PDA

View Full Version : اینترنت ملی (تعریف مشخص ، سازمان و ارگان مسئول)

FirstLine
شنبه 17 دی 1390, 18:14 عصر
با سلام
از کجا میتونم اطلاعات کامل و جامعی درمورد اینترنت ملی بدست بیاورم؟
سازمان و ارگان دولتی مسئول اینترنت ملی کدام سازمان است؟
جزییات، تعریف و ارتباط آن با اینترنت جهانی چیست؟
لطفا راهنمایی بفرمایید و یا لینک مرتبط لطف کنید
جزئیات زیادی در اینترنت است ولی ، اکثرا قدیمی و ناموثق هستند.
با تشکر

یه مقاله و اطلاعات در پست 21 http://barnamenevis.org/showthread.php?322071&p=1418130&viewfull=1#post1418130
منبع اصلی این گزارش http://www.eghlid.com/?p=825

http://barnamenevis.org/attachment.php?attachmentid=80756&d=1326538072

m44miri
شنبه 17 دی 1390, 19:31 عصر
دوست عزیز اینترنت ملی چیز جدید و عجیب غریبی نیست
همون اینترانت که سالها ملت ازش استفاده میکنند. نمونه این اینترنت ملی سالهاست که در کشور کره شمالی داره استفاده میشه. محدودیت شدید در ارتباط با اینترنت اصلی و تنها افرادی که دارای صلاحیت استفاده از اینترنت را داشته باشند میتوانند به اینترنت متصل شوند مثل اساتید دانشجویان (فقط در محیط دانشگاه) و افراد حقوقی دارای صلاحیت.
البته برای توجیح این اینترنت ملی ادعا میشه که سرعتش خیلی زیاده و ازین حرفهای دوزاری که بشنوید و باور نکنید.
هدف اصلی از این نوع شبکه در حقیقت کنترل و محدود سازی کاربران است.کلا تنها نکته مثبت این شبکه فقط کلمه ملی است که در آخرش قرار داره. اگه پایه علمی میداشت بجای تبلیغات و شعار از نکات فنیش بیشتر میگفتند که میبینید نکات فنی زیادی در رسانه ها از اینترنت ملی بیان نمیشود

alamate_aoal
یک شنبه 18 دی 1390, 22:41 عصر
هدف اصلی از این نوع شبکه در حقیقت کنترل و محدود سازی کاربران است
همین الآن این کار رو مثل آب خوردن دارن انجام میدن , همونطور که سایر کشورها انجام میدن. به نظر شما نیازی هست هزینه های میلیاردی صرف راه اندازی چنین شبکه ای با چنین هدفی کنن؟

تنها افرادی که دارای صلاحیت استفاده از اینترنت را داشته باشند میتوانند به اینترنت متصل شوند مثل اساتید دانشجویان (فقط در محیط دانشگاه) و افراد حقوقی دارای صلاحیت.
مزاح جالبی بود.

بجای تبلیغات و شعار از نکات فنیش بیشتر میگفتند
به نظرم یکی از ده ها دلایل راه اندازی این شبکه بحث مبارزه با حملات سایبری هست. یقینا" بهتر از من میدونید که متاسفانه کشور عزیزمون در جنگ سایبری جزو حمله پذیرترین کشورهاست. یادمه یه جایی اعترافات یه جاسوس رو میخوندم که ماموریتس جمع آوری اطلاعات درباره شبکه برق و کابل کشی بود!
جزئیات پیاده سازی همچین شبکه ای با این ابعاد معمولا از اسرار محرمانه به حساب میاد. بنابراین گشتم نبود , نگرد نیست.

FirstLine
دوشنبه 19 دی 1390, 10:37 صبح
با سلام
- آیا کشورهای دیگر نیز یه چیزی تو مایه اینترنت ملی دارند؟
- الان بانی یا مسول اینترنت ملی در ایران کدام سازمان است؟ مخابرات ، زیر ساخت ، شورای عالی فناوری ، شورای عالی اطلاع رسانی
با تشکر

alamate_aoal
دوشنبه 19 دی 1390, 15:53 عصر
سلام

همه ی اون چیزی که من درباره اینترنت ملی میدونم همین چند خطه (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%86%D8%AA_%D9%85% D9%84%DB%8C_%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86) , البته در صحت این مطالب هم شک دارم:متفکر:

sina_oonline
دوشنبه 19 دی 1390, 17:54 عصر
سلام
اینترنت ملی به عنوان یک طرح با رویکرد افزایش توانایی و همچنین عدم تعامل با بیرون یکی از 4 گزینه برای یک اینترنت هست
اینترانت ملی یا information superhighway در بسیاری از کشور های دنیا مثل کره جنوبی پیاده سازی شده و چیز جدید یا غریبی نیست!
در ایران از حدود سال 85 مراحل مطالعاتی پروژه شروع شده و تا به امروز ادامه پیدا کرده.
مزایای اینترنت ملی :
1.کاهش هزینه
2.استقلال ملی
3. افزایش امنیت اطلاعاتی
و ...
البته در صورت استفاده نادرست توسط دولت می تونه ناقض گردش آزاد اطلاعات (freedom on information act) بشه

m44miri
چهارشنبه 21 دی 1390, 19:59 عصر
همین الآن این کار رو مثل آب خوردن دارن انجام میدن , همونطور که سایر کشورها انجام میدن. به نظر شما نیازی هست هزینه های میلیاردی صرف راه اندازی چنین شبکه ای با چنین هدفی کنن؟

مزاح جالبی بود.

به نظرم یکی از ده ها دلایل راه اندازی این شبکه بحث مبارزه با حملات سایبری هست. یقینا" بهتر از من میدونید که متاسفانه کشور عزیزمون در جنگ سایبری جزو حمله پذیرترین کشورهاست. یادمه یه جایی اعترافات یه جاسوس رو میخوندم که ماموریتس جمع آوری اطلاعات درباره شبکه برق و کابل کشی بود!
جزئیات پیاده سازی همچین شبکه ای با این ابعاد معمولا از اسرار محرمانه به حساب میاد. بنابراین گشتم نبود , نگرد نیست.

اون لینکی که دوستمون در ویکی دادند را مطالعه فرمودید؟ این جمله جواب شماست که نوشته "از طرف دیگر پیام کرباسی (سخنگوی انجمن نظام صنفی رایانه‌ای (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86_%D9 %86%D8%B8%D8%A7%D9%85_%D8%B5%D9%86%D9%81%DB%8C_%D8 %B1%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%D B%8C&action=edit&redlink=1&preload=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%A C%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8 C%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C&editintro=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8 %AC%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%A A%DB%8C%D8%B3&summary=%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%DB%8C%DA%A 9+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D9%86%D9%88+%D8% A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82+%D8%A7%DB%8C%D8% AC%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B1&nosummary=&prefix=&minor=&create=%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA+%DA%A9%D8%B1%D8%AF %D9%86+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D8%AC%D8%AF %DB%8C%D8%AF)) اظهار داشته که پس از راه‌اندازی شبکه ملی، ارتباطات اینترنتی ایران با اینترنت جهانی قطع خواهد شد و دسترسی به برخی از وب‌گاههای (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%88%D8%A8%E2%80%8C%DA%AF%D8%A7%D9%87) جهانی ممکن نخواهد بود. [۲] (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%86%D8%AA_%D9%85% D9%84%DB%8C_%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86#cite_no te-1)"
حملات سایبری بهانه ای بیش نیست. مثلا میشد بجای این همه هزینه یا مفت برای همچین شبکه ای بجاش متخصصین امنیت اطلاعات در دانشگاه ها پرورش داد .الان دانشگاه های ایران گر گر فارغ التحصیل برنامه نویسی میدن بیرون اما دریغ از یک فارغ التحصیل امنیت اطلاعات. کلا" دولت جمهوری اسلامی به همچین شبکه ای نیاز داره برای همینه که ایجادش کرده چون بستر بانکها و دولت الکترونیکی روشه والا قطع اون براشون مثل همون قطع شبکه تلفن همراه در 1 ساعته.
شبکه چه داخلی (اینترانت) و چه خارجی (اینترنت) به خودی خود ایجاد امنیت نمیکنه.این متخصص و کارشناسان هستند که در بستر شبکه ایجاد امنیت میکنند.
در مورد اون صحبتی که گفتید کره جنوبی هم این بستر را داره باید بگم بله نه فقط کره جنوبی بلکه اکثر کشور ها این شبکه یا همون اینترانت را دارند اما دسترسی به اینتر نت را محدود نکردند. اما هدف دولت فخیمه ما از الان کاملا مشخصه و اون هم قطع کامل اینترنت برای کاربرانه.

واقع بین باشید .فکر میکنم شما خیلی در رویا به سر میبرید.هرچی رسانه ملی میگه باور نکنید

aryasoft2872
چهارشنبه 21 دی 1390, 23:43 عصر
پشتیبانی شاتل که می گفت عمومی نیست وربطی به سرویس اینترنت نداره و یکی از خدمات جانبی بی شمار دولت کریمه است ولی اگر بخوان واقعا دسترسی به اینترنت رو قطع کنن خیلی ناجور میشه که.

همین یه ذره برنامه نویسی هم که بلدیم از سایتای اینترنتی و بیشتر خارجیه اونوقت اینترنت هم نباشه که بریم بمیریم دیگه

alamate_aoal
پنج شنبه 22 دی 1390, 00:24 صبح
اون لینکی که دوستمون در ویکی دادند را مطالعه فرمودید؟
عزیزم اون لینک رو خود من دادم
شما هم این جمله ی من که در ادامه ی لینک بود رو خوندید : "البته در صحت این مطالب هم شک دارم" , دقیقا یکی از مصداق هاش همین مطلب بود.
دوست داری اون صفحه ی ویکی رو چطور ویرایش کنم؟!
به قول یکی از اساتید گذشته ام : ویکی پدیا را بخوان اما از آن به عنوان منبع موثق یاد نکن. با خواندن این لینک (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%88%DB%8C%DA%A9%DB%8C%E2%80%8C%D9%BE%D8%AF%DB%8 C%D8%A7#.D8.AF.D9.88.D8.B1.D9.87_.D9.87.D8.A7.DB.8 C_.D8.A2.D9.85.D9.88.D8.B2.D8.B4.DB.8C_.D9.88.DB.8 C.D8.B1.D8.A7.DB.8C.D8.B4_.D8.AF.D8.B1_.D9.88.DB.8 C.DA.A9.DB.8C.E2.80.8C.D9.BE.D8.AF.DB.8C.D8.A7_.D8 .AA.D9.88.D8.B3.D8.B7_.DA.AF.D8.B1.D9.88.D9.87.D9. 87.D8.A7.DB.8C_.D8.B3.DB.8C.D8.A7.D8.B3.DB.8C) به علت این موضوع پی خواهی برد !

اما هدف دولت فخیمه ما از الان کاملا مشخصه و اون هم قطع کامل اینترنت برای کاربرانه.
لطفا فقط چند دقیقه به این مطلبی که نوشتید فکر کنید. به نظر شما با عقل سازگاره ؟ شدنی هست؟
بستن پورت VPN هم براشون به این راحتی نبود چه برسه یه قطع کامل اینترنت

و در آخر اینکه با اجازه شما این بحث رو ادامه نمیدم چون باعث منحرف شدن تاپیک میشه و نتیجه ی اون چیزی به جز قفل شدن تاپیک یا حذف پست ها نیست. اگر مشتاق به ادامه بحث هستید در انجمنی بغیر از برنامه نویس تاپیکی ایجاد کنید , انشاء الله بنده پاسخگو خواهم بود.

موفق باشید

m44miri
پنج شنبه 22 دی 1390, 08:38 صبح
عزیزم اون لینک رو خود من دادم
شما هم این جمله ی من که در ادامه ی لینک بود رو خوندید : "البته در صحت این مطالب هم شک دارم" , دقیقا یکی از مصداق هاش همین مطلب بود.
دوست داری اون صفحه ی ویکی رو چطور ویرایش کنم؟!
به قول یکی از اساتید گذشته ام : ویکی پدیا را بخوان اما از آن به عنوان منبع موثق یاد نکن. با خواندن این لینک (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%88%DB%8C%DA%A9%DB%8C%E2%80%8C%D9%BE%D8%AF%DB%8 C%D8%A7#.D8.AF.D9.88.D8.B1.D9.87_.D9.87.D8.A7.DB.8 C_.D8.A2.D9.85.D9.88.D8.B2.D8.B4.DB.8C_.D9.88.DB.8 C.D8.B1.D8.A7.DB.8C.D8.B4_.D8.AF.D8.B1_.D9.88.DB.8 C.DA.A9.DB.8C.E2.80.8C.D9.BE.D8.AF.DB.8C.D8.A7_.D8 .AA.D9.88.D8.B3.D8.B7_.DA.AF.D8.B1.D9.88.D9.87.D9. 87.D8.A7.DB.8C_.D8.B3.DB.8C.D8.A7.D8.B3.DB.8C) به علت این موضوع پی خواهی برد !

لطفا فقط چند دقیقه به این مطلبی که نوشتید فکر کنید. به نظر شما با عقل سازگاره ؟ شدنی هست؟
بستن پورت VPN هم براشون به این راحتی نبود چه برسه یه قطع کامل اینترنت

و در آخر اینکه با اجازه شما این بحث رو ادامه نمیدم چون باعث منحرف شدن تاپیک میشه و نتیجه ی اون چیزی به جز قفل شدن تاپیک یا حذف پست ها نیست. اگر مشتاق به ادامه بحث هستید در انجمنی بغیر از برنامه نویس تاپیکی ایجاد کنید , انشاء الله بنده پاسخگو خواهم بود.

موفق باشید

من قصد ندارم در مورد چیزی با شما بحث کنم که نه من ازش اطلاعات دقیقی دارم و نه شما.همون اول هم گفتم که این موضوع در حاله ای از ابهامه و اطلاعات زیادی ازش بیرون داده نشده. اما این که گفتید بستن vpn هم براشون به این سادگی ها نبوده خیلی خنده داره. دیدید که توی چندین نوبت تست آزمایشی کردند و 2 ماه پیش هم وزیر اطلاعات کفت که استفاده از این سرویس ممنوع و بزودی کلا بسته میشه و فقط بانکها و ارگانهای دارای مجوز میتوانند ازش استفاده کنند.
کلا مثل اینکه توی باغ نیستی شما دوست عزیز . من بحثی نمی کنم با شما.زمانی که این اینترنت ملی راه اندازی شد میایم و با هم ادامش میدیم :)

vcldeveloper
پنج شنبه 22 دی 1390, 12:20 عصر
حملات سایبری بهانه ای بیش نیست. مثلا میشد بجای این همه هزینه یا مفت برای همچین شبکه ای بجاش متخصصین امنیت اطلاعات در دانشگاه ها پرورش داد .الان دانشگاه های ایران گر گر فارغ التحصیل برنامه نویسی میدن بیرون اما دریغ از یک فارغ التحصیل امنیت اطلاعات. کلا" دولت جمهوری اسلامی به همچین شبکه ای نیاز داره برای همینه که ایجادش کرده چون بستر بانکها و دولت الکترونیکی روشه والا قطع اون براشون مثل همون قطع شبکه تلفن همراه در 1 ساعته.
شبکه چه داخلی (اینترانت) و چه خارجی (اینترنت) به خودی خود ایجاد امنیت نمیکنه.این متخصص و کارشناسان هستند که در بستر شبکه ایجاد امنیت میکنند.
من قصد ندارم در مورد چیزی با شما بحث کنم که نه من ازش اطلاعات دقیقی دارم و نه شما.با شما در مورد جمله دوم تان موافقم؛ یعنی نباید درباره چیزی که ازش اطلاع کافی ندارید، اظهار نظر کنید. جمله ایی هم که Bold کردم، یکی از مصادیق چیزی بود که ازش اطلاع کافی نداشتید. زیر ساخت امن و مناسب یکی از ملزومات امنیت هست. جمله شما به همون اندازه مضحک هست که بگیم، به جای ایجاد اتوبان و بزرگراه های مختلف بین شهری و داخل شهری در کشور، بیایم راننده فرمول یک در کشور تربیت کنیم؛ تا امنیت جاده ای مون تامین بشه!

موفق باشید

m44miri
پنج شنبه 22 دی 1390, 13:58 عصر
عزیزم مقایسه ای که کردی کلا اشتباهه.مصداقش راننده فرمول یک نیست!! مصداقش میشه پلیس در اتوبان که وظیفه ایجاد امنیت را داره. مثلا پلیس در اتوبان میاد و کنترل نا محسوس میزاره و یا میاد قوانین خاصی برای راننده ها ایجاد میکنه.دقیقا وظیفه کارشناس امنیت شبکه هم همینه .یعنی میاد با استفاده از IDS بسته های مشکوک را شناسایی می کنه و یا با application gateway میاد محدودیت روی کار کاربران شبکه ایجاد میکنه و یا با packet filtering که جزوی از دیوارآتش محسوب میشن یک سری قوانین را روی بسته ها اعمال میکنه.
اون راننده ها هم مییشن کاربران حرفه ای و یا آماتور.
اون آقا پلیسه و به تبع اون کارشناسان شبکه وظیفشون ایجاد امنیته!! اتوبان و یا جاده و یا راه باریکه مهم نیست.

من اولین باره که میشنوم ابزار ایجاد امنیت میکنه!!
پس اگه اینطوریه چرا برای شرکت ها کارشناس امنیت شبکه(البته در ایران خیلی کمه و از همون کارشناس شبکه برای این منظور استفاده میشه) استخدام میکنن؟ مگه پولشون زیادی کرده ماهی 2 تا 4 میلیون بهشون حقوق بدن.خوب یه فوق دیپلم جذب میکنند و اون میره یسری خرتو پرت مثل wccp و UTM میخره میاره میزاره روی شبکه و والسلام!! نه عزیزم با خرید این تجهیزات تازه اول کاره.و باید قوانینی بسته به policy اون سازمان و کلا امنیت کلی شبکه روی اونا وضع بشه.

یعنی شما فکر میکنید اگه کاربران داخلی ایران از شبکه اینترنت ایزوله بشن ایجاد امنیت میکنه؟
اصلا یک سوال از شما دارم: تفاوت اصلی این اینترنت ملی با اینترنتی که در حال حاضر داریم استفاده میکنیم در چیه؟ من یک جواب فنی از شما میخوام نه اینکه کلا بگی امنیتش بیشتره!!! همه ما میدونیم که ما در حال حاضر اینترانت و mpls را در ایران داریم میشه همون را امن تر کرد و یا حتی پهنای باند انتقال اطلاعاتشو بیشتر کرد. اما اینکه کاربران را از اینترنت ایزوله کنیم به بهانه های خنده دار که چون به ما حمله سایبری میکنن صورت مسئله را پاک کنیم!!! میشه همون حرف من که گفتم چون کارشناس امنیت شبکه در ایران کمه و دانشگاه ها هم چون دلشون نمی خواد اونا رو پرورش بدن(اینم قابل بحثه که چرا نمی خوان و یا نمیتونن) کاربران با اینتر نت باید ایزوله بشن.

IamOverlord
پنج شنبه 22 دی 1390, 17:45 عصر
بیرون که ما رو ایزوله کردن، حالا از داخل هم بشیم، مشکلی داره؟!
فکر کنم عبارت 'اینترنت ملی' از بیخ غلطه...!

FastCode
جمعه 23 دی 1390, 11:15 صبح
الان ssh و pptp و sstp و l2tp و ... همه بستس.چه فرقی داره؟
فقط icmp بازه.

IamOverlord
جمعه 23 دی 1390, 11:48 صبح
سوکس (Socks)؟ :شیطان:

FastCode
شنبه 24 دی 1390, 00:00 صبح
سوکس (Socks)؟ :شیطان:
بستس.
فقط icmp
ptunnel و stunnel و gre و چند تا چیز اینجوری بازن.
البته ۳ ۴ تا دیگه هم هستن که فعلاً رو نمیکنم.

m44miri
شنبه 24 دی 1390, 10:27 صبح
جالبه!! با اینکه اکثر پورتهای اینترنت بسته شده باز هم امنیت برقرار نیست :گریه::قهقهه:
هم خنده داره..هم گریه داره.. الان نزدیک به 3 ماه میشه که ارتباط اینترنت برخی از استانها اختلال شدید داره به عنوان نمونه بیشتر نیمی از سایتها باز نمیشه..وقتی تماس گرفته میشه در جواب میگن که یکسری آدرس dns را به کامپیوترتون اضافه کنید.(خنده داره چون مشکل اصلا از dns نیست با یک بررسی ساده شبکه که هر آماتوری توی این دوره زمونه میدونه میشه اینو فهمید ) جالب اینجاست که با این کار هم مشکل حل نمیشه(البته دفعات اول من زیر بار این کار نمیرفتم و انها هم تلفن را قطع میکردند وقتی مشکل حاد شد این کارو انجام دادم و لیستی از 2 جین آدرس dns را به gateway ها اضافه کردم و باز هم مشکل همچنان باقیه ).و جالبتر اینه که خودشونم نمیدونن مشکل از کجاست. (در جواب اون دوستمون که مدعی هستند ما نیاز به کارشناس امنیت شبکه نداریم و فقط بستر امن نیاز داریم ) بستر از یکسری ابزار مانند main switch ها و router ها و firewall ها تشکیل شده... که متاسفانه کارشناسانی که در مخابرات مشغول به کار هستند فقط پول میگیرند و از ساده ترین اصول شبکه سر در نمیارن.
ولش کنید بابا. اون دوستمون که گفتند اسمش اشتباهی شده اینتر نت ملی درست میگفتند باید اسمشو بزارن اختلال ملی

esmit61
شنبه 24 دی 1390, 11:17 صبح
آقا یه سوال. اینکه میگن اینترانت ملی، مثلاً فرض کنید سازمان ثبت احوال سرورهاش توی ایرانه. حالا اگر کسی مثلاً از هلند بخواد به سایت این سازمان دسترسی داشته باشه، نمیتونه؟
من که میگم همچین چیزی امکان نداره. دولت نمیاد همچین ریسک بزرگی بکنه !!

IamOverlord
شنبه 24 دی 1390, 12:08 عصر
کافیه یه نفر توی شبکه ی داخلی با شبکه ی جهانی ارتباط داشته باشه، اون موقع شبکه ی داخلی هم به اینترنت می پیونده :لبخند: .

FastCode
شنبه 24 دی 1390, 13:07 عصر
اینطوری بهتره.
فرض کنید شما A هستید و به اینترانت وصلید.سرعت ۱۰۰ مگ.
شما میتونید به اندازه ۱۰ مگابیت از اینترنت استفاده کنید.
۳ نفر رو پیدا میکنید که روتزهاشون مشکل port forwarding دارن یا هکشون کردید یا هر چیز دیگه ای.
اگر بدونید load balancing چیه.شما الان اینترنت ۴ مگ دارید.

من فقط منتظرم قطعی بشه.
کل دولت رو روز اول هک میکنم.

FirstLine
شنبه 24 دی 1390, 13:31 عصر
با سلام
یه گزارش نچندان کامل در مورد اینترنت ملی
با تشکر

http://www.eghlid.com/wp-content/uploads/2012/01/IntranetMeli_01.png

منبع اصلی این گزارش http://www.eghlid.com/?p=825

فهرست
فهرست 2
مقدمه 1
دلایل اهمیت راه اندازی شبکه 1
شبکه ملی اطلاعات چیست؟ 2
آخرین وضعیت اتصال فیبر نوری به منازل 3
گام های اولیه ایران برای اجرای FTTH 3
وضعیت فناوری اطلاعات درایران چگونه است؟ 4
دید خوشبینانه براي قطع نشدن اينترنت بين الملل 5
اینترانت ملی ایران (اینترنت ملی ایران) 7
تعریف اینترانت ملی 7
لزوم ايجاد شبكه اينترانت ملي 8
اهداف شبكه اينترنت ملي 8
ويژگي‌هاي شبكه اينترانت ملي 9
مزاياي شبكه اينترنت ملي 11
معایب شبكه اينترانت ملي 11
نتیجه گیری 13
منابع 15

مقدمه
اینترنت ملی، اینترانت ملی، شبکه ملی اینترنت و بعضی مواقع شبکه ملی اطلاعات؛ اینها واژگانی است که این روزها به‌ویژه با توجه به کاهش محسوس سرعت اینترنت، زیاد میان مردم و کارشناسان شنیده می‌شود اما به واقع این شبکه ملی اطلاعات چیست؟ چه اجزا و لایه‌هایی دارد؟ زمان اجرا و تحقق این شبکه کی است؟
مسئله نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای مورد نیاز تحقق این شبکه چگونه حل می‌شود و جایگاه طرح‌هایی مانند ایمیل ملی، دیتا سنتر‌ملی، سیستم عامل ملی و پورتال ملی در این میان کدام است؟
در روزگاری به سر می بریم که به شدت وابسته به ابزارها به ویژه الکترونیکی آن شده ایم. این ابزارهای الکترونیکی با کوتاه کردن گردش کارها و به خصوص کاهش هزینه ها به شدت مورد قبول و استفاده همه قرار گرفته اند. در این میان فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی جایگاه ویژه ای دارند. این فناوری ها در حال حاضر به خصوص در کشورهای در حال توسعه راهکاری در جهت پر کردن فاصله های توسعه ای به شمار می روند. از این رو توجه به زیرساخت های ارتباطی و اطلاعاتی، مورد توجه است.
شبکه ملی اطلاعات در ایران از جمله این زیرساخت ها است و در حقیقت، مهمترین پروژه زیرساختی است که اقدامات اجرایی آن به سرعت در حال پیگیری است. به طوری که همواره اکثریت مسئولین در مورد به نتیجه رسیدن و راه اندازی این سامانه اظهار نظر کرده اند.

دلایل اهمیت راه اندازی شبکه
طبق برنامه پنجم توسعه، 100 درصد خدمات دولت به دولت، و ۷۰ درصد خدمات دولت به مردم باید الکترونیکی شود. طبق این برنامه، راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات جزء تکلیف دولت بوده و قرار بوده است در طول برنامه و در فازهای مختلف به بهره‌برداری برسد. در حال حاضر این شبکه طراحی شده و طبق وعده های داده شده کار خود را آغازکرده است.
البته به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی ایران در منطقه، توسعه پهنای باند ضروری است. ما باید به عنوان هاب منطقه، ترانزیت ترافیک اینترنت ارتباطی شرق به غرب را دنبال کنیم. شبکه ملی اطلاعات در این زمینه میتواند نقش مهمی داشته باشد و قابلیت استفاده به منظور ترانزیت ترافیک و برقراری ارتباطات منطقه‌ای و بین‌المللی به عنوان هاب مخابراتی را دارا باشد.

شبکه ملی اطلاعات چیست؟
در حقیقت این شبکه متشکل از مراکز داده ملی، زیرساختهای ارتباطی و سرویس‌های نرم‌افزاری است که در سراسر کشور مستقر شده و خدمات دولت الکترونیکی و سرویس‌های رفاهی و اجتماعی را از طریق بستر فیبر نوری و با پهنای باند بالا - بین 8 تا 12 مگابیت بر ثانیه(در حال حاضر 2 مگابیت بر ثانیه اعلام شده است) به مردم ارائه می‌کند.
با راه اندازی این شبکه ظرفیت انتقال اطلاعات کشورهشت برابر شده و با توجه به این که پهنای باند مورد نیاز داخل از پهنای باند دسترسی به شبکه جهانی اینترنت تفکیک می شود محدودیت سرعت دسترسی به اینترنت برداشته می‌گردد. در نتیجه راه‌اندازی بسیاری از سرویس‌ها و فناوری های پهن‌باند همانند IPTV، ویدئو کنفرانس، بازی آنلاین و مشاهده فیلم با کیفیت HD به صورت آنلاین، VOIP و … بر روی شبکه ملی اطلاعات یا اینترانت داخلی امکان پذیر می شود.
در عین حال باعث کاهش هزینه‌های خرید پهنای باند، افزایش امنیت اطلاعات ملی، توسعه تجهیزاتی و اطلاعاتی، کنترل ارتباطات و امکان اعمال محدودیتها، فیلترینگ هدفمندتر و ...نیز می شود.
از نظر فنی هم، شبکه ملی اطلاعات بر مبنای پروتکل اینترنت است و در نتیجه از نظر نوع آدرس دهی و دسترسی سازگار با اینترنت جهانی است و در صورت تعریف سیاست های مشخص امکان این وجود دارد تا مردم علاوه بر دریافت خدمات ملی، از خدمات اینترنت جهانی نیز بهره‌مند شوند. اما شبکه ملی اطلاعات یا اینترانت ملی می‌تواند از نظر محتوا شبکه مستقلی باشد.
به این ترتیب در داخل کشور شبکه ای گسترده با پهنای باند زیاد برای پاسخگویی به نیازهای دولت الکترونیکی، تحقق می یابد. از آن جا که این شبکه بستر ارائه خدمات دولت الکترونیکی به مردم است، تمامی شبکه های ملی همچون مدارس، بانک ها، کنترل ترافیک، دانشگاه‌ها، بیمارستانها و درمانگاه‌ها، سازمانها و اداره‌ها، شبکه علمی کشور و … در آن، به هم متصل شده و به صورت یکپارچه عمل می کنند.

آخرین وضعیت اتصال فیبر نوری به منازل
اتصالات باند پهن فیبرنوری به خانه یا همان FTTH ، معرف اتصالات کابل فیبرنوری برای اماکن به صورت اختصاصی است که این سیستم ها براساس کابل های نوری بوده و توان انتقال انبوهی از اطلاعات به شکل کارآمدتری از قبیل تلفن، ویدئو و داده را در مقایسه با شیوه سنتی کابلهای مسی دارا هستند.
فناوری اتصال فیبرنوری به منازل به صورت چشمگیری در دنیا در حال گسترش است به نحوی که در سالهای اخیر نیز در دستور کار بسیاری از کشورها قرار گرفته و به عنوان یکی از راههای برون رفت از عقب ماندگی دیجیتالی عنوان شده است.

گام های اولیه ایران برای اجرای FTTH
در کشور ما نیز، هیئت دولت در ششم بهمن 89 طرح انتقال فیبرنوری به منازل را تصویب کرد تا با توجه به آن به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اجازه داده شود با صدور پروانه لازم، فیبرنوری را به درب منازل، کارگاهها و مراکز کسب و کار منتقل کند.
18/10/1390 : وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد که با اجرای پروژه اتصال فیبرنوری به منازل، امکان دسترسی به اینترنت پرسرعتی با سرعت حداقل 10 مگابیت برثانیه برای ایرانیان ممکن خواهد شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفتگو با خبرنگار مهر، اجرای پروژه رساندن فیبرنوری به منازل را جدای از اهداف مدنظر برنامه پنجم توسعه کشور عنوان کرد و گفت: این پروژه در برنامه پنج ساله پنجم تکلیف نشده است اما تمامی تلاش این است که تا قبل از سال 95 اجرایی شود.
رضا تقی پور بحث اتصال فیبرنوری منازل را جدای از شبکه ملی اطلاعات برشمرد و خاطرنشان کرد: در راه اندازی شبکه فیبرنوری منازل افزایش بیشتر سرعت دسترسی کاربران مورد نظر ما است.
وی با بیان اینکه با اجرای طرح رساندن فیبرنوری به منازل شبکه دسترسی با سرعت میانگین 10مگابیت بر ثانیه را برای کاربران پیشنهاد داده ایم، تاکید کرد: این عدد به صورت میانگین مدنظر قرار گرفته است اما بنا به تقاضا این سرعت قابل افزایش خواهد بود.
وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه در شبکه ملی اطلاعات سرعت دسترسی کاربران را حداقل 2 و حداکثر 20 مگابیت بر ثانیه در نظر گرفته ایم، افزود: در طرح اتصال فیبرنوری که زمان تحقق آن به تامین شرایط و امکانات لازم بستگی دارد، میانگین سرعت دسترسی 10مگابیت بر ثانیه خواهد بود.

وضعیت فناوری اطلاعات درایران چگونه است؟
فضای فناوری اطلاعات فضایی است که در ابعاد مختلف زندگی مردم و به‌صورت کاربردهای مختلف، جاری و ساری است و هر روز که می‌گذرد این کاربری‌ها وسعت و عمق بیشتری پیدا می‌کند. قطعاً تامین زیرساخت‌هایی که برای توسعه فناوری اطلاعات کشور نیاز است جزو ماموریت‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.
"عبدالمجید ریاضی" معاون فناوری اطلاعات وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به خبرنگار اعتماد ملی گفت: با راه اندازی شبکه اینترنت ملی، دسترسی ها محدود نمی شود و فیلترینگ داخلی بر اساس فرهنگ، ارزش ها و باورهای کشور انجام می شود و عمده کار فیلترینگ روی مسایل اخلاقی است.
رضا تقی‌پور (وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات): یکی از اهداف مهم پروژه اینترنت ملی را ایجاد امنیت و مصون ماندن از حملات اینترنتی و مقابله باآمریکا در جنگ نرم بیان کرد و در این باره افزود که اینترنت در کنار شبکه ملی به همان شکلی که وجود داشته همچنان باقی خواهد ماند و با اجرای این طرح امکان پیاده‌سازی تلویزیون اینترنتی، ویدئو درخواستی، آموزش از راه دور، دورکاری، سلامت الکترونیکی و تجارت الکترونیکی به وجود خواهد آمد. از مهمترین ویژگی‌های این شبکه، پهنای باند زیاد آن (تا دو مگابایت بر ثانیه) بیان شده است.

دید خوشبینانه براي قطع نشدن اينترنت بين الملل
چرا اينترنت بين الملل اقلاً به اين زودي ها قطع نخواهد شد؟
برای این کار دلایلی زیادی وجود دارد که مهمترین آنها به این شرح هستند:
1- نبود خدمات بر پايه اينترنت ملي: هنوز خدمات پايه‌اي کافی براي اينترنت ملي وجود ندارد. با اين حساب بستن اينترنت بين الملل يعني توقف آي تي نصفه نيمه ايران. اساساً محتواي متنوع روي اينترنت ملي وجود خارجي ندارد. اکثر سایتهای محتوایی در هاستینگهای خارج کشور قرار دارند و در حال حاضر شرکتهای ارائه دهنده هاستینگ ایران بسیار محدود و گرانقیمت هستند و به نسبت هاستینگهای خارجی از کیفیت و امکانات مناسبی برخوردار نیستند و امنیت آن نیز قابل جای سوال دارد.
ايميل، مسنجر و موتور جستجو از حداقلهاي مورد نياز است. (وقتی محتوا نیست موتور جستجو چه چیزی را جستجو کند؟)
2- ريزش ناگهاني كاربران ناراضی: شما اگر بشنويد اينترنت بين الملل وجود ندارد آيا اساساً انگيزه براي شارژ اكانت اينترنتي خود داريد؟
3- بحران ناگهاني در خدمات هاستينگ: معدود شركتهاي تامين كننده خدمات هاستينگ معتبر در ايران عمدتاً ريسلر هاستهاي خارجي هستند و در واقع سرورهايشان اجاره اي و در خارج از ايران واقع هستند و بلوكه كردن اين دسترسي يعني از دسترس خارج شدن تقريباً هشتاد درصد وب فارسي و عدم امكان دسترسي به آن!
4- برنامه هاي خريد باند بين الملل: در همين شرايط فعلي نه تنها قراردادهاي فعلي لغو نشده اند بلكه توسعه حداقلي اينترنت بين الملل در دستور است. شايد باند مصرفي ايران در حد يك دانشگاه بزرگ اروپايي هم نباشد اما در هر حال اقلاً در سالهاي اخير همواره با شيبي بسيار كم رو به رشد بوده است. یک سری قراردادها و تفاهم نامه های دانشگاهی نیز جهت تبادل اطلاعات با دیگر دانشگاههای خارج صورت گرفته قابل استفاده نخواهد بود.
5- از دسترس خارج شدن دومینهای ثبت شده در خارج: شما وقتی نام دامنه سایتی حتی اگر در داخل هاست شده باشد را میزنید ابتدا باید آن نام دامنه به آدرس DNS انتقال یابد و سپس شما به هاست آن هدایت شوید. خوب با این حساب تنها دامنه های دات آی آر قابل جهتدهی هستند زیرا مابقی اساسا”در یک رجیسترکننده خارجی ثبت شده اند.

اینترانت ملی ایران (اینترنت ملی ایران)
اين روزها بازار شايعات در مورد اينترنت ملي داغ است و اين شايعات با افت سرعت اینترنت بصورت سراسری در سطح کشور(نیمه اول دی‌ماه 1390) و عدم مسولیت پذیری شرکت زیر ساخت و عدم توضیح و شفاف سازی در این مورد، باعث نگرانی کاربران و.. شده است.
هیچ مقام مسئولی تا بحال اظهار دقیق و مشخصی در راستای شفاف سازی و تعریف اینترنت ملی ننموده است با توجه به تحقیقات انجام شده دلیل این عدم شفاف سازی، اختلاف نظر سازمانهای مسئول، که زیر مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری هستند، می‌باشد.
با توجه به تحقیقات و اطلاعات منتشر شده در مقاطع مختلف زمانی توسط مسئولان و دست اندرکاران و بر اساس نظر شخصی موارد زیر نتیجه گیری میشود:

تعریف اینترانت ملی:
اینترنت ملی ، یک تعریف غیر صحیح و فنی است زیرا اینترنت یک شبکه جهانی و یکپارچه است و بر اساس تعریف کارکرد، منظور "شبکه ملی" است که میتوان آن را "اینترانت ملی" نیز نامید و بصورت یک مجموعه از دیتاسنترها، شبکه ها و منابع اطلاعاتی، که در داخل کشور بر روی بستر فیبر نوری با هم ارتباط بسیار پرسرعت دارند و اين شبكه با اتصال شبكه‌هاي رايانه‌اي كشور، امكان دسترسي و تبادل اطلاعات و خدمات را درسطح ملي براي تمامي افراد جامعه، سازمان‌ها و مراكز بخش خصوصي و دولتي فراهم مي‌كند.

لزوم ايجاد شبكه اينترانت ملي
امروزه پيشرفت و توسعه كشورها به توسعه ارتباطات و فناوري اطلاعات به عنوان يك زيرساخت اساسي وابسته است، شبكه موجود در كشور ما هم اكنون به شدت وابسته به شبكه جهاني اينترنت است كه حاكميت آن در دست ما نيست و اين وابستگي نه تنها هزينه‌هاي زيادي را بر كشور تحميل مي‌كند، از نظر پايداري و امنيت نيز قابل اعتمادنیست از طرفي در شبكه اينترنت كاربران داخلي حتي اگر بخواهند با منابع و خدمات داخلي در كشور ارتباط برقرار كنند، اين امر بايد از مسير جهاني انجام شود كه موجب تحميل هزينه‌هاي هنگفت، ناپايداري، عدم اطمينان و نيز تسلط بيگانگان بر اطلاعات داخلي كشور مي‌شود.
از طرفي توسعه فناوري اطلاعات در كشور امري اجتناب ناپذير است و استفاده مطلوب از اين فناوري توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور را تسهيل مي‌كند.
بنابراين شبكه اينترانت ملي با تامين پهناي باند وسيع، دسترسي آسان و ارزان قيمت، بستر مطمئن، پايدار و امني براي توسعه فناوري اطلاعات و به تبع آن توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي در كشور ايجاد مي‌كند كه نقش بسزايي دارد.

اهداف شبكه اينترنت ملي
ايجاد بستر مناسب براي همه اقدامات در جهت افزايش سطح رفاه عمومي مردم در سراسر كشور، توسعه دسترسي به شبكه جهاني اينترنت، برخورداري از پهناي باند وسيع، دسترسي همگاني، آسان، پر سرعت و ارزان به منابع اطلاعاتي و كاربردي داخل كشور از جمله اين اهداف بر شمرده شده است.
همچنين فراهم كردن زيرساخت مطمئن براي اجراي كاربردهاي دولت ، تجارت، آموزش و سلامت الكترونيكي و ساير كاربردهاي خدمات الكترونيكي و ايجاد يكپارچگي در كل شبكه در سراسر كشور و برقراري ارتباط و تبادل اطلاعات بين شبكه‌هاي خصوصي از جمله اين اهداف عنوان شده است.
از ديگر اهداف راه اندازي شبكه اينترنت ملي را دسترسي عادلانه همه آحاد مردم به شبكه و امكانات آن، امكان ميزباني سايت‌هاي داخلي و خارجي در داخل كشور، فراهم كردن زمينه تحقق هاب منطقه در كشور و زمينه‌سازي براي ايجاد بستر مشترك فناوري اطلاعات در كشورهاي اسلامي عنوان كرده است.
همچنين توسعه امنيت و پايداري شبكه و افزايش ضريب اطمينان آن براي كاربردهاي مختلف، امكان مديريت جامع بر كل شبكه، فراهم كردن زمينه ايجاد ميليون‌ها شغل جديد، زير ساخت لازم براي رسيدن به جامعه اطلاعاتي و جامعه دانايي محور و توسعه و ارتقا، توان علمي و فناوري كشور از ديگر اهداف راه اندازي شبكه اينترانت ملي ذكر شده است.
از بارزترین و مهمترین اهداف اينترانت ملي، وابسته نبودن به شبكه جهاني اينترنت است. در اينترانت ملي مدیریت و کنترل آن بصورت کامل در دست ما است و با توجه به عدم وابستگی، از نظر پايداري و امنيت نيز قابل اعتماد است از طرفي در شبكه اينترانت ملي كاربران داخلي اگر بخواهند با منابع و خدمات داخلي كشور ارتباط برقرار كنند، با سرعت و اطمينان بالا ، پايداري مناسب وبدون نیاز به اینترنت به اطلاعات داخلي كشور دسترسی پیدا میکند.

ويژگي‌هاي شبكه اينترانت ملي
نیازی به اینترنت جهانی جهت سرویس دهی به کاربران داخل کشور ندارد و با سرعت بالا، بصورت مستقل کار میکند.
استفاده از فيبرنوري براي ايجاد زيرساخت شبكه و اتصال سرویس دهندگان اینترنت به شبكه اينترانت ملي براي ارايه خدمات به داخل كشور از جمله ويژگي‌هاي اين شبكه مطرح است.
ایجاد بستر اولیه و مناسب دولت الکترونیک را فراهم می‌سازد.
از ديگر ويژگي‌هاي ذكر شده مي‌توان به تامين خطوط با سرعت بالا و اترنت سريع، تبادل ترافيك داده‌هاي درون شبكه‌اي در داخل كشور، ‪ IP Based‬بودن ، قابليت برخورداري از "‪ IP‬ورژن ‪ "۶‬و امكان تضمين ارايه خدمات با كيفيت بالا (‪ (SLA‬اشاره كرد.

مزاياي شبكه اينترنت ملي
همچنين در بخش مزاياي شبكه اينترنت ملي عنوان شده است كه برخورداري از يك شبكه پايدار و امن ملي، افزايش سطح رفاه عمومي مردم از طريق عرضه خدمات الكترونيكي، نظير آموزش، دولت، تجارت و سلامت الكترونيكي با اين شبكه محقق مي‌شود.
امكان اشتراک و ارتباط نقاط مختلف كشور ، اتصال تمامي مراكز دولتي و خصوصي، مدارس، دانشگاه‌ها، مراكز علمي، تحقيقاتي به شبكه براي بهره برداري شبكه اينترانت ملي در صورت قطع خطوط ارتباطي با خارج از كشور از ديگر مزاياي اين شبكه است.
برخورداري از بزرگراه‌هاي اطلاعاتي در سطح كشور، امكان تخصيص پهناي باند وسيع به كاربرهاي خانگي و شركت‌هاي تجاري با قيمت مناسب و برخورداري از استانداردها و مشخصات يكنواخت در سراسر شبكه از دیگر مزایای شبكه اينترانت ملي است.

معایب شبكه اينترانت ملي:
شبكه اينترانت ملي یک مجموعه با ارزش و عالی با پتانسیل و قابلیتهای بالا است که در صورت تفکیک آن از بستر اینترنت و ارتباط اینترنت کاربران، هیچ ضرر و تهدیدی برای کاربران، جامعه و کشور ندارد و با توجه به تعاریف و امکاناتی که برای استفاده در بستر شبكه اينترنت ملي تعریف شده یک انقلاب فرهنگی در عرصه ارتباطات، اطلاعات و تکنولوژی محسوب میشود.
باید توجه داشت که شبكه اينترانت ملي یک شبکه در کنار اینترنت است و بر اساس سیاستهای سازمانهای مرتبط میتواند به اینترنت جهانی متصل باشد یا اینکه ارتباط آن قطع باشد در صورت قطع ارتباط شبكه اينترانت ملي کاربران کشورهای دیگر و کاربران خارج از کشور که به شبكه اينترانت ملي دسترسی ندارند نمیتوانند به سایتها و منابع به اشتراک گذاشته شده توسط هر یک از زیر مجموعه های شبكه اينترانت ملي دسترسی پیدا کنند.

نتیجه گیری:80756
با توجه به تحقیقات و اطلاعات منتشر شده در مقاطع مختلف زمانی توسط مسئولان و دست اندرکاران و بر اساس نظر شخصی موارد زیر نتیجه گیری میشود:
شبكه اينترانت ملي یک سامانه عالی و مفید اطلاعاتی است که با توجه به ارتباط پرسرعت وعده داده شده، امکانات دسترسی به سامانه دولت الکترونیک،تلوزیون اینترنتی و.. را در اختیار کاربران متصل به این شبکه فراهم میکند.
با توجه به اینکه عملا تمام سرویس دهندگان اینترنت کشور بصورت مستقیم با شبكه اينترانت ملي ارتباط دارند در نتیجه بصورت پیشفرض کاربران مستقیما به شبكه اينترانت ملي و به اینترنت جهانی نیز متصل هستند. (البته شبكه اينترانت ملي هنوز بصورت کامل راه اندازی نشده است و سرعت ارتباط کاربران خانگی آن نیز هنوز تامین نشده است)
از لحاظ فنی ساختار بصورت شکل زیر خواهد بود و کاربران نیازی به انجام کار خاصی نخواهند داشت و کافیست توسط یکی از شرکتهای ارائه دهنده اینترنت به اینترنت متصل شوند و خود سیستم سرعت ارتباطی را بر اساس درخواست کاربر تشخیص میدهد.
مثلا یک کاربر اینترنت Adsl که قرارداد اینترنت با سرعت 128 کیلو بیت بر ثانیه با مخابرات دارد برای دیدن یک سایت که در داخل شبکه اینترانت ملی هاست شده و قرار دارد سرعت ارتباطی در حدود 2مگابیت بر ثانیه خواهد داشت و در صورتیکه این سایت بر روی اینترنت باشد درخواست کاربر از فیلترینگ ملی عبور کرده و سایت مقصد را با سرعت محدود خود مثلا 128 کیلو بیت بر ثانیه مرور میکند.
بحث اعمال فیلترینگ بر روی درخواستهای کاربران برای دیدن سایتهای اینترنت هیچ ارتباطی با شبکه اینترانت ملی ندارد و همچنان پابرجا است.
در مورد قطعی اینترنت نیز، در صورتیکه ارتباط اینترنت قطع شود، شبکه اینترانت ملی بدون هیچ مشکلی سرویس دهی خود را به کاربران داخلی با سرعت بالا ادامه میدهد.

منابع:
• سایت وزارت ارتباط و فناوری اطلاعات و سایتهای زیر مجموعه آن
و...

متاسفانه بدلیل عدم وجود منبع و ماخذ معتبر جهت دریافت اطلاعات در مورد اینترنت ملی طی یک هفته گذشته چندین بار با کارشناسان و مسئولین سازمان فناوری اطلاعات تماس گرفته شد تا توضیح و تعریفی در مورد اینترنت ملی دریافت و تهیه شود که متاسفانه در هر مرتبه، مسول پاسخگویی را شخص دیگری معرفی میکردند و پس از کلی پاس کاری به ریس قسمت رسیدم و با توجه به معرفی و اعلام درخواست ایشان هم اعلام کردند که ما با شما تماس میگیریم. و پس از چندین بار پیگیری مشخص شد که ایشان همچنان در حال تهیه تعریف "شبکه اینترانت ملی" هستند و وقت پاسخگویی ندارند.

m44miri
شنبه 24 دی 1390, 14:09 عصر
آقا یه سوال. اینکه میگن اینترانت ملی، مثلاً فرض کنید سازمان ثبت احوال سرورهاش توی ایرانه. حالا اگر کسی مثلاً از هلند بخواد به سایت این سازمان دسترسی داشته باشه، نمیتونه؟
من که میگم همچین چیزی امکان نداره. دولت نمیاد همچین ریسک بزرگی بکنه !!
اینکه دیگه برای دولتی که دوتا شبکه را ایزوله کرده که کاری نداره. کافیه از firewall خودشون اجازه دسترسی به شبکه داخلی را بدن... این از مفاهیم DNAT محسوب میشه.

syntiberium
شنبه 24 دی 1390, 16:24 عصر
من چند تا سوال داشتم در مورد وقتی که اینترنت ملی می شه :

1- سرویس ایمیل یاهو و جی میل و غیره که در خارج از کشور هستند از https استفاده می کنند آیا می شه به این ها دسترسی داشت ؟

2- آیا می شه از نرم افزار های چت مثل یاهو مسنجر و اسکایپ و غیره استفاده کرد ؟

3- اگر بتونیم دیش یک طرفه ی اینترنت نصب کنیم وقتی همه ی راه ها بسته هستند چجوری می شه با اینترنت معمولی دستور دانلود یک فایل به سمت دیشمون در یک سرویس فیلتر شده رو ارسال کنیم ؟

4- آیا می شه یک سایت در یک سرویس خارجی برای خودمون بخریم و توی ایران ثبتش کنیم و داخل سایتمون برای خودمون یک روزنه درست کنیم بدون اینکه کسی بفهمه ؟

5- چرا وقتی می خوان بیشتر ترافیک رو بیارن به سمت داخل خیلی ها می گن سرعت ترافیک خارجی میاد پایین درصورتی که اون ترافیک از نظر منطقی یه مقداری باید سرعتش زیاد هم بشه ؟

6- آیا تمام سایت های ایرانی مجبور می شن همه چی شون رو منتقل کنند روی سرور های داخلی و آیا ایران انقدر سرور داره که بتونه همشون رو ساپورت کنه ؟

FastCode
شنبه 24 دی 1390, 20:02 عصر
روز اول ocsp رو میندن.
حالا ببینید

FirstLine
شنبه 24 دی 1390, 20:15 عصر
با سلام
نظرتون راجع به عکس و ارتباط زیر چیه؟
http://www.eghlid.com/wp-content/uploads/2012/01/IntranetMeli_01.png
با تشکر

FastCode
شنبه 24 دی 1390, 22:10 عصر
به نظر من نمودار درستش اینه:
80786

IamOverlord
یک شنبه 25 دی 1390, 00:13 صبح
اینطوری بهتره.
فرض کنید شما A هستید و به اینترانت وصلید.سرعت ۱۰۰ مگ.
شما میتونید به اندازه ۱۰ مگابیت از اینترنت استفاده کنید.
۳ نفر رو پیدا میکنید که روتزهاشون مشکل port forwarding دارن یا هکشون کردید یا هر چیز دیگه ای.
اگر بدونید load balancing چیه.شما الان اینترنت ۴ مگ دارید.

من فقط منتظرم قطعی بشه.
کل دولت رو روز اول هک میکنم.

یه کم دقیق تر توضیح بدید :متفکر:

میلاد قاضی پور
یک شنبه 25 دی 1390, 02:17 صبح
اینو داشته باشین

از نظر فنی هم، شبکه ملی اطلاعات بر مبنای پروتکل اینترنت است و در نتیجه از نظر نوع آدرس دهی و دسترسی سازگار با اینترنت جهانی است و در صورت تعریف سیاست های مشخص امکان این وجود دارد تا مردم علاوه بر دریافت خدمات ملی، از خدمات اینترنت جهانی نیز بهره‌مند شوند. اما شبکه ملی اطلاعات یا اینترانت ملی می‌تواند از نظر محتوا شبکه مستقلی باشد.

گلبهی کردم واستون

JaguarXF
یک شنبه 25 دی 1390, 04:13 صبح
قطع کردن تلفنهای همراه

قطع کردن شبکه های ماهواره ای

قطع کردن اینترنت

ترس از آگاهی و ارتباط با دنیای آزاد تا به کجا

وای وای وای :شیطان:

IamOverlord
یک شنبه 25 دی 1390, 11:14 صبح
چیز خاصی خاصی نیست (!) همه می ترسن، ولی یکی تکنولوژیشو داره راحت تر کنترل می کنه، یکی نداره دستش نیست و ... :لبخند:

returnx
دوشنبه 26 دی 1390, 00:05 صبح
فرض رو بر این میگیریم که چنین کاری ممکن هست و تا چند وقت آینده اجرا میشه (من هیچ اطلاعاتی در مورد این مسئله ندارم آیا واقعا امکان پذیر هست یا نه !؟)
اما یک سوال برای من پیش میاد ، چه چیز باعث شد اینترنت انقدر سریع رشد کنه و کاربران رو جذب کنه و به بلوغ برسه!؟ بنظر من محتوای اینترنت هست ، اقیانوسی از اطلاعات...
حالا آیا در این صورت ما می توانیم شبکه ای درست کنیم حالا یا اینترنت یا اینترانت که محتوایی داشته باشه که چیزی تقریبا حول و حوش 20 یا 30 ملیون (آمار دقیق ندارم) نفر رو جذب کنه...
یک شبکه گسترده برای بقا نیاز به محتوای خوب داره...
بعید میدونم این شبکه ملی بتونه چنین محتوایی رو برای کاربراش فراهم کنه ، در نتیجه چند وقتی نمیگزره که کاربراش رو از دست میده و میمونه یک شبکه با هزینه ی زیاد پشتیبانی...
این نظر من بود میتونه درست باشه و میتونه اشتباه باشه...

IamOverlord
دوشنبه 26 دی 1390, 02:41 صبح
امکام پذیر که هست به راحتی...
کسانی هم که اینترنت رو اختراع کردند اصلا ضمانتی در مورد محتواش نکردن که خوب باشه یا نه، فقط ضمانت کردن که می تونه World Wide باشه. همین و بس برای بلوغ اینترنت...! (چون میلیون ها نفر در سراسر جهان اونو به یه سمتی بردن نه چند نفر با یه ملیت خاص)
الان بحث دهکده ی جهانی مطرحه بعد ما اومدیم چی می گیم؟! این شبکه فقط به درد بعضی چیزا می خوره و اگه اضافه بشه عالیه، اما اگه جایگزین بشه به تنهایی یه چیز آشغالی می شه ...

aminghaderi
دوشنبه 26 دی 1390, 04:17 صبح
فرض رو بر این میگیریم که چنین کاری ممکن هست و تا چند وقت آینده اجرا میشه (من هیچ اطلاعاتی در مورد این مسئله ندارم آیا واقعا امکان پذیر هست یا نه !؟)
اما یک سوال برای من پیش میاد ، چه چیز باعث شد اینترنت انقدر سریع رشد کنه و کاربران رو جذب کنه و به بلوغ برسه!؟ بنظر من محتوای اینترنت هست ، اقیانوسی از اطلاعات...
حالا آیا در این صورت ما می توانیم شبکه ای درست کنیم حالا یا اینترنت یا اینترانت که محتوایی داشته باشه که چیزی تقریبا حول و حوش 20 یا 30 ملیون (آمار دقیق ندارم) نفر رو جذب کنه...
یک شبکه گسترده برای بقا نیاز به محتوای خوب داره...
بعید میدونم این شبکه ملی بتونه چنین محتوایی رو برای کاربراش فراهم کنه ، در نتیجه چند وقتی نمیگزره که کاربراش رو از دست میده و میمونه یک شبکه با هزینه ی زیاد پشتیبانی...
این نظر من بود میتونه درست باشه و میتونه اشتباه باشه...

خیلی جالب پاسخ دادید ، دقیقا همین اتفاق می افته ولی خوب باز جای شکرش باقیه حد اقل بخاطر منافعی که هست مجبورند ارتباط با بیرون رو قطع نکند.
به نظر من جای هیچ نگرانی نیست ، هر اتفاقی هم که رخ دهد ، باز هم دیکدش توسط نوابغ امکان پذیره مثل همین vpn که شده خار چشم فلتربنگ.:قهقهه:

prpe26
دوشنبه 26 دی 1390, 12:50 عصر
خب اینطوری بشه؛ سایت من که سرور خارجی داره جریانش چی میشه؟

یعنی دیگه نمیتونیم گوشیمونو آپدیت کنیم؟

یعنی نمیتونیم به حساب ارزی دسترسی داشته باشیم؟

کاملا حساب نشدست این طرح!

((((اینم برای شوخی:

فرم درخواست دسترسی به ایمیل شخصی بعد از ملی شدن نت:

اینجانب ............... فرزند ............. به شماره شناسنامه ............... صاحب ایمیل ................... به رمز ................. بوده و تقاضای دسترسی به سرویس ایمیل خود را دارم

))))

returnx
دوشنبه 26 دی 1390, 17:32 عصر
امکام پذیر که هست به راحتی...

به نظر من جای هیچ نگرانی نیست ، هر اتفاقی هم که رخ دهد ، باز هم دیکدش توسط نوابغ امکان پذیره مثل همین vpn که شده خار چشم فلتربنگ.:قهقهه:
این که امکان پذیر هست بحثی روش نیست و اینکه میشه دورش زد بازم الان نمیشه خیلی اظهار نظر کردن باید منتظر باشیم راه بیفته ببنیم ایا Bug داره یا نه....
اما چیزی که برای من خیلی جالب اینکه تو کشور ما اصولا رو پروژه ای ثرمایه گذاری میشه که ثرمایه گذار مطمئن باشه باز دهی 99% داره...
اما این پروژه ای که امید به باز دهیش در خوشبینانه ترین حالت 50 % هست یعنی 50% ممکنه موفقیت آمیز باشه و انتظارات رو بر اورده کنه ، حالا چطور میشه انقدر ثرمایه گزاری کلان رو این پروژه میشه !؟
این هزینه از کجا تامین میشه !؟
چطور میشه گذاشت این هزینه ی کلان انقدر ساده به باد بره!؟

کاملا حساب نشدست این طرح!

کاملا منظور من هم همینه...

میلاد قاضی پور
دوشنبه 26 دی 1390, 20:19 عصر
این که امکان پذیر هست بحثی روش نیست و اینکه میشه دورش زد بازم الان نمیشه خیلی اظهار نظر کردن باید منتظر باشیم راه بیفته ببنیم ایا Bug داره یا نه....
اما چیزی که برای من خیلی جالب اینکه تو کشور ما اصولا رو پروژه ای ثرمایه گذاری میشه که ثرمایه گذار مطمئن باشه باز دهی 99% داره...
اما این پروژه ای که امید به باز دهیش در خوشبینانه ترین حالت 50 % هست یعنی 50% ممکنه موفقیت آمیز باشه و انتظارات رو بر اورده کنه ، حالا چطور میشه انقدر ثرمایه گزاری کلان رو این پروژه میشه !؟
این هزینه از کجا تامین میشه !؟
چطور میشه گذاشت این هزینه ی کلان انقدر ساده به باد بره!؟

کاملا منظور من هم همینه...
در عوض میزان صرفه جویی در هزینه و خسارتی که از طریق کنترل 24 ساعتی وبسایت ها رو دست میمونه بشدت بالاست
شاید همین الان ده ها برابر هزینه پشتیبانی شبکه ملی صرف نظارت روی اینترنت و ورودی خروجی ها و ... میشه .
تازه این نظارت ها تأثیرات مستقیم روی هزینه میذارن . عواملی که تدثیرات غیر مستقیم میذارن که فکنم صدها برابر هزینه رو دست دولت میذارن .
عواملی مثل آشنایی کاربرا با موقعیت های خارج و خروج سرمایه از کشور و دفاع در برابر تبلیغات ضد ارزشی دولت ایران و تولید محتوای علمی در سایتهای خارجی توسط ایرانیان و ...