PDA

View Full Version : سوال: چرا تعداد سایتهای فول ایجکس خیلی کم هست ؟

idocsidocs
چهارشنبه 05 بهمن 1390, 16:48 عصر
چرا تعداد سایتهای فول ایجکس خیلی کم هست ؟

Saber Mogaddas
چهارشنبه 05 بهمن 1390, 17:59 عصر
سلام
ajax تازه تازه می خواد خودشو جا بده..نیست بیشتر سایت ها server side هستن بخاطر اون یکم ajax مشکل داره با طرف server ..ولی خوب پیشرفت کرده..

cyrusthegreat
پنج شنبه 06 بهمن 1390, 01:19 صبح
دوست عزیز، Ajax خیلی وقته که معرفی شده و داره استفاده می شه. به اندازه ی کافی هم شناخته شده و نیازی به جا افتادنش نیست. ولی بزرگترین مشکل ای که داره و باعث می شه بصورت فول ازش استفاده نشه، همانا SEO سایت هست. اگر کار کرده باشید می دونید که توی یه صفحه AJAX شما محتوایی نداری، بلکه با یه زبان کلاینت ساید محتوا رو از سرور فراخونی می کنی. در نتیجه جستجوگر های وب مثل گوگل، وقتی اسپایدرشون میاد سایت رو بازدید می کنه با یه سری کد جاوا اسکریپت و CSS و چندتا چیز ثابت مواجه می شه و چیزی از محتوای اصلی سایت بدلیل اینکه در source صفحه وجود نداره مطلع نمی شه. دقیقا مشکل سایت های فول فلش. بهمین دلیل نباید سایت رو فول Ajax کرد و فقط بخش هایی که محتوای اصلی رو در بر ندارند مثل Search Box یا ورود و خروج کاربر یا بخش مدیریت. بقیه جا ها باید بصورت کد فیزیکی در سورس صفحه باشند تا موتور جستجو ها بتونند به خوبی اون صفحه رو Index کنند.

idocsidocs
پنج شنبه 06 بهمن 1390, 01:35 صبح
دوست عزیز، Ajax خیلی وقته که معرفی شده و داره استفاده می شه. به اندازه ی کافی هم شناخته شده و نیازی به جا افتادنش نیست. ولی بزرگترین مشکل ای که داره و باعث می شه بصورت فول ازش استفاده نشه، همانا SEO سایت هست. اگر کار کرده باشید می دونید که توی یه صفحه AJAX شما محتوایی نداری، بلکه با یه زبان کلاینت ساید محتوا رو از سرور فراخونی می کنی. در نتیجه جستجوگر های وب مثل گوگل، وقتی اسپایدرشون میاد سایت رو بازدید می کنه با یه سری کد جاوا اسکریپت و CSS و چندتا چیز ثابت مواجه می شه و چیزی از محتوای اصلی سایت بدلیل اینکه در source صفحه وجود نداره مطلع نمی شه. دقیقا مشکل سایت های فول فلش. بهمین دلیل نباید سایت رو فول Ajax کرد و فقط بخش هایی که محتوای اصلی رو در بر ندارند مثل Search Box یا ورود و خروج کاربر یا بخش مدیریت. بقیه جا ها باید بصورت کد فیزیکی در سورس صفحه باشند تا موتور جستجو ها بتونند به خوبی اون صفحه رو Index کنند.

مطالبتون هم درسته و هم غلط.

درست به این دلیل که خیلی وقته که ایجکس معروف شده.

غلط به این دلیل که گفتید سایت فول ایجکس با سئو مشکل داره! باید عرض کنم که چنین چیزی صحت نداره.

شما می تونید یه سایت فول ایجکس رو طوری طراحی کنید که محتویات تمام صفحاتش ایندکس بشن.

یه تاپک آموزشی در این مورد توی انجمن بود، توی اون تاپک آموزش می داد که چطور می شه یه سایت فول ایجکس ساخت که از نظر سئو مشکلی نداشته باشه.

cyrusthegreat
پنج شنبه 06 بهمن 1390, 01:54 صبح
مطالبتون هم درسته و هم غلط.

درست به این دلیل که خیلی وقته که ایجکس معروف شده.

غلط به این دلیل که گفتید سایت فول ایجکس با سئو مشکل داره! باید عرض کنم که چنین چیزی صحت نداره.

شما می تونید یه سایت فول ایجکس رو طوری طراحی کنید که محتویات تمام صفحاتش ایندکس بشن.

یه تاپک آموزشی در این مورد توی انجمن بود، توی اون تاپک آموزش می داد که چطور می شه یه سایت فول ایجکس ساخت که از نظر سئو مشکلی نداشته باشه.

اینکه می شه یه کاری کرد با اینکه اصل و بیس یه عمل یه جور دیگه است دوتا چیز متفاوت هست. AJax رو اگر بخوای به صورت اصلی و اون تکنولوژی که معرفی شده بنویسی کاملا با SEO مشکل داره. ولی می شه با اضافه کردن لود بیشتر به وبسایتت کاری کنی که توی موتور های جستجو هم ایندکس بشه.

بنظرت یه وبسایت فول Ajax با یه وبسایت بدون هیچگونه Ajax با یه وبسایتی که هم AJax باشه و هم Seo کدومشون بار بیشتری به سرور تحمیل می کنن؟؟؟ کدومشون در عمل مقرون به صرفه هست. کدوشمشون وقت و هزینه بیشتری رو تحمیل می کنن و در عمل یه نتیجه رو به ما می دن؟؟؟؟؟ اینها مشکلات فول Ajax نوشتن هست. هزینه، وقت و لودی که به سرور تحمیل می کنه و البته با اینترنت زغالی ما تو ایران هم هیچ همخوانی نداره.

idocsidocs
پنج شنبه 06 بهمن 1390, 02:02 صبح
بنظرت یه وبسایت فول Ajax با یه وبسایت بدون هیچگونه Ajax با یه وبسایتی که هم AJax باشه و هم Seo کدومشون بار بیشتری به سرور تحمیل می کنن؟؟؟ کدومشون در عمل مقرون به صرفه هست. کدوشمشون وقت و هزینه بیشتری رو تحمیل می کنن و در عمل یه نتیجه رو به ما می دن؟؟؟؟؟ اینها مشکلات فول Ajax نوشتن هست. هزینه، وقت و لودی که به سرور تحمیل می کنه و البته با اینترنت زغالی ما تو ایران هم هیچ همخوانی نداره.
هر چقدر کار کنید همونقدر دستمزد می گیرید. ایجکس فشار کمتری به سرور می یاره. در ثانی وقتی از ایجکس استفاده می شه، پردازش سمت و خروجی سرور خیلی کمتر خواهد بود.

اینکه می شه یه کاری کرد با اینکه اصل و بیس یه عمل یه جور دیگه است دوتا چیز متفاوت هست. AJax رو اگر بخوای به صورت اصلی و اون تکنولوژی که معرفی شده بنویسی کاملا با SEO مشکل داره. ولی می شه با اضافه کردن لود بیشتر به وبسایتت کاری کنی که توی موتور های جستجو هم ایندکس بشه.
می شه بگید منظورتون از اضافه کردن لود بیشتر چیه؟ تا اونجا که من می دونم ایجکس باعث کمتر شدن مصرف پهنای باند، سرعت و ... می شه ولی شما همه این موارد رو نقض کردید !

اگر نخواید که تمام محتویات یه سایت رو توی یه صفحه نمایش بدید، ایجکس و سئو هیچ مشکلی با هم ندارن.

cyrusthegreat
پنج شنبه 06 بهمن 1390, 02:08 صبح
یه مثال می زنم تا بهتر متوجه بشی دوست عزیز. نگاه کن همه می دونیم که IE 6 7 8 از CSS3 و توی این مثال بطور خاص از موارد زیر پشتیبانی نمی کنن:
border-radius
box-shadow
border-image
multiple background images
یاlinear-gradient as background image

ولی ما می تونیم با اضافه کردن یه فایل حدودا 40 کیلوبایتی اونهارو هم مجبور کنیم که پشتیبانی کنن. حالا اگر از کد اضافه ای که توی خود CSS باید نوشته بشه چشم پوشی کنیم، آیا ارزش این رو داره که این لود اضافه رو متحمل بشیم؟؟؟؟ یا سوال بهتر، آیا IE 6 7 8 از موارد بالا و CSS3 پشتیبانی می کنن یا نه؟؟؟؟

جواب خیلی ساده هست: خیر پشتیبانی نمی کنن ولی می تونیم مجبورشون کنیم پشتیبانی کنن. با یه هزینه اضافه تر، وقت بیشتر و لود بیشتر. در مورد Ajax هم همین مورد صدق می کنه. Ajax به شکل اون چیزی که معرفی شده و بیسش هست با SEO مشکل داره ولی می شه مجبورش کرد که با SEO همخوانی پیدا کنه. حالا Ajax با SEO همخوانی داره؟؟؟؟ خیر نداره. اوکی؟؟؟؟

idocsidocs
پنج شنبه 06 بهمن 1390, 02:09 صبح
اینم لینک آموزشی که گفته بودم. (http://barnamenevis.org/showthread.php?183821-%D8%B1%D9%81%D8%B9-%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84-SEO-%D8%AF%D8%B1-Ajax-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D9%85%DA%A9-PHP-%21&p=824836&viewfull=1#post824836)

تنها مشکلی که سایت فول ایجکس داره اینه که حجم کد نویسیش زیاده و دیگر هیچ.

به شکل اون چیزی که معرفی شده و بیسش هست (یا همون نسخه IE) با SEO مشکل داره ولی می شه مجبورش کرد که با SEO همخوانی پیدا کنه. حالا Ajax با SEO همخوانی داره؟؟؟؟ خیر نداره. اوکی؟؟؟؟
شما نباید خصلتهای css رو با ایجکس مقایسه کنید. درثانی اگر مشکلی هست مشکل از مرورگر ie هست و مربوط به ایجکس نیست.

همچنین قرار نیست که شما از تکنولوژی 5-6 سال قبل استفاده کنید.

cyrusthegreat
پنج شنبه 06 بهمن 1390, 02:22 صبح
اینم لینک آموزشی که گفته بودم. (http://barnamenevis.org/showthread.php?183821-%D8%B1%D9%81%D8%B9-%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84-SEO-%D8%AF%D8%B1-Ajax-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D9%85%DA%A9-PHP-%21&p=824836&viewfull=1#post824836)

تنها مشکلی که سایت فول ایجکس داره اینه که حجم کد نویسیش زیاده و دیگر هیچ.

شما نباید خصلتهای css رو با ایجکس مقایسه کنید. درثانی اگر مشکلی هست مشکل از مرورگر ie هست و مربوط به ایجکس نیست.

دوست عزیز، نیازی نیست که لینک بدید. این موارد رو من خیلی وقت هست که می دونم و کار کردم باهاشون.

نگاه کنید، منطق اینکار چیه؟ شما یه بخش Ajax دارید و یه بخش دیگه که به صورت عادی صفحه رو لود می کنه. بخش Ajaxاش که توی دو سایت با SEO و بدون SEO ثابت هستن و یه مقدار لود ایجاد می کنن. ولی بخش دیگه که بطور عادی صفحه درخواست شده رو لود می کنه (و البته ما شاهد اون نیستیم) اضافه بار به سرور تحمیل می کنه. یعنی برای یه صفحه ما دوبار درخواست لود می دیم. یکبار از طرِیق Ajax و یکبار دیگه هم بصورت عادی و با phpمون. این اضافه بار نیست؟؟؟؟؟ اگر نیست پس چی هست؟؟؟

دوست عزیز، در مثال بنده، CSS با Ajax مقایسه نشده. بلکه مرورگر IE بعنوان تکنولوژی Ajax و CSS بعنوان SEO استفاده شده تا مثال بزنم. شما نگاه کنید دقیقا همون روابط بین این دوتا با هم هست.

منظور جمله آخر رو کامل نفهمیدم. ولی اگر منظورتون این هست که Ajax 5 6 سال قبل بدون SEO بوده و تکنولوژی حال حاضر Ajax با SEO هست حرفتون کاملا اشتباه هست. Ajax همون چیزی هست که معرفی شده و توی وبسایت های فول Ajax با SEO استفاده می شه. بلکه بخش SEO به عنوان یه بخش کاملا جدا درکنارش هست. هیچکس وقتی Ajax می خواد یاد بگیره و کار می کنه اون trick برای seo شدن رو یاد نمی گیره و استفاده نمی کنه. چون اصلا جزو تکنولوژی Ajax نیست، بلکه در مواردی که SEO اهمیت پیدا می کنه می شه با یه راهکار اضافه تر از Ajax که هیچ ربطی به Ajax نداره اون رو درست کرد.

idocsidocs
پنج شنبه 06 بهمن 1390, 03:00 صبح
نگاه کنید، منطق اینکار چیه؟ شما یه بخش Ajax دارید و یه بخش دیگه که به صورت عادی صفحه رو لود می کنه. بخش Ajaxاش که توی دو سایت با SEO و بدون SEO ثابت هستن و یه مقدار لود ایجاد می کنن. ولی بخش دیگه که بطور عادی صفحه درخواست شده رو لود می کنه (و البته ما شاهد اون نیستیم) اضافه بار به سرور تحمیل می کنه. یعنی برای یه صفحه ما دوبار درخواست لود می دیم. یکبار از طرِیق Ajax و یکبار دیگه هم بصورت عادی و با phpمون. این اضافه بار نیست؟؟؟؟؟ اگر نیست پس چی هست؟؟؟
ایجکس یا با آرایه پست یا با آرایه گت ذرخواست رو برای سرور می فرسته. در حالت بدون ایجکس هم باید همین کار انجام بشه. در نتیجه هیچ بار اضافه ای وجود نداره.

cyrusthegreat
پنج شنبه 06 بهمن 1390, 03:23 صبح
ایجکس یا با آرایه پست یا با آرایه گت ذرخواست رو برای سرور می فرسته. در حالت بدون ایجکس هم باید همین کار انجام بشه. در نتیجه هیچ بار اضافه ای وجود نداره.

ای بابا، دوست عزیز، شما منطق اون SEOشدن رو می دونید؟؟؟؟؟ نگاه کنید، ما بحثمون رو بدون Ajax نیست. توی هردو مورد با SEO و بدون SEO، بیس کار ما Ajax هست. اوکی؟؟؟ یعنی اصلا حالت بدون Ajaxای وجود نداره؟؟؟ تا اینجا اوکی شد؟؟؟

حالا می ریم سر اون بخش SEO کردن. ما توی اون بخش دوتا چیز جدا دارم. یه بخشش که همون Ajax ما هست. یعنی بدون لود شدن کامل صفحه درخواست می فرسته به سرور و اطلاعات دریافت شده از سرور رو دریافت می کن. تا اینجا هم که اوکی هست اینشالله؟؟؟ بعد حالا ما یه بخش دیگه داریم که علاوه بر اون Ajax، میاد به صورت جدا و یکبار دیگه اون صفحه مورد نظر مارو با تمام بخشهاش لود می کنه و به موتور جستجو نشون می ده. به عبارت دیگه

در حالت بدون SEO لود کل = لودی که Ajax ایجاد می کنه
در حالت با SEO لود کل = لودی که Ajax ایجاد می کنه + لود اضافه ای که اون صفحه کامل اجرا می شه

اصلا تو خود مقاله لینک داده شما نوشته:
برای اینکه وقتی موتور لینک رو باز کرد و پارامتر رو با get ارسال کرد ( منظورم دو پارامتر page و id هستش ) شما کدی رو با php بنویسید که صفحه مورد نظر رو لود کنه !
یعنی بگید اگر این پارامتر ها ست شده اصلا آجاکس رو در نظر نگیر و برای خودت با php لود کن !
این کار خوبی دیگه هم داره که در بعضی شرایط می تونید لینک مستقیم بدید !

یه نکته دیگه. شما خودتون اون بالا گفتید
تا اونجا که من می دونم ایجکس باعث کمتر شدن مصرف پهنای باند، سرعت و ... می شه ولی شما همه این موارد رو نقض کردید !
حالا اینجا می گید:
ایجکس یا با آرایه پست یا با آرایه گت ذرخواست رو برای سرور می فرسته. در حالت بدون ایجکس هم باید همین کار انجام بشه. در نتیجه هیچ بار اضافه ای وجود نداره. یعنی این دوتا یه بار ایجاد می کنند؟؟

cyrusthegreat
پنج شنبه 06 بهمن 1390, 04:23 صبح
دوست عزیز

به نظر می رسه حرف شما درسته. بزارید یکم تحقیق کنم بعد در نتیجه رو همینجا در اختیار شما و دوستان می زارم.

idocsidocs
پنج شنبه 06 بهمن 1390, 12:24 عصر
در حالت بدون SEO لود کل = لودی که Ajax ایجاد می کنه
در حالت با SEO لود کل = لودی که Ajax ایجاد می کنه + لود اضافه ای که اون صفحه کامل اجرا می شه
مشکل اینجاست که شما فکر می کنید اول باید بخش بدون ایجکس لود بشه و بعد دوباره باید بخش هایی از صفحه که به ایجکس نیاز دارن، در مرحله بعد لود بشن. که این تصور اشتباه هست. می تونید طوری برنامه نویسی کنید که با همون درخواست اول کل ساختار سایت لود بشه و درخواستهای بعدی بدون ایجکس اجرا بشن.

متن زیر رو اصلاح کردم:

تا اونجا که من می دونم ایجکس باعث کمتر شدن مصرف پهنای باند، بیشتر شدن سرعت و ... می شه ولی شما همه این موارد رو نقض کردید

Chabok
شنبه 08 بهمن 1390, 01:24 صبح
با سلام

به این 2 نمونه کار من یه نگاه بندازید .
http://chaboksoft.com
http://pumpir.ir

صفحات دارای لینک مستقیم هستند . ولی تقریباً Full Ajax هم هستند .
هیچ مشکلی هم با SEO نداره . چون لینک مستقیم صفحات داره کار خودش رو بخوبی انجام میده
فقط موقعی که کاربر روی لینکی کلیک میکنه درخواست بصورت AJAX انجام میشه

این کار حتی توی قسمت فروشگاه آنلاین هم پیاده سازی شده (نمایش گروه کالاها و مشخصات کالاها)
http://pumpir.ir/shop.aspx

فقط خواستم بگم که کار نشد نداره :چشمک:

idocsidocs
شنبه 08 بهمن 1390, 19:39 عصر
فقط خواستم بگم که کار نشد نداره :چشمک:
کار که نشد نداره ولی چرا تعداد سایتهای ایجکس انقدر کم هستن؟

mamali-mohammad
یک شنبه 09 بهمن 1390, 12:27 عصر
کار که نشد نداره ولی چرا تعداد سایتهای ایجکس انقدر کم هستن؟
شاید هرکسی با تکنولوژی آجاکس آشنا نیست
دوم اینکه لینک هر بخش یکم پیچیده میشه
مثال :
http://shop.iran-ps.com/
فرض کن یه کاربر مبتدی هستیم ، لینک یکی از محصولات رو بده

idocsidocs
یک شنبه 09 بهمن 1390, 16:39 عصر
فرض کن یه کاربر مبتدی هستیم ، لینک یکی از محصولات رو بده
توی طراحی این وب سایت این موضوع درنظر گرفته نشده، چون می شه توی لینک http://shop.iran-ps.com/# بعد از کاراکتر # یه آی دی قرار بده تا این مشکل که شما گفتید برطرف بشه.

mamali-mohammad
دوشنبه 10 بهمن 1390, 12:01 عصر
توی طراحی این وب سایت این موضوع درنظر گرفته نشده، چون می شه توی لینک http://shop.iran-ps.com/# بعد از کاراکتر # یه آی دی قرار بده تا این مشکل که شما گفتید برطرف بشه.
بله همین الان هم id داره
اما من دارم یه کاربر مبتدی میاد تو سایت و میخواد لینک یه محصول رو به دوستش بده
باید چه کنه ؟
یکی از دلایلی که کمتر طرف آجاکس میرن همینه

idocsidocs
دوشنبه 10 بهمن 1390, 13:27 عصر
بله همین الان هم id داره
اما من دارم یه کاربر مبتدی میاد تو سایت و میخواد لینک یه محصول رو به دوستش بده
منظورم اینه که وقتی کاربر روی لینک کلیک کرد، بعد از # یه آی دی قرار بگیره تا از طریق اون متوجه شد که منظور کدوم بخش از وب سایت هست. الان بعد از # آِ دی قرار نمی گیره.