PDA

View Full Version : سوال: برای شخصی سازی صفحه اول توسط مدیر معمولا چکار می کنید؟

idocsidocs
شنبه 08 بهمن 1390, 01:23 صبح
برای شخصی سازی صفحه اول توسط مدیر معمولا چکار می کنید؟

hamid_shrk
شنبه 08 بهمن 1390, 08:26 صبح
منظورتون صفحه اول سایته؟
چه امکاناتی داره ساییتون و منظورتون از شخصی سازی چیه؟

idocsidocs
شنبه 08 بهمن 1390, 12:12 عصر
منظورتون صفحه اول سایته؟
چه امکاناتی داره ساییتون و منظورتون از شخصی سازی چیه؟
بله منظورم صفحه اول سایت هست.
سایت من یه سی ام اس، فروشگاه، اسلاید شو، ثبت نام، درباره ما، تماس با ما، فرم ساز و خبرنامه داره.

cyrusthegreat
شنبه 08 بهمن 1390, 12:16 عصر
بله منظورم صفحه اول سایت هست.
سایت من یه سی ام اس، فروشگاه، اسلاید شو، ثبت نام، درباره ما، تماس با ما، فرم ساز و خبرنامه داره.

یعنی منظورتون این هست که مدیر بیاد جای هرکدوم از اینها رو هروقت دلش خواست تغییر بده؟؟؟؟

idocsidocs
شنبه 08 بهمن 1390, 12:30 عصر
یعنی منظورتون این هست که مدیر بیاد جای هرکدوم از اینها رو هروقت دلش خواست تغییر بده؟؟؟؟
بله تقریبا منظورم همین هست.

cyrusthegreat
شنبه 08 بهمن 1390, 12:34 عصر
خب به نظر من بهترین راه حلی که می تونه اجرا بشه و هم سادگی و هم قدرت داشته باشه استفاده از Drag & drop کردن هست. یعنی یه صفحه بیاد که توی اون جای عناصری که هست در صفحه رو نشون بده. حال مثلا به صورت یه باکس. بعد شما اینارو بگیری بکشی بندازی هرجایی که دلت خواست و تو همونجا قرار بگیره. اندازه هم بشه تعیین کرد براشون.

یکم سخته و کار می بره ولی خیلی کاربردی می شه. یه مثال ساده هم همون چیزی هست که wordpress برای بخش هایی که توی سایدبار قرار می گیرن استفاده می کنه.

zeinab-es'haghi
دوشنبه 10 بهمن 1390, 19:14 عصر
به نظر من باید ببینی چی لازم هست . مثلا ممکنه در مدیریت سایت لازم باشه بنر سایت هر چند وقت تغییر کنه.اون وقت باید این قابلیت رو اضافه کنی.
یا حتی اضافه کردن بخش های جدید به منوی اصلی سایت ، به منوهای چپ و راست . همه ی این ها می تونن قابلیت تغییر توسط مدیر رو داشته باشن. بستگی به نیاز سایت داره

idocsidocs
دوشنبه 10 بهمن 1390, 20:13 عصر
یا حتی اضافه کردن بخش های جدید به منوی اصلی سایت ، به منوهای چپ و راست . همه ی این ها می تونن قابلیت تغییر توسط مدیر رو داشته باشن. بستگی به نیاز سایت داره
اگر مدیر یبار خواست پنل سمت چپ باشه، بعد سمت راست و چند وقت بعد خواست هر دو پنل وجود داشته باشن باید چیکار کرد؟

zeinab-es'haghi
دوشنبه 10 بهمن 1390, 20:33 عصر
اگر مدیر یبار خواست پنل سمت چپ باشه، بعد سمت راست و چند وقت بعد خواست هر دو پنل وجود داشته باشن باید چیکار کرد؟
باید کامل برنامه اش رو بنویسی دیگه. مثلا تو قسمت مدیریت یک آپشن به نام "مدیریت منوها" قرار میدی که سه تا گزینه داره : منو سمت راست / چپ/ هردو . بعد توی صفحه ی اصلی چک می کنی که مدیر سایتت چی رو انتخاب کرده و هر کدوم رو انتخاب کرده بود نمایش میدی. (هر سه مورد باید پیاده سازی بشه)

Net So
دوشنبه 10 بهمن 1390, 21:31 عصر
چند تا روش هست که پورتال های سازمانی ایرانی از اونها استفاده میکنن . مثل HichCMS و "دوران" و آذران وب و پارس دیتا ایران سامانه و ... اکثرا هم رنج قیمتی از 9.000.000 تا 23.000.000 دارن
البته همه اینها به جز " ایرانسامانه" از Asp استفاده کردن چون تو کامپوننت هاش ظاهرا خیلی از این موارد هست. اما تکنیک ها
یکی از اینها استفاده از پاراگراف متحرک به جای Template Engine سنتی هست. ببین ما میایم یه سری تگ میچینیم تو قالب و بعد پردازش میکنم و با Pars کردن یا ... اونها رو با محتوای خودمون عوض میکنیم. ( حالا به روش های مختلف ) عیب این روش اینه که دیگه جاها ثابت هستن و مثل درخواست تو متحرک نیستن. حالا میان به جای این کار ، از پاراگراف ها یا DIV های کوچیک استفاده میکنن. قالب هم به شیوه سنتی نمیذارن. یعنی برای خود سیستم یه VISUAL Editor میذارن که طرف تو اون قالب هر جا دلشش خواست یه DIV جدید بسازه یا اندازش رو تغییر بده یا تکونش بده ببره جای دیگه یا ... بعد طبق یه دستور العمل ساده ، اونها رو اسم گذاری میکنه و خود سیستم میاد شبیه جریان اون Pars کردن رو پیاده میکنه. مزیتش هم علاوه بر اینکه مثل خواسته ی تو ، سیستم کاملا پویا هست ، اینه که فرضا یه متن رو طرف خودش به دلبخواه خودش میچینه و انگار تو داری با فتوشاپ المان ها تو جابجا میکنی.
خوب حالا نوشتن همچین چیزی تو PHP یکم مشکله .شاید نمونه باشه ازش ولی چون اینور ما کامپننت های ASP.NET و ... رو نداریم باید از js و ... کمک بگیریم که باید ببینی نوشتنش برات میصرفه یا نه ؟
اون جریان درگ کردن مثل وردپرس هم خوبه ولی آزادی خیلی زیادی بهت نمیده . چون سایز باکس ها و Div هات یکی نیستن. فرضا یه بلاک مربوط به نظر سنجی با یه تبلیغ بنر عمودی یا هدر یا Navbar یا ماژول یا Section فرضا News یکی نیستن . و تو وردپرس هم میبینی همچین قابلیتی نیست .

idocsidocs
دوشنبه 10 بهمن 1390, 22:31 عصر
باید کامل برنامه اش رو بنویسی دیگه. مثلا تو قسمت مدیریت یک آپشن به نام "مدیریت منوها" قرار میدی که سه تا گزینه داره : منو سمت راست / چپ/ هردو . بعد توی صفحه ی اصلی چک می کنی که مدیر سایتت چی رو انتخاب کرده و هر کدوم رو انتخاب کرده بود نمایش میدی. (هر سه مورد باید پیاده سازی بشه) کدوم یکی از سیستم های مدیریت محتوا این حالت رو بخوبی پیاده کرده؟

چند تا روش هست که پورتال های سازمانی ایرانی از اونها استفاده میکنن . مثل HichCMS و "دوران" و آذران وب و پارس دیتا ایران سامانه و ... اکثرا هم رنج قیمتی از 9.000.000 تا 23.000.000 دارن
چطور می تونم دموی این پورتالهای سازمانی رو ببینم؟

خوب حالا نوشتن همچین چیزی تو PHP یکم مشکله .شاید نمونه باشه ازش ولی چون اینور ما کامپننت های ASP.NET و ... رو نداریم باید از js و ... کمک بگیریم که باید ببینی نوشتنش برات میصرفه یا نه ؟
وقتی نیازه باید بنویسم.

اون جریان درگ کردن مثل وردپرس هم خوبه ولی آزادی خیلی زیادی بهت نمیده . چون سایز باکس ها و Div هات یکی نیستن. فرضا یه بلاک مربوط به نظر سنجی با یه تبلیغ بنر عمودی یا هدر یا Navbar یا ماژول یا Section فرضا News یکی نیستن . و تو وردپرس هم میبینی همچین قابلیتی نیست .
ای اس پی اسن مشکل رو برطرف کرده؟

zeinab-es'haghi
دوشنبه 10 بهمن 1390, 23:54 عصر
کدوم یکی از سیستم های مدیریت محتوا این حالت رو بخوبی پیاده کرده؟

این رو من خودم گفتم اما تقریبا همه ی cms های معروف این ویژگی رو دارن که قسمت هایی رو که کاربر بخواد برای نمایش مشخص کنه. مثلا در جوملا قالب هاش دارای قسمت های مشخص هستند که هر قسمتی اسم مخصوص داره و مثلا با یک عدد نشون داده می شه.شما می تونی بگی یک ماژول خاص رو در قسمت 16 قرار بده یا 10 .فرض می کنیم 16 پنل راست و 10 پنل چپ قالب باشه.

Net So
سه شنبه 11 بهمن 1390, 10:03 صبح
چطور می تونم دموی این پورتالهای سازمانی رو ببینم؟
اونطور که تو سایت ها شون نوشته ، باید تماس بگیری با شرکت بعد ترتیب دیدن یه سنخه رو به صورت حضوری میدن. البته فکر کنم باید شما هم یک شرکت باشید... سوال کنی بهتره.

وقتی نیازه باید بنویسم.
خوب گفتم که ، خودت امکان سنجی کن. ببین به نسبت پروژت ، میصرفه یا خیر

ای اس پی اسن مشکل رو برطرف کرده؟
والا من ASP.NET کار نیستم ولی تمام پرتال هایی که گفتم با asp.net بودن و اون مشکلات توشون حل شده بود.

idocsidocs
سه شنبه 11 بهمن 1390, 11:54 صبح
والا من ASP.NET کار نیستم ولی تمام پرتال هایی که گفتم با asp.net بودن و اون مشکلات توشون حل شده بود.
خب دات نت چون یه فریم ورکه اینامکان رو داره. شاید فریم ورکهای پی اچ پی هم چنین امکاناتی داشته باشن.

Net So
سه شنبه 11 بهمن 1390, 18:29 عصر
بعید میدونم. چون این ها المان های دیزاین هستن. فریمورک های PHP که فرضا قوی ترینشون ، Zend هست که Full Stack ـه ، المان دیزاین ندارن. دقت کنی تو پست های قبلترم هم گفتم یه سری کامپوننت دارن که اضافه میشه...

idocsidocs
سه شنبه 11 بهمن 1390, 19:45 عصر
بعید میدونم. چون این ها المان های دیزاین هستن. فریمورک های PHP که فرضا قوی ترینشون ، Zend هست که Full Stack ـه ، المان دیزاین ندارن. دقت کنی تو پست های قبلترم هم گفتم یه سری کامپوننت دارن که اضافه میشه...

شما با فریم ورکهای پی اچ پی کار کردید؟
با چه زبانی برنامه می نویسید؟

Net So
چهارشنبه 12 بهمن 1390, 11:10 صبح
من با PHP مینویسم + فریمورک شخصی خودم. البته بعضی وقت ها اگر مجبور به استفاده از فریمور External باشم ، انتخاب اولم بی شک ZEND هست :D البته سایر فریمورک ها هم تفاوت زیاد خاصی ندارن . Base همشون MVC هست که حالا تو دستورات و Lib هاشون تفاوت دارن.
بالاتر چندبار گفتم و باز هم میگم. ببین میصرفه برات یا نه :D
فرضا شما یه پروژه برمیداری ، به ارزش 17.000.000 تومان. حالا خوب برات مسلما میصرفه 2 هفته وقت بزاری همچین چیزی بنویسی و حتی یه مقدار بدی به یه Js کار خفن ( اگر تو تیمت نداری ) .
ولی در طرف دیگه ، ممکنه این ایده ی شما برای یه Cms باشه که بخوای هر نسخه رو 250.000 یا 500.000 تومان بفروشی. در اینصورت یه کوچولو باید ریسک پذیر باشی چون بحث بازگشت سرمایه مطرح هست ( مبلغی که برای Js + html/css کار هزینه میکنی شما ). چرا ؟ چون ممکنه 2 نسخه بفروشی ، ممکنه 10 نسخه ممکنه 100 نسخه. تو حالت اول ، کار داره به شمل تضمین بازگشت هزینه و وقت رو میده ولی تو حالت دوم هیچ تضمینی وجود نداره.