PDA

View Full Version : چراغراهنما (4راه) با زبان اسمبلی

amirali_uni09
جمعه 16 دی 1390, 20:09 عصر
سلام
پروژه اسمبلی دادن به من
من هم اسمبلی بلد نیست
اگر شخصی راهنماییم کنه این برنامه رو بنویسم واقعا ممنونش میشم
یاعلی

×چراغ راهنمایی 4طرفه

xman_1365_x
جمعه 16 دی 1390, 21:11 عصر
من هم اسمبلی بلد نیست
خوب دوست عزیز اول باید یاد بگیرین که بشه راهنمایی کرد!
چراغ راهنمایی یک نمونه در emu8086 هست که بر اساس پورت ها کار میکنه اگر کار با پورت هست کارتون رو راه می اندازه
اگرباید طراحی کنید در مد گرافیک یک بحث دیگست همینطور اگر منطق چراغ باشه در مد تکست قابل انجام هست.
موفق باشی

maktoom
جمعه 16 دی 1390, 21:25 عصر
سلام دوست عزیز
اسمبلی واسه چی؟ اسمبلی z80 یا مثلا 8051؟
کلا باید یه زیر برنامه داشته باشی که با یه تاخیر خاص ایجاد ثانیه کنی. چون کلاکای خود سخت افزارت چیزی در حد میکرو ثانیه هستن. وقتی زیر برنامه ایجاد ثانیه برای تاخیر رو ساختی دیگه بقیش برمی گرده به یه جدول ساختن ساده توی رمت. به ازای هر مقدار ثانیه که بخوای تولید کنی باید اول با یه زیر برنامه دیگه اونو از دهدهی تبدیلش کنی به هگز بعد به ازای اون مقدار بدست اومده زیر بنامه ثانیه رو فراخوانی کنی.
راستی این اصلا مثال اغلب استاداست در درس ریز پردازنده ها برای اینکه مطلب وقفه رو آموزش بدن.
کتاب میکرو کنترل 8051 از آقای مزیدی خیلی روان توضیح داده.
ولی نوشتن این برنامه بدون داشتن تجربه برنامه نویسی اسمبلی حداقل با یه سخت افزار دقیقا کاری بجز کپی پیست نمیتونه باشه. چون فرامین وقفه و ایجاد مقدار وقفه دلخواه می طلبه که شما بدونی اون میکرویی که استفاده می کنی چه ویژگی های داره. در ضمن اون زیر برنامه ایجاد وقفه به اندازه ثانیه دقیقا بر می گرده به مقدار ماشین سیکل میکرویی که استفاده می کنی.
ببخشید طولانی شد