PDA

View Full Version : سوال: انتخاب یک IDE و Server برای مبتدی در PHP

arkia
چهارشنبه 28 دی 1390, 20:32 عصر
سلام به دوستان پی اچ پی کار، من دارم PHP رو شروع می کنم تا حالا هم کدی ننوشتم فقط چند تا ویدئو آموزشی دیدم و چند تا از کتاب های موجود تو اینتر نت رو خوندم HTML و CSS هم بلدم ...
اما یه مشکل بزرگی دارم اونم اول انتخاب یک IDE خوبه دوم انتخاب Server مناسبه
در ضمن من با dream viewer و IIS کار کردم با اونم مشکلی ندارم اما دنبال امکانات بیشتری هستم
یه لیستی از IDE های معروف اینجا میزارم لطف کنید با هرچی که کار کردید یا در حال حاظر کار انجام میدیدد هر نظر، انتقاد یا اطلاعاتی دارید بفرمایید

IDE:
PDT
Codelobster PHP Edition
Zend Studio
PHP Designer
NetBeans
Rapid PHP 2011
Aptana Studio
NuSphere PhpED
Microsoft Expression Web 4
eclipse
DzSoft PHP Editor
PHP Expert Editor
activestate komodo
...

تو سرور ها هم نمیدونم کدومو انتخاب کنم

Servers:
IIS
Apache
WAMP
XAMP
...

پیشاپیش از راهنمایی هاتون متشکرم :قلب:

H:Shojaei
چهارشنبه 28 دی 1390, 20:55 عصر
سلام دوست عزیز
من با ide php expert editor کار میکنم و خیلو هم از اون راضیم چون کار باهاش راحته
و server هم apache چون باز هم کار با اون راحته طریقه ی db ساختن توش راحته
و...
موفق باشید

pejman_view
چهارشنبه 28 دی 1390, 21:00 عصر
سلام

این دو مورد IDE و وب سرور کاملاً شخصیه هر کسی ممکنه با یکی از این ها راحت باشد. نگاه کنید همه این ها یک سری امکانات دارند که بسته به شما می توانید انتخاب کنید اما چون شما اول کار هستید بهتره از NOTEPAD++ استفاده کنید تا Syntax ها را کاملاً یاد بگیرید. چون دیگر IDE ها با قابلیت Auto Complete باعث بالا رفتن سرعت می شود اما چون شما هنوز اول کار هستید به نظرم خوب نیست از این نوع IDE ها استفاده کنید. وب سرورها هم بسته به کارایی شما و کانفیگ آن بستگی دارد Xampp بنظرم خوبه با آن شروع کن.

با آرزوی موفقیت.

با آرزوی موفقیت.

arkia
چهارشنبه 28 دی 1390, 21:08 عصر
سلام دوست عزیز
من با ide php expert editor کار میکنم و خیلو هم از اون راضیم چون کار باهاش راحته
و server هم apache چون باز هم کار با اون راحته طریقه ی db ساختن توش راحته
و...
موفق باشید

ممنون از پاسخت اما لطف کن بیشتر راجع به انتخابت توضیح بده منظورم اینه که برا من فقط راحتی کار مهم نیست پارامتر های دیگه شون چیه چون با وجود این همه IDE و Server کار عقلانی نیست که همه شو نصب کنم و تست کنم...
نمیخوام بعد از یکی دو سال عادت به محیط توسعه بدلایلی بخوام به یه چیز دیگه سوئیچ کنم

arkia
چهارشنبه 28 دی 1390, 21:16 عصر
سلام

این دو مورد IDE و وب سرور کاملاً شخصیه هر کسی ممکنه با یکی از این ها راحت باشد. نگاه کنید همه این ها یک سری امکانات دارند که بسته به شما می توانید انتخاب کنید اما چون شما اول کار هستید بهتره از NOTEPAD++ استفاده کنید تا Syntax ها را کاملاً یاد بگیرید. چون دیگر IDE ها با قابلیت Auto Complete باعث بالا رفتن سرعت می شودوب سرورها هم بسته به کارایی شما و کانفیگ آن بستگی دارد Xampp بنظرم خوبه با آن شروع کن.

با آرزوی موفقیت.

با آرزوی موفقیت.

به نظر من آدم با هرچی که کار کنه با همون راحته منم میخوام یه کیس خوب انتخاب کنم که از این به بعد با اون راحت باشم در مورد ایده ی NOTEPAD++ هم ممنون اما با اون به عنوان نوت پد یا ویرایش سریع چیزی استفاده می کنم گفتم که با syntax مشکل ندارم هم C بلدم هم چند تا کتاب PHP خوندم

اما چون شما هنوز اول کار هستید به نظرم خوب نیست از این نوع IDE ها استفاده کنید.

اتفاقا برا تازه کارا نوت پد خشک و خالی سخت تره

وب سرورها هم بسته به کارایی شما و کانفیگ آن بستگی دارد Xampp بنظرم خوبه با آن شروع کن.
سوال منم در مورد همون کانفیگ ها و کارائی هاست دیگه

اصلا یه سوال؟ عمومی ترینش کدوماست؟

چهارشنبه 28 دی 1390, 21:25 عصر
شما این دوتا رو نصب کن اگه خوشت اومد و سوال داشتی بپرس به قول دوستمون pejman_view این محیط ها به علایق شخصی شما هم برمیگرده
از نظر کدها هم مگه میشه یه ادیتور یک زبان توابع اون رو پشتیبانی نکنه؟:متفکر:
شاید هم باشه

pejman_view
چهارشنبه 28 دی 1390, 21:43 عصر
به نظر من آدم با هرچی که کار کنه با همون راحته منم میخوام یه کیس خوب انتخاب کنم که از این به بعد با اون راحت باشم در مورد ایده ی NOTEPAD++ هم ممنون اما با اون به عنوان نوت پد یا ویرایش سریع چیزی استفاده می کنم گفتم که با syntax مشکل ندارم هم C بلدم هم چند تا کتاب PHP خوندم
همانطور که گفتم انتخاب این موارد کاملاً شخصی است. و برای سنگین ترین و طولانی ترین کدها من از notepad++ استفاده می کنم. یعنی تمام کدهای PHP خودم را با notepad++ می نویسم. این در حالی است که ،PHPDesigner ، AptanaZend Studio را دارم استفاده نمی کنم.
و برای وب سرورها وقتی که در PHP پیشرفت کردید خودتان می توانید بفهمید چه library ها و کامپوننت ها نیاز است. فعلاً با هر وب سروری می توانید شروع کنید زیاد مهم نیست برای شروع می توانید از xampp یا easyphp استفاده کنید.

با آرزوی موفقیت.

arkia
چهارشنبه 28 دی 1390, 21:48 عصر
من به این دلیل این تاپیکو زدم که بر ندارم هرچی IDE هست رو نصب کنم ، میخوام با تجربیات و سلایق بچه ها آشنا بشم ببینم چه پارا متر هایی براشون مهمه چه چیز هایی مهم نیست

ببخشید متوجه این جمله تون نشدم
از نظر کدها هم مگه میشه یه ادیتور یک زبان توابع اون رو پشتیبانی نکنه؟
شاید هم باشه

یه نگاهی به این وبلاگ بندازید (http://weblog.moshtaghi.ir/2009/06/best-php-ide-and-compatible-with-symfony/) من همچین توضیحاتی از زبون کاربراش میخوام این هم چیزی نیست که بشه از سایت هاشون بدست آورد

چهارشنبه 28 دی 1390, 21:51 عصر
ببخشید server همون easyphp بهتره من با اون کار میکنم قبلا با apache کار میکردم

arkia
چهارشنبه 28 دی 1390, 21:55 عصر
و برای وب سرورها وقتی که در PHP پیشرفت کردید خودتان می توانید بفهمید چه library ها و کامپوننت ها نیاز است.

میشه چند تا مثال بزنید اصلا نمیدونستم!

arkia
چهارشنبه 28 دی 1390, 21:58 عصر
ببخشید server همون easyphp بهتره من با اون کار میکنم قبلا با apache کار میکردم
میشه بگید چرا راضی نبودید که سوئیچ کردید؟

pejman_view
چهارشنبه 28 دی 1390, 22:08 عصر
میشه بگید چرا راضی نبودید که سوئیچ کردید؟
نگاه کنید easyphp یک پکیج است که درون خودش بصورت پرتابل وب سرور Apache را بهمراه دارد که Apache آن برای زبان برنامه نویسی PHP و دیتابیس Mysql کانفیگ شده است. یعنی به نحوی کار خودتان را برای کانفیگ این ها ساده کرده.

میشه چند تا مثال بزنید اصلا نمیدونستم!
خوب بصورت سطحی می توان به library های gd library، soap و ... اشاره کرد که در بعضی از پکیج های بالا غیرفعال است.
یا مثلاً یک سری خاصیت ها برای PHP نیاز است فعال یا غیرفعال شود مانند زمان باز بودن session

arkia
چهارشنبه 28 دی 1390, 22:18 عصر
ممنون آیا این محدودیت ها که گذاشته شده قابلیت فعال شدن هم داره؟
مثلا تو برنامه ت به یک وب سرویس احتیاج پیدا کردی نیاز پیدا میکنی که بری سراغ یک سرور دیگه که از soap پشتیبانی کنه؟
توی واقعیت یعنی توی هاست های لینوکس اغلب کدوم سرور ها نصبه؟

Unique
چهارشنبه 28 دی 1390, 23:04 عصر
ببخشین میپرم وست بحثتون ولی چون دوستمون delphi کار به نظر میرسه دوست دارم کمکی کرده باشم ;)
دوست عزیز IDE توی زبان های اسکریپتی اصلا قابل قیاس با زبان هایی مثل Delphi یا VB و #C نیست ! IDE هایی که توی پست اولی بهش اشاره کردی همشون کار راه بنداز هستند و شاید نتونی IDE پیدا کنی که به شدت سرعت کدنویسیت را ببره بالا (نظر شخصی منه البته) اکثر این IDE ها Syntax های استباه را خوب گزارش میکنن و Code Highlite خوبی دارند ! یکی دیگه از مهمترین بخش هاشون Autocomplete هاشونه که واقعا کمک بزرگیه مخصوصا توی php که بر خلاف زبون هایی مثل pascal به بزرگی و کوچکی حروف حساس هستند من شخصا از Dreamweaver استفاده میکنم چون هم کدنویسی را راحت کرده و هم اینکه آخرش باید با html و css کار کنی که Dreamweaver هیچ رقیبی در این زمینه نداره ! اما خیلی از دوستان هم از dreamweaver در کنار Phped و zend استفاده میکنند که در زمینه کدینگ از dreamweaver بسیار قدرتمند تر هستند.

اما توصیه در مورد سرویس دهنده ، شما آخرش باید یا با IIS روی ویندوز کار کنی یا با Apache روی Linux ، کار کردن با php و mysql روی ویندوز به نظر من مسخرست چون توی سرعت اجرا و پردازش و امنیت Linux برای php یه چیز دیگست ! پس تنها انتخاب میمونه Apache که واقعا وب سرور خیلی خوبیه و بهتره از پایه خودت نصب کنی و یاد بگیریش که واقعا لذت بخش و شیرینه و همه چیز توی دستته.

اینو به یاد داشته باش که دنیای کد آزاد خیلی انتخاب ها برات داره و هستند کسانی که با همون Notepad یا کسانی که با VIM توی لینوکس کد میزنند !!!!!

arkia
پنج شنبه 29 دی 1390, 00:55 صبح
ببخشین میپرم وست بحثتون ولی چون دوستمون delphi کار به نظر میرسه دوست دارم کمکی کرده باشم ;)
دوست عزیز IDE توی زبان های اسکریپتی اصلا قابل قیاس با زبان هایی مثل Delphi یا VB و #C نیست ! IDE هایی که توی پست اولی بهش اشاره کردی همشون کار راه بنداز هستند و شاید نتونی IDE پیدا کنی که به شدت سرعت کدنویسیت را ببره بالا (نظر شخصی منه البته) اکثر این IDE ها Syntax های استباه را خوب گزارش میکنن و Code Highlite خوبی دارند ! یکی دیگه از مهمترین بخش هاشون Autocomplete هاشونه که واقعا کمک بزرگیه مخصوصا توی php که بر خلاف زبون هایی مثل pascal به بزرگی و کوچکی حروف حساس هستند من شخصا از Dreamweaver استفاده میکنم چون هم کدنویسی را راحت کرده و هم اینکه آخرش باید با html و css کار کنی که Dreamweaver هیچ رقیبی در این زمینه نداره ! اما خیلی از دوستان هم از dreamweaver در کنار Phped و zend استفاده میکنند که در زمینه کدینگ از dreamweaver بسیار قدرتمند تر هستند.

سلام خیلی اطلاعات خوبی دادی ممنون دوست عزیز نظر خودمم همین بود که با همون دریم ویور خودم کار کنم بعدش که خواستم از فریم ورکی استفاده کنم برم به سمت یکی از این IDE ها...

اما توصیه در مورد سرویس دهنده ، شما آخرش باید یا با IIS روی ویندوز کار کنی یا با Apache روی Linux ، کار کردن با php و mysql روی ویندوز به نظر من مسخرست چون توی سرعت اجرا و پردازش و امنیت Linux برای php یه چیز دیگست ! پس تنها انتخاب میمونه Apache که واقعا وب سرور خیلی خوبیه و بهتره از پایه خودت نصب کنی و یاد بگیریش که واقعا لذت بخش و شیرینه و همه چیز توی دستته.

اینو به یاد داشته باش که دنیای کد آزاد خیلی انتخاب ها برات داره و هستند کسانی که با همون Notepad یا کسانی که با VIM توی لینوکس کد میزنند !!!!!

اینجا هم دقیقا تو ذهنم بین Apache و IIS گیر بودم لینوکس هم دارم اما چون با vmware نصبش کردم زیاد جدی نمیگیرمش :لبخند: اما همه جوره لینوکس رو قبول دارم!

حالا یه سوال خیلی مهم دارم ، کدوم حالت بهتره که بیام از این برنامه های Combo استفاده کنم (مثل Easy php) که هم MySql نصب میکنه هم PHP هم Apache یا اینارو تک تک نصب کنم کانفیگ کنم؟

mtchabok
پنج شنبه 29 دی 1390, 02:34 صبح
سلام

حالا یه سوال خیلی مهم دارم ، کدوم حالت بهتره که بیام از این برنامه های Combo استفاده کنم (مثل Easy php) که هم MySql نصب میکنه هم PHP هم Apache یا اینارو تک تک نصب کنم کانفیگ کنم؟
برای شروع بهتره که یکی از همین پکیجهارو نصب کنی . ( هر وقت خواستی که سرور اختصاصی بگیری اونوقت هس که باید نحوه کانفیگ رو بدونی و تا اونموقع نیازی به یادگرفتنش نیس )
به نظرم xampp رو نصب کن ( البته نسخه جدید ) بعدش هم میتونی از DW CS5 به بالا یا از آپتانا استادیو و یا از زند استادیو استفاده کن . از همه ساده تر همون DW هس که برای پروژهای کوچیک خیلی خوبه مخصوصا برای پروژه هایی که کدهای php با html قاطی میشن . هر وقت که سراغ یه فریم ورک رفتی میتونی در مورد IDE انتخاب بهتری بکنی .

arkia
پنج شنبه 29 دی 1390, 11:03 صبح
سلام

برای شروع بهتره که یکی از همین پکیجهارو نصب کنی . ( هر وقت خواستی که سرور اختصاصی بگیری اونوقت هس که باید نحوه کانفیگ رو بدونی و تا اونموقع نیازی به یادگرفتنش نیس )
به نظرم xampp رو نصب کن ( البته نسخه جدید ) بعدش هم میتونی از DW CS5 به بالا یا از آپتانا استادیو و یا از زند استادیو استفاده کن . از همه ساده تر همون DW هس که برای پروژهای کوچیک خیلی خوبه مخصوصا برای پروژه هایی که کدهای php با html قاطی میشن . هر وقت که سراغ یه فریم ورک رفتی میتونی در مورد IDE انتخاب بهتری بکنی .

سلام ، شما هم به سه نکته ی خوب و مفید اشاره کردید واقعا مرسی

Unique
جمعه 30 دی 1390, 00:16 صبح
متاسفانه چون تا حالا از این combo ها استفاده نکردم نمیدونم ! اما آخرش که باید جدا جدا باهاش کار کنی خوب از اول کار کن ! میدونم یک سخته اما عوضش وقتی راه بیفتی دیگه xamp و اینا واست مسخره میاد ! در ضمن apache روی ویندوز خیلی عالی کار میکنه ! به نظر من وقتتو با لینوکس هدر نده ! لینوکس IDE خیلی خوبی نداره و اگه هم مثل من با لینوکس آشنایی کاملی مثل ویندوز نداری سراغش نرو ! apache و php روی ویندوز بهترین گزینست ! mysql هم که خوب روش نصب میشه ! پس مشکلی نمیمونه.

arkia
جمعه 30 دی 1390, 22:57 عصر
از دوستانی که تو این بحث شرکت کردن تشکر می کنم . مشکل انتخاب IDE که به دلایلی مخطومه شد و به بعدا موکول شد انتخاب سرورم حل شد همون apache رو انتخاب مب کنم اما شاید بعدا یه گریزی هم به IIS بزنم :بامزه:
اما از اونجایی که من انشالله میخوام حرفه ای شروع به کار کنم میرم سراغ تکی نصب کردن برنامه های Mysql و apache و php

متاسفانه چون تا حالا از این combo ها استفاده نکردم نمیدونم ! اما آخرش که باید جدا جدا باهاش کار کنی خوب از اول کار کن ! میدونم یک سخته اما عوضش وقتی راه بیفتی دیگه xamp و اینا واست مسخره میاد ! در ضمن apache روی ویندوز خیلی عالی کار میکنه ! به نظر من وقتتو با لینوکس هدر نده ! لینوکس IDE خیلی خوبی نداره و اگه هم مثل من با لینوکس آشنایی کاملی مثل ویندوز نداری سراغش نرو ! apache و php روی ویندوز بهترین گزینست ! mysql هم که خوب روش نصب میشه ! پس مشکلی نمیمونه.
درسته به نظر منم اساس نوشته شدن برنامه هایی مثل xamp اجرای اسکریپت سریع بدون دردسر تو ویندوزه درسته تو کار های مهمتر هم ازش استفاده میشه اما مثلا من خودم به شخصه وقتی یه کدی تو اینترنت میبینم و میخوام سریع اجراش کنم ببینم چیکار میکنه خروجیش چیه میرم سراغش...
همه ی تئوری ها و هدف ها و ... لینوکس رو قبول دارم اما متاسفانه چون از اول با ویندوز کار کردم تو لینوکس راحت نیستم :افسرده: هدف من تا چند سال آینده همین ویندوزه!