگر من بخوام دو تا عدد اعشاری رو ضرب یا تقسیم کنم باید چی کار کرد ... البته تا جایی که راه داره بدون استفاده از IEEE و fpu (مثل همون تقسیم دو عدد و نمایش اعشاری)

IamOverlord
چهارشنبه 21 دی 1390, 11:35 صبح
بدون در نظر گرفتن ممیز، ضرب و تقسیم رو انجام بده، بعد که حاصل رو به دست آوردی، ممیز رو بذار.

psp2004
سه شنبه 04 بهمن 1390, 16:05 عصر
دوست عزیز مقایسه دو عدد اعشاری چه طوریه ؟؟؟ باید از رقم علمی استفاده کنم ؟؟

برای مثال 0.001 و رو با یه عددی اعشاری یا صحیح بخوام مقایسه کنم ...